Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

CCTV - rejestracja obrazu Full HD - jaki sprzęt?

16 Sty 2013 14:16 8019 44
  • Specjalista - Instalacje Elektryczne
    Witam kolegów.

Szukam urządzenia do rejestracji obrazu w jakości full HD. Wszystko, co znajduję, nawet Samsungi zapisują w 4CIF.
    Potrzebuję sprzętu, który by udźwignął rozpoznawanie tablic i nalepek na szybach aut wjeżdżających na posesję z głównym naciskiem na nalepki...
    Taki prykas od klienta. Myślałem o kamerkach IP 2-3Mpix + rejestracja 1080pix.
    Jedyne, co znalazłem do duuuużo BCS'ów i pochodnych oraz jeden AXIS.

Jakie muszą być dane komputera udającego serwer, żeby 2-3 strumienie 3Mpix poszły z jakością chociaż 12kl/s? Nie stawiałem komputerów do obsługi CCTV, a w tym przypadku chyba komputer będzie miał większe możliwości...

No i przychodzi pytanie... stand alone czy serwer na bazie PC?

Z góry dzięki za zainteresowanie tematem.
  • specjalista-kamery przemysłowe
    To ile w sumie będzie kamer ?

Bo jak 4 to spokojnie znajdziesz dobre rejestratory standalone, nie-BCS/dahua.
    2-3 kamerki, ale potrzebuję wysoką jakość zapisu. Ma to być równoległy system do istniejącego analogowego, z tym, że w przypadku IP mam już konkretne założenia...
    Oglądam dziś pół dnia parametry rejestratorów znalezionych w google i 90% to 4CIF :( a gdzie tu do 3Mpix...

Tylko teraz pytanie, co to znaczy "dobre" :)
  • Poziom 25  
    Kolego pamiętaj jeszcze o temacie płynność - 12 kl/s to może być troszkę za mało dla poruszającego się samochodu jeśli chodzi o te naklejki - ale to Ty wiesz jak wygląda tam brama oraz czy samochody się zatrzymują czy nie.
    Co do rejestracji to serwer z standalone nic konkretnego nieznam.
  • Poziom 25  
    Zależy jaką masz odległość kamera/szlaban lub brama.Robimy dozory szlabanów parkingowych,do rejestracji potrzeba tylko 1 Mpix i śmiga świetnie.Ale mamy na kompach lub kartach SD.My sobie wyznaczamy sami miejsce więc zawsze widać rejerke,nalepkę też ale w dzień,nocą się szkli.Mogę podesłać Ci filmik.Daj znać jak cosik.
  • Poziom 20  
    Polecam komputer i soft Alnet lub GV, kamerkę musisz dobrać.
  • Poziom 14  
    jak mozesz wrzuc filmik z takowego nagrania :)
  • Poziom 25  
    urbizdw napisał:
    jak mozesz wrzuc filmik z takowego nagrania

tylko privek,nie moge publicznie :)
    Temat nie jest prosty, bo nie ma bramy, a pojazdy się nie zatrzymują. Chodzi o możliwość rozpoznawania cyferek i literek z nalepki, bo tablice można zamienić i np. przyjechać na stację paliw i zatankować na czyjeś konto.... :) Będę jeszcze rozmawiał z klientem o zmuszeniu kierowców do zwolnienia przez instalację progu zwalniającego.
  • Poziom 28  
    Sam szukam podobnego rejestratora. Na rynku UK znalazłem DVTel Meridian cztero lub szesnasto kanałowy. Dane techniczne w załączniku. Wysłałem zapytanie ofertowe, czekam na cenę. Niska pewnie nie będzie.
  • Poziom 25  
    Miwhoo napisał:
    o zmuszeniu kierowców do zwolnienia przez instalację progu zwalniającego.

Pomysł bardzo dobry,da kamerze czas :) Ile metrów masz do dozoru,ma sie mieścić Tir czy osobówka?
    Wjazd ma 6m, obserwacja z ok. 20m. Realnie do obserwacji w poziomie byłoby jakieś 4m, bo żeby wjechać na dystrybutory trzeba skręcić w lewo, a ruch jest uporządkowany znakami w jedną stronę.

