Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Yamaha AX-730 - Zniekształcony dźwięk.

9800pro 16 Jan 2013 23:03 5694 39
 • #1
  9800pro
  Level 21  
  Witam.Problem polega na tym, że na wyjściu mam zniekształcony sygnał tzn. jeśli podpinam się sondą na wyjście to muzyka gra normalnie ale tylko po cichu i jak dam głośniej to charczy mocno.Po wlutowaniu tranzystorów końcowych i odpaleniu wzmacniacza przez żarówkę 100W na wyjściu pojawia się dźwięk na chwilę co kilka sekund po odkręceniu volume gdzieś na 2-3/10.Badałem sondą czy sygnał dochodzi tam gdzie ma dochodzić i wszędzie tak jest tyle, że jest zniekształcony.Zastanawia mnie czy układ BA3122N jest sprawny (IC3/IC4), ponieważ sygnał, który wychodzi z wyjścia wzmacniacza napięciowego i wchodzący do układu IC3 czyli na nóżkę 4 i 6 jest zniekształcony.Dalej wychodzi ten sygnał nóżkami 2 i 8 na bazy tranzystorów sterujących również zniekształcony.Czyli w sumie układ ten sygnał jakby nie było przepuszcza.Zwątpienie w sprawność tego układu przyniosły pomiary napięć na nim i wyszło tak:
  1: 2,3V(na schemacie 0V)
  2: 0,12V(na schemacie 1,1V)
  3: - 0,04V(na schemacie 0,5V)
  4: - 0,06V(na schemacie 0V)
  5: - 0,06V(na schemacie 0V)
  6: - 0,33V(na schemacie 0V)
  7: - 0,13V(na schemacie 0V)
  8: - 0,51V(na schemacie -1,1V)
  9: - 1V(na schemacie 0V)

  Sprawdziłem wszystkie elementy w jednym kanale, którym się na razie zajmuję.Sprawdziłem dokładnie rezystory, tranzystory, diody i nawet podmieniałem wszystkie elektrolity 47u/25V, których jest raptem 5 w tym kanale natomiast nie sprawdzałem kondensatorów pozostałych.Doszukałem się tylko uszkodzonej diody D24 przez którą po włączeniu wzmacniacza po odkręceniu volume uszkadzał się tranzystor w stopniu kocowym wzmacniacza napięciowego Q18 oraz rezystory R66,68 - po podmianie tej diody, tranzystora i rezystorów taka sytuacja się już nie dzieje.


  Nadmienię jeszcze, że kupiłem ten wzmacniacz już uszkodzony,w którym brakowało tranzystorów Q8,Q10,Q12,Q14,Q16 i w drugim kanale analogicznie Q7,Q9,Q11,Q13,Q15.Brakowało również tranzystorów sterujących w jednym kanale.Chwilowo na miejsce Q7,Q8 wstawiłem zamiast oryginalnego 2SA1349 2x 2SA970, reszta wedle schematu.  Zmierzyłem również napięcia w samym wzmacniaczu napięciowym czyli przed układem IC4 i wszystkie napięcia się zgadzają ze schematem oprócz napięcia na tranzystorze Q10, ponieważ na emiterze tego tranzystora występuje 63V kiedy na schemacie wyraźnie jest napisane, że ma być 0.Sam tranzystor jest sprawny.

  Dlatego proszę bardziej doświadczonych kolegów w temacie o pomoc w wyjaśnieniu tych niejasności oraz o sprawdzenie czy czegoś nie przeoczyłem.

  Nie wiem też czy dobrze zrobiłem wstawiając te 2x 2SA970, ponieważ mogą mieć te tranzystory trochę inne wzmocnienie chociaż reszta parametrów ta sama.Czy w miejsce tranzystorów sterujących 2SA1306/2SC3298 spokojnie podejdzie para 2SA1930/2SC5171?Oryginalna para ma częstotliwość graniczną 100mhz, a ta druga 200 - czy ma to duże znaczenie?Ogólnie napięcie 2SA1930/2SC5171 mają wyższe od tamtej pary o 20V i prąd większy wytrzymują o 0,5A natomiast moc ta sama.


