Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie symetryczne z akumulatora-stabilizatory

16 Sty 2013 15:52 2685 11
  • Poziom 16  
    Witam. Aby uzyskać napięcie symetryczne 12V połączę dwa akumulatory w szeregu. Potem z tych 12V symetryczne zrobię symetryczne 5V i 3,3V(stabilizatory w szeregu). Teraz pytania.
    1.Gałąź 12V będzie najbardziej obciążona bo będzie pobierane 12V do urządzenia i 12V na dalsze stabilizatory. Wiem że są stabilizatory w obudowach to-3 ale nigdy nie widziałem w tych obudowach stabilizatorów ujemnych 12V i 5V, a tym bardziej ani plusowego i minusowego 3,3V. Wie ktoś gdzie można kupić coś takiego? Albo jakiś inny stabilizatory? Prądy około 4A. Najgorzej jest z tymi 3,3V bo one są na max 1A nie widziałem większych.
    2. Mogę połączyć ze sobą równolegle dwa LM78XX z tym że każdy ma inną rezystancje a za tym idzie inny pobór prądu a potem grzanie nie równomierne. Czy np. zastosowanie rezystorów przed każdym LM załatwi sprawę? Jeżeli takie rozwiązanie się sprawdzi mogę dać na gałąź dodatnią dwa stabilizatory równolegle i tak samo na gałąź ujemną dwa stabilizatory równolegle?
    3.Jeżeli akumulator daje 12V to LM7812 lub LM7912 to na wyjściu da mi napięcie 12V , czy muszę podać wyższe napięcie np. 15V? Jest jakiś patent żeby zasilanie akumulatora podnieść? Np. powielacz napięcia(z tym że chyba to jest układ dla małych prądów?).
    4. Czy jeżeli podłączymy silniki do akumulatora i silnik np. stanie w miejscu(wirnik) to elektronika(te wszystkie stabilizatory) pod którą będzie podłączona płyta mini itx nie spali się?
    Dziękuję z góry za pomoc i pozdrawiam:)

Proszę poprawić pisownię przez funkcję "zmień" zgodnie z zasadami j.polskiego, oraz w przyszłości używać funkcji sprawdzania pisowni.
    3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych. _fortronik_
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 16  
    Tak samo da się zbocznikować LM w wersji dla napięcie minusowego?
    Pozdrawiam:)
  • Poziom 28  
    Może napiszesz kolego co chcesz osiągnąć? Bo być może jest prostsze rozwiązanie Twojego problemu.
    Stosowanie stabilizatorów liniowych w tym zastosowaniu moim zdaniem nie ma sensu - chyba więcej będzie strat niż Twój odbiornik pobiera.
    Popularne 78xx na wejściu muszą mieć 3V więcej niż na wyjściu.
    Stosowanie tranzystora dla zwiększenia prądu pozbawia układ jego zabezpieczeń.
    Napisz jakich napięć i prądów potrzebujesz.
  • Poziom 16  
    Cały układ ma zasilić płytę mini itx. Więc potrzebuje symetryczne 12V, 5V i 3,3V. Co do prądów nie mam pojęcia, pomiary będe robił w weekend. Jakie inne stabilizatory zastoswoać aby nie było start? A może zamiast łączyć dwa akumulatory wykonać przetwornicę z 12V na symetryczne 12V i dalej podczepić pod to stabilizatory z gałęziami symetrycznymi na 5V i 3,3V
  • Poziom 36  
    Led156 napisał:
    Witam. Aby uzyskać napięcie symetryczne 12V połączę dwa akumulatory w szeregu. Potem z tych 12V symetryczne zrobię symetryczne 5V i 3,3V(stabilizatory w szeregu). Teraz pytania.
    1.Gałąź 12V będzie najbardziej obciążona bo będzie pobierane 12V do urządzenia i 12V na dalsze stabilizatory. Wiem że są stabilizatory w obudowach to-3 ale nigdy nie widziałem w tych obudowach stabilizatorów ujemnych 12V i 5V, a tym bardziej ani plusowego i minusowego 3,3V. Wie ktoś gdzie można kupić coś takiego? Albo jakiś inny stabilizatory? Prądy okolo 4A. Najgorzej jest z tymi 3,3V bo one są na max 1A nie widziałem większych.
    2. Mogę połączyć ze sobą równolegle dwa LM78XX z tym że każdy ma inną rezystancje a za tym idzie inny pobór prądu a potem grzanie nie równomierne. Czy np. zastosowanie rezystorów przed każdym LM załatwi sprawę? Jeżeli takie rozwiązanie się sprawdzi mogę dać na gałąź dodatnią dwa stabilizatory równolegle i tak samo na gałąź ujemną dwa stabilizatory równolegle?
    3.Jeżeli akumulator daje 12V to LM7812 lub LM7912 wystabilizuje mi napięcie 12V , czy muszę podać wyższe napięcie np. 15V? Jest jakiś patent żeby zasilanie akumulatora podnieść? Np. podwajacz napięcie(z tym że chyba to jest układ dla małych prądów?).
    4. Czy jeżeli podłączymy silniki do akumulatora i silnik np. stanie w miejscu(wirnik) to elektronika(te wszystkie stabilizatory) pod którą będzie podłączona płyta mini ixt nie spali się?
    Dziękuję z góry za pomoc i pozdrawiam:)

