Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HELUPOWER
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projektor multimedialny z rzutnika slajdów

speed250 28 Mar 2005 11:07 210500 381
    dzikoslaw
    Poziom 11  
    Slajdy wyświetla idealnie kontrast i jasność jest super, ale nie wiem jak będzie z tym lcd 2,5". Myślę że, lepszy będzie od PROFIL S.
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • HELUPOWER
    jajo111
    Poziom 11  
    Mi sie wydaje ze by pasowal, soczewki ma tak samo ulozone jak Prexer . Tylko automat bym wywalil :) bo zbedny w tym wypadku jest :), ale guru to speed :) w tym temacie.
    speed250
    Poziom 15  
    optyka dokladnie tak samo ulozona jak w prexerze, mozes smialo budowac projektorek, ciekawy jestem jaka jest srednica tej soczewki rozpraszajacej. Pamietaj aby matryca byla mozliwie blisko tej soczewki, mocowanie wymysl jakies na matryce i znajdz miejsce na umieszczenie elektroniki. Ja bym wywalil te chlodzenie z odkurzacza i zamontowal zwykle wentyle takie jak w zasilaczach sa, zyskasz wtedy miejsce na elektronike jak i wlozenie calego zasilacza, mozna to fajnie przerobic tak aby bylo wszystko zwarte w jednej obudowie. Regulacje ostrosci zostaw to sie przyda, ale automat do przesuwania raczej wymontuj. No chyba ze masz jakis pomysl jak to wykozystac, ale napewno nie do przesuwania matrycy.Matryca musi byc nieruchoma i idealnie ulozona.

Pozdr.
    dzikoslaw
    Poziom 11  
    Średnica ostatniej soczewki od lampy to 51mm, okienko-ramka ma wymiary 40x40 i ścięte rogi tak więc przekątna ramki to 50mm, a LCD 2,5" x 2,54 = 6,35, czy uda się wyświetlić cały obraz? Pisałeś, że należy umieścić matryce jak najbliżej soczewki, czy ta soczewka o takie średnicy doświetli całą matrycę? Co do wentla to może i wyciąga dobrze, ale i poziom hałasu zbliżony do odkurzacza. Mam kilka wentli od zasilacza kompa pracują w miarę cicho.

Dodano po 12 [minuty]:

Jeszcze jedno czy strumień światła nie spali matrycy, bo przy wyjętej niebieskiej szybce światło parzy, a przy założonej trochę mniej. Jakie uzyskam wymiary obrazu z 4,5 metra od ekranu, czy to za daleko i obraz będzie mdły. Co do ekranu to jak na razie mam materiał biały cienki z połyskiem, a słyszałem że zwykła cerata od spodu lepiej się nadaje.
    speed250
    Poziom 15  
    za mala ta soczewka na ta matryce, trzeba dac ciut wieksza, tak aby pokrywalo wszystkie rogi matrycy.
    Strumien swiatla spali matryce jak zdejmiesz ta szybe, najpierw zczarnieje az sie cala matryca zagotuje i w koncu peknie a raczej sie stopi, takze szybka musi byc. Z 4,5m bedziesz mial przy obiektywie f85/2,8 z jakies ~185cm przekatnej, co do ekranu nie dobrze jak jest za duzy polysk, tracisz tym sposobem na kontrascie i nasyceniu barw, obraz moze byc nieco rozmazany a kolory blade bo beda rozproszone. Lepiej bedzie jak zastosujesz jakis matowy material, sa takie ceraty.
  • HELUPOWER
    speed250
    Poziom 15  
    zapytaj najlepiej wlasiciela tego poradnika, chyba ze mial na mysli 2 calowe tv casio te kieszonkowe, ale za taka cene kupisz z pasywna matryca a nie aktywna TFT, a na pasywnej to juz tragedia....a na ten poradnik jego to sie nie nabierajcie chyba ze nie macie co z kasa robic.
    jajo111
    Poziom 11  
    Jakis kolejny lolek matryce moze i taka bedzie mial za 150zł ale na ebay-u koszt takiej matrycy 60zł ale koszty wysyłki 150zł :) Przy wiekszej liczbie osób moze i by byla po 150zł :) W polsce naj taniej liliputa mozna miec po 350zł chyba ze wie sie gdzie jest jakas hurtownia takich LCD-kow :(. Speed a powiedz mi czy obiektyw lumenlaba o ogniskowej 320mm jest dobry do matryc 7" albo 5" ???. Wiem ze takie sa stosowane przy 15" ale nie wiem jak to sie ima mniejszych. A ksiazeczka od fjoorda dopiero przyjdzie :)
    speed250
    Poziom 15  
    tak ten obiektyw sie sprawdzi w tych matrycach co wymieniles, a co do ksiazki fjoorda, czemu nie zamowiles wersji elektronicznej???od razu jest na forum w czesci zaamknietej do sciagniecia.
    jajo111
    Poziom 11  
    zostanie dla pokolenia :) a nie wiem czemu kaske no i tak wplacilem na poczcie wiec musze poczekac aż dojdzie do niego i czekam na odblokowaine :) interesuje mnie dzial uzytkownicy sprzdaja. Moze i by dalo sie cos tanio kupic :)
    dzikoslaw
    Poziom 11  
    jajo, gdzie w Polsce można kupić liliputa 2",
    speed, przy samej soczewce jest dość wysoka temperatura, może jeszcze jedną szybę wstawić, między soczewką, a matrycą i porządny wentyl.
    Tak na marginesie to zastanawiam się czy robić projektor z tego niemieckiego rzutnika i lcd 2", czy od razu kupić jeden z tych lcd 15":

