Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak wyliczyć ilość zwoi na volt na rdzeniu ETD29?

15 Sty 2013 20:00 9636 44
  • Poziom 11  
    Jako, że w innym wątku nie otrzymałem odp piszę wprost tutaj. Na tym forum https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=3577522#3577522 znalazłem taki wzór:
    "Wzór na ilość zwoi_na_volt zw/U :
    zw/U = 1/(4,44•f•B•kFe•S)"
    gdzie
    f-częstotliwość
    B-amplituda indukcji magnetycznej w rdzeniu, w teslach[T]
    kFe-współ. zapełnienia rdzenia żelazem, bezwymiarowy
    S- pole powierzchni rdzenia w metrach kw[m^2]

Załóżmy, ze moja przetwornica ma f=30kHz, skąd natomiast mam wziąć B, kFe i czy S mam liczyć tak jak w tym linku(wszystko jest na początku od razu, nie trzeba się zagłębiać w czytanie wątku)?W danych katalogowych czegoś takiego nie podają...

Czy może jest jakiś inny wzór?Proszę o odp.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 43  
    jajuń napisał:
    Jako, że w innym wątku nie otrzymałem odp piszę wprost tutaj. Na tym forum https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=3577522#3577522 znalazłem taki wzór:
    "Wzór na ilość zwoi_na_volt zw/U :
    zw/U = 1/(4,44•f•B•kFe•S)"
    gdzie
    f-częstotliwość
    B-amplituda indukcji magnetycznej w rdzeniu, w teslach[T]
    kFe-współ. zapełnienia rdzenia żelazem, bezwymiarowy
    S- pole powierzchni rdzenia w metrach kw[m^2]

Załóżmy, ze moja przetwornica ma f=30kHz, skąd natomiast mam wziąć B, kFe i czy S mam liczyć tak jak w tym linku(wszystko jest na początku od razu, nie trzeba się zagłębiać w czytanie wątku)?W danych katalogowych czegoś takiego nie podają...

Czy może jest jakiś inny wzór? Proszę o odp.
    Wzór jest poprawny, albo nie, a zależy to od tego jaki jest przebieg przenoszonego przez transformator napięcia; sinusoidalnie zmienny, czy prostokątny?
    Na pozostałe pytania odpowiedź znajdziesz na forum.
  • Poziom 11  
    Prostokątny, czyli zły jest ten wzór?
  • Poziom 34  
    W GOOGLE wpisać proszę typ rdzenia i jego parametry.W każdym razie nie jest to rdzeń pracujący przy 50Hz.
  • Poziom 43  
    jajuń napisał:
    Prostokątny, czyli zły jest ten wzór?
    Ano zły, ten jest poprawny:
    zw/U = 1/(4,00•f•B•kFe•S)
    Tamten obowiązuje dla napięcia sinusoidalnie zmiennego.
  • Poziom 11  
    Quarz, dziękuje za ten wzór, serio, obmyłbym Ci nogi za to gdybym mógł :D, nie jestem geniuszem z elektroniki, więc ciężko mi to ogarnąć wszystko...

f=30kHz
    B w nocie katalogowej ETD29 3C90 znalazłem coś takiego, oznaczyłem na czerwono poniżej dla 25kHz, B=200mT, nie jestem pewien czy o to chodzi.niby można podciągnąć pod 30kHz
    znalazłem jeszcze coś takiego na innym forum elektrody:
    znowu wynika ze B równa się dla 30kHz ok 360mT. Nie wiem którą wartość przyjąć.

kFe współ. zapełnienia rdzenia żelazem, podejrzewam ze w tym przypadku będzie chodziło o współ. zapełnienia FERRYTEM, naprawdę nie wiem jaki przyjąć..., tu jest problem.

No i S, przekrój, jeśli dobrze przyjąłem przekrój wg tego rysunku:
    to S=3,14*4,9mm^2=75mm^2 i teraz należy to na m^2 zamienić.
    I teraz pytanie czy dobrze sobie to wszystko poprzyjmowałem i jaki współ kFe przyjąć? Mam nadzieje, że rysunku ułatwią Wam sprawę.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 34  
    Dawno temu interesowałem się tym, to pamiętam, że było opracowanie POLFERU Wa-wa w którym były info o liczeniu przetwornicy. Były jakieś wykresy pomocnicze. Tych materiałów nie posiadam. Może ktoś ma katalog POLFERU.
    Chyba krzywa Hanna?
  • Poziom 43  
    jajuń napisał:
    Quarz, dziękuje za ten wzór, serio, obmyłbym Ci nogi za to gdybym mógł :D, nie jestem geniuszem z elektroniki, więc ciężko mi to ogarnąć wszystko...
    Poczekaj z tym do Wielkiej Soboty, a teraz lepiej 'zeznaj' - jak na spowiedzi - do czego ten transformator projektujesz.
    Nie umiem dalej Tobie pomóc z tak enigmatycznymi danymi ... :cry:
    Na tym wykresie:
    zrobiłeś błąd - popatrz czego tyczy niebieska krzywa ... :!: :idea:
  • Poziom 11  
    Wykres poprawiony...nie wiem o czym wczoraj myślałem robiąc taki debilny błąd...i sorry, że musiałeś na taki bzdet tracić czas.

