Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Deimic One - Szkolenia
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TOSHIBA NB500-112 - Po wymianie HDD na nowy instalator windows zgłasza błąd

fuego_xx 15 Sty 2013 18:14 6351 17
  • #1 15 Sty 2013 18:14
    fuego_xx
    Poziom 9  

Witam.

Mam netbook-a TOSHIBA NB500 (model NB500-112) z Windows 7 Starter.
    Przed awarią dysku twardego wykonałem płyty DVD Recovery z fabrycznym obrazem systemu. (nagrywarką DVD na USB). Fabrycznie zamontowany jest dysk twardy w netbook-u o pojemności 250GB. (dysk firmy TOSHIBA MK2565GSXN 250GB/8MB cache/ SATA II).
    Po awarii HDD kupiłem fabrycznie nowy dysk SEAGATE/SAMSUNG 160GB ST160LM003/HN-M160MBB. Podłączyłem napęd DVD na USB i zacząłem odzyskiwanie z płyt DVD Recovery.
    Cały proces Recovery z 2 płyt DVD przebiega bezbłędnie. (tworzenie 2 partycji, formatowanie, kopiowanie obrazu Recovery na partycje żeby instalator windows mógł wgrywać się z dysku twardego). Instalator na koniec prosi o wyjęcie drugiej płyty i kliknięcie OK w celu zrestartowania komputera.
    Po ponownym włączeniu netbook-a rusza instalator Windows 7 Starter z dysku twardego.
    Najpierw na ekranie jest napis: "Trwa instalowanie urządzeń przez instalatora".
    Następnie pokazuje się napis: "Trwa stosowanie ustawień systemowych przez instalatora" i wyskakuje okienko z błędem.
    W okienku pisze: "Instalator systemu Windows nie może skonfigurować systemu Windows do działania na zasobach sprzętowych tego komputera." i klikam OK bo nie ma żadnej innej opcji.
    Po ponownym uruchomieniu komputera na ekranie jest napis: "Trwa uruchamianie usług przez instalatora" i pokazuje sie okienko z błędem i pisze: "System Windows nie może ukończyć instalacji. Aby zainstalować system na tym komputerze, uruchom ponownie instalację." i klikam OK bo nie ma żadnej innej opcji.
    Pokazuje się napis: "Instalacja będzie kontynuowana po ponownym uruchomieniu komputera".
    Po ponownym uruchomieniu komputer cały czas pokazuje ten sam błąd i tak wkoło.

Na początku wymieniłem dysk twardy na drugi tez nowy o pojemności 320GB SEAGATE/SAMSUNG 320GB ST320LM001/HM-M320MBB i po przejściu Recovery instalator Windows robi ten sam błąd.
    Zaktualizowałem BIOS netbook-a ze strony TOSHIBA z wersji 1.7 do wersji z 2.0, a instalator Windows robi dalej ten sam błąd.
    Po wyzerowaniu i włożeniu dysku fabrycznego TOSHIBA 250GB proces recovery przechodzi poprawnie, instalator systemu windows nie robi błędów i wszystko instaluje się poprawnie aż komputer jest gotowy do pracy. (dysk fabryczny 250GB bardzo wolno odczytuje i zapisuje dane - na tym polega jego uszkodzenie i dlatego został wymieniony).

Do dalszego sprawdzenia problemu wyzerowałem i włożyłem używany sprawny dysk ze swojego laptopa o pojemności 160GB. (dysk firmy Fujitsu 160GB SATA II model: MHW2160BH PL).
    Proces recovery przechodzi poprawnie, instalator systemu windows nie robi błędów i wszystko instaluje się poprawnie aż komputer jest gotowy do pracy tak jak w przypadku dysku fabrycznego.
    Oba podstawiane nowe dyski 160GB i 320GB są sprawne, sprawdzone i w moim laptopie działają poprawnie.

W tej chwili mam juz 2 takie modele TOSHIBA NB500 z uszkodzonymi dyskami. Drugi netbook po włożeniu nowego dysku 160GB lub 320GB SEAGATE/SAMSUNG zachowuje sie identycznie i instalator Windows robi te same błędy.