http://www.rom.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=33&Itemid=2
    http://age.pl/podzespoly/opis.php?k=241&id=17058&company=
    http://www.kontrast.pl/cennikSpec.asp?current_id=1389

i zrobić coś konkretnego, tylko że kasa większa, przynajmniej 2, albo 3 krotnie. Ale jaka kasa taka jakość - mam racje?
    jajo111
    Poziom 11  
    dokladnie wszystko wzrasta 2 krotnie. Te LCD co dales w linkach to proponowal bym je kupic na allegro mniejsza cena za 500zł juz można miec fajne lcd a tam naj dansze po 700zł z kosztami wysyłki :( )
    A liliputy mozna dostac tylko na allegro a te newisiony na www.dev.pl .
    Tym ze newisiony sa 2,5" a liliputy 2" ale jakos taka sama :) Ja sam zamowilem z allegro za 350zł :) a Prexera za 45zł czyli zmiescilem sie w 400zł wiec jest spox teraz tylko pozostaje czekac na LCD :) bo swieta przeszkodzily w budowie. A i najpierw buduje ten na 2" matrycy (człowiek zdobedzie jakies doswiadczenie) a potem na matrycy albo 7" albo 12 albo 15" zalezy co mi sie ubzdura :) i jakie czesci dopadne (Jak dostane fresnela z rzutnika pisma to robie na 15") Na koniec dam Ci: link do sklepu internetowego tam naj tansze LCD po 609zł
    http://www.apollo.pl/?menu=store&grp=30&order=1&desc=0&ID=90315e26791d0ff9525a901ae98e5592
    Kwiatek88
    Poziom 11  
    Witam - Wiem ze zamieszczaliscie "Speed250" kilka fotek z projektora na matrycy 2" ale ta tapeta na scianie i poruszone zdjecia sa troszke niewyraźne -takie jest moje zdanie. CZy mógłbym poprosić o jakies pożądne fotki z jakiegoś psełdo statywu i czysto białej ściany albo brystolu a i jakies w miare jasne zdjecia które będzie ten projektor wyświetlał :) Wiem ze dużo wymagam ale poprostu Jestem kolejnym zapalonym na ten projekt człowiekiem i interesuje mnie dokładnie Jakość tego Projektora Sam chcem zrobic taki na matrycy 2,5"
    DZięki Bardzoooooo

Dodano po 5 [minuty]:

Zapomnialem o jeszcze jednym : CZy z wyjścia karty graficznej gdzie podłącza się Monitor można się podpiąć i podać sybnał S-VHS lub VHS do tego monitorka?? JAk tak to jak to zrobić Może jakiś schemacik :)
    jajo111
    Poziom 11  
    Musisz miec wyjscie TV -out z grafiki i podlaczasz moniotrek pod to wyjscie i powinien sie wykryc sam ewentualnie kupic przejsciowke S-video <-->czincz :)
    kciuq
    Poziom 17  
    czesc schemacik do zrobienia takiego kabelka mozna znalesc linka na elektrodzie gdzies byl bo sam kiedys pytalem o takowy ...