Potrzebuje tej przetwornicy do siłownika , chce żeby pracował pełna parą na 36V. Poległem na transformatorze i dławiku. Ale dławikiem zajmę się później. Ogólnie widziałem już kilka konkretnych schematów z SG3525 tak więc te wszystkie elementy przed transformatorem nie powinny być problemem, chyba nawet sprzężenie zwrotne.Bo jak mam kilka schematów to mogę sobie porównać poszczególne elementy i to za co każdy odpowiada.

Anyway Założenia początkowe :na wejściu 12V DC, na wyj 36V DC+/- 10% ,50W mocy i 1A , układ SG3525, klucze 2xIRFZ44, f=30kHz.Przetwornica przeciwsobna.
    Udało mi się wyliczyć druty na uzw. pierwotne i wtórne:
    I=P/U=55W/12V=4,58A więc
    1mm^2 - 5A
    xmm^2 - 4,58A czyli
    xmm^2=(1mm^2*4,58A)/5A=0,9mm^2 czyli

S=Π*r^2
    0,9mm^2=3,14*r^2
    r^2=0,9mm^2 / 3,14=0,29mm^2
    r^2=0,29mm^2 /√
    r=0,54mm czyli średnica drutu powinna wynosić 1,1 mm ale śmiało można przyjąć chyba standard 1mm.

po stronie wtórnej:
    I=P/U= 50W(straty)/36V=1,39A
    1mm^2 - 5A
    xmm^2 - 1,39A czyli
    xmm^2=(1mm^2*1,39A)/5A=0,28mm^2 czyli

S=Π*r^2
    0,28mm^2=3,14*r^2
    r^2=0,28mm^2 / 3,14=0,089mm^2
    r^2=0,089mm^2 /√
    r=0,3mm czyli średnica drutu powinna wynosić 0,6 mm.

oraz efekt naskórkowości:
    dla 30kHz to ok 0,38mm δ=1/(15,13√f) f=30000Hz , a 15,13 to wyszło z parametrów miedzi.
    a więc skoro z każdej strony głębokość wnikania do środka to ok 0,38mm to chyba średnica drutu na uzw, wtórnym 0,6mm jest za mała? Powinno być 0,38mm*2 =czyli ok 0,8 mm?

Ps. Jestem już tak blisko, żeby rozwiązać problem od strony naukowej!:D
  • Tłumacz Redaktor
    Nie wgłębiałem się kompletnie w Twoje wyliczenia ale gdzieś wspomniałeś o 30kHz i 360mT indukcji nasycenia. Radziłbym daleko idącą ostrożność z tymi 360 mT-to za dużo dla rdzenia ETD29 z materiału 3C90 (320 mT to maksimum a i tak warto by jeszcze "zejść" z tej wartości).
    Jeśli za dużo dla rdzenia, to z całą pewnością za dużo dla kluczy sterujących tym rdzeniem :) .......
    Pozdrawiam
    VA
  • Poziom 34  
    Może można zastosować przetwornicę dodawczą .Do 12 V dodać 24 V.
  • Poziom 11  
    @Vix dzięki za wzory!!! No i za katalogi, choć je już miałem-forumowicze już mnie niedawno ostro przycisnęli do poszukiwań wiedzy:) EDW mam, artykuły od Góreckiego zgromadziłem wszystkie, rzeczywiście facet jest niesamowity, ale wiedzę trzeba przyswajać na spokojnie, bo można się ładnie zakręcić z tego magnetyzmu!
    Wracając do tematu:
    n = U • t • µ0 • µe / Al • B • Ie
    U - napięcie na pierwotnym -->12V
    t - czas okresu danej częstotliwości przy czym równy 1/2f -->1/60000= 0,0000166
    µ0 - to przenikalność próżni równa 4Π*10^-7 -->0,0000012
    µe - przenikalność mag. materiału z katalogu -->1770
    Al - przenikalność rdzenia z katalogu -->2350 nH --> zamieniłem na 0,00000235 H
    B - indukcja z katalogu --> z tym mam problem??????? w katalogu jest coś niby o B ale dla 25kHz. Nie bardzo wiem ile powinienem przyjąć, ktoś pisał, że 360mT to za dużo...
    Ie - droga magnetyczna z katalogu --> 72mm czyli 0,072m

Czy dobrze przyjąłem powyższe wartości?

