Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przeróbka amperomierza tablicowego na miliamperomierz

15 Sty 2013 18:39 3651 10
  • Poziom 9  
    Witam mam amperomierz analogowy tablicowy 150A chcę go przerobić żeby był miliaperomierzem jak to zrobić ?

Dzięki za pomoc
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Poziom 33  
    W odwrotną stronę było by to możliwe. Przeskalowanie amperomierza na miliamperomierz będzie bardzo ciężkie. Zrobienie wzmacniacza prądu o zakresie wyjściowym 150A do tego celu było by drogim i ogólnie nonsensownym pomysłem. Jedyna szansa na taką przeróbkę to ingerencja w ustrój pomiarowy amperomierza-trzeba by go rozebrać i zobaczyć czy jest to możliwe. Szczerze powiem, że lepiej zaniechać pomysł.

Dodano po 8 [minuty]:

Pomysł ze zmianą bocznika jest jak najbardziej ok- jeżeli się da. Zależy jakiej konstrukcji jest amperomierz. Bocznik pewnie jest ale przy zakresie 150A nie wiem czy ustrój jest miliwoltomierzem czy woltomierzem. Może to być też jakaś chińszczyzna. Widziałem już takie amperomierze analogowe, że oprócz kilku zwojów grubego drutu i wskazówki ze sprężynką nic tam nie było. Wykonanie przeróbki może być mocno utrudnione.
  • Poziom 34  
    Chyba nie wyobrażasz sobie, że przez amperomierz tablicowy płynął prąd 150A. Pewnie jest to amperomierz elektromagnetyczny do współpracy z przekładnikiem na 5A, albo miliwoltomierz magnetoelektryczny do współpracy z bocznikiem. Wszystko wyjaśniają symbole na mierniku.
  • Poziom 11  
    Nie wiem czy jest sens bo jak to wyskalujesz to jaki błąd otrzymasz? Miliamperomierz kupisz niemal że za grosze.
  • Poziom 33  
    czesiu napisał:
    Chyba nie wyobrażasz sobie, że przez amperomierz tablicowy płynął prąd 150A. Pewnie jest to amperomierz elektromagnetyczny do współpracy z przekładnikiem na 5A, albo miliwoltomierz magnetoelektryczny do współpracy z bocznikiem. Wszystko wyjaśniają symbole na mierniku.

Dokładnie tak. Ale jak zauważyłeś może być to być amperomierz do współpracy z przekładnikiem. No to mamy nowy temat -przeróbka amperomierza na miliamperomierz. Nie ma co się spierać i dywagować czy się da czy się nie da. Trzeba jakieś symbole tak jak wspomniałeś a jeszcze lepiej jakąś fotkę i wtedy można coś radzić.
  • Poziom 28  
    Zrób dokładne zdjęcia tego co masz, to wspólnie coś wydumamy, bo obecnie to możemy co najwyżej powróżyć z fusów.
  • Poziom 21  
    Sprawdź na skali na dole będzie napis np: 150 kreska pod spodem i 5 co oznacza że jest to amperomierz o zakresie 5A ale skala jest do 150 A. Rozkręcić i na cewce będą zwoje 5-10 zwojów gruby drut. Wystarczy policzyć zwoje i zmierzyć przekrój drutu i przeliczyć na nowe przełożenie. Zwojów będzie więcej a średnica mniejsza zgodnie z stopniem przełożenia.
  • Poziom 9  
    Opiszę krótko problem

Mam zasilacz DC 30V i kilka odbiorów, powiedzmy 3. Chcę na każdym z tych odbiorów mierzyć prąd w miliamperach (rzędu 0,015 mA). Problem w tym że ciężko dostać takie miliamperomierze tablicowe (analogowe/cyfrowe). Jeśli są to kosztują po 100zł za jeden a ja potrzebuje mieć aż 8 takich.

Teraz moje pytanie bo są np. woltomierze 30V i są dosyć tanie. Z woltomierza można zrobić amperomierz. Teraz czy dobrze rozumuje jeśli do woltomierza 30V wstawię szeregowo rezystor 10k ohm to otrzymam miliamperomierz ? Problem w tym że jeśli na każdym z tych odbiorów będzie taki układ to wystąpi spadek napięcia na tych rezystancjach.

Jeszcze jedna kwestia. Mam układ który co dany okres czasu zmienia polaryzację z "-" na "+" jeśli miałbym już te miliamperomierze na każdym z odbiorów to jaki układ zastosować żeby wskazania na miliamperomierzu były zawsze dodatnie bo na analogowych zazwyczaj nie ma minusowej skali. (chyba mostek Graetza)

Poprawcie mnie jeśli piszę bzdury. Dzięki za pomoc
  • Poziom 33  
    Opcja z zastosowaniem woltomierza wraz z rezystorem istotnie posiadać będzie wspomniane przez Ciebie wady. Dlatego należy zmniejszyć rezystancje rezystora pomiarowego do akceptowalnej wartości i zastosować woltomierz na niższy zakres napięcia. Dodatkowe pytanie to akceptowalna dokładność pomiaru wspomnianego prądu. Jeżeli te miliamperomierze nie muszą cechować się wyśrubowanymi parametrami i mogą być zewnętrznie zasilane lub nawet może to być w postaci jednego wielokanałowego urządzenia to może warto zaprojektować taki układ pomiarowy z wykorzystaniem mikro kontrolera. Przy okazji polecam swoją osobę:) W razie potrzeby proszę o kontakt na priv.
  • Poziom 9  
    Udało mi się zakupić tablicowy woltomierz/amperomierz cyfrowy. Mam tylko pytanie.
    To jest instrukcja dołączona do miernika.
    Przeróbka amperomierza tablicowego na miliamperomierz

Chcę aby miernik był amperomierzem. W punkcie 3. Application jest napisane:

1) Dwuprzewodowy miernik (domyślnie): Użyć DC 10V-55V zasilania do portu ZASILANIE, i podłączyć napięcie do ekranu miernika. Nie podłączać portu wejścia.

2) Normalny tryb mierzenia (4 przewodowy): proszę rozewrzeć T2-T3, zewrzeć A1, zewrzeć T1-T2 i dobrać RA i RB według poniższej tabeli.
    Domyślne rezystory to DCV 10Mohm 0,25%, DCA 10Kohm 0,25%.

Muszę się zastosować do pkt. 2

Jeszcze niżej jest informacja o zmianie zakresu (przesuwaniu przecinka) poprzez zwieranie ze sobą styków P0,P1,P2,P3. Domyślnie zwarty P0 z P3 (zakres 200)

Teraz żeby miernik był amperomierzem i mierzył prąd rzędu 15mA to muszę wylutować RA (wstawić drucik) i zmienić RB na 10ohm ? Zakresu chyba nie muszę ruszać. No i wpinam szeregowo przez INPUT w układ. Ekran zasilam z osobnego źródła (zasilacza).