Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

uklad optyczny od rolki z myszy jak to obsłuzyc w bascomie?

pan_slonik 11 Lut 2005 17:52 1418 10
  • #1 11 Lut 2005 17:52
    pan_slonik
    Poziom 22  

otóz chciałbym zrobic potenjometr elektroniczny i do tego celu chciałbym uzyc diody i tego odbiornika co jesz w myszy (to co jest ta rolka z zebami) tylko mam pytanie jak zrobic w bascomie zeby mi zliczal w góre i w dół?

0 10
  • #2 11 Lut 2005 21:54
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

Trzeba rozróżniać w jakiej kolejności zmieniają się sygnały. Z optyki myszy wychodzą dwa sygnały prostokątne przesunięte o ok. 90 stopni.

A-001100110011
    B-011001100110

Trzeba zapamiętać w momencie włączenia stan wejść i potem czytamy np w przerwaniu timera wejścia i zależnie od następstw sygnałów rożróżniamy lewo-prawo

Code:

Stan
    poprzedni__Następny

AB   
    00 -> 01 - ruszyło w prawo
    00 -> 10 - ruszyło w lewo

01 -> 11 - w prawo
    01 -> 00 - w lewo

11 -> 01 - w prawo
    11 -> 10 - w lewo

10 -> 11 - prawo
    10 -> 00 - w lewo

0
  • #3 12 Lut 2005 08:09
    pan_slonik
    Poziom 22  

z timerami jestem cieńki. czy mógłbys mi to napisac jako gotowa procedura zmieniająca zmienna np vol? razem z ustawieniem timera?

0
  • #4 12 Lut 2005 10:14
    Kwiatek X
    Poziom 12  

Temat był wałkowany na tym forum. Wpisz w wyszukiwarce hasło "impulsator" a znajdziesz trochę również bez użycia Timerów :lol: Moja prywatna rada - naucz się obsługi timerów, to wcale nie jest trudne a przydaje się częściej niż myślisz :wink:

Powodzenia :spoko:

0
  • #5 12 Lut 2005 13:32
    BlueTiger
    Poziom 10  

witam
    ja proponuje zajzec na http://www.mcselec.com/an_115.htm chyba dokladnie to czego szukasz. ja to zrobilem ale na diodze i foto tranzystorze i bez dodatkowych ukladow-dziala znakomice nawet przy 180000 impulsach na sekunde, wiecej narazie nie sprawdzalem :) podobo przy bardzo wielkich czestotliwosciach jest juz konieczna ta logika przed uP.

0
  • #6 12 Lut 2005 14:26
    bolek
    Specjalista - oświetlenie sceniczne

A przerwania chociarz umiesz?, jedno wyjscie z impulsatora podłaczasz pod przerwanie, drugie wyjscie do jakiegokolwiek innego pinu.
    w obsłudze przerwania od impulsatora sprawdzasz stan tego drugiego pinu i jeśli jest on równy 1 to wykonujesz jakąś tam operacje (np inkrementacja), jeśli = 0 to wykonujesz coś innego (np dekrementacje)

0
  • #7 13 Lut 2005 03:33
    Ulyssess
    Poziom 17  

bolek napisał:
    A przerwania chociarz umiesz?, jedno wyjscie z impulsatora podłaczasz pod przerwanie, drugie wyjscie do jakiegokolwiek innego pinu.
    w obsłudze przerwania od impulsatora sprawdzasz stan tego drugiego pinu i jeśli jest on równy 1 to wykonujesz jakąś tam operacje (np inkrementacja), jeśli = 0 to wykonujesz coś innego (np dekrementacje)

Ciekawy sposob. ja to wykonalem na dwoch przerwaniach - jedno blokowalo drugie, w ten sposob wykrywalem ktore pierwsze bylo. Zezwolenie na przerwania ponownie pojawialo sie jak obydwa wejscia byly na poziomie 1. Ale teraz patrzac na to Twoje jest chyba ciekawsze i prostrze.

Sorki ze bez polskich fontow, ale namieszane w kompie i z altem wyswietla krzaki.

Pozdrawiam Piotrek

0
  • #8 14 Lut 2005 15:21
    pan_slonik
    Poziom 22  

na porcie int0 mam podpiety odbiornik RC% i chyba wtedy ten port odpada. nie moge go wykozystac. tak mi sie prznajmniej zdaje.

0
  • #9 14 Lut 2005 15:46
    bolek
    Specjalista - oświetlenie sceniczne

masz jeszcze INT1

0
  • #10 14 Lut 2005 16:19
    pan_slonik
    Poziom 22  

bolek napisał:
    masz jeszcze INT1

czyli am rozumiec ze na jednym przerwaniu uda mi sie to dokonac?
    . zobaczymy jak bedzie. zabieram sie za strone sprzetowa tego mojego wzmaka a póxniej za soft. ciekawe jakie beda efekty.

0
  • #11 14 Lut 2005 17:59
    Ulyssess
    Poziom 17  

Bez problemu tak jak Kolega Bolek to wcześniej opisał. Ja na to nie wpadłem bo bym zrobił tak samo :)

Piotrek

0