i pytanie do szefa tego forum czy ty wykorzystales w swoim projektorze Soczewke Fresnela?

a z tym panelem LCD to neizly patent jest :D
    nick__t
    Poziom 11  
    Witam jestem stosunkowo nowy i
    mam proste pytanko? jesli komus uda sie zdobyc fajną matryce z monitorka i nie bedzie chcial pod nia podpiać kompa tylko np. tuner cyfrowy, to jak to zrobi??
    czy najpierw połączy tuner z kompem (za pomoca karty TV), a nastepnie z karty graficznej do matrycy LCD ??
    przeciesh to kłopotliwe jak jasna cholera!! i na dodatek komp caly czas chodzi + wentylatorki projektora (razem jakies 4 wiatraki!!!) to jakbym był nad morzem ;)
    Kwiatek88
    Poziom 11  
    Jeśli to jest Tuner np:Polsatu albo cyfra + to bezpośrednio podłącz pod niego bo on ma wyjście przeciez :) tzw Eurozłącz :) albo zwykły "czincz" - nie wiem czy dobrze napisałem :( Pozdrówka
    bubii
    Poziom 10  
    dobrym patentem bedzie zrobienie sobie w projektorze trzech gniazd :]
    jedno na euro zlacze, drugie na tv-out w karcie graficznej i 3cie pod monitor :) moze jakies schemaciki ktos zamisci? jest to mozliwe bez obnizenia jakosci sygnalu?
    nick__t
    Poziom 11  
    hehe chlopaki spokojnie ;)
    matryca LCD musi być razem ze swoją "elektroniką" na której jest zapisany sterownik mogący obsłużyc parametry karty graficznej. Wejscie karty graficznej obsługującej monitory to gniazdo DFP lub DVI zupelnie inaczej niz w monitorach kineskopowych gdzie gniazdem karty graficznej jest standart D-SUB (15-pinowy)....i teraz pytanie....
    skoro matryca jest wyposażona w wyjście DFP (lub DVI), to jakim cudem chcecie tam podłączyć eurozłącze lub jakies inne typu chinch albo S-VHS??
    chyba ze macie taką matryce z obsługą tego typu złącz (czyli monitor + telewizor) albo osobno sterownik uniwersalny....który kosztuje MASE!! kasy......:(
    Kwiatek88
    Poziom 11  
    hmmm nieiwem czy dobrze sie rozumiemy Eurozłącze i inn ekabelki chcemy podłączac DO wejścia jakie posiada Ten monitorek a z tego co mi wiadomo To jest Wejście S-VHS czyli możn ado niego podłączyć Karte graficzną, i co kolwiek innego co posiada wyjście S-VHS albo samo VHS :)
    mavi
    Poziom 19  
    Tak sobie przegldąm to forum i tak jak, myśle wiekszość, chciałbym zbudować sobie taki projektor. Ale również tak jak wiekszośc nie mogę sie doczekać z prawdziwego zdarzenia zdjęć. Inni prosili, nie pomogło. TO moze ja poproszę o zdjecia z jakiegos filmu na gladkiej ścianie. Dodam ze interesują mnie zdjęcia z matrycy 2,5 cala bo w sumie chyba wiekszosć zakłada, że na takiej własnie matrycy oprze swoje nowe dzieło. Zdjęcia umieszczone przez speeda są zbyt niewyraźne by każdy z nas mógł sobie obiektywnie ocenic jakość i sens wydawnia tych 400 zł, które przecież drogą nie chodzi.

