Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DISK BOOT FAILURE a poprzednie partycje

16 Sty 2013 12:08 9672 29
  • Poziom 11  
    Witam,
    mój HDD w ogóle nie chce odpalić (nic nie robiłem, wczoraj normalnie się wyłączył) - pojawia się komunikat: DISK BOOT FAILURE, INSERT SYSTEM DISK AND PRESS ENTER.
    Włożyłem swój CD z systemem i wystartował. Pojawiło się menu instalatora systemu, doszedłem do etapu gdzie wybiera się partycję na której chce się zainstalować system.
    I tu problem: miałem podzielony dysk na 3 partycje: C z instalowanym na niej ZAWSZE systemem oraz D i E z różnymi danymi, filmami, muzą, dokumentami itd.
    No i ekran instalatora nie pokazał mi żadnych partycji tylko ogólną liczbę miejsca na dysku (całą pojemność), tak jakby żadnych partycji tam nie było.
    Wycofałem się z instalacji bo boję się, że straciłbym wszystkie te dane z partycji D i E, które są mi potrzebne. Ale tu pytanie: czy ja już ich nie straciłem skoro instalator ich nie widzi i oferuje mi instalowanie systemu jakby na gołym dysku ? Czy te dane już mi przepadły czy mogę je jakoś odzyskać ?

Aha, dodam, że spróbowałem ponownie włożyć swoją płytę z systemem po kolejnym wyskoczeniu tego komunikatu ale teraz płyta znowu nie może wystartować...
  • Poziom 11  
    Ale po co mam tego linuksa instalować ? nie mogę jakoś prościej tego załatwić? co oznacza to, że system Instalator nie widzi podziału na partycje które miałem tylko chce instalować na całej objętości dysku ?

Ale jeśli już o tym linuksie - jak nagram ten obraz płyty i z niego odpalę to jak to działa - polega to na instalacji nowego systemu (linuksa wlaśnie) czy po prostu uruchamia się płyta i mam dostęp do pulpitu (jakiegoś menu) z którego będę mógł dostać się do danych z dysku i poprzenosić je na pendry albo DVD ?
  • Poziom 43  
    System uruchomi się z płyty.
  • Poziom 11  
    Ok, a skąd mam pobrać tego Linuksa żeby nagrać go na płytę ? Trochę poczytałem i rozumiem że potrzebuję "Linuksa Live CD" - skąd to pobrać żeby nie było problemów ?

No i o ile rozumiem to linuks się nie zainstaluje tylko odpali z płyty i będę miał jakąś tam sterowność tzn. możliwość wejścia w HDD i zgrania rzeczy na których mi zależy ? Chodzi mi o dostęp do tych partycji których windows przy próbie instalowania w ogóle nie wykrywa...
    Pomocy, bo jestem w tym zielony :)
  • Poziom 43  
    beginner27 napisał:
    Ok, a skąd mam pobrać tego Linuksa żeby nagrać go na płytę ?

Post nr 4 z link'u, który dostałeś wcześniej. Masz podać SMART dysku.

Podaj także pełną konfigurację komputera z uwzględnieniem marki i modelu zasilacza?!
  • Poziom 11  
    Ok, ten z linka już mi się ściąga, chciałem się upewnić tylko czy to to.
    I jak ściągnę i wypalę ISO to linuks ruszy z tej płyty i będę miał dostęp do danych żeby je zgrać czy w całej tej zabawie z linuksem chodzi tylko żebym mógł podać ten SMART ? (nawiasem to jak odpalę to skąd tego smarta wezmę - jakaś ikonka na pulpicie się pokaże ?

Co do sprzętu to pół roku temu miałem wymieniany zasilacz i płytę główną bo padła płyta wskutek padnięcia poprzedniego zasilacza.

Mój sprzęt:
    GIGABYTE G41M-COMBO
    Procesor Pentium D 2x2.66 GHz
    2048 mb RAM DDR 2
    GEFORCE 7300 GS 128 mb
    HDD SAMSUNG 160 GB
    zasilacz 420 W PC POWER SUPPLY
  • Spec od komputerów
    Będzie dostęp do danych lub trzeba będzie użyć programów do odzysku które się na tym live znajdują. Procedury będą zależne od SMART.
    Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    Czyli jak nie będę miał dostępu wprost po uruchomieniu to muszę coś dodatkowego z tego systemu uruchomić ? i jak SMART jest z tym związany ? o ile rozumiem to SMART to pewne dane (zestawienie) co do HDD, co będę z tych danych wiedział ?
  • Spec od komputerów
    Jaki jest stan dysku. Wstaw SMART na forum to się zobaczy co jest i co dalej robić.
    Teoretyzujesz a już dawno było by po temacie. Kilka (cztery) godzin nad prostą sprawą odczytu SMART.
    Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    Właśnie tego się obawiam, tzn. co tam zastanę. Martwi mnie to, że Instalator Windowsa nie widział żadnych partycji tylko jedną zbitą masę megabajtów, a powinien widzieć 3 partycje C D E ...
    A grzebiąc w przy tym SMARTie nie ma ryzyka ze jeszcze coś bardziej sobie tam zepsuję ?
    a teoretyzuję rzeczywiście, bo piszę z innego miejsca, z innego kompa. Dopiero jak dotrę do swojego będę mógł dać konkrety.
  • Poziom 43  
    Po co te posty?