Proszę o pomoc jak zmusić netbooka TOSHIBA NB500 do pracy z tym nowym fabrycznie dyskiem SEAGATE/SAMSUNG 320GB ST320LM001/HM-M320MBB.

0 17
  • Deimic One - Szkolenia
  • #2 23 Lut 2013 15:02
    elilama
    Poziom 10  

Chyba odświeżę temat i dołączę się do pytania.
    Mam podobny problem po zmianie dysku w Acer Aspire 5740G
    Przeniosłem partycję Recovery, uruchomiłem instalację i wieczny restart przy uruchamianiu usług....
    Podejrzewam, że winą jest, że albo recovery ma sztywny zapis dla fizycznego HDD albo potrzeba "sterownika" do nowego dysku.
    Będę wdzięczny za pomoc mi i koledze.

0
  • #3 23 Lut 2013 15:38
    siwy98755

Poziom 16  

sztywny zapis.
    Na tym sprzęcie na którym utworzyłeś recovery tylko na tym pójdzie !!!

np. nawet wyciągniety 1 ram zmieniahardware id i juz lipa tak samo jak w tym wypadku dysk

Dodano po 9 [minuty]:

ale ratuje sie płyta tzw recovery set . Do instalacji systemu windows i wszystkich programów danego producenta. Zabieg przywróci ci też opcje recovery w wyborze.
    Jeżeli cię to zainteresuje posiadamy zastawy recovery set windows 7 for toshiba asus ibm a także kilku innych producentów otrzymujesz zestaw 3 płytowy lub 2 płytowy zawierający System odzyskiwania i ponownego tzw refrubi....
    Po całym zabiegu trwającym ok 20 minut masz pełen system z programami i sterownikami producenta . Zestaw zawiera licencje oem na instalacje na sprzecie danego producenta
    Koszt w granicach 100 zł za komplet plus wysyłka
    Jeżeli zainteresowała cię ta oferta zapraszam na priv lub gg 46438277

0
  • #4 24 Lut 2013 00:00
    elilama
    Poziom 10  

Myślałem, że da się jakoś zakombinować z oryginalnym dyskiem. Płyty Recovery mam i jeszcze w razie czego powinny dać się zrobić nowe gdyby co ze starego dysku. Dzięki za informacje i pomoc!

Właśnie puściłem Recovery z płyt......

0
  • #5 24 Lut 2013 00:05
    siwy98755

Poziom 16  

dalo by sie zakombinowac z dyskiem pelna kopia dysku 1:1 na nowy przenieść w internecie masa programów jest do tego

0
  • #6 24 Lut 2013 00:10
    elilama
    Poziom 10  

Zrobiłem kopię dysku ghostem. Trzeba było osobno przenieść MBR bo nie startowało recowery przez ALT+F10. Pomogło MBRfix. Jednak przy instalacji czystego systemu bieda jak poście kolegi fuego_xx

Cytuję:

Cytat:
    Po ponownym włączeniu netbook-a rusza instalator Windows 7 Starter z dysku twardego.
    Najpierw na ekranie jest napis: "Trwa instalowanie urządzeń przez instalatora".
    Następnie pokazuje się napis: "Trwa stosowanie ustawień systemowych przez instalatora" i wyskakuje okienko z błędem.
    W okienku pisze: "Instalator systemu Windows nie może skonfigurować systemu Windows do działania na zasobach sprzętowych tego komputera." i klikam OK bo nie ma żadnej innej opcji.
    Po ponownym uruchomieniu komputera na ekranie jest napis: "Trwa uruchamianie usług przez instalatora" i pokazuje sie okienko z błędem i pisze: "System Windows nie może ukończyć instalacji. Aby zainstalować system na tym komputerze, uruchom ponownie instalację." i klikam OK bo nie ma żadnej innej opcji.
    Pokazuje się napis: "Instalacja będzie kontynuowana po ponownym uruchomieniu komputera".
    Po ponownym uruchomieniu komputer cały czas pokazuje ten sam błąd i tak wkoło.