Tak już przy okazji. Ponieważ jestem laikiem i nie znam siena budowie kamer Video, to chciałbym sie dowiedzieć czy to co umieszczone jest w okularze kamery to też jest małe lcd? Bo jesli tak to Jakość tych co widzialem osobiście jest imponująca.
    Pozdrawiam i czekam na zdjecia z gladkich powierzchni przy rozmiarze przekątnej ekranu kolo tych 160 cm.
    Kwiatek88
    Poziom 11  
    Zdjęcia sa jak najbardziej Mile widziane :) Sam jestem strasznie ich Ciekaw :) A co do MAtryc 2,5 to z tego co wiem trzeb aprzerabiać nieco (Szlifować) nie wiem dokłądnie jak to się nazywa ale jest to metalowe okienko przez które przechodzi światło żeby oświetlona byłą cała matryca :) A jak zastosujesz liliputa 2"-Każdy monitorek 2" to nic nie musisz szlifować A pozatym 2,5" Newision - ma 112,320 dots a 2" Liliput ma 116,160 pikseli Więc moim skromnym zdaniem Jest to lepsze wyjście bo Mniej szlifowania i wogóle zabawy, więcej pixeli a pozatym Liliputa można TAniej NAbyć :)

Dodano po 40 [minuty]:

Posiadam Aktualnie Projektor Diapol Automat :) i chcem zrobic na nim Projektor z Monitorka 2" Może ktos robił juz Projektor na takim Diapolu bądz podobnym i mógłby Podesłać by mi fotki swojej Pracy interesują mnie wnętrzności Projektora A dokłądnie Umieszczenie Wentylatorków :)

Kwiatek88(malpa)tlen.pl
    artur00
    Poziom 25  
    Witam
    ja niedługo będe walczył z lcd =>7'', mam to zrobic dla kumpla, może to i dobrze to mój pierwszy projektor
    do dyspozycji będe miał 1500zł,m więc zabawa będzie fajna

inny kumpel mówił że widział gdzieś w liverpool'u lcd 7'' za 100zł, zobaczymy co to będzie :)
    Igrulec
    Poziom 10  
    Co do tego liliputa 2" którego mozna kupic na allegro za około 359 zł to sie dowiadywałem od dystrybutora monitorków ze strony MONITORUJ.PL (gdzie mozna kupic newisiona 2,5") ciekawej rzeczy. Wyszło na to że do tego 2" jest podana nieprawdziwa rozdzielczość bo moze i on ma te 116160 punktów ale trzeba to jeszcze podzielić przez 3. Tak mi powiedziano. zresztą zaraz znajde cytat w mailu :

"W tym 2 calowym podane są subpiksele czyli 3 razy wiecej.W tym 2,5 cali podajemy juz prawdziwą rozdzielczość."

Jeśli ktos by chciał kupić sobie newisiona 2,5" to mam złe wieści. Obecnie WSZYTSKIE WYSZŁY i trzeba czekac na nowa dostawe (pewno z chin). Ja zamawiałem monitorek 23.3.2005 i wtedy dowiedziałem się że będe musiał poczekać z 2 tygodnie. Niestety nie znalazłem innego dystrybutora tych monitorków u nas w kraju. Więc jesli ktos chce robic sobie projektor musi niestety poczekać.
    Ja już znalazłem swój stary rzutnik diapola, ekran, mam juz nową żarówkę, no ale prace staneły z podowu braku matrycy. Cały zapał został przystopowany, no ale nic tak nie uczy cierpliwości jak zakupy przez internet.
    Jest jeszcze mozliwość żebysmy może na własną reke zamówili wieksza ilość monitorków 2,5" gdzieś z zagranicy wtedy cena będzie mniejsza, a może dostaniemy coś o lepszej rozdzielczości niz 480x234.
    nick__t
    Poziom 11  
    drogi Kwiatku 88!!
    czy widziałes kiedyś monitor komputerowy z wyjściem S-VHS??
    bo ja nie........
    chyba ze mówish o monitorze iTV w jednym sa takie ale mi chodzi o zwykłą matryce 15" wyjeta ze ZWYKŁEGO monitorka LCD.....
    jak to do tunera podłączysh ;)
    speed250
    Poziom 15  
    czekam na wasze zdjecia i osiagniecia, co mialem pokazac pokazalem i nie bede szukal specjalnie gladkiej sciany ktorej niestety nie mam w domu, bo cala chata w tapetach jest. Wiec teraz czekam na wasze dziela.

