Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Walkie Talkie - Schemat (filtr)

pietia434 16 Sty 2013 12:51 9540 22
  • #1 16 Sty 2013 12:51
    pietia434
    Poziom 22  

Witam

Chciałem uruchomić takie "cudo":

Niestety brakuje w nim filtru. Czy może ktoś dać opis ?
    Ile zwoi ma mieć każda cewka, itd. ?
    Pewnie nie u jednego leży taki sprzęcior :)
    Obudowę do filtru zdobyłem (oczywiście z rdzeniem).

0 22
  • #3 18 Sty 2013 19:23
    pietia434
    Poziom 22  

Nie mam możliwości zrobienia foty.
    To był częsty model...
    Filtr: uzwojenie sprzęgające antenę i druga strona na trzy odczepy, a średnica 8mm.

0
  • #5 18 Sty 2013 20:07
    pietia434
    Poziom 22  

Nie, ta fotka jest z neta-chciałem pokazać o jaki model chodzi.

0
  • #6 18 Sty 2013 20:18
    mulek
    Poziom 26  

Witam, patrząc od strony trzech nóżek to: początek uzwojenia na środkowej nóżce, 3 zw. i odczep cewki na lewej nóżce i dalej 2 zw. i koniec uzwojenia na prawej nóżce.
    Patrząc od strony dwóch nóżek to: na prawej początek cewki 2 zw. i koniec na lewej.
    Obie cewki nawijane w prawo jedna nad drugą , drut nieco cieńszy niż w cewce obok przełącznika. Próbowałem robić zdjęcia, ale wiele na nich nie widać, można traktować tylko jako poglądowe.

0
  • #7 18 Sty 2013 20:36
    pietia434
    Poziom 22  

No szkoda, z zoomem może by się to oblukało, ale i tak dzięki bardzo:)
    Jutro nawinę i zobaczę.

0
  • #8 19 Sty 2013 22:58
    multihunter
    Poziom 25  

Kolega wyżej pomylił się, bo obie cewki po stronie pierwotnej mają mieć po 3 zwoje, a odbiornik stroi się dość wąsko.
    Na różnych schematach tego samego łoki-toki da się zauważyć błędy w uzwojeniach, co wprowadza element zamieszania.

0
  • #9 19 Sty 2013 23:19
    pietia434
    Poziom 22  

Czyli tak:
    ?

Dodano po 4 [minuty]:

Kolego multihunter- zgadza się schematów dużo, ale tu chodziło o 27MHz, a jak już to na większości brak opisu filtru.
    No chyba że tu:
    Ale też ani śr.drutu ani rdzenia.

0
  • Pomocny post
    #10 19 Sty 2013 23:33
    mulek
    Poziom 26  

W drugiej części uzwojenia jest tylko 2 pełne zwoje, zwój 3 jest tylko na pół okręgu, dlatego, że początek i koniec cewki są podłączone do skrajnych nóżek.

0
  • #11 20 Sty 2013 07:19
    multihunter
    Poziom 25  

Pisałeś mi na PW w odpowiedzi, że są problemy w uruchomieniu...

Myślę, że chcąc to naprawić, czy zrobić od podstaw, w pierwszej kolejności trzeba zapoznać się ze schematem ideowym,
    który w wyniku braku rozeznania w zrozumieniu zasady działania części radiowej stwarza dwa podstawowe problemy:

1.

4-sekcyjny przełącznik i uproszczenie całości do niezbędnego minimum wprowadza zawiłość połączeń między sekcjami.
    Ten pochodzi z książki "Konstrukcje krótkofalarskie dla zaawansowanych", który jak widać jest niekoniecznie zrozumiały.

Analizując podobny zaznaczono w nim części składowe radia biorące udział (lub których można się pozbyć):
    - na pomarańczowo przy odbiorze
    - na niebiesko przy nadawaniu

W ten sposób schemat najważniejszej części - radia - staje się natychmiast przejrzysty i zrozumiały, a po lewej:
    - separator zasilania Rx-a z potencjometrem, skąd pobierany jest sygnał m.cz. idący dalej na głośnik
    - transformator modulujący w zasilaniu Tx-a, który mógłby tu zmodulować nośną, ale tego nie robi - dlaczego ?

