Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyj±tek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że ogl±dasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płyta Gigabyte Kt880-L i Sempron2200+ da się có¶ kręcić

11 Lut 2005 14:00 4407 34
  • Poziom 20  
    Witam!!!
    Jak w temacie.Kupiłem Tę płyte ze względu na jej stabilno¶ć.Ale czy da się na niej co¶ podkręcić.Opcje w Biosie s± ubogie.Da się je w jaki¶ sposób wzbogacić( upgrade Biosu0Zmiana mnożnika nie daje rezultatu.
    No i tak ogólnie co ta płyta potrafi.a może nic>Aha wersja Biosu F8-ponoć najnowsza.
    Prosze o pomoc!
  • Spec od komputerów
    hmm a wcisnij w biosie ctrl+F1
  • Poziom 12  
    to co kolega niżej podpowiedział i proboj od razu z fsb 200, jak nie pojdzie to lekko podrzuć napięcie (np o 0,05)
  • Poziom 20  
    No oki.Tak też zrobiłem i ujrzałem drugie oblicze płyty.
    A mam jeszcze jedno pytanko.Czy ta płyta kryje w sobie jeszcze jakie¶ tajemnice.dlaczego nie działa mnożnik.Czyżby sempron miał zablokowany?
    Na komputroniku czytałem opinie.Jeden kole¶ napisał że miał procek z odblokowanym mnożnikiem i też nic.
    Czy kręcenie magistral± nie destabilizuje PCI i AGP?
    I ostatnie: podkręciłem go na 2,6 i komp sam się restartuje.dlaczego? czy to normalne?Kolego mi podpowiedział że powinien spokojnie chodzić na 2,8.
    (oczywi¶cie chodzi mi o 2800+.Pytania trochę jak z elementarza ale mam nadzieje że mi pomożecie.
    Pozdro
    PUFAN
  • Poziom 18  
    Witam!
    Mnożnik nie działa bo jest zablokowany, je¶li nie masz blokady PCI/AGP to zmieniaj±c FSB zmieniasz również te warto¶ci, no chyba, że ustawisz FSB 133,166,200. Powody restartu kompa mog± być różne, być może wentylator nie wyrabia lub zasiłka. Możesz spróbować zwiększyć nieco napięcie na procesorze a następnie sprawdĽ czy jest stabilny programem Prime95...

Pozdrawiam...
  • Poziom 12  
    obecnie wszystkie semprony maj± zablokowany mnożnik :( niestety sam mam semprona 2500+ mnożnik 10,5 na płycie K7S8X rv. 3.0 i jedynie FSB i tu jest najlepsze semprony s± super do podkręcania jeżeli chodzi o FSB obecnie tego co mam chodzi na FSB 200 mhz synchro z pamięciami 400 DDR :) a to że ci nie idzie wyżej to wina płyty głównej albo zasiłki teraz mam taktowanie 2100 MHZ :) a im niżej sempron tym wyżej na FSB chodzi czytałem w sieci że dochodz± do 240 na FSB Mój sempron 2500+ chodzi na taktowaniu 2100 Mhz i w stresie mam temperature 53 stopnie max i to wszystko bez zmiany napięcia bo nie mam takiej możliwo¶ci :)
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Semprony spokojnie id± nawet na FSB 250MHz.
    Co do mnożnik to polecam zamalować przecięte ¶cieżki na mostku L5 wskutek czego będziemy mieli semprona w wersji mobil z odblokowanym mnożnikiem ja pracuje na sempronie 2200+z mnożnikiem 14 co daje nam 2333MHz
  • Poziom 20  
    No oki.A co wtedy z Pci i agp.Ich częstotliwo¶ć też się podnosi.Nie grozi to ich uszkodzeniem?No i który to jest mostek L5.Obrazowo prosze. Hi hi i czy malować.jestem nowicjuszem i prosze o cierpliwo¶ć.
    Pozdro
    PUFAN!!!
  • Poziom 15  
    Pufan ale z tym już trzeba uważac ponieważ jak masz odblokowany mnożnik = potrzeba kupienia większego , mocniejszego , wydajniejszego wentylatora.
  • Poziom 20  
    Spoko spoko!!!Pracuje w firmie która również zajmuje się kompami więc mam dostęp do akcesoriów w dobrej cenie.(oczywi¶cie nie jestem ina stanowiku informatyka) mam wła¶nie semprona 2400+ przed nosem, widze napis L5 ale co dalej..sciężka pod nim jest cała i nie ma rzadnej przerwy.
    I jeszcze jedno pytanko?Co jest wydajniejsze:kręcenie magistral± czy też mnożnikiem?
  • Poziom 15  
    Raczej magistral±, ale mogę się mylć
  • Poziom 18  
    Pufan napisał:
    Co jest wydajniejsze:kręcenie magistral± czy też mnożnikiem?

