Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

CCTV - rejestracja obrazu Full HD - jaki sprzęt?

Miwhoo 24 Sty 2013 06:15 7881 44
  • #31 24 Sty 2013 06:15
    jpl
    specjalista-kamery przemysłowe

Wiesz, w nocy zawsze można użyć dodatkowych oświetlaczy IR, ale niestety nie mam czasu na nocne testy.
    Wg mnie temat do ogarnięcia z tymi nalepkami, ale tak jak pokazałem, w przypadku zabrudzenia / zasłonięcia - rozpoznawalność tej nalepki jest zerowa.

A z tego co kiedyś czytałem, złodzieje mają patent że tam gdzie nalepka, za wycieraczkę dają jakąś kartkę z reklamą.

• #32 24 Sty 2013 08:22
    Miwhoo
    Specjalista - Instalacje Elektryczne

Wiem, są patenty, ale podchodząc do tematu w ten sposób cały ten dział i nasza praca w zabezpieczeniach nie miała by sensu, bo wszystko można obejść, potrzeba tylko sposobu :)

Ja jestem prosta forma życia, klient wyraża potrzebę, ja dostarczam rozwiązanie techniczne, a potem razem omawiamy za i przeciw....

Sam jestem ciekaw, co z tego wyjdzie, bo bariera finansowa zawsze była sporym utrudnieniem w naszej branży... :)

• #33 24 Sty 2013 09:11
    treborsz

W przypadku możliwości rozpoznawania znaków na "nalepkach" należy przyjąć takie same założenia, jak w przypadku systemów rozpoznawania tablic rejestracyjnych (poniżej dane z dokumentacji jednego z wiodących producentów oprogramowania ARTR instalowanego m. in. w UK):
    1. W odpowiedniej rozdzielczości przestrzennej:
    a) w przypadku tablicy rejestracyjnej minimalna wysokość znaków powinna wynosić przynajmniej 16 pikseli dla znaków łacińskich i 20 pikseli dla znaków arabskich; zatem ilość pikseli znaków na "nalepce" powinna być di dostosowana proporcjonalnie do podanych wartości;
    b) minimalna szerokość linii (znaku na tablicy) na obrazie to 2 piksele.
    2. W rozsądnej dobrej ostrości.
    3. Z odpowiednim dużym kontrastem.
    4. W uzasadnionych dobrych warunkach oświetleniowych (bez prześwietleń, bez jednoczesnego cienia i silnego światła).
    5. W odpowiednim położeniu i dobrym kątem widzenia (kąt poziomy i kąt pionowy instalacji kamery względem obserwowanej sceny).
    6. Prędkość migawki kamery dostosowany do prędkości pojazdu (nie mogą to być ustawienia automatyczne!):
    a) nie dłuższa niż 1/250s - dla ruchu do 10km/godz.;
    b) nie dłuższa niż 1/1000s - dla ruchu do 150km/godz.;
    c) nie dłuższa niż 1/1000s - dla ruchu do 150km/godz.
    7. Wyłączenie funkcji automatycznych poprawiających obraz.

Punkty 2-4 podane są ogólnikowo - ważna jest praktyka i znajomość zasad ustawiania/programowania/dobierania odpowiednich elementów.

Stały czas migawki - jest najbardziej istotnym parametrem w przypadku prawidłowego rozpoznania tablicy rejestracyjnej pojazdów znajdujących się w ruchu (zatem tak samo powinno być w przypadku znaków na "nalepkach"). Jeżeli parametr jest ustawiony na 1/100 lub 1/50 w każdej ramce obraz ruchomych obiektów będzie rozmyty (niewyraźny), nawet jeśli na obrazie wideo wydaje się być ostry. Jeśli kamera ma ustawioną automatyczną migawkę, to automatycznie czas migawki zmieniany jest automatycznie na dłuższy w gorszych warunkach oświetleniowych - może to być nie do przyjęcia dla systemów rozpoznawania tablic. Niektóre kamery pozwalają na ustawienie tylko maksymalnego czasu migawki - jest to również dopuszczalne (połączenie automatycznej migawki i stałej wartości progowej, np. 1/1000s).
    Jednocześnie zaleca się, aby korzystać z stosować kamery z przetwornikami bez przeplotu skanowania - pozwala uniknąć rozmycia obrazu związanych z różnicą czasową skanowania linii parzystych i nieparzystych wynoszącą 20ms.

I jeszcze jedna uwaga do wcześniejszych wypowiedzi - tablice można z powodzeniem rozpoznawać (automatycznie - poprzez oprogramowanie) na kamerach generujących obraz w rozdzielczości CIF (oczywiście po odpowiednim skadrowaniu).

• #34 25 Sty 2013 00:07
    Miwhoo

Witam.

Dziś odebrałem sprzęt. Przedsmak tego, co mnie czeka...

