Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dylemat - router, czy terminal

polarczn 15 Sty 2013 10:47 2241 17
  • #1 15 Sty 2013 10:47
    polarczn
    Poziom 16  

Ponad rok temu dokonałem błędnej decyzji i kupiłem router bez portu USB. Jakiś czas po zakupie wyczytałem, że na routerze można zainstalować Linuksa i jeżeli się ma w nim port USB można podłączyć dysk. Router może funkcjonować jako komputer i np: pobierać pliki. Rozumiem, że jeżeli router nie ma portu USB to nie mogę liczyć na pobieranie plików bez pracy komputera?
    Nie chciałbym kupować nowego routera dopóki stary działa. Wyczytałem, że można kupić terminal, który może wykonywać taką pracę. Znalazłem na Alledrogo sprzęcik o następujących parametrach:
    Terminal Hp 5520 VIa 800Mhz/128MB/64 44-pin WIN CE. Posiada porty: 4xUSB, RJ45, VGA, COM, LPT, Wejście mikrofonowe / Wyjście słuchawkowe. Dobrze rozumuje?

0 17
  • #2 15 Sty 2013 11:37
    McMonster
    Poziom 32  

Zdecydowanie jest to wykonalne za pomocą takiego terminala. Weź tylko pod uwagę, że takie terminale używają kart CF, które mają bardzo ograniczoną liczbę cykli zapisu, więc będziesz musiał odpowiednio zainstalować i skonfigurować Linuksa na takiej karcie, żeby jej nie zużył, albo uruchamiać system z dysku USB, najlepiej osobnego.

Ale najpierw sprawdź w sieci ten terminal, czy ktoś już próbował na takim uruchamiać Linuksa.

0
  • #3 16 Sty 2013 10:05
    polarczn
    Poziom 16  

Z tego co patrzyłem nawet na tej stronce:
    http://openlinksys.info/forum/viewthread.php?thread_id=8667
    i wielu innych, że można zrobić tak jak myślałem. Kartę CF wyjmę, a podłącze poprzez przejściówkę IDE-USB dysk twardy i tam zainstaluje Linuksa, a pliki również będą się pobierały na ten dysk.

0
  • #4 16 Sty 2013 13:43
    McMonster
    Poziom 32  

Nie będzie ładnie, bo dysku i zasilania nie upchniesz w obudownie, ale będzie działać. Pomyśl tylko nad zasilaniem dla dysku, bo nie wiadomo, czy uda się wykorzystać wbudowany zasilacz.

0
  • #5 21 Sty 2013 18:03
    polarczn
    Poziom 16  

Nie musi być ładnie, bo to będzie leżało w kącie. Planuje zainstalować Linuksa Slitaz, już pobrałem iso, będę musiał sprawić, aby to się bootowało z pendrive.
    Mam kilka pendrive w domu, większość po 4 Gb, największy 8 Gb i on przez jakiś czas będzie pracował z tym terminalem. Myślę nad kupnem pendrive, jakiegoś z tańszych 32 Gb. Takiego pendrive mogę mieć nawet za 70 zł z wysyłką, a dysk przenośny USB kosztuje 2 razy tyle. Na jakiś czas starczy.
    W ogóle mogę podłączyć ten terminal do mojego laptopa? Mam takie wejście jakim podłącza się projektor lub monitor. Ten terminal ma wyjście wideo DB-15, czyli muszę kupić taki kabel tylko po 2, aby raz zainstalować system?

0
  • #6 21 Sty 2013 18:07
    Kasek21
    Poziom 43  

polarczn napisał:
    Mam takie wejście jakim podłącza się projektor lub monitor.

Monitor posiada wyjście, a nie wejście.

0
  • #7 21 Sty 2013 18:18
    polarczn
    Poziom 16  

Kasek21 napisał:
    Monitor posiada wyjście, a nie wejście.

Mogłem napisać "gniazdo, wtyczkę" i byłoby bardziej poprawnie. W każdym razie mi nie pomogłeś.

0
  • #8 21 Sty 2013 18:27
    Kasek21
    Poziom 43  

Jeżeli posiada wyjście, a nie wejście to przecież oczywiste, że da się wyprowadzić dany sygnał - a nie go wprowadzić tak jak Ty chcesz zrobić.

0
  • #9 21 Sty 2013 18:46
    polarczn
    Poziom 16  

Wiesz jak wgrać Linuksa na ten terminal plus ustalać co ma pobierać i jak to zrobić czy nie?

0
  • #10 22 Sty 2013 03:25
    McMonster
    Poziom 32  

polarczn napisał:
    Wiesz jak wgrać Linuksa na ten terminal plus ustalać co ma pobierać i jak to zrobić czy nie?

W najprostszym wypadku pożyczasz monitor, klawiaturę i mysz od znajomego i instalujesz, jakbyś instalował system na normalnym komputerze. Każde inne rozwiązanie jest raczej nietrywialne. A dalej używasz tak, jak każdego innego Linuksa, jak sobie nie poradzisz sam, to sieci bez problemu pokierują, jak co zrobić. Szukaj poradników dla dystrybucji Ubuntu i znajdziesz, co trzeba.

0
  • #11 22 Sty 2013 22:06
    Radysh
    Poziom 27  

Jeśli koledze zależy na szybkości transferu w lokalnym lan, to nie ma co kombinować, jeno postawić "server" z 1Gb lanem a nawet tylko 100Mb

Wszystkie rozwiązania w tanich urządzeniach typu router albo inne paskudztwa, które komunikują się przez USB, przyprawiają o przedwczesny zawał oglądającego transfery z takiego czegoś do innego czegoś.

