Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
IGE-XAO
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Projektor multimedialny z rzutnika slajdów

speed250 15 Apr 2005 21:14 213317 381
    szczypcu
    Level 11  
    Speed250 Czy mógłbyś powiedzieć jaka soczewka jest potrzebna do skupienia światła??
    Podobno płasko-wypukła jest najlepsza.Mógłbyś wypowiedzieć się na ten temat??
  • IGE-XAO
    M@tti
    Level 15  
    A mi wpadł do głowy dość szalony pomysł:
    By taką matrycę oświetlać palnikiem xenonowym np. IFK-120 - jednym słowem zrobić stroboskop i ustawić częstotliwość na jakieś 100 Hz. Pozostaje tylko kwestia kondensatorów i chłodzenia oraz żywotności palnika. Co wy na to?
  • IGE-XAO
    jajo111
    Level 12  
    oj ja daje takiemu strobowi jakies 3 filmy i rip :(, ale pomysl ciekawy jeszcze nie widzialem takiego pomyslu :)
    Jogesh
    Level 28  
    szczypcu wrote:
    Witam!!!
    Czy umiał by mi ktoś odpowiedzieć na jedno bardzo dreczące mnie pytanko??
    Jaka nalezy uzyć soczewkę do lampy??
    Skupiajacą,rozpraszajaca czy moze kondensor??
    Z tego co mi wiadomo kondensor to soczewka skupiająca,ale czy rózni się czyms od zwykłej dwuwypukłej soczewki??Czy moze to jest to samo??
    Pozdrawiam.

Przed matrycą powinno się dać kondensor. O ile się nie mylę kondensor to jest układ dwuch soczewek z jednej strony wypukłych a z drugiej płaskich zwrócony wypukłymi stornami do siebie. Tak przynajmniej stosuje się w projektorach do sladów.
    Jako obiektyw można zastosowac zwykłą dwuwypukłą soczewkę, albo obiektyw z jakiegoś starego projektora.

Pozdr.
    sarnask8
    Level 16  
    http://www.allegro.pl/show_item.php?item=48232138 co myslicie o tym...sorki jezeli powtarzam kogos ale nie chce mi sie przegladac tych wszystkich postów..albo gdyby wziasc lcd z cyfrowki i miec dobry telewizor z duza czestotliwoscia odswierzania np 100 hz i skierowac cyfrowke na ekranco o tym myslicie?
    Igrulec
    Level 11  
    Kupilem na allegro soczewke fresnela (folia 0.8 mm). Wyciolem z samego srodka prostokat o rozmiarach okolo 70mmx50mm. Umiescilem przed matryca lcd karbowana strona w kierunku soczewek i zarówki. I co sie okazalo ? SOCZEWKA FRESNELA WOGÓLEN NIEPOMOGŁA !!! Rogi nadal niedoswietlone.
    Nie wiem czy coś źle zrobiłem (ale co ?) czy to po prostu wina tej foli. W rzutnichach pisma te soczewki fresnela maja grubosc ponad 5mm a ta z allegro ma 0.8mm
    speed250
    Level 15  
    uzyles foli a nie soczewki fresnela a rozni sie bardzo od tamtej, wlasniwa ma 5mm grubosci i ma dwie ogniskowe poniewaz to sa 2 soczewki zgrzane termicznie ze soba lub jakims klejem, co do pomyslu z tym aparatem cyfrowym to porazka , przeciez wyswietlacz lcd w aparacie cyfrowym ma z reguly 112000tys pikseli czyli prawie tyle samo co newision, wiec szkoda aparatu na taki pomysl ktory raczej nic nowego nie wniesie.
    jajo111
    Level 12  
    sarnask8 wrote:
    http://www.allegro.pl/show_item.php?item=48232138 co myslicie o tym...sorki jezeli powtarzam kogos ale nie chce mi się przegladac tych wszystkich postów..albo gdyby wziasc lcd z cyfrowki i miec dobry telewizor z duza czestotliwoscia odswierzania np 100 hz i skierowac cyfrowke na ekranco o tym myslicie?
    jedna wielka lipa, szkoda czasu i pieniedzy. Tylko palanty sie na to daja nabrac obraz jest tragiczny na jakis forum pokazywali rezultaty. Jednym slowem tragedia :( .
    asyriusz
    Level 15  
    Witam. Mam zamiat zbudować projektor na LCD 5' Jak wy to widzicie????
    No i jako podświetlenia zastosować specjalny chalogen samochodowy 12V ale są takie z idealnie bialym swiatłem Lub jakąś żarówkę energooszczędną większej mocy. Co o tym wszystkim sądzicie. Oczewiście projektor będzie posiadal na pewno jedno lusterko nie wiem jeszcze czy będę się bawil w 2 ale na pewno jedno bedzie. Czekam na odpowiedzi. Pozdrawiam
    auri71
    Level 2  
    pozdro dla wszystkich po przeczytaniu calego tego forum po pierwsze szacunek dla konstruktora za tak prosta budowe nie wysokie koszty i oczywiscie przedstawienie tego wszystkiego. po drugie podoba mi sie ten pomysl i jak ustukam wiecej kasy to moze sam to zrobie a po trzecie nie podoba mi sie ze sie frajerom niechce wszystkiego czytac i przez to ja musialem czytac po 10 razy te same pytania... ale cóż jeszcze raz gratulacje za ten projekt mysle ze nie ma sie tu co rozwodzic nad powiekszaniem tego projektora i jego jakosci bo to wszystko sie laczy z kosztami ( tu 50 tam 50 i juz 2 razy drożej) a jak wiele razy powtarzales
    cena=jakość , jest jak jest i za ta kase spoko
    Vailix
    Level 12  
    Witam. Kidyś kupiłem soczewkę Fresnela i zbudowałem ten projektor przystawiany do monitora. Początkowo efekt był powalający - z 17 claowego monitora uzyskałem obraz na cała ściane - ze 3m przekątnej, tylko że strasznie nie ostry.

