Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Deimic Smart Home
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zegar Nixie ElectroNIX Clock 4x LC516

electroNIXclock 15 Mar 2013 13:08 72375 107
  • #61 15 Mar 2013 13:08
    Misiek1233
    Poziom 18  

Czekam z utęsknieniem na projekt na "566"
    Z marszu zamawiam PCB po kilka sztuk ;)

• Deimic Smart Home
  • #62 15 Mar 2013 16:55
    krzycho123
    Poziom 31  

Nie wiem czy 566 jest dobrym wyborem , te lampy osiągają bardzo wysokie ceny - widywałem już prawie 500zł za komplet .

Może warto by było dostosować PCB do np dwóch typów 566 i jakiś mniejszych popularnych ?
    Ja byłbym również i tym razem chętny na PCB do takiego zegarka .

• Deimic Smart Home
  • #63 15 Mar 2013 22:13
    andrzej18k
    Poziom 11  

Mój zegar został już złożony :-D

Jest to pierwsza tego typu konstrukcja w domu.
    Jestem z niej zadowolony i bardzo mi się podoba.

Zauważyłem że neonki nie mrugają równo co sekundę i zdarza się czasem że przestają dłuższy czas reagować.
    Da się to jakoś poprawić?

• #64 16 Mar 2013 20:16
    gadem
    Poziom 16  

Witam, w moim też faktycznie jakby przesypiają co niektóry czas tak na oko co około 35 s a czasami krócej migną niż zwykle.

• #65 17 Mar 2013 14:32
    electroNIXclock
    Poziom 11  

andrzej18k napisał:
    Mój zegar został już złożony Very Happy
    Jest to pierwsza tego typu konstrukcja w domu.
    Jestem z niej zadowolony i bardzo mi się podoba.

Gratuluję i bardzo się cieszę, że się podoba! Fajnie by było gdyby użytkownicy, którym udało się zmontować zegar pochwalili się tym na forum w postaci małej fotki w tym temacie.

Misiek1233 napisał:
    Czekam z utęsknieniem na projekt na "566"
    Z marszu zamawiam PCB po kilka sztuk Wink

Super, to tylko mobilizuje do dalszej wytężonej pracy.
    krzycho123 napisał:
    Nie wiem czy 566 jest dobrym wyborem , te lampy osiągają bardzo wysokie ceny - widywałem już prawie 500zł za komplet .

Owszem nie należą do tanich, a już dzisiejsze ich ceny są z kosmosu wzięte.
    Myśleliśmy bardziej o osobach, które mają już zestaw takich lamp w swoich szpargałąch i szkoda im ich sprzedać, a umiejętności lub czasu do wykonania estetycznego zegara brak.

krzycho123 napisał:
    Może warto by było dostosować PCB do np dwóch typów 566 i jakiś mniejszych popularnych ?

W odległych planach jest jeszcze projekt zegara micro, opartego o lampy Z5730M lub odpowiednik. Byłby to najmniejszy zegar z serii electroNIXclock i wg. wstępnych obliczeń najtańszy. No ale to odległa przyszłość... Na pewno jego źródła też będą otwarte na elktrodzie.

andrzej18k napisał:
    Zauważyłem że neonki nie mrugają równo co sekundę i zdarza się czasem że przestają dłuższy czas reagować.
    Da się to jakoś poprawić?

gadem napisał:
    Witam, w moim też faktycznie jakby przesypiają co niektóry czas tak na oko co około 35 s a czasami krócej migną niż zwykle.

Nierównomierność zapaleń neonówek sekundnika jest spowodowana odrobinę za dużą wartością rezystora ograniczającego prąd neonówek. W ten czas na neonówkę podawane jest niższe napięcie i potrzebuje ona trochę więcej czasu aby nastąpił jej zapłon. Objawia się to tak jakby sekundy nie były odliczane równo. Zjawisko będzie bardziej widoczne gdy automatyczna zmiana jasności jest aktywna (w pomieszczeniu jest ciemno).
    Efekt można całkowicie wyeliminować zmniejszając wartość rezystora R19 i R20 odpowiednio dla zastosowanych neonówek. Podczas testów dla neonówek neon-2 z TME wartość została dobrana na 56k, można spokojnie zejść na 52k lub mniej.

• #66 11 Kwi 2013 23:42
    kip
    Poziom 12  

Czy możecie wrzucić pliki projektowe z Altiuma? :)

• #67 23 Kwi 2013 22:20
    electroNIXclock
    Poziom 11  

Niestety licencja nie pozwala na udostępnienie plików źródłowych z projektem pcb :-(.
    Natomiast nie ma problemu z udostępnieniem wzorów płytek w formacie *.pdf, ale od razu informuję, że płytki są zaprojektowane jako 2-warstwowe z metalizacją. Wiem, że takie coś się da zrobić w domu, bo sam robiłem taki prototyp do dużego zegarka, ale samo wykonanie jest mocno pracochłonne i efekt jest powiedzmy taki sobie - metoda dobra tylko do prototypu. Dobry efekt wizualny niestety jest nieosiągalny metodami domowymi - trzeba PCB zamówić u profesjonalistów.