  Dodaję schemat wzmacniacza poniżej.

  Dziękuję za uwagę i pozdrawiam.
 • #2
  jersey69
  Level 34  
  Witam

  Na schemacie jest błąd . Zapewne sugerowałeś się opisem napięć Q9 jako odpowiednika w drugim kanale . Jest fizycznie niemożliwe , aby na emiterze było 0V , gdyż emiter jest podłączony pod ujemną szynę zasilania przez rezystor 220R . Jeśli Q18 i Q20 dobrałeś pod względem parametrów , to na wyjściu wzmacniacza napięciowego powinieneś otrzymać czysty i w miarę symetryczny przebieg . Co prawda wraz ze wzrostem wzmocnienia może pojawić się asymetria , ale póki co pętla nfb jest otwarta .
  Przy wstępnym uruchamianiu nie potrzeba żadnych żarówek . Z zamontowaną parą Q26/28 kanał powinien się zrównoważyć , nawet gdyby napięcia okazały się nieco zawyżone . Oczywiście warunek : sprawna drobnica D/R/C i działający 3122 . Jeśli masz pewność co do pierwszego , to niestety leży scalak i zaczynają się wydatki . 1930/5171 idealnie nadają się do sterowania .

  pozdrawiam
 • #3
  9800pro
  Level 21  
  Przekopałem cały wzmacniacz napięciowy i jestem pewny, że jest tam wszystko w porządku.Każdy element wylutowałem i sprawdziłem, napięcia mi się zgadzają więc raczej jest tam wszystko ok.Przy końcówce i HCA amp też wszystko przekopałem i również wszystko było i jest ok poza właśnie D24, która była przebita ale wymieniłem ją.Testowałem na wlutowanych tranzystorach końcowych - nie ryzykowałem oryginalnych dlatego też wlutowałem 2 pary 2SD718/2SB688 tak na czas naprawy.Radiator po włączeniu nie nagrzewa się nawet po dłuższym czasie.Nie podobają mi się wyniki pomiarów na BA31122N więc chyba nie pozostaje mi nic innego jak go podmienić.Przed dokładnym przekopaniem tego kanału sądziłem, że układ jest sprawny, bo normalnie podaje sygnał na wyjście.
 • #4
  9800pro
  Level 21  
  Yamahę na razie złożyłem i sobie będzie czekać na układy.Nie zamykam na razie i jak zdobędę układy to napiszę o rezultacie.
 • #5
  9800pro
  Level 21  
  Witam ponownie.Układy przyszły, sprawdziłem jeszcze raz wszystko, wlutowałem i nadal zniekształca.Napięcia są już do przyjęcia lecz zastanawia mnie jedno, ponieważ na schemacie na nóżkach 1 i 9 układów BA3122N widnieje 0V, natomiast u mnie zarówno bez jak i z układami jest napięcie +/- 7V.Nóżki są podpięte do głównych szyn zasilających przez rezystory 5,6K 2W więc przypuszczam, że jest dobrze ale na wszelki wypadek pytam czy dobrze to rozumiem.

  Niestety sygnał wciąż jest zniekształcony, całkiem możliwe, że dochodzi on zniekształcony już do końcówki.Przekopałem całą końcówkę mocy, dokładnie sprawdzałem, podmieniłem te układy na nowe i według mnie nie ma prawa żeby tam coś było nie tak.