0
  • #12 23 Sty 2013 08:16
    polarczn
    Poziom 16  

Radysh napisał:
    Jeśli koledze zależy na szybkości transferu w lokalnym lan, to nie ma co kombinować, jeno postawić "server" z 1Gb lanem a nawet tylko 100Mb

Zależy mi na komputerze do pobierania plików, router już mam. Jak byłoby można to chciałbym drukarkę podłączyć do tego terminala, aby drukować po wifi.

0
  • #13 23 Sty 2013 09:37
    Radysh
    Poziom 27  

polarczn napisał:
    Radysh napisał:

Zależy mi na komputerze do pobierania plików, router już mam. Jak byłoby można to chciałbym drukarkę podłączyć do tego terminala, aby drukować po wifi.

Hmmm...
    Sugeruję złożyć coś takiego co sam posiadam:

Najtańsza płyta gł pod. s775 z wbudowaną grafiką - 50zł?
    Celeron 420 - 10 zł lub mniej.
    Dowolna obudowa z dowolnym, byle normalnym, zasilaczem ATX do 100W - 30zł?
    Dysk wedle upodobań. (u mnie "łaptokowy" 500GB WD Blue 2,5)
    Lan`ówka 1Gb 15zł? lub wbudowana 100Mb - 0zł
    Dowolna sieciówka jako AP WiFi w USB albo PCI. - 30zł zł? + antenka, do wyboru.

OS, według preferencji.

Koszta można wyliczyć prosto. ;)

Sam od lat stosuję taką konfigurację
    a jeszcze do ubiegłego stycznia miałem serwer na Pentium III 750MHz
    z 512MB ram i dwoma dyskami "laptopowymi" po 250GHz w RAID0.

Niestety, Pentium zapychało się już przy dwóch jednostkach pracujących w
    sieci 1Gb/s.

U mnie wbudowana karta lan 100Mb jest wan`em dla kablowego I`netu.
    Po to mi jest potrzebna karta WIFI w PCI I 1Gb w PCI. ;)

PS Proponuję sprawdzić jaki transfer jest po sieci 1Gb. Ja sobie innego nie wyobrażam. Jeśli ktoś, ma "setkę" to wolę wyciągnąć dysk i kopiować na żywca. ;)

0
  • #14 23 Sty 2013 09:49
    polarczn
    Poziom 16  

Koszta wyjdą podobne. Terminal z wysyłką ok. 100 zł, do tego pendrive lub dysk też 60-100 zł. Chodzi o koszta prądu, o hałas. Terminal ciągnie 10-20 W, a zasilacz komputera 100 W i więcej. Ten terminal MA TYLKO POBIERAĆ PLIKI, co ma się zapychać? Transfer w ściąganiu w porywach 250 kB/s max. Nie ma rozdzielać internetu, bo od tego mam router.

0
  • #15 23 Sty 2013 09:59
    Radysh
    Poziom 27  

polarczn napisał:
    Koszta wyjdą podobne. Terminal z wysyłką ok. 100 zł, do tego pendrive lub dysk też 60-100 zł. Chodzi o koszta prądu, o hałas. Terminal ciągnie 10-20 W, a zasilacz komputera 100 W i więcej. Ten terminal MA TYLKO POBIERAĆ PLIKI, co ma się zapychać? Transfer w ściąganiu w porywach 250 kB/s max. Nie ma rozdzielać internetu, bo od tego mam router.

Kosztów w ciągu roku kolega nie odczuje, a będzie miał w pełni sprawny komputer.
    Którym można sterować dowolnym softem.

Celeron 420 u mnie działa "pasywnie" w obudowie mini ATX.
    Jeśli kolega chce, zrobię fotki i pokażę w czym rzecz.

PS Zasilacz może oddać max 100W co wcale nie znaczy, że cały czas żre tyle prądu :) W końcu jest tylko durnym zasilaczem i przeważnie pobiera mniej ze względu na podzespoły. Niestety ma też swoją sprawność. Ale to już inna histeria. ;)

0
  • #16 23 Sty 2013 10:04
    polarczn
    Poziom 16  

Dobrze. Wstaw zdjęcia swojego urządzenia.

0
  • #17 23 Sty 2013 10:19
    Radysh
    Poziom 27  

polarczn napisał:
    Dobrze. Wstaw zdjęcia swojego urządzenia.
    Dylemat - router, czy terminal

Proszę bardzo. Robię to po raz ostatni.

0
  • #18 23 Sty 2013 10:42
    polarczn
    Poziom 16  

Czym zajmuje się twój komputer? W sumie jestem przeciwny zakupowi kolejnego komputera w domu, tym bardziej, że mam w domu laptopa IBM T42. Mógłbym jedynie dokupić dodatkowy dysk plus jakieś chłodzenie na procesor. Monitor pewnie może nie pracować, a jego zasilacz pobiera w porywach 70W, a bez monitora pewnie dużo mniej.
    Do gry wszedł jeszcze CachePilot Equiinet 20 667Mhz 512MB/160GB, ma wolniejszy procek niż ten HP, ale więcej ramu plus dysk twardy. Niestety ciągnie kilka razy więcej mocy, ale góra 40-50W. I nic o tym modelu nie ma w sieci.

0