W ramach uzupełniania dokumentacji umieszczam model zegara w formacie pdf 3d. Zegarek można sobie poobracać i pooglądać z każdej strony. Należy otwierać za pomocą AcrobatReadera w wersji większej niż 8.0.

• #68 23 Kwi 2013 22:34
    kip
    Poziom 12  

Raczej chodziło mi o .SchDoc :)
    Jeśli powyższe dotyczy również pliku schematu to przepraszam za zamieszanie ;)

• #69 01 Maj 2013 16:25
    xtrem007
    Poziom 12  

Właśnie złożyłem ten zegar z zamówionych części. Całość poskładałem z użyciem lutownicy grzałkowej z ostrym grotem, cyny 0,7mm, topnika RMA7, zmywacza do płytek, solidnych obcinaczek, pęsety ostrej, trzeciej ręki oraz odrobiny cierpliwości przy lutowaniu i przycinaniu pinów do lamp. Drewniane zabejcowane elementy obudowy wymagały lakierowania lakierem bezbarwnym. Z uruchomieniem nie było żadnych problemów a efekty widać na załączonych zdjęciach.

Zegar Nixie ElectroNIX Clock 4x LC516 Zegar Nixie ElectroNIX Clock 4x LC516 Zegar Nixie ElectroNIX Clock 4x LC516 Zegar Nixie ElectroNIX Clock 4x LC516 Zegar Nixie ElectroNIX Clock 4x LC516 Zegar Nixie ElectroNIX Clock 4x LC516 Zegar Nixie ElectroNIX Clock 4x LC516 Zegar Nixie ElectroNIX Clock 4x LC516 Zegar Nixie ElectroNIX Clock 4x LC516 Zegar Nixie ElectroNIX Clock 4x LC516

• #70 01 Maj 2013 17:52
    electroNIXclock
    Poziom 11  

Gratuluję świetnego montażu! Muszę przyznać, że efekt lutowania elementów jaki uzyskałeś dorównuje automatowi pick&place - precyzja zegarmistrzowska.
    Mam nadzieję, że palce nie poodparzane ;-).

Dziękuję też za uwagi przesłane na priv. Postaramy się je uwzględnić w miarę rozwoju projektu.

Kolejne cztery lampki ożywione :D !!!

Ps.
    Masz taką samą lutownicę jak ja :spoko:.

• #71 19 Cze 2013 23:24
    electroNIXclock
    Poziom 11  

Niezmiernie miło jest nam poinformować, że nasz zegar electroNIXclock został wyróżniony w konkursie Art Tech Design zorganizowanym przez fundację AerisFuturo z Krakowa. Zegar zajął I miejsce w kategorii Design, co bardzo nas ucieszyło, bo potwierdziło to nasze główne założenie, jakie przyświecało nam tworząc ten projekt - zdobić.
    http://aerisfuturo.pl/pl/i.0.id.841.0/Wyniki_konkursu_ART_TECH_DESIGN_2013.html
    Zegar na wernisażu prac w Kawiarni Bal w Krakowie:
    Oprócz nagrody głównej otrzymaliśmy zestaw gadgetów ekologicznych:
    Korzystając z okazji prezentujemy też pierwsze video związane z zegarem, które powstało na okoliczność zgłoszenia do konkursu:

Link

• #72 09 Lip 2013 11:15
    Misiek1233
    Poziom 18  

Panowie, jak tam losy projektu na "566"? Czekam z utęsknieniem :)

• #73 09 Lip 2013 22:47
    electroNIXclock
    Poziom 11  

Zapraszam na Facebooka aby być na bieżąco.
    www.facebook.com/electronixclock
    Uchyliliśmy tam rąbka tajemnicy na temat zegara pod z566m!

To smutne, że wspierasz amerykańską korporację facebook, zamiast polską elektrodę /gulson

• #74 10 Lip 2013 13:11
    lombard1
    Poziom 12  

Dzień dobry,
    chciałby o potwierdzenie,
    czy to będzie zegar na 6 lampach Z566,
    czy 4 sztuki Z566 i 2 sztuki inne mniejsze lampy ?
    Oczywiście jeśli to nie jest tajemnica handlowa.
    Zadaję to pytanie dlatego,
    że na niektórych zdjęciach,
    zegar jest zaprezentowany w takiej właśnie (4+2) konfiguracji.
    pozdrawiam,
    J.S.