0
  • Deimic One - Szkolenia
  • #7 30 Mar 2014 22:36
    majki09
    Poziom 8  

Mam to samo? da się coś z tym zrobić. Minęło troszkę czsu od ostatniego postu może jakieś nowości z tym problemem.

0
  • #8 30 Mar 2014 23:03
    elilama
    Poziom 10  

Ja sobie nie poradziłem. Nie chciało mi się walczyć. Zainstalowałem system z płyty i tyle.

0
  • #9 30 Mar 2014 23:21
    fuego_xx
    Poziom 9  

Witam. Osobiście nie poradziłem sobie z tym sprzętem tak jak bym chciał. Jedna Toshiba otrzymała fabrycznie nowy dysk 320GB i zainstalowałem czysty Windows 7 Starter (z numerem z obudowy netbooka) + sterowniki ze strony producenta.
    Druga Toshiba ma zamontowany używany dysk 160GB i system przywrócony z płyt Recovery. Serwis Toshiby po dwukrotnym kontakcie telefonicznym stwierdził że oni wiedzą co jest i naprawią to. Zaproponowano mi wysłanie sprzętu do nich i jako sprzęt po gwarancji i koszt takiej usługi to 200zł.

Podsumowując temat uważam jednak ze wgranie czystego systemu + sterowniki bez zbędnego oprogramowania i dodatków od Toshiby jest lepsze choć bardziej czasochłonne. System działa szybciej i sprawniej wiec nie ma sensu instalowania Recovery. (przy czystym systemie dysk można zamontować nowy lub używany)

Po instalacji Windows 7 Starter warto zadbać o dobre skonfigurowanie systemu i odpowiednie oprogramowanie (takie jak antywirus itd.), a netbook działa całkiem przyzwoicie.

Być może kilka moich porad poniżej pomoże innym użytkownikom netbook-ów na komfortowe korzystanie z tych urządzeń przy słabym procesorze Intel Atom 1,66GHz i 1GB pamięci RAM.

1. Instalacja czystego systemu z numerem z obudowy;
    2. Instalacja samych sterowników ze strony producenta bez zbędnego oprogramowania i śmieci;
    3. Instalacja lekkiego antywirusa np. Microsoft Security Essentials;
    4. Instalacja lekkiej i szybkiej przeglądarki np. Google Chrome;
    5. Po zainstalowaniu całego niezbędnego nam oprogramowania powyłączać programy z autostartu Windows-a.
    6. Jeśli jesteś zaawansowanym użytkownikiem i wiesz co robisz można wyłączyć ochronę systemu poprzez wyłączenie "przywracania systemu".

Jeśli ktoś chciałby jeszcze cos dodać to proszę o posty bo nie długo zamknę temat. Chyba nie ma sensu dalej prowadzić tego tematu.

0
  • #10 31 Mar 2014 10:02
    elilama
    Poziom 10  

Ja sobie nie poradziłem. Nie chciało mi się walczyć. Zainstalowałem system z płyty i tyle.

0
  • #11 03 Kwi 2014 09:00
    hala8384
    Poziom 6  

Mam dokładnie ten sam problem. Po wymianie dysku na nowy w Acer 5740G instalator dochodzi do tego samego momentu co wyżej i wyskakuje komunikat, że nie może ukończyć instalacji.

Jak podglądałam w linux live to na dysku są zainstalowane foldery Windowsa, nie wiem czy wszystkie.

Czy da się zrobić coś, żeby to działało? Może coś tam trzeba dorzucić? Jakiś sterownik czy coś?

------------------------
    Znalazłam na stronie Microsoftu informację jak sobie z tym poradzić.
    "Instalator systemu Windows nie może skonfigurować systemu Windows na tym komputerze sprzęcie" Błąd instalacji na z systemem Windows 7 lub komputera z systemem Windows Server 2008 R2

Jak u siebie sprawdzam, to pojawiają się te wpisy, o których mowa w artykule, ale pobranie sterowników i zainstalowanie ich nie daje żadnego efektu.