Podaj SMART dysku.
  • Poziom 11  
    Ok, dotarłem już do kompa, zrobiłem wszystko jak mówiliście, podaję SMART.

Mam pulpit ale nie wiem gdzie i jak mogę się dostać do danych z dysku (o ile tam jeszcze są). Przez File Manager'a próbuję ale tam jakieś dziwne foldery się pojawiają, nijak nie mogę znaleźć sposobu dojścia do "moich" folderów z danymi ze starych partycji.
  • Spec od komputerów
    Dysk uszkodzony. Najpierw kopia posektorowa a potem odzysk danych. Po odzyskaniu danych zerowanie dysku i ponowny SMART.
    Wpisz w terminal gparted. Jeżeli zobaczy partycje to zamontuj i kopiuj dane. Jeżeli dane bardzo ważne to nic nie rób tylko kopia posektorowa najpierw. Zeby się dostać do partycji to ją trzeba zamontować. Ikona mount device. Partycje będą zamontowane w katalogu /media/
    Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    Czyli powinienem przez ten terminal wpisywać a nie normalnie z menu ? Boję się w tym grzebać żeby nie stracić czegoś albo nie zepsuć jeszcze bardziej. Ale jak z tymi danymi - wg Ciebie będą one możliwe do odzyskania ?
    Bo próbowałem tak intuicyjnie znaleźć gdzieś te swoje partycje już przez Part Magic i też dotarłem do menu gdzie mi się wyświetliło że jest jedna masa pamięci, bez podziału na partycje ("unallocallable")....
    A tę kopię sektorową jak mam zrobić (czym, jakim programem w part magic?)
  • Spec od komputerów
    Na jaki nośnik będziesz robił kopię posektorową ? Oczywiście że są możliwe do odzyskania. Net masz przez ruter ? W partedmagic jest net ?
  • Poziom 11  
    A jaki nośnik będzie mi do tego potrzebny ? Pendrive + DVD - tym dysponuję...
    Tak, mam net przez ruter ? W PartedMagic net mi działa.

jak mam zrobić tę kopię posektorową ?
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    Jeżeli masz net na live to proponuję to ubuntu ratunkowe pobrać.
    http://linuxtracker.org/download.php?id=30f59...04-PL-ratunkowy-i386.iso.torrent&key=6c2d037a
    Jest po polsku i przez zdalny dostęp (teamviewer) zobaczę co się da zrobić. Kopia posektorowa na pena (DVD) dysku 160GB to męczarnia. Może nie trzeba będzie jej robić.
    Pozdrawiam
    Filmik z instalacji teamviewer na tym live CD
  • Poziom 11  
    Grzebałem trochę w tym PartedMagic i udało mi się znaleźć tam prostsze rozwiązanie moich problemów z danymi - poprzez GParted włączyłem taką funkcję Attempt receive data i pokazały się te 3 moje partycje, co prawda w trochę innej formie ale był prosty dostęp do pełni danych.

Oczywiście ręczny odzysk 160 GB danych to byłby koszmar, ale tyle to ma mój dysk, tych danych na których mi zależało było znacznie mniej i już wszystko mam przerzucone na laptopy, także problem z danymi się rozwiązał. Wielkie dzięki za pomoc, bez nakierowania na program i wskazówki nic bym nie poradził.