• #75 10 Lip 2013 13:40
    Misiek1233
    Poziom 18  

Witam
    W sumie to chyba dobry pomysł żeby sekundnik zrobić na mniejszych i tańszych lampach :) ja popieram takowe rozwiązanie.
    Byle szybciej :)

• #76 10 Lip 2013 13:44
    kip
    Poziom 12  

O ile dobrze widzę to zdjęcie z 6xZ566 jest z 2009r. i podpisane jako prototyp, czyli raczej wersja, na którą czekamy będzie 4xZ566 + 2x coś mniejszego (co mnie bardzo, bardzo cieszy :)).

Przy okazji zadam i tu pytanie, które umieściłem na profilu - czy dobrze widzę moduł DCF77? :)

• #77 10 Lip 2013 16:56
    electroNIXclock
    Poziom 11  

lombard1 napisał:
    czy to będzie zegar na 6 lampach Z566

kip ma rację, zegar ze zdjęcia to (przed)prototyp z 2009 roku.
    Nowa wersja będzie na 4 lampy Z566 i sekundnik na Z573. Płytkę będzie można obciąć w wyznaczonym miejscu i pozbyć się sekundnika zostawiając jedynie 4 lampy Z566m.
    Tak jak obiecaliśmy płytka będzie tym razem mroczna :twisted:
    Mixiek1233 napisał:
    Byle szybciej

Proszę o jeszcze chwile cierpliwości, zdaję sobie sprawę, że obiecaliśmy zaprezentować zegar na Z566m już jakiś czas temu, ale robimy go hobbystycznie, po godzinach i dla przyjemności (swojej i Waszej). Zrobienie porządnej dokumentacji nadającej się do publikacji na elektroda.pl, tak aby każdy chętny mógł zbudować swój zegarek i ożywić kilka lampek nie jest takie proste.
    kip napisał:
    Przy okazji zadam i tu pytanie, które umieściłem na profilu - czy dobrze widzę moduł DCF77?

Niestety to nie moduł DCF, to nasz programatorek AVR (klon USBASP). Na razie nie planujemy wsparcia dla DCF czy GPS.
    gulson napisał:
    To smutne, że wspierasz amerykańską korporację facebook, zamiast polską elektrodę

Elektrodę też wspieram, gdybym tylko mógł uczyniłbym ją światowym ambasadorem zegara :D :
    Zegar Nixie ElectroNIX Clock 4x LC516 Zegar Nixie ElectroNIX Clock 4x LC516

• #78 11 Lip 2013 00:06
    oj
    Poziom 42  

electroNIXclock napisał:
    Płytkę będzie można obciąć w wyznaczonym miejscu i pozbyć się sekundnika zostawiając jedynie 4 lampy Z566m.

Jeżeli jest to opcja to można (chyba, że PCB jest już oddany do produkcji) zastosować opcje z sekundnikiem na Z566m, bo otwory pod Z573 zmieszczą się w obrysie Z566m

• #79 12 Lip 2013 00:01
    electroNIXclock
    Poziom 11  

Tak, ale montując małe z573 w otworach pod z566m powstaje duża, nieproporcjonalna przerwa pomiędzy dziesiątkami, a jednościami sekund - nie wygląda to za dobrze - już to przerabialiśmy.

A co powiecie na kolejnego członka rodziny?
    Micro 4xZ573m?

• #80 12 Lip 2013 09:31
    Misiek1233
    Poziom 18  

Witam
    Popieram pomysł 4x "566" +2x "573"
    Byle szybciej ;)

• #81 12 Lip 2013 09:41
    lombard1
    Poziom 12  

Witam,

Misiek1233 napisał:

Popieram pomysł 4x "566" +2x "573"

Mnie bardzo odpowiada,
    zwłaszcza patrząc na ceny jakie osiągają lampy Z566.
    Będzie mała oszczędność.

electroNIXclock napisał:

A co powiecie na kolejnego członka rodziny?
    Micro 4xZ573m?

Ten tez mi odpowiada, bo te lampy posiadam.

• #82 12 Lip 2013 11:01
    Trabi
    Poziom 36  

Misiek1233 napisał:
    W sumie to chyba dobry pomysł żeby sekundnik zrobić na mniejszych i tańszych lampach

U mnie w pracy już od paru lat od jego zaprojektowania i zrobienia, taki właśnie działa - 4x duże, 2x małe - i spisuje się super. Nie pokazałem go tu na forum, bo ile można pokazywać zegarów nixie? Swoją drogą to chyba najlepsze rozwiązanie z mniejszym sekundnikiem od pozostałych cyfr.