Kręcenie magistral±... zwiększa wydajno¶ć całego systemu...
    Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    Platon napisał:

Nacisneem i pokazała się dodatkowa opcja w menu biosu .. . . . Nie mam akurat tej płyty ale też Gigabyte tylko model
    7VT600P-RZ .. . .... . .. Może kto¶ bliżej napisać co to daje ??
    Skoro masz semrona przed sob± i mostek L5 to powinne¶ widzeć co¶ takiego:

Zamalowuj±c przecięcie po prawej(Mobil) uzyskamy możliwo¶ć zmiany mnożnika jak w mobilu tzn. z pod windy i nasz mnożnik będzie wynosił 11.

Za¶ dodatkowo je¶li zamalujemy przecięcie po lewej to uzyskamy max. mnożnik 24.

Tak kręcenie magistral± jest wydajniejsze, ale w pewnym momencie nasze pamięci nie wyrobi± i mog± zacz±ć pracować asynchronicznie a w tedy zmiejszy się wydajno¶ć.

Pozatym spójrzcie na wszystkie semprony 2200+ 2400+ itd. różni± się one tylko mnożnikem a wiadomo im lepszy procek tym lepsza wydajno¶ć więc zmiana mnożnika też ma wpływ na wydajno¶ć tylko mniejszy niż magistrala.
    Powodzenia.
  • Poziom 19  
    Pufan napisał:
    Kupiłem Tę płyte ze względu na jej stabilno¶ć.

zadam tylko jedno pytanie na czym ci zalezy na ztabilnosci i czy na wyciskaniu ostatnich potow z proca i innych gratów .
    Zaraz pewnie odezwia sie glosy ze niemam racji ale dla mnie najwazniejsza jest stabilnosc i podkrecanie prockow to tak jakby kupienie 20 letniego malucha i montowanie do niego spojlerów lotek tuning silnika i inne takie .
    I jeszcze ten wszech obecny hałas wiatraków ci±gle zwiechy po co .
    I policzcie dobrze jak wyglada sprawa podkrecania jak policzycie te dodatkowe wiatraki chlodnice i rozne wodne chlodzenia to okazuje sie ze jest to drozsze niz kupienie drozszego procka i bez podkrecania miec taka sama wydajnosc + stabilna maszyne cisze i swiety spokoj .

P.S.
    Iwan na bazarach obiecał mi ciekły azot chyba podkręce swojego proca do 10GHz i dostane przy tym orgazmu . :-)))

pozdrawiam wszystkich tych co sa za i tych przeciw a nawet tych co wstrzymuja sie od głosu
    Oki rozumiem twoj± wypowiedĽ. Ale......
    Porównajmy Semprony:
    2200+ FSB 166 mnożnik 9
    2300+ FSB 166 mnożnik 9,5
    2400+ FSB 166 mnożnik 10
    2500+ FSB 166 mnożnik 10,5
    2600+ FSB 166 mnożnik 11,5
    2800+ FSB 166 mnożnik 12

I jaki z tego wniosek??????/
    Róznca polega tylko na mnożniku i przykładowo kupuj±ć semprona 2800+ kupujemy t± sam± technologie co 2200+. TZN. to s± takie same procesory, tak samo wyprodukowane, z t± różnic± że AMD wzieło laser i pocieło kilka ¶ćieżek z t±d ta róznica.
    A co do chłodzenia to czy przerobimy 2200+ na 2800+, czy kupimy 2800+ . Chłodzenie będzie takie same a nie nowe potrzebne.
    osobi¶cie wole zapłacić 190 zeta za 2200+ i zrobć mu mnożnik taki jak ma 2800+ , a tym samym sposobem mam 200zeta w kieszeni.
  • Poziom 30  
    coal_chember napisał:
    Porównajmy Semprony:
    2200+ FSB 166 mnożnik 9
    2400+ FSB 166 mnożnik 10
    2800+ FSB 166 mnożnik 12