Zastanawiam się czy budując taki projektor nie dało by się zamontować 2 obiektywów i zrobić coś na wzór IMAXA ;-) Tylko że wtedy na jednej połowie matrycy musiałby być jeden obraz, a na 2 drugi. Ostatecznie można by to rozwiązać otwierając w okienkach 2 zdjęcia obok siebie(Windows). Okulaty też nie są większym problemem - można je kupić w internecia za kilkanaście zł. Jedyny problem to ekran - z tego co wiem musi być metalizowany, żeby zachować polaryzacje światła :/ Zastanawialiście się kiedyś nad budową takiego czegoś ?
    MusicMan
    Level 12  
    witam, chcialbym sie podzielic swoim pomyslem - nie wiem czy byl on juz poruszany, moze cos przeoczylem wsrod 12 stron postów:)
    Otóz, chodzi mi po głowie rozkręcenie typowego monitora LCD 15'1"", wyjęcie matrycy i położenie jej na typowym "szkolno-wykładowym" grafoskopie (rzutniku do foliogramów) - to by załatwiło sprawę optyki itp. Co o tym myślicie? Ja całość jeszcze zamknąłbym w światloszczelnej obudowie i dodał odpowiednie chłodzenie.

A co do pomysłu na strobowanie matrycy palnikiem IFK 120 - zapominacie, ze lampa podswietlająca matrycę powinna cechować się jak najlepszą równomiernością widmową. Nie jestem pewien, ale palnik ksenonowy chyba nie ma za ciekawego widma. Podejrzewam, że rzutowany obrac cechowała by straszna "zimnosć" kolorów - brak żywej czerwieni itp.
    takaba
    Level 19  
    Czesc, kilka miesiecy temu robilem projektor na lcd 15" jednak z wielu przyczyn zaniechalem te przedsiweziecie (pomimo, ze skompletowałem wszystkie potrzebne elementy, co "troche" kosztowalo) teraz chcialem sie szarpnac na zrobienie projektora w oparciu o mala matryce i diaskop. Dlatego mam kilka pytan:
    1. Zanim kupie diaskop, chcialem sie upewnic czy to sie nada: http://www.republika.pl/seat850/allegro/rzutnik/Image1.jpg
    Bo nie wiem, czy wszystko sie nadaje, czy rzutnik musi spelniac jakies wymagania.
    2. Co z rozdzielczoscia? Matryce 2" maja raczej kiepskie osiagi w tej materii, jak wyglada obraz z czegos takiego - da sie go zaakceptowac? Czy jesli podlaczycby go do komputera, to moznaby odczytac litery np z notatnika?
    3. Swiatlo przechodzac przez lcd oslabia sie ok 10x a lampy z takiego diaskopu nie as az tak mocne (bo slajdy maja wieksza przepuszczalnosc dla swiatla). Ja w swoim projektorze zastosowalem 400W lampe metalowo-halogenowa i wcale nie nazekalem na za jasny obraz.
    4. Matryca lcd ktora zastosowal autor tego postu ma zlacze bodajze S-Video, czy istnieje jakis latwy sposob (np przejsciowki) by podlaczyc to do kmputera, ktory nie dysponuje takim zlaczem?
    5. Matryca 2" mimo wszystko jest chyba wieksza od wymiaru slajdu - czy to w niczym nie przeszkadza?
    Pozdrawiam i z gory dziekuje za poswiecony mi czas.
    asyriusz
    Level 15  
