Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

VCW PL 226/3-3 + calorMATIC 33 - Podłączenie pompy do podłogówki

rfk 15 Sty 2013 09:46 1653 4
  • #1 15 Sty 2013 09:46
    rfk
    Poziom 9  

Witam

Posiadam kocioł Vailant VCW PL 226/3-3 z regulatorem calorMATIC 330, oraz pompę do ogrzewania podłogowego. Regulator mam zaprogramowany na wyższą temp. po południu i w nocy, a niższą w ciągu dnia (gdy nikogo nie ma w domu). Podłogówka jest również wyłączona w ciągu dnia, a włączona po południu. Do sterowania pompą ogrz. podłogowego mam osobny sterownik zaprogramowany na te same godziny co regulator pieca.

Teraz mam taki pomysł, żeby zrezygnować ze sterownika podłogówki i w jakiś sposób załączać ją z pieca/regulatora. Oto dlaczego:
    W domu prócz kotła mam jeszcze kominek. Gdy w nim napalę i temp. w pomieszczeniu jest wyższa, niż ta ustawiona na regulatorze, to piec nie grzeje. Podłogówka natomiast pracuje przepompowując przez instalacje zimną wodę - co jest moim zdaniem marnotrawstwem energii elektrycznej.

Chciałbym, żeby pompa podłogówki pracowała tylko, gdy piec grzeje. Potrzebuje informacji, ze temp. otoczenia jest niższa niż ustawiona, wtedy dorobię sterowanie podłogówką.
    Z góry dzięki za sugestie.

0 4
  • #2 15 Sty 2013 10:55
    andrefff
    Poziom 36  

Sprawdź na których zaciskach z 7, 8, 9 pojawia się napięcie i jakiej wartości w momencie załączenia calormatica. Dobierz odpowiedni przekaźnik i tyle.

0
  • #3 01 Lut 2013 21:01
    rfk
    Poziom 9  

Pomierzyłem napięcie: 7-8 jest 24V, 8-9 jest 9V gdy kocioł nie pracuje, lub 17V gdy pracuje. Teoretycznie mógłbym podłączyć jakiś przekaźnik z cewką na 24V, plus ewentualnie jakiś układ na tranzystorze do jego załączania (bo nie wiem, jaka jest dopuszczalna obciążalność prądowa tych zacisków).
    W necie znalazłem moduł VR-40, może bezpieczniej będzie zainwestować te 200zł i mieć pewność, że nic się nie uszkodzi przez kombinowanie z przekaźnikiem?
    Przepraszam za głupie pytania, ale jestem laik w tej dziedzinie.

0
  • #4 02 Lut 2013 09:08
    andrefff
    Poziom 36  

Wystarczy tylko przekaźnik, żaden dodatkowy układ nie jest potrzebny. I tak całe te ogromne obciążenie 50 W, przejmą styki przekaźnika.

0
  • #5 13 Wrz 2013 17:58
    rfk
    Poziom 9  

Dopiero dziś wziąłem się za ten temat...no i niestety ZONK. Wybrałem przekaźnik o najmniejszym poborze prądu, jaki tylko udało mi się znaleźć (ok 15mA). Po podłączeniu niestety tak obciąża układ, że napięcie na cewce jest cały czas ok 2V - bez względu czy piec ma grzać, cy nie. Oczywiście sterowanie piecem też nie działa, c. o. się nie załącza. NA szczęście po odłączeniu przekaźnika wszystko wróciło do normy, nic się nie popsuło. Czy jest jakiś inny sposób na sterowanie pompą od podłogowego, czy muszę się liczyć z zakupem VR 40?

0