Ps. @KaW zostańmy lepiej przy przeciwsobnej, bo w miarę już się z SG3525 zaznajomiłem i ogólnie przetwornicą przeciwsobną, strasznie bym tu wtedy namącił w tym wątku. Ale postaram się sprawdzić o co chodzi z przetwornicą dodawczą, ciekawy ogólnie temat, nigdy nie słyszałem o czymś takim.
  • Poziom 43  
    jajuń napisał:
    @Vix dzięki za wzory!!!
    Nie dziękuj, skoro nie wiesz za co dziękujesz - patrz niżej ...

jajuń napisał:
    No i za katalogi, choć je już miałem-forumowicze już mnie niedawno ostro przycisnęli do poszukiwań wiedzy:) EDW mam, artykuły od Góreckiego zgromadziłem wszystkie, rzeczywiście facet jest niesamowity, ale wiedzę trzeba przyswajać na spokojnie, bo można się ładnie zakręcić z tego magnetyzmu!
    Wracając do tematu:
    n = U • t • µ0 • µe / Al • B • Ie
    U - napięcie na pierwotnym -->12V
    t - czas okresu danej częstotliwości przy czym równy 1/2f -->1/60000= 0,0000166
    µ0 - to przenikalność próżni równa 4Π*10^-7 -->0,0000012
    µe - przenikalność mag. materiału z katalogu -->1770
    Al - przenikalność rdzenia z katalogu -->2350 nH --> zamieniłem na 0,00000235 H
    B - indukcja z katalogu --> z tym mam problem??????? w katalogu jest coś niby o B ale dla 25kHz. Nie bardzo wiem ile powinienem przyjąć, ktoś pisał, że 360mT to za dużo...
    Ie - droga magnetyczna z katalogu --> 72mm czyli 0,072m

Czy dobrze przyjąłem powyższe wartości?

Ps. @KaW zostańmy lepiej przy przeciwsobnej, bo w miarę już się z SG3525 zaznajomiłem i ogólnie przetworą przeciwsobną, strasznie bym tu wtedy namącił w tym wątku. Ale postaram się sprawdzić o co chodzi z przetwornicą dodawczą, ciekawy ogólnie temat, nigdy nie słyszałem o czymś takim.
    Powyższy wzór jest do tego układu przetwornicy - przeciwsobna - niewłaściwy i post użytkownika Vix zostanie przesunięty do kosza.

Dodano po 22 [minuty]:

KaW napisał:
    Może można zastosować przetwornicę dodawczą .Do 12 V dodać 24 V.
    Przetwornica dodawcza - izolowana - może być również wykonana jaka przeciwsobna.
  • Poziom 11  
    @Quarz wracając do Twojego wzoru, czy powinienem przyjąć B=360mT dla 30kHz jak na tym poprawianym wykresie?
    kFe jak zdobyć ten współczynnik tylko dla ferrytu? ani słowa o nim w katalogu ... :cry: A może po prostu jest inaczej oznaczony?
  • Poziom 43  
    jajuń napisał:
    @Quarz wracając do Twojego wzoru, czy powinienem przyjąć B=360mT dla 30kHz jak na tym poprawianym wykresie?
    Wzór nie jest 'mój' - ja go tylko, z podanej gdzieś przeze mnie książki, tu na forum przytoczyłem.
    Bezpieczną wartością będzie ok. połowa tego, czyli wartość amplitudy indukcji magnetycznej B= 200mT.

jajuń napisał:
    kFe jak zdobyć ten współczynnik tylko dla ferrytu? ani słowa o nim w katalogu ... :cry: A może po prostu jest inaczej oznaczony?
    Dla litego ferrytu należy przyjąć wartość 1 - stąd nie dziw się, iż nigdzie nie ma o tym ni słowa w katalogach.
  • Poziom 11  
    No więc tak, skoro już wszystkie wartości mam, obliczenia wyglądają tak:
    Dane:
    f=30kHz=30000Hz
    B=200mT=0,2T
    kFe=1
    S=75mm^2=0,000075m^2

zw/U=1/(4,00*30000Hz*0,2T*1*0,000075m^2)= 1/1,8=0,56
    zw/U=0,56

czyli skoro 0,56 zwoja przypada na 1V to na 14V przypadnie ich 7,84≈8 na uzw. pierwotnym i odpowiednio 20 zwojów na uzw. wtórnym (36V na wyj).