2.0Mpix + obiektyw 5-50mm [1080p, migawka manual 1/25, w trybie dzień i w trybie noc z filtrem ICR, odległość 5,5m]:

CCTV - rejestracja obrazu Full HD - jaki sprzęt? CCTV - rejestracja obrazu Full HD - jaki sprzęt?

3.0MPix:

Odezwę się po testach.

• #35 25 Sty 2013 21:56
    Miwhoo

Witam ponownie.

Testy przeprowadzone.
    Z jedynego miejsca, które udostępnił inwestor do montażu kamery nie ma możliwości, żeby odczytać naklejkę na szybie zarówno ze screenshot'ów, jak i z filmu, mimo wysokiej jakości nagrania. Tablice rejestracyjne myślę, że da radę w każdych warunkach oświetleniowych poza zupełną ciemnością.

W teście kamerka spięta była z laptopem za pomocą skrętki UTP. Wszelakie zrzuty i obsługa kamery, były robione przez przeglądarkę IE oraz wbudowany w kamerke serwer.

Parametry kamery:
    - przetwornik 1/2.8 3.0M SONY Progressive Scan Exmor CMOS
    - kompresja video H.264 i obrazu JPEG
    - 18 kl/s przy 3.0M(2048×1536) i 25 kl/s w 1080P
    - dwa strumienie kodowania
    - ICR
    - obsługa obiektywów C/CS Auto Iris
    - DC12V/AC24V i PoE
    - WEB serwer

Z wyliczeń wychodziło, że ogniskowa szkiełek wyjdzie ok. 20mm, w praktyce okazało się, że 50mm było na styk, niestety obiektyw, który miałem był niedopasowany do przetwornika kamery :(

Oceńcie sami:

- kamerka 3MPix, migawka auto, obiektyw 5-50mm
    - odległość od obiektu 20m, wysokość instalacji kamery 1,6m, ogniskowa ~50mm, wymiary busa ok. 1,9x2,4m [z bagażnikiem na dachu i drabiną]:

CCTV - rejestracja obrazu Full HD - jaki sprzęt? CCTV - rejestracja obrazu Full HD - jaki sprzęt?

- odległość kamery od obiektu ok. 15m, reszta j.w.:

- odległość 10m:

- odległość 18m, screen z poruszającego się pojazdu, wysokość montażu kamery 4,5m:

Dodatkowy test wewnątrz:

Próby przejazdu przed kamerą [odległość w kadrze 15-17m od kamery] ilustrowane na przykładzie własnym :)

Link

Link

Miejsce montażu kamery wskazał inwestor i nie mam wpływu na zmianę tego miejsca, test miał na celu pokazanie możliwości kamer MPix, oraz sprawdzenie na poligonie, czy da radę, w związku z tym proszę o powstrzymanie się przed komentarzami typu:
    - źle umieszczona kamera
    - zły kąt
    - zła kamera :)
    - niefotogeniczny aktor / tester
    - ja sprzedam kamerę, która da radę

W poniedziałek mam prezentację na innym obiekcie, może uda się zrzucić obraz nocny przy sztucznym oświetleniu.

Bardzo dziękuję za udział w dotychczasowej dyskusji i z racji 11 userów śledzących temat, zapraszam do dalszej analizy :)
    Na załadowanie się filmu niestety trzeba trochę poczekać :)

• #36 26 Sty 2013 08:54
    jpl

Bardzo ciekawe testy! Świetnie że ktoś się bierze za testy na obiekcie :P a nie na placu pod blokiem (bez urazy).

Miwhoo napisał:
    Z wyliczeń wychodziło, że ogniskowa szkiełek wyjdzie ok. 20mm, w praktyce okazało się, że 50mm było na styk, niestety obiektyw, który miałem był niedopasowany do przetwornika kamery :(

No w moich testach też 50 mm to było na styki, niestety potwierdza to regułę że nic nie zastąpi doświadczenia. Wyliczenia kalulatora powinno się brać na zasadzie x+1,5x :).

A z ciekawości jaki dokładnie miałeś obiektyw 5-50mm ?

Poza tym szczerze, to jestem zawiedziony obrazem w środku. Jak na fullHD to z takiej perspektywy obraz powinien być lepszy.
    No i jestem ciekawy jak te kamery widzą w nocy.

• #37 26 Sty 2013 09:21
    Miwhoo

Nie chciałem już kręcić obiektywem, bo ustawia się go dość ciężko z racji dużej różnicy w ogniskowych, a praktycznie takim samym zakresie regulacji, co w 3,5-8mm, dlatego może w sklepie wyszło słabiej, poza tym z tym sklepem zaskoczył mnie inwestor, bo wstępnie kamera miała być skierowana na drzwi.

Odnośnie pracy w nocy, to wstrzymajmy się do poniedziałku, bo jadę na 15:00, więc powinienem troszkę słabego światła złapać...

Poza tym, jak sprawdzałem u siebie, to przy statycznym obrazie było widać ten banknot z poprzedniego postu przy oświetleniu kuchni żarówką pod okapem 15W. Jeden delikatny ruch i robiło się rozmazane..