• #83 12 Lip 2013 13:26
    Piekny39
    Poziom 11  

Też kupiłem PCB, piekna robota i lutuje się super. Z moimi zdolnościami i zapleczek trwało to 1,5h Teraz czas na piekną obudowę. Jak będzie dodam fotki. Postaram się też zaimplementować GPS.
    Pozdrawiam

• #84 24 Lip 2013 21:02
    kubsztal
    Poziom 10  

Prawo Segala: człowiek z jednym zegarkiem zawsze wie, która jest godzina. Człowiek z dwoma nigdy nie jest pewien.

electroNIXclock napisał:
    Na razie nie planujemy wsparcia dla DCF czy GPS.

Błąd panowie. Idę o zakład, że jest trochę ludzi, którzy nie biorą pod uwagę zegar(k)ów bez synchronizacji (ze mną włącznie, gdyż niewiele rzeczy wkurza mnie bardziej, niż kilka czasomierzy pokazujących co innego). Dekodowanie DCF-a jest proste, odbiornik można sobie dokupic osobno:
    http://www.conrad.de/ce/de/product/641138/C-Control-DCF-Empfaengerplatine
    Z GPS-em podobnie - wystarczy obsłużyć $GPZDA. Polecam przemyśleć sprawę :)

• #85 25 Lip 2013 18:15
    electroNIXclock
    Poziom 11  

kubsztal napisał:
    Prawo Segala: człowiek z jednym zegarkiem zawsze wie, która jest godzina. Człowiek z dwoma nigdy nie jest pewien.

Więc niech tym jednym będzie nasz zegar nixie :wink:

Przy GPS jest problem z zasięgiem wewnątrz pomieszczenia -> przynajmniej antena musi być przy oknie.
    DCF z kolei, byłby bardzo skuteczne zakłócany przez pracującą przetwornicę. Ale może pokusimy się kiedyś o próby.

• #86 08 Paź 2013 18:46
    electroNIXclock
    Poziom 11  

Przy okazji publikacji opisu kolejnego zegara z rodziny electroNIXclock - długo wyczekiwanego - na Z566M:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=2664325&highlight=
    wszystkim chętnym udostępniamy również nową wersję firmware do zegarków ElectroNIXclock Tiny (electroNIX-5), która ma zaimplementowanych parę ciekawych funkcji. Oto opis menu serwisowego:
    Nastawy te pozwalają z poziomu klawiszy dostosować parametry zegara do stanu posiadanych lampek oraz spersonalizować zegar.

Do przeprogramowania potrzebny jest jakikolwiek programator AVR-ISP ze złączem 6 pin, komputer i plik wynikowy (w załączniku).
    Z zegara należy wydłubać płytkę z procesorem.
    Można się posiłkować instrukcją (ro)złożenia ;-):
    Na czas przeprogramowywania (około 15 sek. max) nie trzeba lutować goldpinów złącza JP1- wystarczy przyłożyć listwę goldpinów do PCB - dzięki metalizacji styk jest odpowiedni.
    Na czas programowania polecamy odłączyć zasilacz i zasilać AVR z programatora!
    Generalnie fuse i lock bitów nie należy zmieniać, ale gdyby komuś się przestawiło podsyłam prawidłowe wartości:
    * Fuse & Lock bits:
    * Int. osc. 8Mhz, disabled JTAG, brown-out detection @ 2,7V, enabled
    * hFUSE:D9
    * lFUSE:A4
    * eFUSE:--
    * lockBIT:3C (jak ktoś chce zabezpieczyć soft przed odczytem :-)

Powodzenia!

• #87 10 Paź 2013 23:20
    pitekb
    Poziom 13  

Witam
    Nowy soft wgrany i wstępnie przetestowany. Z ciekawszych funkcji polecam:
    - korekcję czasu - bardzo przydatna sprawa;
    - ustawianie różnych napięć przy jasnym i ciemnym oświetleniu;
    - przemiatanie lamp;
    - osobne ustawienie czasu i alarmu - bardziej praktyczne.

Dziękuję kolegom za aktualizacje i dbałość o użytkowników.
    Niezdecydowanym polecam aktualizacje - naprawdę warto.

• #88 11 Paź 2013 18:15
    Piekny39
    Poziom 11  

A alarm jest zapisywany do pamięci nie ulotnej ? Ja mam problem z zanikami napięcia a nie stosowałem super kondensatora. I kasuje się mi alarm :(

• #89 24 Paź 2013 19:44
    electroNIXclock
    Poziom 11  

Piekny39 napisał:
    A alarm jest zapisywany do pamięci nie ulotnej ? Ja mam problem z zanikami napięcia a nie stosowałem super kondensatora. I kasuje się mi alarm Sad

Nie, alarm nie jest zapisywany do eeproma - nie widzieliśmy takiej potrzeby, skoro po utracie zasilania godzina też się kasuje.
    Polecamy sprawić sobie superkondensatorek nawet taki 0,1F, znacznie ułatwia życie.

• #90 06 Lis 2013 20:34
    stepowa
    Poziom 1  

Witam. Udało mi się go złożyć, efekt naprawdę ciekawy. Polecam!