Czy ten wynik Waszym zdaniem ma sens, pytam zwłaszcza praktyków, gdyż to jest mój pierwszy transformator stworzony no powiedzmy od zera metodą obliczeniową?
  • Poziom 43  
    jajuń napisał:
    No więc tak, skoro już wszystkie wartości mam, obliczenia wyglądają tak:
    Dane:
    f=30kHz=30000Hz
    B=200mT=0,2T
    kFe=1
    S=75mm^2=0,000075m^2

zw/U=1/(4,00*30000Hz*0,2T*1*0,000075m^2)= 1/1,8=0,56
    zw/U=0,56

czyli skoro 0,56 zwoja przypada na 1V to na 14V przypadnie ich 7,84≈8 na uzw. pierwotnym i odpowiednio 20 zwojów na uzw. wtórnym (36V na wyj).

Czy ten wynik Waszym zdaniem ma sens, pytam zwłaszcza praktyków, gdyż to jest moje pierwsze trafo stworzone no powiedzmy od zera metodą obliczeniową?
    Ma, albo i nie ma, ale policzyłeś poprawnie, na pewno uzwojenie pierwotne należy wykonać z tzw. 'środkiem' - przetwornica przeciwsobna - a więc dwa razy po 8 zwoi nawiniętych równolegle a potem połączone szeregowo i zgodnie magnetycznie.
    Zaś uzwojenie wtórne to w zależności od układu prostownika, ale zalecałbym prostowanie dwupołówkowe - na duodzie - czyli też dwa uzwojenia nawinięte i połączone j/w.
  • Poziom 11  
    Ostatnie pytanie użytkowniku @Quarz przed nawinięciem transformatora gdyż jedna sprawa nie daje mi spokoju.
    Z obliczeń wyszło mi, że średnica drutu na uzw. pierwotnym powinna mieć 1mm, a na uzw. wtórnym 0,6mm, a więc skoro z każdej strony głębokość wnikania do środka to ok 0,38mm(wyliczyłem efekt naskórkowości) to chyba średnica drutu na uzw, wtórnym 0,6mm jest za mała? Powinno być 0,38mm*2 =czyli ok 0,8 mm prawda? Czy na przykład mogę nawijać podwójnie to się chyba nazywa bifilarnie tzn np...dwoma drutami po 0,5mm bo taki akurat mam-gdzieś słyszałem, że tak się likwiduje ten efekt naskórkowości? Czy mogę tak nawijać uzw. wtórne?
  • Poziom 43  
    jajuń napisał:
    Ostatnie pytanie użytkowniku @Quarz przed nawinięciem transformatora gdyż jedna sprawa nie daje mi spokoju.
    Z obliczeń wyszło mi, że średnica drutu na uzw. pierwotnym powinna mieć 1mm, a na uzw. wtórnym 0,6mm, a więc skoro z każdej strony głębokość wnikania do środka to ok 0,38mm(wyliczyłem efekt naskórkowości) to chyba średnica drutu na uzw, wtórnym 0,6mm jest za mała? Powinno być 0,38mm*2 =czyli ok 0,8 mm prawda? Czy na przykład mogę nawijać podwójnie to się chyba nazywa bifilarnie tzn np...dwoma drutami po 0,5mm bo taki akurat mam-gdzieś słyszałem, że tak się likwiduje ten efekt naskórkowości? Czy mogę tak nawijać uzw. wtórne?
    Skoro średnica jednego drutu - ze względu na zjawisko naskórkowości - jest zbyt duża to bierzesz dwa, lub więcej, drutów i nawijasz je równolegle, ale bierzesz je o takiej średnicy aby ich sumaryczny przekrój poprzeczny był równy przekrojowi poprzecznemu jednego druta - ale o tym, to na tym forum napisano z pińcet razy.
    Nie zapominaj też o wartości współczynnika zapełnienia okna miedzią kCu0,35 - bierzesz tu sumaryczny przekrój 'gołych' drutów wszystkich zwoi.