Mam tylko pytanie co do tej oceny stanu dysku - czy po formacie ten stan, o którym stwierdziłeś że dysk jest uszkodzony zmieni się ? Innymi słowy - czy instalacja całości systemu od nowa nic nie da bo problem leży w fizycznej wadzie sprzętu ?
  • Spec od komputerów
    Jeżeli dane odzyskałeś to zrób zerowanie i ponownie SMART sprawdź to się zobaczy. Zerowanie powinno pomóc.
    Formatowanie nie pomoże.
    Zerowanie robi się w partedmagic wpisując w terminal polecenie
    ddrescue --force /dev/zero /dev/sda
    Zakładam ,że dysk jest widoczny jako sda.
    Zerowanie usunie WSZYSTKO z dysku.
    Pozdrawiam
    Miałeś dużo szczęścia używając opcji spróbuj uratować dane bez znajomości struktury uszkodzenia.
  • Poziom 11  
    Czyli samo sformatowanie każdej z partycji nie jest rozwiązaniem... Szkoda, już myślałem, że będę grał na swoim boisku, a tu znowu szykuje się gra na wyjeździe :)
  • Spec od komputerów
    Niestety format nie pomoże na niestabilne sektory. Wyzeruj sprawdź SMART (szczególnie 05 , C5 i C6 ) . Jeżeli zero to utwórz tablicę partycji i partycje w gparted i instaluj system. Od czasu do czasu sprawdź SMART.
    Pozdrawiam
    Jak już system zainstalujesz i skonfigurujesz to zrób kopię partycji systemowej i MBR. Przyda się w przypadku uszkodzenia systemu bo w kilka minut przywrócisz system do stanu z dnia robienia kopi. W partedmagic polecem partimage lub fsarchiver do tego celu.
  • Poziom 11  
    Ale jeśli będę chciał instalować Win to po co mam robić te rzeczy pod linuksowym softem ? Win w ogóle będzie je potem widział ?
  • Spec od komputerów
    Będzie widział :) Z wygodnictwa bo i tak po zerowaniu będziesz w linuksie.
  • Poziom 11  
    Jakoś nie mam przekonania do tego zerowania, nigdy tego nie robiłem a to już poważna sprawa i skutki mogą być poważne jak coś nie tak wpiszę...
    Zrobiłem SMARTA po formacie CrystalDiskiem, ponownie wyskakują niestabilne sektory do remapowania, tym razem nawet 7 a nie 6
  • Spec od komputerów
    Nie masz wyjścia. Zerujesz albo dysk do śmieci. Nie jest źle bo jeszcze nie ma realokowanych sektorów. Jeżeli dalej ten dysk z niestabilnymi sektorami będziesz używał to w końcu przeniesie niestabilne sektory do realokowanych (jest to operacja nieodwracalna ) i dysk tylko do śmieci będzie się nadawał. Zerowanie może naprawić niestabilne sektory jeżeli to jest błąd logiczny. Nie przekonasz się jeżeli nie wyzerujesz. Operacja jest bezpieczna. To tylko zapisanie całej powierzchni dysku zerami.
    Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    Ok, spróbuję, tylko napisz mi jeszcze raz precyzyjne polecenie, w poprzednim pościemogły być jakieś niepotrzebne spacje, literówki itd.

No i jeszcze raz - jak już wyzeruję pod linuksem to jak wyłączę kompa - linuks (PartedMagic) będzie dalej normalnie działał ?
    Jak wyłączę kompa to mogę potem już do normalnego trybu instalowania Windowsa iść ? czyli instalator z płyty, formatowanie partycji na której ma być system i dalej już standardowo ?
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    ddrescue --force /dev/zero /dev/sda
    Tak będzie wszystko normalnie z instalatora. Tablicę partycji możesz założyć pod linuksem w gparted.
    ddrescue spacja --force spacja /dev/zero spacja /dev/sda
    Oczywiście partedmagic będzie dalej normalnie działał.
  • Poziom 11  
    Ok, zrobiłem zerowanie i rzeczywiście chyba pomogło. Komp chodzi jak nowy, badanie CrystalDiskiem wskazuje, że nie ma już tych 7 sektorów niestabilnych, w ogóle stan dysku oceniony jest jako DOBRY - (zera w 05, C5, C6).
    Zainstalowałem system i zestaw chodzi jak nowy, aż nie mogę wyjść z podziwu bo po formatach w ostatnich 6 latach zawsze ciężko zipał. Zerowanie dysk miał po raz pierwszy "od nowości" i dało genialny rezultat :)
    Dzięki !

PS. i już ostatnia sprawa - pisałeś o kopii partycji systemowej i MBR. Robić to też w Parted ? Na czym to polega ? Partycja z systemem ma 20 GB - czyli kopia też będzie tyle ważyć ? po zrobieniu trzeba by ją było przenieść na pozostałe partycje i w razie czego jak uruchamiać ?
  • Spec od komputerów
    Czyli były to błędy logiczne a nie fizyczne dysku.
    Wszystko się robi z partedmagic. Kopia zajmie ok 30 % zajętego miejsca na partycji kopiowanej. Podaj fotkę z Gparted z układem partycji to napiszę dokładnie jak zrobić kopię MBR i systemu.
    Pozdrawiam