Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kamera zewnętrzna PTZ + wideoserwer, instalacja na słupie

16 Sty 2013 22:32 1953 5
  • Poziom 16  
    Witam,
    Szukam ekonomicznego rozwiązania do monitoringu dość dużego placu z materiałami budowlanymi. Bramy wjazdowe są monitorowane przez stacjonarne kamery IP VIVOTEK w obudowach zewnętrznych. Potrzebuję kamery PTZ, która dopełni całości.
    Miejscem instalacji ma być 6 metrowy słup. Do skrzynki na maszcie doprowadzone zostanie zasilanie i światłowód. W skrzynce będzie mediakonwerter i wideoserwer.

Ze względu na ograniczony budżet (ok. 2 - 3 tys.) kamera obrotowa IP nie wchodzi w grę.

Zastanawiam się luźno nad kamerą LC-SD-6323H (effio) + wideoserwer Vivotek. Jestem ograniczony do rozwiązań VIVOTEK-a ponieważ rejestracja obrazu odbywa się na komputerze z oprogramowaniem tej firmy.

1. Co polecacie w tym przedziale cenowym? Czy taki zestaw się sprawdzi? Oświetlenie terenu nocą jest z lamp sodowych umieszczonych 30 metrów od placu.

2. Czy kupowanie starszego videoserwera bez h.264 ma sens?
  • OptexOptex
  • Specjalista - Instalacje Elektryczne
    Czy tej obrotówki będzie ktoś pilnował, czy ma być puszczona w zaprogramowanych ścieżkach?
  • OptexOptex
  • Poziom 16  
    Jest osoba, która ma na monitorze obraz z monitoringu i mogłaby sterować kamerą.
    Jednak gdy nie będzie tej osoby to kamera prawdopodobnie będzie pracowała w ustawionych ścieżkach.
  • Pomocny post
    Specjalista - Instalacje Elektryczne
    Kłopot w tym, że obrotówka bez nadzoru stanowi tylko gadżet. Nie wiem, w jakich warunkach i co przyjdzie jej oglądać, ale mając do dyspozycji ok. 300 stopni do podglądu, to ścieżka uruchomiona z automatu będzie trwała z 15 sekund... bo jak przekręcisz ją szybko, to nic nie zobaczysz na monitorze, do tego opóźnienie na ustawianie ostrości [krótko to trwa, ale zawsze opóźnia].
    Obrotówka doskonale uzupełnia kamerki stacjonarne, bo można nią oglądać obrazy w dużo lepszej jakości, które wykryją stacjonarne...

Rozważ możliwość montażu 2-3 kamer Mpix zamiast obrotówki...
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    wimm napisał:
    2. Czy kupowanie starszego videoserwera bez h.264 ma sens?

Do kamery obrotowej ma sens. Obrotówki najlepiej pracują z kodekiem mjpeg.
    H.264 najlepiej sprawdza się przy małym ruchu (niewielkie zmiany w obrazie). Przy dużym (obrót kamery) zysk jest niewielki, a obciążenie procesora wzrasta znacznie.
  • Poziom 16  
    Myślę, że oprócz obrotówki założę jeszcze jedną dodatkową kamerę megapixelową na budynku, z którego cały widać plac z materiałami budowlanymi. Słup na którym ma zawisnąć obrotówka znajduje się dokładnie na środku placu. Zależy mi także na presetach - przybliżenie w razie potrzeby konkretnych miejsc na placu. Stąd pomysł z obrotówką, którą przecież można sterować zdalnie będąc z dala od obiektu.

Jaką kamerę i jaki wideoserwer można wybrać jako uzupełnienie tego wszystkiego?
    Czym się kierować? Zaznaczam, że jest to uzupełnienie istniejącego systemu, który funkcjonuje dość dobrze.