2 kamerki - wjazd i wyjazd.
    Dziś kontaktowałem się z pewną firmą ze Stolycy :) Importer pewnej marki sprzętu CCTV. Oczekuję na ofertę, mam też dostać kamerkę do przetestowania na obiekcie.

Jeśli temat dojdzie do skutku i inwestor przełknie, bez zadławienia się, ofertę na FULL HD, lub choćby pokusi się o prezentację sprzętu, to podzielę się spostrzeżeniami, a jak dostanę zgodę, to nawet przykładowymi obrazami z testowanej kamery.
    Kamerka ma być min. 2Mpix, może nawet 3.0 i ponoć proponowany sprzęt jest w stanie zapisać na HDD pełną klatkę 3Mpix, czyli 2048x1536pix. Brzmi interesująco :)

W związku z tym, proszę o nie zamykanie tematu, bo sprawa cały czas otwarta...

Pozdrawiam.
    Miwhoo.
  • Poziom 20  
    Kolego, co do zapisu nalepek na szybach to bardzo trudny temat. Po pierwsze masz odbicia swiatlła które skutecznie uniemozliwiaja odczytanie i tak małego obrazka.
    Przy szerokośći 6 m musiałbys 1 kamera patrzeć z góry na obszar o szerokości 4m.
    Jesli kamera ma fullhd czyli TEORETYCZNE 1920 pixeli to ci wychodzi jakies 2cm na kazdy pixel.
    No to wtakiej sytuacji moze zobaczysz czy ktos mial w ogole naklejkę, ale o jej odczytaniu zapomnij. JEsli uzyjesz wiecej MPX to stracisz framerate, bedzie 12fps albo i mniej zaleznie od kamery.
    Co do zapisu nagrań to akurat najmniejszy problem. Jest wiele róznych oprogramowań, wszystko oparte na komputerach. Mocny komputer to podstawa.
    Potestuj oprogramowania demo, np Axxon smart(calkiem darmowy do malych systemow) Demo Milestone, NMS od novusa i wiele innych
  • Poziom 25  
    NMS akurat sprawdza się słabo - naklejki nie odczytasz chyba że będziesz miał ustawioną kamerę tak że patrzy praktycznie na nią (ale co w przypadku gdy kierowca stanie troszkę bliżej / dalej ?
    Po drugie to na co zwrócił kolega uwagę refleksy od tej naklejki są straszne (szczególnie jeżeli światło pada na nią prostopadle.
  • Poziom 31  
    Yca napisał:
    Przy szerokośći 6 m musiałbys 1 kamera patrzeć z góry na obszar o szerokości 4m.
    Jesli kamera ma fullhd czyli TEORETYCZNE 1920 pixeli to ci wychodzi jakies 2cm na kazdy pixel.

Chyba pomyliłeś się i to znacznie. Wychodzi 2 mm na pixel. A to już pozwala odczytać nalepkę.
    Panowie, bez strsów :) Pracuję w branży 10 lat, wiem, że to ciężki temat. Na razie wstrzymajcie się z propozycjami, czekam na odpowiedź importera i testy na miejscu instalacji.

Skoro bramki VIAtoll potrafią czytać tablice i nalepki, to znaczy, że sprzęt to potrafi, trzeba go tylko dobrze dobrać i skonfigurować....
  • Poziom 20  
    Kolego "Marek31415" masz racje - czeski błąd :)
    Nie mniej jednak podtrzymuje co napisalem, nie ma szans na rozczytanie naklejki z takiej szerokosci sceny. Pamietajmy ze to tylko teoretyczne wartosci - w praktyce kompresja, pogorszenie obrazu na elementach obrazowania (obudowa, obiektyw, filtr przetwornika) zjada kolejne detale i tak sie okaze ze nawet z 2m sceny nie bedzie to mozliwe.
    Co do Viatool, nie wiem, nie widziałem ale nie chce mi się wierzyć ze naklejki czytają. Chociaż za NASZE pieniądze to mogli sobie i 10megapixelowe kamery kupić i chwytać tylko klatki gdy samochód przejedzie - tak jak aparat fotograficzny:)