2.

Transformatory - jest taka znana opinia co mówi, że ktoś nieobeznany nie ma szans tego uruchomić.
    Jest to nieprawda, bo tylko część trafo m.cz. bierze udział w nadawaniu i można je zastąpić dławikiem w ten sposób:

Trafo m.cz. (oprócz CW) jest wykorzystane w całości tylko do odbioru i jest ono zasadniczo do pominięcia tak,
    jak to jest zrobione w zamieszczonym przez Ciebie ostatnim schemacie uproszczonego łoki-toki bez kwarcu.
    Tranzystor jest wycinkiem oryginału, którego bazę wystarczy wysterować odpowiednim sygnałem i dobrać dławik.

Zamieszczono też fotki uzwojeń rozdzielone trzema kolorami DNE i całą resztę potrzebną do wykonania cewki.
    I jeszcze zweryfikowany schemat, którego przerobiony wycinek to dwa powyższe obrazki Link

Miejmy nadzieję, że teraz pójdzie już z górki.

0
  • #12 20 Sty 2013 10:29
    pietia434
    Poziom 22  

Witam,
    Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, z powyższego rysunku.
    Zaznaczone na pomarańczowo - odpowiedzialne za odbiór?
    Co ma kwarc do odbioru i Pr1d?
    Przecież przy odbiorze zwiera kwarc.
    Więc jeśli chodzi o sam odbiór to może tak:

0
  • #13 20 Sty 2013 18:00
    Olek II
    Moderator

pietia434 napisał:
    Co ma kwarc do odbioru i Pr1d?

Ustalać częstotliwość odbioru i nadawania. W tym układzie, to urządzenie pracować nie ma prawa.

1
  • #14 20 Sty 2013 18:02
    pietia434
    Poziom 22  

Tak, ale jeśli chodzi o sam odbiór?
    Przecież przy odbiorze kwarc jest zwierany?!

0
  • #15 20 Sty 2013 18:08
    Olek II
    Moderator

Owszem, to co odpowiada za częstotliwość odbioru? Musi być obwód rezonansowy, lub generator kwarcowy, który odpowiada za dokładną częstotliwość nadawania i odbioru. W tym wypadku jaka jest częstotliwość odbioru jeśli kwarc jest zwarty?

0
  • #16 20 Sty 2013 18:10
    pietia434
    Poziom 22  

No chyba obwód LC ?
    Te sprzęty zbierały cały zakres CB!!! Ale nadawały na kanale 14 (tylko) - i właśnie taki tam jest kwarc!

1
  • #17 20 Sty 2013 18:25
    Olek II
    Moderator

pietia434 napisał:
    Te sprzęty zbierały cały zakres CB!!!

Powoli powoli, te radia, pracowały na jednym kanale, to, że było słychać więcej, nie znaczy, że to przez zwieranie kwarcu. Jak myślisz, zwieranie kwarcu i nadawanie z drugiego radia, to skąd to radio jako odbiornik, ma wiedzieć, że ma sygnał odebrać jeśli brak obwodu rezonansowego? Te radia pracują kanałowo, a to że słychać więcej, to sama konstrukcja. Brak II p.cz, sama budowa to ech, brak przemiany, a cała reszta, to kicha. Jedynie musi być coś, co odpowiada za odbieraną i nadawaną częstotliwość.
    Czy jasno się wyraziłem?

0
  • #18 20 Sty 2013 18:55
    pietia434
    Poziom 22  

Mało jasno ;)
    Co ma kwarc do odbioru skoro jest zwierany przy odbiorze ? (tak jakby go nie było).
    A odbiór to obwód LC - i dlatego zbierały tak szeroko.
    Do nadawania to i owszem.
    I ja wcale nie napisałem, że zwieranie kwarcu daje więcej. Poczytaj uważnie....