Róznca polega tylko na mnożniku i przykładowo kupuj±ć semprona 2800+ kupujemy t± sam± technologie co 2200+. TZN. to s± takie same procesory, tak samo wyprodukowane, z t± różnic± że AMD wzieło laser i pocieło kilka ¶ćieżek z t±d ta róznica.
    A co do chłodzenia to czy przerobimy 2200+ na 2800+, czy kupimy 2800+ . Chłodzenie będzie takie same a nie nowe potrzebne.
    osobi¶cie wole zapłacić 190 zeta za 2200+ i zrobć mu mnożnik taki jak ma 2800+ , a tym samym sposobem mam 200zeta w kieszeni.

Robimy mnożnik jak na 2800 wstawiamy go do kompa a tu kupa ciemnosc wdze albo trzeba zwiekszyć drastycznie napiecie.

wszystkie procesory nie sa takie same jeden lepiej się kreci a drugi nie przekrecisz o 66 Mhz więcej.

Więc lepiej ustawić magistrale 200 i stesowac czy pojdzie.

Co do gigabyte to zaopatrze sie w zasilacz z silna linia 5V bo inaczej może być cienko. A jaki masz zasilacz ?

Podnie¶ napięcie o 5% i zobaczy czy komp będzie stabilny.
  • Poziom 19  
    Kwazor napisał:
    coal_chember napisał:
    Porównajmy Semprony:
    2200+ FSB 166 mnożnik 9
    2400+ FSB 166 mnożnik 10
    2800+ FSB 166 mnożnik 12

Robimy mnożnik jak na 2800 wstawiamy go do kompa a tu kupa ciemnosc wdze albo trzeba zwiekszyć drastycznie napiecie.

wszystkie procesory nie sa takie same jeden lepiej się kreci a drugi nie przekrecisz o 66 Mhz więcej.

Więc lepiej ustawić magistrale 200 i stesowac czy pojdzie.

Co do gigabyte to zaopatrze się w zasilacz z silna linia 5V bo inaczej może być cienko. A jaki masz zasilacz ?

Podnie¶ napięcie o 5% i zobaczy czy komp będzie stabilny.

:-) czyzby jednak nie dokonca byla to prawda z tym cieciem sciezek.Skoro trzeba podnosic napiecie to chyba nie taki sam ten procek a skoro napiecie w gore to ciekawe co sie dzieje z ciepłem czyzby owerclokersi oszukiwali prawa fizyki :-) cos mi sie wydaje ze chyba nie do konca wiesz co napisales skoro ty chcesz wydac mniej 200 zł to uwazasz ze firma AMD specjalnie dla ciebie przecina sciezke od mnoznika !! i zarabia przez to jakies 50 euro mniej No tak bo przeciez klient nasz pan ;-) .
    A jak myslisz po co jest zwora SFID 24x własnie do testów .
    Czyli po wyprodukowaniu procka robimy tescik ustalamy jak nam sie jaderko udalo i jesli nie chce sie krecic na maxa to z bólem serca i z wężem w kieszeni ale dbajac o dobre imie firmy tniemy owa zwore i jesli jeszcze w miare stabilnie dzilal na np 3000 odejmujemy od tego ok 20% zapasu i ustalamy mnoznik na takim wlasnie poziomie .
    I wlasnie owe 20% zapasu wykozystujecie . a i jak kolega napisal czasem nalezy podniesc napiecie ale to jak juz pisalem wiaze sie ze znacznym wzrostem pocenia sie procesorka jesli by tak ne bylo to nadal bysmy mieli jadra zasilane 5 V :-)
  • Poziom 20  
    Witam ponownie!
    widze że wywołałem burze moim postem.osobi¶cie jestem przeciwny kręceniu,gdyż uważam że to znacznie zwiększa "zużycie" elementów.. ale z drugiej strony jestem ciekawskim majsterkowiczem i chciałem spróbować co¶ wykrzesać z mojej maszyny.poprzestane na minimalnym podniesieniu magistrali a z mnożnikiem się zastanowie.
    ]Pozdrawiam wszystkich bior±cych udział w dyskusji.
    dziękuje za podpowiedzi!
    Pozdro
    PUFAN
  • Poziom 15  
    soul_666 napisał:
    Platon napisał:

Nacisneem i pokazała się dodatkowa opcja w menu biosu .. . . . Nie mam akurat tej płyty ale też Gigabyte tylko model
    7VT600P-RZ .. . .... . .. Może kto¶ bliżej napisać co to daje ??