    Witam. Wątpię żeby udało Ci się osiągnąć coś z matrycy 2 ". To jednak matryca o słabych właściwościach. O słabej rozdzielczości i słabej palecie kolorów. możesz zarysykować ale wydaje mi sie że maxymalną wielkość jaką uda Ci sie wyciagnąś z 2 " monitorka to jakieś 30" a to taki większy TV. W przeciwnym racie jeśli będziesz chcial wyciągnąć więcej obraz będzie raczej mało czytelny. I piksel będziesz miał dość wielki. Ja zrobilem swój projektor wczoraj ale z monitorka 5,6' i jestem zadowolony użyłem 2 żarówek xenonowych od auta i odpowiednio wygiołem odblask z blachy nierdzewnej i jest zajebiście żarówka ma 50 W a ja mam 2 czyli łączny pobór całego projektora jest jakieś 110W i nie grzeje sie mocno. zastosowałem jeden wętylatorek. Obraz jaki uzyskalem to 2,3 m (przekątna) i jest super jestem zaskoczony czerwień jest piękna i sieleń żywa jak naturalna. Obraz mozna porównywać z obrazem ze 100 Hz TV. Fakt jest taki że żutnik stoi od ściany nie całe 3 m i może dlatego są takie dobre właściwości nie wiem jak by to wyglądalo z większej odległości. Niestety zdięć nie zrobie ponieważ nie posiadam cyfrówki. Pozdrawiam
    takaba
    Level 19  
    asyriusz: a jaka masz rozdzielczosc?
    Moze ktos odpowie na inne nurtujace mnie pytania?
    Vailix
    Level 12  
    asyriusz - napisz coś więcej o matrycy jaką wykorzystałeś.
    Ja właśnie wpadłem na pomysł - pokombinuje troche z Nokią 3650 - ona ma wyświetlacz o przekątnej 2 cale- rozdzielczość może nie imponująca bo 176 na 208 pix i 4096 kolorów, ale na telefonie można oglądac normalne filmy, takie jak na kompie. Dziś w nocy troche poprubuje ;-)
    asyriusz
    Level 15  
    Ja mam 640 x 480 i jest zajebiście. A jeśli chodzi o pytania to jeśli tylko potrafię to odpowiem.
    Vailix
    Level 12  
    A możecie mi powiedzieć czy mogę podłączyć matrycę od laptopa do PC w jakiś sposób ? Bo z tego co czytałem, to do budowy takiego projektora nadają się tylko wyśw. LCD od kompów i telewizorów LCD
    takaba
    Level 19  
    Tak, matryce od laptopow sie nadaja. Zreszta nadaja sie wszystkie wyswietlacze LCD TFT. Problemem jest tylko to, ze matryce ktorych elektronika nie jest wyposarzona w wejscie S-Video, chinch trudno jest podlaczyc do jakiegos zrodla obrazu. By podlaczym catryce LCD z laptopa do komputera jest potrzebny odpowidni sterownik ktory z jednej strony podlaczasz do LCD a z drugiej do kompa, albo specjalna karta PCI. Niestety kazde z tych rozwiazan kosztuje ok 400zl.
    szczypcu
    Level 11  
    Asyriusz czy mógłbyś podać dokładnie jakie zastosowałeś zarówki??
    Jaka jest ich temp.barwowa??Czy one dają niebieskawe światło??
    Jakiego zasilania potrzebują??
    sarnask8
    Level 16  
    A nie lepiej matryce sterowac laptopem?? nie uszkodzi sie a obraz mozna rzucac z takiego rzutnika co kladzie sie kartki a4 ,byla o nim mowa kilka postów wcześniej, ale znowu po co kombinować jak stać cie na laptopa to chyba na taką matryce 2,5' tez cie stać

