Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

MS EXCEL - Excel - pętla do obliczania amortyzacji.

VT5 16 Jan 2013 16:20 3093 3
 • #1
  VT5
  Level 2  
  Witam.

  Mam pewien problem z obliczaniem cen produktów w Excel które zlecił mi szef, a dokładnie chodzi mi o atomatyzację obliczenia które robię niestety ręcznie a to trwa bardzo długo. Próbowałem obliczać za pomocą wbudowanej iteracji ale niestety działa coś nie tak.
  I tu prośba o pomoc.

  MS EXCEL - Excel - pętla do obliczania amortyzacji.  W załączonym pliku na niebieskim tle są cyfry którymi muszę operować tak aby w komórkach B6,B9,B12,B15,B18,B21,B24,B27 znajdowała się liczba powyżej zera.

  Np. B6 obliczane jest w ten sposób: =((D4*G5)*G6)-D2 gdzie komórką D4 ręcznie muszę podwyższać tak żeby powstała liczba dodatnia w B6, G5 i G6 to dane wcześniej wpisane a D2 to suma kwot którą steruję ręcznie.
  Chodzi mi o to żeby samemu nie sterować liczbami na niebieskim tle, czyli excel podnosiłby np. o 1 komórkę D4 do momentu kiedy będzie liczba dodatnia w B6, następnie będzie sprawdzenie czy w komórce B9 jest dodatnia, jak tak to ominięcie i przejście do B12, jeżeli ona jest ujemna to podwyższ o 1, cofnięcie się do B6 i sprawdzenie czy jest ujemna jak tak to dodanie 1 jak nie to przejście i sprawdzenie B9, i tak do momentu aż wszystko będzie dodatnie.

  Chciałem zrobić to za pomocą formuł i iteracji ale jakoś iteracja przekłamuje, wolałem wziąć się za VB w excelu ale też coś mi nie idzie.

  Czy mogę liczyć na waszą pomoc żeby napisać scrypt który automatycznie obliczy mi wartości na niebieskim tle? Chodziło by mi napisanie chociaż początku do obliczenia dwóch pierwszych B6 i B9, nie znam się na programowaniu i napewno nie dam rady sam napisać.

  Pozdrawiam
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • #2
  adamas_nt
  Moderator of Programming
  Może najpierw wypróbuj wbudowane narzędzia Excela, a VBA w ostateczności?

  Mam na myśli: Dane>Analiza symulacji>szukaj wyniku oraz menedżera scenariuszy.
 • #3
  czeles
  Level 17  
  Przepisałem na arkusz wszystkie dane zgodnie z zamieszczonymi. Nic mi się nie zgadza. Np. w komórce C8 jest wpisane 1,7 a powinno być 3,5 (wartość z komórki H6)?
  Proszę załączyć plik w Excelu (nie obrazek) z danymi przed (na jednym arkuszu) i po przeprowadzonym zabiegu doprowadzania do wartości dodatniej w polach B6, B9 itd. (na drugim arkuszu).
 • #4
  VT5
  Level 2  
  Przepraszam, faktycznie były błędy, pisałem z pamięci, jestem na urlopie, dlatego tak surowo wygląda ta tabelka ale sens został.
  Plik został dodany i poprawione zdjęcie