Dodano po 17 [minuty]:

Zaintrygowaliscie mnie tym wiatolem, to co znalazlem nie wyglada zeby sie nadawało do czytania naklejek: http://gitd.blox.pl/2012/07/Uwaga-bramki-viaTOLL-mierza-i-rejestruja-predkosc.html

Te zdjecia sa w rozdziałce CIF, podejrzewam ze w oryginale to jest D1 podane do cyfrowej obróbki. Programy do identyfikacji tablic (te z którymi miałem do czynienia) miały zalecane aby rozdzielczość do identyfikacji nie była wieksza niz 720x576) Moc obliczeniowa potrzebna do szybkiej analizy obazu jest tu dużym ograniczeniem.
  • Poziom 25  
    popieram kolegę Yca - bo tak na logikę to w jakim celu Viatoll miałby czytać naklejki ? Masz moduł + identyfikacja po tablicy i to wszystko.
    Pozatym odczytanie czegoś tak małego jak naklejka przy prędkościach jakie panują na drogach szybkiego ruchu jest dość trudne.
    extremeee napisał:
    popieram kolegę Yca - bo tak na logikę to w jakim celu Viatoll miałby czytać naklejki ? Masz moduł + identyfikacja po tablicy i to wszystko.

Wróćmy do tematu. Wiem, że jest ciężki, ale i inwestor jest poważny, więc tak na prawdę on zadecyduje. Ja, jako instalator mam zaproponować rozwiązanie techniczne, które się obroni samo podczas testów w miejscu montażu...

Jeśli macie jakieś konkretne sprawy do omówienia, to proszę pisać, skupmy się na temacie...

Jeśli chodzi o odległości:
    - wjazd ma ok. 6m
    - odległość kamery od linii wjazdu ok. 20m
    - na linii wjazdu planowany próg zwalniający

Wjazd jest "podzielony" przez kierowców na 2 pasy, prawy do jazdy na parking, lewy do wjazdu na stację. Z 6m robią się 4m :) Idąc dalej, samochody osobowe mają nalepkę z prawej strony szyby, a jadąc lewym pasem wjazdu, nalepka ujawnia się jakieś 2m od krawędzi wjazdu, więc dając zapas 0,5m wyskujemy kolejne 1,5m :)

Podsumowując, z 20m realnie będzie oglądane jakieś 2,5-3m wjazdu, gdzie w 99% w kadrze ukazuje się osobówka... Teraz może sobie przeliczcie jeszcze raz, bo na moje, to realnie możliwe....
    Obecnie zainstalowany system analogowy daje sobie radę z tablicami rejestracyjnymi, ma kłopot z naklejkami, bo to fizycznie nie możliwe, przy takich parametrach obrazu...
    Proszę o uważne czytanie wątku, bo niedługo zrobi się śmietnik...
  • Poziom 25  
    Kolego mój post to tylko komentarz do tego co napisałeś sam o ViaToll.
    Jeśli Ci się uda przeprowadzić testy "w terenie" to jestem żywo zainteresowany ich rezultatem ponieważ też kiedyś miałem podobne zapytanie od klienta.

Czy dla Twojego systemu przewidujesz też ruch samochodowy nocą oraz jak wygląda doświetlenie sceny na tym wjeździe - bo jak sam wiesz to też dość istotne.
    Jest to temat widoczny na forum publicznym w związku z tym, sami widzicie, że niechętnie podaję szczegóły miejsca instalacji...

Oświetlenie to lampy sodowe wysokoprężne na słupach ok.8m + oświetlenie pod wiatą metalohalogen na wys. ok. 5m.

Nad wjazdem mam do dyspozycji sodówkę.
    Jest jasno, nawet MPix powinien dać radę... pomiarów luxomierzem nie robiłem, za to planuję testy za dnia i po zmroku...
    Wracając do tematu, zrobiłem test... kamera zamontowana na wysokości około 7-8 metrów (drugie piętro na wysokości parapetu), do tego odległość koło 20 metrów..... rozdziałka 1920x1080, obiektyw megapikselowy 5-50 [mm] - niestety obiektyw ciut nie wydala.... maksymalny zoom widzi około 5x4 metry -
    Tablice rejestracyjne czyta idealnie, ale ustawiłem za duży kąt boczny...
    Jeszcze spróbuje kombinacji z innym ustawieniem kamery, bo kamera jest ustawiona z boku (kąt ponad 20 stopni), spróbuje ją ustawić maksymalnie na wprost wjazdów, jutro podeślę zdjęcie jak to wygląda.