Ja się w przypadku stacji paliw zawiodłem na moim laptoku, bo nie podołał transferowi rzędu 8Mb i na filmie [tym drugim] widać przeskoki w czasie :) [nie porwało mnie UFO i nie podróżuję w czasie] niestety w takiej formie się zapisało w pliku, pewnie komputer w tym czasie "myślał"....

• #38 26 Sty 2013 09:33
    maly_smok
    Poziom 21  

Miwhoo napisał:
    Witam ponownie.
    Miejsce montażu kamery wskazał inwestor i nie mam wpływu na zmianę tego miejsca, test miał na celu pokazanie możliwości kamer MPix, oraz sprawdzenie na poligonie, czy da radę, w związku z tym proszę o powstrzymanie się przed komentarzami typu:

Testy pokazały możliwości tej kamery(albo ich brak). Obrazy jak z bcs'a(albo jak na bcs'a przystało), podaj jeszcze bitrate z jakim było to robione. Nie należy wrzucać wszystkich kamer Mpx do jednego wora, Mpx'y nie są równe :), jak i stosowane kodeki.

• #39 26 Sty 2013 10:15
    jpl

maly_smok napisał:
    Testy pokazały możliwości tej kamery(albo ich brak). Obrazy jak z bcs'a(albo jak na bcs'a przystało), podaj jeszcze bitrate z jakim było to robione

Jeszcze weź pod uwagę optykę. Niestety przy większych ogniskowych obiektyw może wprowadzić dużo zniekształceń.

• #40 26 Sty 2013 10:19
    Miwhoo

7947kb/s

Ustawiłem na zmienną z ograniczeniem fabrycznym, trochę ponad 8Mb.

• #41 26 Sty 2013 10:30
    jpl

Miwhoo napisał:
    7947kb/s

o k****... ja myślałem że obraz w środku ma bitrate 1500-2000 kb/s... Jeżeli taki ma realnie, to kamery mają za słaby hardware, który po prostu nie wyrabia.

Przy takim bitrate obraz powinien być ostry jak brzytwa, bez żadnych widocznych kompresji.

• #42 26 Sty 2013 10:33
    Miwhoo

Pisałem już, że mój komputer nie dał rady.... nie nadążył zrzucać, bo nie zauważyłem, że mam uszkodzona wtyczkę od zasilacza i cos nie styka, a na ekranie miałem komunikat [w skrócie]: "podłącz zasilacz 90W, obecny jest za słaby, system może działać wolniej i niestabilnie", poza tym filmy popsuło YT, a grafiki trochę konwersja na jpg, bo elektroda nie przełknie bmp.
    Zrzuty kamerki miały po 10MB.

Obraz w środku ma źle ustawiony obiektyw i rozdzielczość zmniejszoną do 2.0MPix 1080p.

• #43 17 Lut 2013 22:35
    kwitkows
    Poziom 11  

Może gdzieś nie doczytałem, ale jaką dokładnie kamerę ostatecznie testowałeś? Czy instalację już zakończyłeś czy też ciągle szukasz sprzętu. Chętnie bym się dowiedział co ostatecznie wybrałeś.

To co pisał treborsz:
    Potwierdzam, że do automatycznego odczytywania najważnijesza jest wysokość znaków. 16px odczytuje się bezproblemowo, da się odczytać jeszcze 12-13px ale poniżej już nie.
    Polskie tablie mają wyższe znaki niż tablice białoruskie/ukraińskie/rosyjskie jeśli takie by się trafiały, czasami można się na to naciąć gdy ustawia się kamery na granicy możliwości.
    Natomiast nie wiem co uda Ci się zrobić z tymi naklejkami nocą. Przy słabym oświetleniu nas ratuje tylko oświetlacz podczerwieni, ale naklejek to on nie złapie.
    My używamy do odczytu tablic głównie tradycyjnych kamer PAL albo kamer Mpix, tylko że takich które dają obraz bez kompresji (nie nadają się do podłączenia do rejestratora).

• #44 18 Lut 2013 20:15
    Miwhoo

Ustaliłem z inwestorem warunki, jakim sprosta kamera, "materiał dowodowy" przekazałem wyżej, bo z racji tego, że jest to markowa stacja paliw, to łańcuch decyzyjny jest dość długi.
    Podejrzewam, że z racji końcowej kwoty i faktycznych możliwości proponowanego sprzętu temat polegnie, choć było to ciekawe doświadczenie, bo wiele widziałem testów, ale żadne nie były przeprowadzone na takim obiekcie z takimi założeniami.

W chwili obecnej oczekuję na kontakt od inwestora.

• #45 18 Lut 2013 20:25
    kwitkows
    Poziom 11  

A jakie dokładnie kamery sprawdzałeś? Może umknęło mi to w tym wątku.

Szukaj w 5mln produktów