0
  • #12 04 Kwi 2014 21:31
    majki09
    Poziom 8  

Mam to samo nie dałem rady z tym sterownikiem ze strony Windowsa. Pobrałem ten sterownik i przy naprawie podaję do załadownia i wyskakuje błąd że zły plik. Nie wiem już oo co chodzi. Zainstalowałem Win 7 z SP1 i poszło, teraz muszą wszystkie stery instalować. Ale nadal mnie ciekawi ten temat, będę dalej szukał odpowiedzi. Szkoda że nie można aktualizować recovery .

0
  • #13 05 Kwi 2014 11:32
    hala8384
    Poziom 6  

Cytat:
    Ten błąd może wystąpić podczas próby zainstalowania systemu Windows 7 lub Windows Server 2008 R2 w systemie, kiedy spełniona zostanie jedna z następujących sytuacji na komputerze PC:

* Instalacja jest przeprowadzana przy użyciu nośnika systemu Windows 7 lub Windows Server 2008 R2 RTM.

Uwaga: Ten problem nie dotyczy systemu Windows 7 z dodatkiem Service Pack 1 (SP1) i Windows Server 2008 R2 z dodatkiem SP1.

* System posiada kontroler magazynu Intel, który jest skonfigurowany do trybu "RAID" w systemie BIOS. (Jest to standardowe ustawienia dla wielu producentów komputerów PC)
    * Dysk twardy jest instalowany na ia dysk "Zaawansowanego formatu".

Uwaga Zaawansowany Format dysków mieć rozmiaru sektora fizycznego 4 kilobajtów i rozmiar sektora logicznego emulowanej 512 bajtów. "Zaawansowany Format" to nowa technologia przyjmowanych przez producentów komputerów PC w celu zwiększenia efektywności format nośnika, który prowadzi do większych pojemności dysków twardych. Jeśli zastępujesz dysk twardy w starszych komputerów może być częściej napotkać ten problem.

Kontaktowałam się wczoraj z Acerem i dowiedziałam się, że przy zmianie dysku ze starego (który ma sektor 512 bajtów) na ten "zaawansowanego formatu" nie ma możliwości, żeby eRecovery działało. Nie ma wymaganego sterownika, a można go zainstalować jedynie podczas instalacji z płyty Windows (poprzez opcję załaduj sterownik) albo instalując z płyty z SP1 (tam już ten sterownik jest). Chyba, że ktoś wie jak dodać nowy sterownik do recovery, o ile to w ogóle jest możliwe.

Jedyna opcja, to zainstalowanie z płyt recovery albo z partycji recovery systemu na starym dysku (albo innym który ma sektory 512), aktualizacja sterownika (można to zrobić jedynie na działającym systemie Windows7), wykonanie kopii partycji z systemem (recovery na nic się już nie przyda) i przeniesienie jej na nowy dysk "zaawansowanego formatu". Wtedy będzie działało.
    Można jeszcze sobie zrobić własną partycję recovery z już aktualnym sterownikiem. Info jak to zrobić bez problemu można znaleźć w internecie.
    To jest opcja dla osób, które mają jedynie kopię recovery albo partycję recovery, a nie posiadają czytelnego klucza z naklejki.
    Jeśli ten klucz jest, to najłatwiej jest zainstalować Windows z płyty (np. pożyczonej), wpisać swój klucz, ściągnąć aktualne sterowniki ze strony producenta laptopa i nie trzeba się bawić.

0
  • #14 06 Kwi 2014 13:41
    majki09
    Poziom 8  

No i tak zrobiłem. "pożyczyłem" win7 i z naklejki przepisałem klucz.
    Próbowałem załadować stery RAID przy instalacji ale instalator podaje że to błąd.
    Ściągnąłem ze strony win plik do"Zaawansowany Format"
    wypakowałem i było 6 plików :
    iaStorF.sys
    iaStorAC.inf
    iastorac.cat
    iaStorA.sys
    iaAHCIC.inf
    iaahcic.cat

zaznaczałem każdy ale nic nie wchodzi. ? :(

0
  • #15 08 Kwi 2014 15:19
    hala8384
    Poziom 6  

majki09, a jaką masz tą płytę z Windowsem? Z service packiem czy bez? Jak z SP1 to nic już dodatkowo nie musisz instalować. Poza tym taka sytuacja u mnie była tylko jak klikałam "napraw komputer", natomiast przy instalacji systemu można było dojść jedynie do katalogu, dalej już się pliki nie wyświetlały.