Tyle pisaniny bez detali do niczego nie prowadzi.
    Napisz krotko i konkretnie jakie napiecia, obciazenia i ewentualne zabezpieczenia potrzebujesz. Chyba potrafisz?
  • Poziom 16  
    Chyba kolega nie potrafi:/ Napisałem jakie napięcia mają być i do jakiego urządzenia jest mi to potrzebne w 1 poście. Co do poboru prądu napisałem potem że nie wiem(przypuszczam ze na każde napięcie około 1A z tym że np. na symetryczne 12V będzie więcej bo od niego będzie zasilane wejście 12V na płycie i reszta stabilizatorów). A tyle pisaniny jest, ponieważ zadałem konkretne pytania, które mnie interesują. Zdanie "chyba potrafisz?" jest trochę nie na miejscu. Ale żeby nie tracić czasu na przekomarzanie się, czy ktoś ma pomysł jak rozwiązać ten problem? Czy łączyć dwa akumulatory czy może do jednego podłączyć przetwornice na symetryczne 12V i dalej dać gałęzie z pozostałymi stabilizatorami? Jakie inne zastosować stabilizatory aby nie było strat? Czy może jeszcze jakiś inny pomysł?
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Led156 napisał:
    1.Gałąź 12V będzie najbardziej obciążona bo będzie pobierane 12V do urządzenia i 12V na dalsze stabilizatory. Wiem że są stabilizatory w obudowach to-3 ale nigdy nie widziałem w tych obudowach stabilizatorów ujemnych 12V i 5V, a tym bardziej ani plusowego i minusowego 3,3V. Wie ktoś gdzie można kupić coś takiego? Albo jakiś inny stabilizatory? Prądy około 4A. Najgorzej jest z tymi 3,3V bo one są na max 1A nie widziałem większych.

Stosowanie liniowej stabilizacji jest nieuzasadnione - tu raczej konieczne będzie zastosowanie przetwornicy.

Led156 napisał:

Stabilizatorów nie łączymy równolegle.

Led156 napisał:
    3.Jeżeli akumulator daje 12V to LM7812 lub LM7912 to na wyjściu da mi napięcie 12V , czy muszę podać wyższe napięcie np. 15V? Jest jakiś patent żeby zasilanie akumulatora podnieść? Np. powielacz napięcia(z tym że chyba to jest układ dla małych prądów?).

Oj nie tak - albo przetwornica, albo 12V uzywasz bez stabilizacji.

Led156 napisał:
    4. Czy jeżeli podłączymy silniki do akumulatora i silnik np. stanie w miejscu(wirnik) to elektronika(te wszystkie stabilizatory) pod którą będzie podłączona płyta mini itx nie spali się?

Jesli napiecie spadnie ponizej własciwego to płyta może "ześwirować" - napjprostszym objawem będzie reset. W przypadku zmniejszenia niektórych napięć (12V) przy zachowaniu stabilnożci pozostałych objawy mogą być różne, łącznie z uszkodzeniem.

Rozważ zakup "gotowca": http://www.mini-itx.com.pl/zasilacz-dcdc-12v-60w-mini-itx-p-121.html
  • Poziom 16  
    Witam. O takiej przetwornicy myślałem ale cenna na allegro to ok. 200zł
    http://allegro.pl/zasilacz-pico-psu-dc-dc-12v-80w-mini-itx-i2938075922.html
    Przetwornica od kolegi różni się tylko mocą, ale czy czymś jeszcze?
    Czy da się to może to gdzieś taniej kupić? Albo schemat/stronka z takim czymś?
    A jak by np. zastosować dwa akumulatory 12V i 6V i je połączyć i brać napięcie symetryczne z tego 6V a 12V z akumulatora 12V?
    Ps. A może ktoś się orientuje czy da się taką przetwornice wykonać na układzie uc3842?

Dodano po 5 [minuty]:

Ps. Albo na mc34063?
  • Poziom 9  
    Podepnę się pod temat. Proszę o radę, jak najlepiej zrobić zasilanie symetryczne z jednego akumulatora 12V ( właściwie to 14,4 w maszynie budowlananej) dla układów LM741. Napięcie ujemne jest tylko potrzebne do zasilenia dwóch układów.

Maksymalny pobór prądu w całym układzie wyniósłby około 150mA.

Myślałem o układzie ICL7660 ale obciążalność prądowa jego jest za mała, do głowy przyszedł mi pomysł podłączenia baterii i uzyskania symetrycznego zasilania.