Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

APC Smart UPS 620 na AKU ma 110V/~85 Hz?

16 Sty 2013 17:44 2424 9
  • Poziom 22  
    Mam taki problem, że UPS na AKU po zimnym starcie potrafi dać 110V i 85Hz albo 190V/160Hz. Pomiary wykonane multimetrem oraz miernikiem pokazującym pobór prądu z Lidla. Próby wykonane na starym AKU, który ma już kiepską pojemność, ale kilka minut trzyma zasilanie ok. 40W.

UPS pod zasilaniem sieciowym pracuje normalnie. Żadnych innych objawów, poza tym napięciem. Co mogło paść?
  • Poziom 39  
    Wyrzuć to całe badziewie pomiarowe do kosza.
    APC rejonizowane na USA w zimnym starcie chodzą na 60Hz, a pozostałe parametry ustawia się odpowiednim softem. Pewnie stał kilka lat w po półką , skasowała mu się pamięc..
    Zależy jakie masz w nim wejście rs- lan - usb musisz dobrać soft i spróbować go ustawić a potem skalibrować
    Softy są rózne najpopularniejszy to Powershute, a czasem można to ustawić Hiperterminalem z Windowsa...
    Pozdr.J.
  • Poziom 22  
    Masz rację - UPS stał ok. 3-4 lat nieużywany. Ma wejście RS-232 do którego podłączyłem PowerChute plus do diagnostyki napięć. W programie można odczytać wersje firmware (22.7.1) oraz datę wymiany AKU (12/16/03) - czy mimo to może być skasowany eprom? Co zrobić w takiej sytuacji mając do dyspozycji RS-232?
  • Poziom 25  
    Wyniki pomiarów dalekie od rzeczywistych.
    Jak się zachowuje po "podaniu" sieci - praca normalna, czy sygnalizuje
    pracę AVR (pomarańczowa dioda AVR).
    Ten UPS przy pracy bateryjnej generuje przebieg "daleki" od sinusoidy,
    więc zastosowane narzędzie pomiarowe daje wynik "daleki" o rzeczywistego.
    Na marginesie od stania "pod stołem" EEPROM się nie rozprogramowuje.
    Jakie napięcie pokazuje Pwrschute ?
    Ta wersja firmware również nie koniecznie mi się "podoba", ostatnim znakiem
    powinna być litera, czyli jest to prawdopodobnie I nie 1.

Najskuteczniej sprawdzić tak:
    hyperterminal 2400 N 8 1
    kabel czarny
    komenda Y powinien odpowiedzieć SM
    komenda b odpowie wersją firmware
    komenda F odpowie częstotliwością (ustawioną)
    komenda R odpowie BYE
  • Poziom 22  
    Po podaniu napięcia przez moment sygnalizuje pracę AVR po czym przechodzi do normalnego trybu. PowerChute pokazuje wg. logów od 227 do 233V (średnio 229V) i częstotliwość 50Hz (nawet po zimnym starcie).
    Do testów podłączyłem jako odbiornik wentylator 40W i na zasilaniu bateryjnym silnik wyraźnie zwalnia mimo, że monitor w PowerChute pokazuje, że napięcie i częstotliwość na wyjściu jest prawidłowe (230V/50Hz) - pewnie to przez tego prawie sinusa...

PS.
    Do testów podłączyłem baterie o pojemności o połowę mniejszej (12V/7AH) niż oryginalna - czy można nauczyć USP-a, żeby krócej ładował? Boję się przeładowania i na razie podłączam go do zasilania tylko na kilka godzin.
  • Poziom 25  
    Dołącz żarówkę. Oko jest dość dobrym przyrządem pomiarowym, a żarówka świeci "od mocy" czynnej. Akumulatora Ci nie przeładuje. Ten UPS ładuje stałym napięciem z ograniczeniem prądu. Przy maksymalnym obciążeniu "zajedzie" tę baterię szybciej. Standardowo tam jest 12V/12Ah z odpowiednią charakterystyką stałomocową. Przy tych najtańszych czas podtrzymania może być mniejszy niż przy UPS-owej 12V/7Ah, ale to inna "bajka".

Nie chcę "prowokować" do "filozoficznych" dyskusji.