Jeszcze apropos recovery. Jeśli ktoś ma nagrane płyty z recovery, to powinien bez problemu zainstalować z nich system. Problem pojawia się przy próbie przekopiowania partycji z recovery ze starego na nowy dysk. TO NIE ZADZIAŁA, bo na tej partycji są zapisane wszystkie dane o sprzęcie, jaki mamy podłączony do laptopa w momencie zakupu. Wymiana choćby jednego podzespołu skutkuje takim błędem podczas instalacji. Jednym słowem, partycja recovery staje się zbędna, można ją śmiało usunąć.

No ale co zrobić, gdy w takim wypadku nie mamy klucza (bo na przykład się wytarł, a nie spisaliśmy go sobie, a nie był jeszcze używany), nie mamy kopii recovery na płytkach, a chcemy mieć legalny system bez kolejnych wydatków (np. na płyty recovery od producenta)?

Można zainstalować Windows z płyty, nie wpisując przy tym klucza podczas instalacji (nie wiem jak to w przypadku innych niż Win7 jest). W biosie mamy zapisaną tablicę OEM slic, jeśli kupiliśmy laptopa z preinstalowanym systemem. Klucz OEM jest taki sam we wszystkich laptopach danego producenta.

W przypadku Windows 7 potrzebujemy jedynie aktywator Windows, na przykład taki http://winclub.pl/topic/159-aktywator-windows-7/
    Po zainstalowaniu czystego systemu odpalamy ten loader i mamy pięknie aktywowany system (jak od producenta). Najpierw będzie trzeba prawdopodobnie zainstalować jeszcze .net framework
    http://www.microsoft.com/pl-pl/download/details.aspx?id=30653

Dla pewności można zrobić sobie kopię klucza i certyfikatu (np. Advanced Tokens Manager dla Windows 7).

0
  • #16 08 Kwi 2014 16:12
    linuks
    Spec od komputerów

hala8384 napisał:

Jeszcze apropos recovery. Jeśli ktoś ma nagrane płyty z recovery, to powinien bez problemu zainstalować z nich system. Problem pojawia się przy próbie przekopiowania partycji z recovery ze starego na nowy dysk. TO NIE ZADZIAŁA, bo na tej partycji są zapisane wszystkie dane o sprzęcie, jaki mamy podłączony do laptopa w momencie zakupu. Wymiana choćby jednego podzespołu skutkuje takim błędem podczas instalacji. Jednym słowem, partycja recovery staje się zbędna, można ją śmiało usunąć..

Porada szkodliwa bo sugeruje ,że nie można przywrócić systemu z recovery po wymianie dysku.
    Nie wiesz to nie wprowadzaj w błąd innych. Czy z partycji recovery czy z płyt recovery procedura jest podobna z tym że przy przywracaniu z płyt jest przywracana partycja recovery i winRE jeżeli była. Postaraj się nie wypowiadać tak kategorycznie (dyżymi literami ) w tematach o których nie masz pojęcia bo zamulasz temat i wprowadzasz w błąd czytających.
    Robiłem to wiele razy i nie było problemów. Trzeba tylko uważać przy dyskach 1 TB i większych. (chodzi o rozmiar sektora/klastra) przy kopiowaniu recovery z dysków mniejszych.
    Pozdrawiam

0
  • #17 08 Kwi 2014 16:18
    majki09
    Poziom 8  

Mam recovery na usb bez SP1. Przy instalacji WIn 7 z recovery mam opcje załaduj sterownik, i zaznaczam sterowniki (podane wyżej) i wyskakuje komunikat że nie prawidłowy.
    A Przy instalacji WIN 7 Z SP1 nie ma żadnego błędu.

0
  • #18 14 Lip 2014 17:49
    fuego_xx
    Poziom 9  

Witam. Najlepszym rozwiązaniem jest instalacja czystego systemu z zewnętrznego nośnika. Temat do zamknięcia.

0