Post był raportowany.
    Popraw błędy i interpunkcję. Użyj przycisku PISOWNIA -->REGULAMIN pkt 15. [hefid]
    dexon
    Level 11  
    Witam.Dwa dni temu szperając w necie,zópełnie przypadkowo wyczytałem ,że dosyć łatwo zrobić amatorski projektor,poszukałem więcej i trafiłem na te forum.Tak sie napaliłem,że już kupiłem od kumpla monitor LCD 15cali(rozmiar sie nie liczy, aby jakość była dobra),zamówiłem też pożądną żarówke halogenową i dwie soczewki fresnela.Korzystam z projektu już gotowego projektora a tak dokładniej to tylko ze zdjęć ściągnietych z internetu.Miejwięcej wiem jak to wszystko złorzyć, ale mam jeden problem niemam pojęcia jak zrobić obiektyw,jakie soczewki są potrzebne(rozmiar i rodzaj)jak je ustawić,i gdzie moge je kupić w necie.Z góry dzięki za pomoc.Pozdrawiam.
    asyriusz
    Level 15  
    Witam. Zarówka jaką zastosowałem to Zaeówka samochodowa Xeneo jest ona barwy delikatnie niebieskiej ale po zaświeceniu daje Swiatło barwy białej. i to takiej krystalicznie białej. ZasilIłem ją 13 V nie wiem jaki tam potrzebny jest prąd bo wyżuciłem pudełka ale ja miałem take Trafo stare i je właśnie zastosowałem spokojnie uciaga 2 żarówki podłączone równolegle. Jeśli kupicie sobie taką żarówkę to na opakowaniu będzie napisane ile pobiera i co i jak w tedy będzie łatwiej dostosować Trafo. Temp. tej żarówki też nie znam ale nie grzeje się tak mocno jak inne npsodówki. Pozdrawiem.

Post był raportowany.
    Popraw błędy i interpunkcję. Użyj przycisku PISOWNIA -->REGULAMIN pkt 15. [hefid]
    takaba
    Level 19  
    Btw stsowania rzutnikow (epidiaskopow) to ich pole robocze nie jest kompatybilne z monitorami powyzej 15". Chyba, ze sie trafi jakis olbrzymi epidiaskop.
    Btw fresneli to do projektora sa potrzebne albo dwa fresnele (nie te same - sa potrzebne rozne ogniskowe) albo podwojna soczewke (ja taka zastosowalem).
    Btw lamp HQI to wiadomo - grzeja sie, podczas pracy kilkaset stopni moze wyciagnac, ale wiadomo, ze grzeja sie mniej niz inne lampy - to logiczne, bo skoro wysokoprezna lampa wyladowacza HQI o mocy 400W dostaracza tyle swiatla co lampa zarowa 2000W to widac, ze zarowka wydatkuje energii elektrycznej na cieplo niz na swialto.
    asyriusz: wydawalo mi sie, ze lampy tworzace luk elektryczny (a xenony do takich naleza) potrzebuja zaplonnika i statecznika. Ty masz jakis inne xenone czy jak, ze wystarczy trafo? Btw ile one maja lumenow?
    Przpraszam, za ilosc "btw" w wypowiedzi :)
    asyriusz
    Level 15  
    lampy kupilem na alegro to sobie możecie luknąć to sa takie w oprawie H4 Nie potrzeba do nich zapłonnika ale nie mylis z tymi H1 bo te są inne droższe i do nich trzeba zaplonnik. Nie wiem ile maja luksów bo wyżuciłem pudelka i nic nie wiem na temat tych żarówek. Pozdrawiam
    lowrider
    Level 11  
    asyriusz a skąd miałeś ten monitorek 5,6" o rozdzielczości 640x480??
    Pozdr.
    traczu
    Level 12  
    a ja mam takie pytanie jak mam mtrycez monitora lcd to ustawić światł0o za nią?? jak to zrobić o z a nią mam ugład scalony a jak go zdejme to mam czarną szybe to ją mam doświetlić od tyłu??
    takaba
    Level 19  
    Traczu: Jak masz matryce to po drugiej stronie niz ta na ktorej jest obraz masz podswietlanie. Jest to specjalnie grawerowane szklo z kilkoma zimnymi katodami zazyczaj zabudowane metalem. Musisz je zdjac z matrycy. Gdy to zrobisz pozostanie Ci czarna szyba o ktorej wspomniales. I to wlasnie przez nia musi przechodzis swiatlo w projektorze. Pamietaj, ze nie wystarczy oswietlic matrycy jakas zarowka, swiatlo musi padac na matryce rownomiernie do tego bedzie Ci potrzebna jakas soczewka (przy LCD wiekrzych od kilku cali najlepszy bedzie Fresnel).
    asyriusz
    Level 15  
    Monitorek kupiłem na allegro nie pamiętam nr aukcji.