Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co wybrać do lutowania tranzystorów w d2pak

15 Sty 2013 08:39 2877 8
  • Poziom 15  
    Witam,
    Robię płytki gdzie do jednego pola jest lutowane 6-10 tranzystorów w obudowie D2PAK. I tu się pojawia problem czym to najlepiej lutować?
    Zaznaczę jeszcze, że lutowanie jest bezołowiowe a pole do którego są one lutowane ma około 10cm2 i jest z obu stron płytki z tulejowaniem.
    Czy lepiej do tego celu stacja na gorące powietrze czy szukać stacji dużej mocy czy może jeszcze jakieś inne rozwiązanie?

Za wszystkie uwagi z góry dziękuje .
    Pozdrawiam Piotrek
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 41  
    Lutownica grzałkowa 100W sobie z tym poradzi.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 15  
    Zależało mi na bardziej konkretnej odpowiedzi jakiś konkretny model.
    Bo puki co robiłem testy na OKI metlac MFR1010 i średnio wyszło.
    Zaznaczam że lutuje cyną bezołowiową.
  • Poziom 21  
    PESYMISTA napisał:
    Zależało mi na bardziej konkretnej odpowiedzi jakiś konkretny model.
    Bo puki co robiłem testy na OKI metlac MFR1010 i średnio wyszło.
    Zaznaczam że lutuje cyną bezołowiową.

A jaki grot używałeś ?
    Aha,i rozumiem że używałeś jakiegoś dobrego topnika do tego ?
    Czy tak samą cyną ?
    Do pracy z tym, przydałby się odpowiedni preharter.
    Praharter (podgrzewacz) wręcz że tak powiem, byłby niezbędny przy takim montażu i bardzo ułatwia życie.
    Niezależnie czy HotAir czy Grotówką.

Wg danych producenta sam proces lutowania powinien trwać do 10 sek, i przy max 260 stopni.
    Źródło: http://www.ti.com/lit/ds/symlink/lme49600.pdf

Lutując "od zera" tego nie osiągniesz, powinieneś wcześniej podgrzać płytkę od dołu podgrzewaczem właśnie, a na koniec (max. w 10 sek) dogrzać i przylutować od góry element (bądź odlutować/zdemontować), uważając na temperaturę.
    Czyli zastosować tzw, odpowiedni profil grzania i lutowania.
  • Poziom 13  
    Czy ja wiem czy podgrzewacz jest potrzebny. Lutownicą kolbową można to z łatwością polutować nawet bez używania dobrego topnika. Wystarczy stacja o mocy powyżej 50W i dość gruby grot ok 3-5mm powinno starczyć. Pacem bez problemu to lutuję ;)
  • Poziom 21  
    Marek Poznan napisał:
    Czy ja wiem czy podgrzewacz jest potrzebny. Lutownicą kolbową można to z łatwością polutować nawet bez używania dobrego topnika. Wystarczy stacja o mocy powyżej 50W i dość gruby grot ok 3-5mm powinno starczyć. Pacem bez problemu to lutuję ;)

Pytanie było:
    Cytat:
    ...czym to najlepiej lutować?...

A nie jak da się to polutować (w moim odczuciu).
    Da się na wiele sposobów.
    Tak samo znam osoby które zrobią to transformatorówką, i też się da.

Ja proponuję spróbować z preharterem i zobaczyć różnicę.

Ponadto proponuję podać oprócz marki również model stacji lutowniczej i model (moc) rączki, oraz użyty grot, aby była pełna jasność, co podoła tym wyzwaniom.
  • Poziom 30