Krótko: dla pracy w UPS-ie istotna jest pojemność baterii dla rozładowania w czasie podtrzymania. Pojemność 20 godzinna podawana "na tabliczce" ma niewiele wspólnego z mocą, którą może bateria oddać w ciągu np. 10 minut. W wielu przypadkach bateria o pojemności np. 5.1Ah w ciągu 10 minut jest w stanie oddać więcej energii niż 7Ah, ale to nie jest tematem do dyskusji tutaj.

Prawdopodobnie UPS jest "w miarę" sprawny, natomiast ci, którzy sprzedają takie narzędzia pomiarowe zwłaszcza odbiorcom nie mającym pojęcia co zakupili powinni "wisieć"...
  • Poziom 22  
    Sprawdziłem podanymi komendami i jest fw 22.7.I oraz 50.00 Hz
  • Poziom 25  
    Czyli mamy:
    Wersja międzynarodowa (literka I na końcu łańcucha identyfikacji firmware), czyli napięcie 230V, ustawiona częstotliwość 50Hz.
    Datę wymiany baterii i pozwala ustawić Pwrchute, za pomocą tego oprogramowania można wykonać również kalibrację baterii
    (przynajmniej teoretycznie).

1. Czy test z żarówką został wykonany ?
    2. Warto zmierzyć napięcie końca ładowania baterii po ok. 15-24 godzinach ładowania
    - powinno wynosić 13.65V (od tego min. zależy czas życia baterii), ale... potrzebny jest dokładny miernik.
    3. "Zapędzić" do pracy.

Cóż kiedyś, ważna w Polsce osoba powiedziała, że w celu "pozbycia się" gorączki należy rozbić termometr.
    "Miernik" z marketu udowodnił to twierdzenie.
  • Poziom 22  
    Ad.1 Test z żarówką (60W) wykonałem i różnicy w świeceniu na zasilaniu z sieci i baterii nie zauważyłem ale na baterii kilka razy trafo w upsie zaczęło trochę głośniej buczeć i przez chwilę żarówka minimalnie migała.
    Ad.2 Napięcie ładowania po wyświetleniu 100% naładowania wynosiło wg. miernika 13.62V (a wg. PowerChute 13.77V). Myślałem, że spadnie ale podczas ładowania jak i po osiągnięciu 100% wynosiło tyle samo. Ładowałem na wyłączonym UPS'e.

Aku jest do niczego i mam zamiar podłączyć baterię z samochodu 12V 74Ah - czy aby wykonać kalibrację wystarczy ustawić datę i kliknąć "Run Time Calibration"? Ile może trwać kalibracja przy takim dużym aku?
  • Poziom 25  
    13.62 V jest "w normie". To napięcie konserwujące. Jak wspomniałem ładowarka w tym UPS-ie ładuje przy stałym napięciu z ograniczeniem prądu.

Prąd ładowania max. niewiele ponad 2A. Wspomniany akumulator ładowarki nie "zabije", ale podczas pracy z baterii UPS-a tak (przy obciążeniu większym niż ~100W), przy tym poziomie obciążenia prawdopodobnie nie rozpocznie kalibracji.

Nie chcę komentować "zamierzeń" i tematu. Czytałem kiedyś książki mojego ojca z przełomu lat 50/60-tych. XX wieku Tytuł o ile pamiętam "ABC naprawy odbiorników radiowych" lub "ABC naprawy odbiorników telewizyjnych". Do dnia dzisiejszego pamiętam treść zdania (cytat nie jest pewnie dosłowny) "konstrukcja jest tak przemyślana i wykonana, że w przypadku naprawy należy ją odtworzyć, nie należy dokonywać przeróbek w celu usprawnienia".
    Pewnie to była prawda, konstrukcje obecne z uwagi na powtarzalność procesów produkcyjnych zarówno elementów jak również całości są tak "wyżyłowane", aby zaoszczędzić każdy "cent".

Czasami człowiekowi brakuje słów. W tym przypadku także. Ktoś, kto nie potrafi sprawdzić sprawności urządzenia w zamyśle zabiera się za zmianę jego konstrukcji. Pomysły mniej lub bardziej skutecznie "ciągle wałkowane" prawdopodobnie wiadomo do czego to ma służyć. Najpewniej dokona żywota w charakterze "generatora dymu" prędzej lub później. :!:

Z mojego punktu widzenia straciłem trochę cennego czasu. :cry: