Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Programator USBASP z allegro

Pocieszny 15 Sty 2013 23:02 3870 11
  • #1 15 Sty 2013 23:02
    Pocieszny
    Poziom 38  

Zakupiłem na allegro taki oto programator:

Cytat:
    Programator ten jest w pełni zgodny z programatorem "USBasp" stworzonym przez Thomasa Fischla.

Sterowniki mam ze strony http://www.fischl.de/usbasp/usbasp-windriver.2011-05-28.zip

Na płytce widnieje napis STK2500v2. Niestety sprzedawca nie przysłał mi do niego żadnego opisu. Czy ktoś z Was może posiada taki programator i może mi powiedzieć do czego służą 2 switche i złącze pinowe (na zdjęciu nie jest wlutowane)? Zasilanie układu to rozumiem, ale o co chodzi z trybem programowania? Jak to coś ustawić np. w Bascomie?

Złożyłem sobie prosty układ: ATMega8L + kwarc 8MHz + 2 kondesatorki i podłączyłem do tego programator. Zasilanie ma iść z programatora. Bascom nie chce programować. Może akurat procek jest uszkodzony, ale nie mam w tej chwili pod ręką zapasowego. Ten nie był jeszcze nigdy używany (leży sobie w pudełku pewnie już z 2 lata).

Próba identyfikacji układu:

Próba wgrania programu:

Ustawienia w Bascomie

0 11
  • Arrow Multisolution Day
  • Pomocny post
    #2 15 Sty 2013 23:13
    netotron
    Poziom 26  

Witam
    Dobrze ustawiłeś w Bascom, zmierzyłeś napięcie na ATmedze? Jeśli nie ma to
    odpowiedzialny będzie jeden ze switchy. Niestety nie wiem który.
    Przestaw tylko jeden i jeśli nic nie zmieni, wróć do poprzednich ustawień, bo może to być
    tryb wgrywania nowego oprogramowania programatora.
    I jeszcze jedno, nie wszystkie wer. Bascom obsługują USBasp.

0
  • Arrow Multisolution Day
  • Pomocny post
    #3 15 Sty 2013 23:19
    piotrva
    Moderator na urlopie...

1. Tylko najnowszy bascom (nowszy niż 2.0.7.5) obsługuje podobno prawidłowo USBASP
    2. Zworka trybu programowania prawdopodobnie służy do spowalniania sygnału zegarowego (SLOW_SCK)
    3. Twoja zagadkowa zworka to zapewne SELF_PROG - zworka umożliwiająca (jeśli posiadasz inny programator) na zmianę firmware. (ale trzeba by przeanalizować dokładnie ścieżki)
    4. Jak podłączasz procesor? Pokombinuj z tą zworką slow_sck - fabrycznej atmegi inaczej nie zaprogramujesz bo SCK będzie za wysoki

0
  • #4 15 Sty 2013 23:24
    Pocieszny
    Poziom 38  

Kupiłem ten programator, bo potrzebuję zaprogramować ATMegę8, a mój stary Willem niestety tego nie obsługuje. Mikrokontrolerami zajmuję się baaardzo rzadko, czego efekty widać :D

Po schemacie doszedłem do tego, że do samoprogramowania jest to złącze 2-pinowe (podłącza reset ze złącza ISP do resetu procka w programatorze). Jeden ze switchów (2) włącza 5V, a drugi to już nie wiem, bo nie widać ścieżek). Domyślam się, że switch 1 jest do "Slow SCK", chociaż ciężko to stwierdzić po wyglądzie.

Czy jest jakiś sposób, żeby sprawdzić czy sam programator jest sprawny? (mam jeszcze ATTiny2313, średnio chce mi się robić do niego podstawkę, ale może spróbuję).
    Czy kwarc jest potrzebny podczas programowania przez ISP?
    I ostatnie głupie pytanie: MOSI/MISO złącza ISP mają być podłączone do MOSI/MISO mikrokontrolera normalnie, a nie krzyżowo, tak jak np. łączy się UART?

piotrva napisał:
    Tylko najnowszy bascom (nowszy niż 2.0.7.5) obsługuje podobno prawidłowo USBASP

Mam 2.0.7.5
    piotrva napisał:
    Jak podłączasz procesor?

Zasilanie z programatora + kwarc 8MHz z kondensatorami, do tego tylko złącze ISP.

0
  • Pomocny post
    #5 16 Sty 2013 18:21
    netotron
    Poziom 26  

Pocieszny napisał:

Czy kwarc jest potrzebny podczas programowania przez ISP?

Nie, jeśli nie zostały zmienione fusebit, to fabrycznie rusza wew. generator RC

MOSI/MISO złącza ISP mają być podłączone do MOSI/MISO mikrokontrolera normalnie, MOSI-MOSI, MISO-MISO itd.

Bascom 1.11.9.8 Demo + Win-driver (usbasp) działa.

0
  • #6 18 Sty 2013 19:42
    Pocieszny
    Poziom 38  

Pożyczyłem płytkę startową od kolegi i na niej sprawdziłem programator. Jest sprawny, a mikrokontroler pewnie jest uwalony.

0
  • #8 18 Sty 2013 20:54
    Pocieszny
    Poziom 38  

Wątpię, nigdy wcześniej nie była używana ani nawet programowana.

0
  • #9 18 Sty 2013 20:59
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Pocieszny napisał:
    Złożyłem sobie prosty układ: ATMega8L + kwarc 8MHz + 2 kondesatorki i podłączyłem do tego programator. Zasilanie ma iść z programatora.

Pokaż schemat i na wszelki wypadek zdjęcia.

0
  • #10 31 Sty 2013 15:33
    Mirminek
    Poziom 2  

Witam!
    Też mam podobny problem, chciałbym wiedzieć jak zainstalować do tego programatora sterowniki, bo system nie wykrywa mojego programatora.

0
  • #12 31 Sty 2013 21:48
    Mirminek
    Poziom 2  

No instalowałem ten sterownik na win siedem i wykrywa mi go na usb ale jako urządzenie bez sterownika klikam tam na te wiersze poleceń i minimalizują się dosłownie po mili sekundach i nie ma żadnego odzewu od komputera, może na xp spróbować, możecie mi polecić jakiś dobry program do programowania pod ten programator, chodzi mi o coś łatwego z góry dzięki.

0