Więc na start, obiektyw 5-50 mm może nie wyrobić, i kamera musi być ustawiona wysoko oraz prawie na wprost samochodów.
    Dodatkowo przy takim zoomie - pojawiają się minimalne zniekształcenia od samego obiektywu, więc wg mnie zwiększanie ilości megapiseli nie pomoże zbytnio.
    Ja liczyłem, że przy moich założeniach, obiektyw, jakiego potrzebuję mieści się w granicach 20-30mm... Odnośnie wysokości montażu, przewiduję 4,5-5m.
  • Poziom 21  
    Przy wysokości montażu 4m, rozdzielcość 1920x1080 przetwornik 1/2,5" 16:9, szerokość sceny 6m wysokość 2m, ogniskowa wynosi 21mm, kąt pochylenia kamery to 10,5 stopnia(przy4:3 ogniskowa 19,2mm kąt pochylenia 12,1), tablice odczytasz - naklejki nie.
    No to porobiłem pewne testy, niestety tylko za dnia.
    Kamera fullHD, prędkość migawki ustawiona na 1/50 manualnie, pogoda... duże zachmurzenie. Samochód jedzie około 20 km/h
    Strumień 2mbit, 20kl/s. Obiektyw ustawiany na szybko, ale niestety widać że obiektyw 5-50mm musi być bardzo dobry, wg mnie cenowo wyjdzie napewno ponad 600-700pln. Ja dałem obiektyw który w dobrych wiatrach kosztuje koło 300pln netto...

Za dnia, generalnie widać naklejki, ale wszelkie zabrudzenia szyby, refleksy itp, źle rokują.

Dla przykładu:
    CCTV - rejestracja obrazu Full HD - jaki sprzęt? CCTV - rejestracja obrazu Full HD - jaki sprzęt?

A co jeżeli naklejka jest zakryta ? :) też się takie rzeczy trafiały.

CCTV - rejestracja obrazu Full HD - jaki sprzęt?

Generalnie nie mam zrzutów z nocy, jak porobię to wrzucę.
    Film wyślę na pw.
    Czy rozpoznawanie (identyfikacja) znaków na tablicach/"nalepkach" ma się odbywać automatycznie (przez odpowiednie oprogramowanie), czy też metodą "sokolego wzroku"?
  • Poziom 13  
    Kiedyś miałem podobne zlecenie na odczyt naklejek z szyb i znalazłem takie coś:
    http://www.prointel.pl/stacje.htm
    niestety nie doszło do realizacji więc nie podzielę się swoimi doświadczeniami
    treborsz napisał:
    Czy rozpoznawanie (identyfikacja) znaków na tablicach/"nalepkach" ma się odbywać automatycznie (przez odpowiednie oprogramowanie), czy też metodą "sokolego wzroku"?

"Sokole oko" :)

Odnośnie odległości, obiektywów i rozdzielczości - aparat canon a1200 [matryca 1/2.3, 12Mpix, 2,8-20mm]:
    - zdjęcie z odległości 20m = tablica OK, nalepka NIE
    - zdjęcie z odległości 15m = tablica OK, nalepka jako tako

Foty robione przy zachmurzonym niebie, w nocy pewnie nie da rady nic zobaczyć...
    A żadna kamera nie zareaguje na przejeżdżające auto na tyle szybko, żeby dobrać parametry obrazu...

Jutro odbieram sprzęt do testów, 3 kamerki + obiektyw 5-50mm. Jak wszystko dobrze pójdzie, w sobotę akcja "testowanie na żywym organizmie".

Dziękuję za podesłanie testowych próbek.
    Niestety jestem tylko instalatorem i nie mam ot tak dostępu do sprzętu, żeby dowolnie testować :(