P.S. Nie pisz mi tu więcej słowa - trafa - ponieważ pójdę sobie z tego tematu ...
  • Poziom 11  
    Poprawiłem nazwy :)
    No więc tak, wielki postęp :)
    Zatrzymałem się przed czerwona linią na schemacie, który znalazłem jakiś czas temu na jednym forum i go sobie przerysowałem.
    Postanowiłem podłączyć to cudo i przy 6V zaczęło piszczeć. Ok , pozbyłem się tego rezystora 10 Ω na nóżce 7. Widziałem na innym schemacie, że tam nie było tego rezystora. Udało mi się podjechać do 10,14V, co ciekawe nie zwróciłem uwagi ale jak się zbliżyłem to poczułem:D - tranzystor (ten bliżej masy) i jego radiator dosyć mocno się nagrzały. Szczerze mówiąc nie mam pomysłu co z tym zrobić...A może to jest wynikiem tego, że brakuje reszty , za czerwona linia na schemacie?
  • Poziom 1  
  • Poziom 13  
    nemo07 napisał:

Trudno zgadnac, ktory to tranzystor "ten bliżej masy", ale jesli nie podlaczysz tego co "za czerwona linia", trudno zgadywac, co jest jezcze nie tak jak nalezy, bo w ukladzie kompletnie brak regulacji.
    I wlacz spowrotem ten przekreslony rezystor!

Tzn patrząc na rysunek , pierwszy z dołu. Ale widzę, że to i tak nie ma znaczenia :/
    Chyba nie ma wyjścia i muszę zrobić wszystko...od problemu z dławikiem chyba nie ucieknę. Posiadam okrągły rdzeń o średnicy zewn. 2,5cm i średnicy wewn.1,8 cm. z materiału 3C90 , takiego samego jak rdzeń ETD29. Czy mogę go wykorzystać do budowy dławika? Chodzi mi bardziej o to czy wielkość jest dobra? Kupiłem też niedawno dławik 47uH 0,95A, ale to nie wiem za bardzo czy o to chodzi....

Krótko mówiąc wychodzi na to, że bez dławika nie przekonam się czy dobrze nawinąłem transformator, czy ilość zwojów które wyliczyłem jest odpowiednia :/
  • Poziom 1  
  • Poziom 11  
    Znalazłem taki wzór:
    L=U/(2*Π*f*I) czyli
    L=36V/(2*3,14*30000*1,39)=0,0001374 H

1uH-0,000001H
    xuH-0,0001374 xuH=137,4 uH

Czy to jest dobre obliczenie?
  • Poziom 1  
  • Poziom 11  
    Mam pytanie:
    Czy czasem w moim schemacie nie ma błędu? Na lewym górnym rysunku jest schemat mojej przetwornicy, wydaje mi się, że +12V powinno iść bezpośrednio na środek uzwojenia pierwotnego, zgodnie z rysunkiem dolnym. Wydaje mi się, że podłączyłem nóżki drenu IRFZ44 do + 12V,a zgodnie z rysunkiem poniżej nie powinienem tego zrobić. Przelutowałem to połączenie i zrobiłem jak na prawym górnym. Czy tam rzeczywiście jest błąd?

• Poziom 1  
  • Poziom 11  
    Dobra, nie zajmujmy się już pierdołami-odkryłem wreszcie co było przyczyną tych dziwnych historii z nap. wejściowym, że nie mogłem podjechać wyżej niż 12V, z grzaniem się diody schotky`iego itd- postanowiłem wymienić diodę schotky`iego na dwie 1N4007 i wreszcie skończyły się cyrki.Wydaje mi się, że ta dioda na 40V to było za mało. Muszę chyba kupić na wyższe napięcie. Tak mi się wydaje.
    Dorzucam przebieg z nóżki G tranzystorów)na obu jest tak samo).
    Przebieg jest wyraźny bez tej takiej "poświaty" zdjęcie takie sobie...

Teraz najważniejsza sprawa - z tego co widzę, to już naprawdę niewiele brakuje żebym złożył swoją pierwszą przetwornicę.Jestem na końcu i pojawił się problem. Dałem na obciążeniu rezystor 150 Ω 5W, pociągnął chyba z 0,16A , sprawdziłem napięcie:
    10V(wej)-19V(wyj)
    12V-24V
    14V-30V
    Kurczę chciałbym, żeby w zakresie nap wej 10-14V było 36V, niestety tak nie jest , co zrobić, na podstawie schematu poniżej.?
  • Poziom 38  
    jajuń napisał:
    co zrobić, na podstawie schematu poniżej

Najprościej zwiększyć odpowiednio ilość zwojów na wtórnym .
  • Poziom 11  
    Tzn bez obciążenia bez problemów osiągam 36V. Tak więc wydaje mi się, że nie ma sensu zwiększać ilości zwojów...teraz powinno trzymać to 36V pod obciążeniem prawda?