  Dodano po 5 [minuty]:

  Jeszcze chciałem zapytać czy na dźwięk może mieć wpływ układ od tego kartridża?Chodzi mi o ten gdzie znajdują się elementy IC1,Q1-6.
 • #6
  jersey69
  Level 34  
  Nieczynne activ servo nie powoduje zniekształceń . Spoczynkowy reguluje się bez problemów ?
 • #7
  9800pro
  Level 21  
  Prąd spoczynkowy da się regulować - spadek napięcia na końcach rezystorów emiterowych przy kręceniu prkiem zmienia się 0-100mV - normalnie było ustawione na 75-77.Nie wiem czy dobrze robię mierząc to na włączonej w szereg ze wzmacniaczem żarówce 100W i trochę się ona świeci.Radiator zrobił się lekko ciepły po kilku minutach.Tranzystory od tej kompensacji termicznej mam BD139/140.
 • #8
  jersey69
  Level 34  
  Tak to nie da rady , żarówka jest pożyteczna przy pierwszym odpalaniu i chroni tranzystory w przypadku gwałtownego wzrostu prądu , ale przed regulacją spoczynkowego musisz ją usunąć .
 • #9
  9800pro
  Level 21  
  Cholera z ciekawości zacząłem sprawdzać power supply i znalazłem uszkodzony tranzystor 2SC2240 - Q56.Podmieniłem na BC639 no i na jednym kanale mam czysty dźwięk na wyjściu ale jak się podłączam sondą natomiast jak podłącze głośnik to mi membraną rzuca lecz dźwięk słychać.Nie wiem może dlatego, że mam żarówkę włączoną w szereg wzmacniacza?Radiator mi się ciepławy robi po kilku minutach tzn jest letni.

  Drugi kanał niestety dalej pozostaje ze zniekształceniami.
 • #10
  jersey69
  Level 34  
  Powtarzam : żarówka jest do pierwszego odpalenia i jeśli nie ma zwarcia - odłączasz ją . Inaczej nie wyregulujesz , ani nie posłuchasz . Te BD-ki oczywiście izolowałeś ? Bo oryginały były w izolowanej obudowie i podkładek nie było .
 • #11
  9800pro
  Level 21  
  Oczywiście podkładki są pod BDkami.Trochę się obawiam odłączyć tę żarówkę, bo jak włączę wzmacniacz to ona błyska ale nie gaśnie tylko trochę się świeci.Nagrzewa mi się radiator i nie wiem czy jak włączę beż żarówki to czy czasem szlak nie trafi końcówki.Przy włączonej żarówce napięcie na tranzystorach zasilające jest rzędu 33V, a powinno być ponad 60.
 • #12
  jersey69
  Level 34  
  No to jest mina . Obie połówki zasilania przysiadły tak samo ?
 • #13
  9800pro
  Level 21  
  Obydwie połówki przysiadły.Zauważyłem taką rzecz, że jak skręciłem potencjometr od prądu spoczynkowego do minimum to napięcie zasilania się podniosło do 53V i żarówka prawie się nie świeci tzn ledwie się żarzy.Co kolega o tym sądzi?
 • #14
  jersey69
  Level 34  
  To , co już pisałem . Uruchamiamy zazwyczaj z prądem skręconym na min i jeśli żarówka gaśnie to odpinamy . Tylko zastanawiam się po co Tobie te żarówki ? Przecież przy odłączonych końcówkach , ale wlutowanej parze sterującej pętla zamyka się przez rezystory 220 R i dalej przez emiterowe . Para sterująca również ma sprzężenie , więc po co utrudniać sobie życie ?
 • #15
  9800pro
  Level 21  
  Używam tej żarówki, bo mam wlutowane tranzystory końcowe w tym kanale lecz zamienniki - nie ryzykuję oryginalnych.Bez tranzystorów końcowych chyba przecież się nie da wyregulować prądu spoczynkowego, a może się mylę?Normalnie bez tranzystorów końcowych żarówka gaśnie i nic złego się nie dzieje.