Może jednak kto¶ mi obja¶ni co to daje ... . . A co do tego 2200+ . .. . . Ja się tam ciesze i tak lepszy od 900 Athlona Thunderbirda, którego miałem jeszcze 2 tydnie temu .. . . A potem jeszcze ustawie sobie mnożnik na ok 10 lub 10,5 i FSB zwiększe i już piknie .. . ..
    Kwazor napisał:

Próbowałe¶??

Przy mnożniku 12 chodzi u mnie spokojnie bez podnoszenia napięcia, tak samo przy mnożniku 13,5 dopiero przy 14 byłem zmuszony podnie¶ć napięcie.

Jedyn± róznic± w konstrukcji procków jest pochodzenia j±dra z wafla, tzn im bliżej ¶rodka tym lepsze j±dro.

Produkuj±c wszystkie semprony na jednej lini, następnie tn±ć odpowiednie ¶cieżki, producent dużo może zaoszczędzić. A pamiętaj że tak dużo osób tym się nie intersuje.
  • Poziom 20  
    A czy malowanie mostka zda egzamin na płytach z NFORCE 2? bo czytałem gdzie¶, że chyba nie.
    Czym zamalować ten mostek? ołówkiem?
    Sempron 2300+ -- ile wycisn±ć? Ja zwiększam fsb na 200 i chodzi stabilnie, ale chciałbym podnie¶ć mnożnik.
  • Poziom 10  
    MAM pytanko
    gdzie można znaleĽć schemat mostka na soket ?
    Jak zdrutowań soket inaczej mówi±ć?
    Linki mile widziane (foto)
  • Poziom 15  
    To ja mam takie pytanko . . zrobiłem tego moda, ale nie wiem czemu, albo mi grafit sie wysypuje albo co¶ bo przez dwa dni był ok a potem już wrócił do standardowych ustawień . ... Słyszałem, że jest taki jakby klej . . . Jest dobry do ł±czenia zerwanych ¶cieżek na ogrzewaniu szyby w samochodze . .. . Może być co¶ takiego czy ma za duży opór . .:?:. ...
    może być co¶ takiego, kto¶ mi mówił o pisaku do łaczenia uszkodzonych ¶cieżek na płytkach drukowanych sam będe szedł go kupić. A jak narazie po zamalowaniu ołówkiem trzeba zakleić to ta¶m± klej±c± gdyż żeczywi¶cie od temeratury grafit schnie i się wykrusza.
  • Poziom 23  
    coal_chember napisał:
    A jak narazie po zamalowaniu ołówkiem trzeba zakleić to ta¶m± klej±c± gdyż żeczywi¶cie od temeratury grafit schnie i się wykrusza.

Czy zamalowales tylko te przeciecia w mostku L5 czy ł±czyłe¶ te złote punkty na przeciwko?
  • Poziom 15  
    Zamalowałem tylko te co trzeba czyli na L5 .. . ... Ale nie wziełęm pod uwagę że mi sie grafit wykruszy . ..:/
  • Poziom 23  
    soul_666 napisał:
    Zamalowałem tylko te co trzeba czyli na L5 .. . ... Ale nie wziełęm pod uwagę że mi się grafit wykruszy . ..:/

No wiem, ze na L5 ale chodzi mi o to, czy zamalowales ołówkiem tylko t± w±sk± szczelinę pozostałapo przecięciu laserem, czy ciagnałe¶ dług± kreskę od tych złotych punktów?
    JA malowałem tylko t± szczeline, ale radze uważać gdyż laser potrafi przeci±ć aż do masy i po zamalowaniu takiej szczeliny możemy pożegnać się z prockiem. Taki przypadek mia łem u kumpla gdy jemu malowali¶my ¶cierzki, najlepiej bedzie zalać to super gul i łaczyć od punktu do punktu, z tym że trzeba bodajże wycz¶cić igła te złote punkty z laminatu.