Dodano po 3 [minuty]:

Wiem, że kicha, a czy ja je zachwalam czy co ??
    Nie, ale jak na taką kichę, to ładnie zbierały pasmo.
    Skoro były jednokanałowe, to czemu zbierały szeroko, a nadawały na jednym kanale ????
    No pewnie napiszesz "taka konstrukcja" ??
    To jak jesteś taki pewien, to objaśnij tą konstrukcję...
    Bo po mojemu to obwód LC - odbiór, a rezonator - nadawanie.

0
  • #19 20 Sty 2013 19:25
    multihunter
    Poziom 25  

Te pytania są identyczne z tymi, które zadawałem sam sobie przerabiając te układy na własne potrzeby.
    Nie bójmy się pytać i wyrażać własnego zdania, ale pamiętajmy przy tym też proszę czym jest łoki-toki.

Układ z cewką T2 to generator o dwóch obwodach wzbudzenia przełączanych zależnie czy odbieramy czy nadajemy

Tx - Na niebiesko

Powrót oscylacji z uzwojenia 2-3 przez obwód rezonansowy XC z rezonatorem kwarcowym,
    "zmuszający" układ do wygenerowania częstotliwości, którą z kolei najlepiej przewodzi ten rezonator kwarcowy.

Rx - Na pomarańczowo

Podobny obwód RC z tą różnicą, że częstotliwość nie zależy od tego obwodu powrotu oscylacji,
    przy czym wartości elementów RC zostały dobrane tak, aby układ wygaszał i wznawiał naprzemiennie te oscylacje.
    W ten sposób układ generatora przekształca się w układ odbiornika opartym na zasadzie superreakcji.

Następne pytanie o zwarte wyprowadzenia kwarcu na odbiorze to dobra zagwozdka,
    bo ta sekcja Pr1d-Rx nic tak naprawdę nie robi i trzeba by chyba spytać poety co miał na myśli.
    Być może chodzi o możliwość przypadkowego wzbudzenia się kwarcu pojemnościami pasożytniczymi między ścieżkami.

Rozpisuję się na wyrost, hmm... fajnie by było jakby grupa zainteresowanych pociągnęła to w dobrym kierunku,
    aby nieustający przyrost pytań n/t tego prostego i pożytecznego układu przestał być tematem tabu na tym forum.

0
  • #20 20 Sty 2013 19:35
    pietia434
    Poziom 22  

No...
    Ale kolega wyżej najpierw napisał że jeden z wymienionych schematów wyżej nie ma prawa działać-bo nie ma zasilania tranzystora.-ZGADZA SIĘ:) Tylko po chwili usunął swoją odpowiedź, pytanie czemu skoro miał rację??
    Potem upierał się przy swoim...
    Może warto zwrócić uwagę że to "łoki-toki" a nie CB radio.

0
  • #21 21 Sty 2013 00:33
    multihunter
    Poziom 25  

Być może Olek stara się naprowadzić na głębszy tok rozumowania.
    Ja też przed chwilą poprawiłem błędy, ale nie widzę nigdzie przerwy w zasilaniu :cry:

Cytat:
    Temat był odnośnie filtru, myślę że zostało to wyjaśnione.
    Zamykam:)
    Powodzenia w uruchomieniu.

0
  • #22 21 Sty 2013 05:15
    pietia434
    Poziom 22  

Temat był odnośnie filtru i myślę, że zostało to wyjaśnione - zamykam :)

0
  • #23 22 Sty 2013 17:19
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

multihunter napisał:
    Być może Olek stara się naprowadzić na głębszy tok rozumowania.

Panowie pamiętajcie, że dyskutujecie tu głównie o odbiorniku "superreakcyjnym", w którym w części odbiorczej nie potrzebny jest rezonator kwarcowy a jego tzw. selektywność, zależna jest tylko od Q obwodu rezonansowego.

Pozdrawiam.

0