  Dodano po 10 [minuty]:

  Hmm wylutowałem tranzystory końcowe i dźwięk już znowu jest zniekształcony.Czyli dźwięk jest czysty jak tranzystory końcowe są wlutowane.
 • #16
  jersey69
  Level 34  
  Ja rozumiem , że się nie da , ale najpierw wypada sprawdzić czy kanał się zrównoważy , zmierzyć offset i sprawdzić płynność regulacji mierząc pomiędzy bazami sterujących . Do tego nie potrzeba końcówek , a upewniasz się co do symetrii obu połówek oraz że wzmacniacz się nie wzbudza . Możesz też podpiąć słuchawki i sprawdzić po podaniu sygnału - do tego wszystkiego nie są potrzebne tr. końcowe .

  Ale żarówkę usunąłeś ? Jakie masz napięcia na bazach pary sterującej ?
 • #17
  9800pro
  Level 21  
  W tym wzmacniaczu jest osobno wzmacniacz słuchawkowy i gra on nawet jak końcówka mocy jest uszkodzona.Sprawa wygląda tak, że gdy wlutuję te tranzystory końcowe to mam czysty dźwięk, a jak wylutuję to z powrotem jest zniekształcony.Między bazami tranzystorów sterujących ( bez tranzystorów końcowych) mam 0,92V na jednym kanale, a na drugim 0,94V.

  Dodano po 4 [minuty]:

  Na nóżkach 2 układów BA3122N jest 1-1,1V, a na 8 jest 0,1.
 • #18
  jersey69
  Level 34  
  Spróbuj czy regulując spoczynkowy da się zwiększyć do 1,1 -1,2 V i zmierz każdą z baz osobno . Chodzi o uniknięcie sytuacji , gdy na jednej byłoby 0,8 , a na drugiej -0,3 .

  Właśnie o to chodziło . Masz gdzieś walnięty rezystor lub przerwę w obwodzie , wzmacnia tylko jedna połówka . Miłego szukania .
 • #19
  9800pro
  Level 21  
  Kręcąc tym prkiem na 8 nodze układu zmienia się maksymalnie do -1,12V.Natomiast na 2 nodze mam ciągle - 0,1.Tam we wcześniejszym poście też błędnie napisałem, bo to na 8 nodze układów miałem około 1V, a na 2 - 0,1.
 • #20
  jersey69
  Level 34  
  A jest 64V na D21 ? Czy oprócz tego uszkodzonego Q56 nic więcej nie było padnięte z zasilaczu ?

  Sorry , teraz to ja się pomyliłem , sugerując się poprzednią wypowiedzią : chodzi o 64V na D22 .
 • #21
  9800pro
  Level 21  
  Rzeczywiście nie na D21 i D22 jest 0V przy czym na D23 i D24 jest - 64V.

  Dodano po 4 [minuty]:

  Jednak poprawka sprawdziłem jeszcze raz i oba napięcia są 64 i -64.
 • #22
  jersey69
  Level 34  
  Napięcia na zenerkach równe ? To jest raptem kilka elementów , uszkodzenie jest w ujemnej połówce układu miedzy kością , a tranzystorem sterującym . Napięcie na wyjściu zgadza się z napięciem na pin 5 ?
 • #23
  9800pro
  Level 21  
  Na D25,26 mam 2V, a na D27,28 mam 1,5V.Mierzyłem między anodą, a katodą.
 • #24
  jersey69
  Level 34  
  Sprawdzałeś rezystory 5,6k/2W ? Układy BA masz z pewnego źródła ? Te tranzystory BD w kompensacji też pewne ? Podaj napięcia na kości , wystarczy jeden kanał .
 • #25
  9800pro
  Level 21  
  Układy BA kupiłem na north.pl.Raczej są oryginalne, bo każdy z nich był zapakowany w osobny kartonik z napisem Yamaha made in malaysia i wyglądają identycznie jak te stare.Rezystorów 5,6K nie sprawdzałem ale sprawdzę, BD 139/140 również są pewne i oryginalne ST.Nie pamiętam już jakie były napięcia na układzie później pomierzę ale zastanawia mnie dlaczego wzmacniacz gra z tranzystorami końcowymi czysto gdy podepnę się sondą pod wyjście czy pod np. wyjście wzmacniacza napięciowego.Mierzyłem napięcia z tranzystorami końcowymi na układzie BA i pamiętam, że gdy były wlutowane to na nogach 2 i 8 układu miałem powyżej 1V tzn na jednej nóżce było 1,1 a na drugiej 1,5 - jeszcze to sprawdzę dokładnie.Natomiast bez tranzystorów końcowych jest jak jest.
 • #26
  jersey69
  Level 34  
  Jeszcze jedna sprawa : czy rezystory emiterowe sprawdzałeś testerem obwodu czy może mierzyłeś dokładnie oporność ? Zdarza się , że one nie ulegają przepaleniu , ale zmieniają wartość i przy pobieżnych pomiarach można się przejechać .
 • #27
  9800pro
  Level 21  
  Właśnie przjechałem je tylko testerem tak czy "mają przejście" i mają ale jak kolega radzi to je sprawdzę oczywiście.Dzisiaj już za bardzo jestem zmęczony żeby przysiąść do wzmacniacza ale jutro na spokojnie wszystko pomierzę i napiszę co jest.Męczy mnie taka rzecz, że coś mi świta, że przy wlutowanych tranzystorach końcowych miałem w miarę wiarygodne napięcia na bazach tranzystorów sterujących.Tak jeszcze chciałem zapytać jak powinien się poprawnie zachowywać wzmacniacz kiedy podłączy się mu obciążenie w postaci głośnika gdy wzmacniacz ma w szeregu żarówkę?
 • #28
  9800pro
  Level 21  
  Dobrze sprawdziłem rezystory emiterowe, zasilające układ BA i są w porządku.Na obydwóch kanałach ta sama sytuacja i postanowiłem wlutować tranzystory końcowe w drugim lewym kanale i dokonać pomiarów.Tranzystory w tym lewym kanale to oryginalne SanKeny i po wlutowaniu na bazach sterujących pojawiły się wiarygodne napięcia około 1V +/-.Ku mojemu zdziwieniu lewy kanał gra dobrze bez problemów po wlutowaniu tranzystorów końcowych, radiator się nie nagrzewa.Problem mam tylko z tym prawym kanałem.
 • #29
  jersey69
  Level 34  
  Trochę to dziwne , bo wygląda jakby BA "widział" stan na wyjściu dopiero z tranzystorami . Tylko dlaczego , skoro obwód zamyka się przez R89/91 i R99/101 ? Rezystory 89/91 nie były uszkodzone ?
 • #30
  9800pro
  Level 21  
  Rezystory R89/91 są sprawne.Zamieniałem kanałami układy BA i nawet wlutowałem jeden stary i są sprawne.W tym prawym kanale jak wlutuję tranzystory końcowe to wtedy napięcie zasilania końcówkę siada.Sprawdzę jeszcze elementy w samej końcówce.Też mnie to dziwi dlaczego to nie gra bez tranzystorów końcowych.

  Dodano po 2 [godziny] 3 [minuty]:

  Dobra udało się.Przekopałem wszystko wokół układu BA i końcówki mocy i znalazłem rezystor R78(4,7K), który miał przerwę.Wymieniłem R76 i R78 tak żeby do pary było i wygląda na to, że wszystko już jest ok.Żarówka już gaśnie, radiator się nie nagrzewa, kanał lewy i prawy grają.Zastanawiają mnie tylko napięcia na bazach tranzystorów gdyż próbowałem je zrównoważyć prkiem ale jak próbuję ustawić te napięcia żeby były symetryczne to żarówka już mi się zaczyna świecić i muszą być troszeczkę nie symetryczne.W prawym kanale mam na bazie 2SA 1,01V, a na bazie 2SC 1,21.Prawy kanał ma na bazie 2SA 0,91 , a na bazie 2SC 1,21.Nie wiem może tak to zostawić?