Pozdrawiam
    Kwiatek88
    Poziom 11  
    Cenna wiadomośc podałes Igrulec Dziękówka :) A co do tych Monitorów z jak piszecie Wyjściami. To monitory maja wejścia :) a nie wyjścia :) Mi nie chodziło o zwykłe monitory 15" i tym podobne Ale chodzi mi o Te małe monitorki na których robi się rzutniki Projektory i z tego co Wiem posiadają one wejście - czyli okrągłą wtyczke z bodajże pięcioma pinami i z tego co wiem to jest to S-VHS i jak do tego podłączy sie przejściówke to otrzymamy VHS Ale to juz mniejsza o to Al eda się to do Kompa Podłączyć :) A w moim wcześniejszym poście pytałem CZy nie można podpiąć sie do któregoś z 9 pinów które wychodza standardowo z karty graficznej do monitora i otrzymac możliwość podłączenia takiego np: 2,5" Monitorka - co było by fajnym rozwiązaniem :)
    nick__t
    Poziom 11  
    zapytam więc jeshcze raz....uff ;)
    Mając do dyspozycji 15" MONITOROWĄ matryce LCD (jak sama nazwa mówi pochodzacą z monitora KOMPUTEROWEGO!!) a nie wyjętą z jakiegoś TELEWIZORKA LCD 7" (który ma rzecz jasna wejście typu cinch - zazwyczaj) no wiec majac tą matryce 15" ze złączem typu DFP lub DVI lub D-SUB .....jak??......pytam JAK!?....chcecie to podłączyć np: pod magnetowid, albo tuner satelitarny, albo jakiekolwiek inne urządzenie ze złączmi typu chinch, eurozłącze etc......
    i TAKIE było moje PYTANIE......wiec prosze na temat........bo telewizorek 7" to sobie możemy podłączyć ale JAK MONITOR ??? Speed odpowiedz mi prosze bo co niektórzy chyba maja telewizory w swoich kompach a nie monitory.....skończyłem ;))
    teridar
    Poziom 18  
    Może po prostu niektórzy użytkownicy tego forum nie są na tyle zaawansowani w elektronice i nie znają różnic pomiędzy standardami euro, s-VHS, D-SUB. Te wszystkie złącza są niekompatybilne, i nie ma prostej możliwości ich połączenia np za pomocą prostego kabelka.(niektórzy na allegro twierdzą że można)
    Ja sam mam dylemat, czy rozpocząc konstruowanie projektorka na bazie matrycy z monitora komputerowego - wysoka rozdzielczość, dobra jakość obrazu, ale możliwość podłączenia tylko komputera, oraz matryca telewizyjna od 2 do 5'', gdzie moę podłączyć stacjonarny DVD, magnetowid, tuner TV. Owszem, można tam również podłączyć komputer przez wyjścoie tv-out, ale jak dla mnie jakość takiego obrazu jest nie do przyjęcia. Jak również podłączanie tych urządzeń przez komputer, gdybym się zdecydował na matrycę komputerową. I znajdź tu człowieku złoty środek.
    SanceS
    Poziom 22  
    Co do przejściówki S-VHS -> VGA ... Temat taki był poruszany na elektrodzie i koledzy znaleźli rozwiązanie (był jakiś schemat, chyba ze scalakiem) i dało się przerobić... Wszystko da się przerobić pytanie jakim kosztem ... Ja w swoim projektorku chce zrobić takie złącza:
    S-VHS (domyślne co wychodzi z telewizorka, korzystam z TELEWIZORKA, nie z MONITORKA) złącze EURO (odpowiednie podpięcie kabli) złącze CHINCH (odpowiednie podpięcie kabli) noi złącze VGA, jeżeli znajdę jakiś stosunkowo prosty układ (nie szukałem jeszcze, ale będę szukał, bo jak pisze wiem, że koledzy znaleźli stosunkowo proste rozwiązanie).

Aha proszę nie mieszać standardów bo zupełnie inaczej podawany jest sygnał przez S-VHS czy chinch, a VGA (wystarczy chociażby zauważyć (nie wgłębiając się w temat), że chinch to 2 kable, a VGA to jeśli się nie mylę 10 kabli ? 3 kolory, 3 masy do kolorow + 1 masa zasilania, zasilanie, v, h,
    o czym zapomniałem ?

Pozdrawiam
    Darek