Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Motorola MC2100 - FAIL 01/90 po nieudanym programowaniu. Przywrócenie do pracy

EBC41 16 Jan 2013 23:38 4305 10
    EBC41
    Level 28  
    Gdzieś mi się wala po kątach rzeczona Motorola. Z prozaicznego pecha Wookie wyrzucił komunikat o błędzie, po czym motorola potrafi wyświetlić jedynie błąd FAIL 01/90 oczywiście komunikacji z PC brak. Zastanawia mnie czy jest ona już do śmietnika czy da się ją w jakiś sposób odratować? Słyszałem, że polega to na wylutowaniu kości EEPROM i jej ręcznym zaprogramowaniu w zewnętrznym urządzeniu. Słyszałem też, że komunikuje się ona przez I2C z resztą radia co jest dla mnie kolejnym plusem jako iż mam dość wdzięczną płytkę prototypową i nie miałbym problemu z taką operacją.
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
    darek_wp
    Level 28  
    Błąd do naprawienia choć nie jest to całkiem proste.
    EBC41
    Level 28  
    No to podejrzewam, że jest do naprawienia bo serwis takie rzeczy robi :) Pytanie w jaki sposób przeprowadzić reanimację. Rozwiązanie sprowadza się do ręcznego zaprogramowania układu EEPROM/flash trzymającego codeplug na zewnątrz radia z tytułu, że nie ma z nim komunikacji. Pytanie brzmi, w jaki sposób to zrobić?
    Moskit
    Level 19  
    EBC41 wrote:
    No to podejrzewam, że jest do naprawienia bo serwis takie rzeczy robi :) Pytanie w jaki sposób przeprowadzić reanimację. Rozwiązanie sprowadza się do ręcznego zaprogramowania układu EEPROM/flash trzymającego codeplug na zewnątrz radia z tytułu, że nie ma z nim komunikacji. Pytanie brzmi, w jaki sposób to zrobić?

Sprawdź wiadomości prywatne;p

Moderated By c2h5oh:

Post był raportowany.
    Nie nabijaj postów i punktów.

ZAZ-y
    Level 16  
    Witam.
    Robiłem to za pomocą fabrycznego RIB-a i programu fabrycznego do obsługi MC2100 pracującego pod DOS-em. Jeśli będzie zapotrzebowanie na moją metodę (nie wiem czy u Ciebie będzie skuteczna), to proszę info na priv.
    Pozdrawiam
    radio-service
    Level 35  
    EBC41 wrote:
    Gdzieś mi się wala po kątach rzeczona Motorola. Z prozaicznego pecha Wookie wyrzucił komunikat o błędzie, po czym motorola potrafi wyświetlić jedynie błąd FAIL 01/90 oczywiście komunikacji z PC brak. Zastanawia mnie czy jest ona już do śmietnika czy da się ją w jakiś sposób odratować? Słyszałem, że polega to na wylutowaniu kości EEPROM i jej ręcznym zaprogramowaniu w zewnętrznym urządzeniu. Słyszałem też, że komunikuje się ona przez I2C z resztą radia co jest dla mnie kolejnym plusem jako iż mam dość wdzięczną płytkę prototypową i nie miałbym problemu z taką operacją.

Fail 01/90 to błąd sprzętowy , i nie ma jasnej odpowiedzi czy to jest flasz , eeprom czy cokolwiek innego . Radio tak reaguje na wszelkie usterki sprzętowe . Może to być cokolwiek . Od głupiej diody po upalenie pamięci . Metoda programowa w większości przypadków będzie nieskuteczna . Co innego Fail 01/92 który jest błędem softwareowym . Radio na serwis póki jeszcze jest co naprawiać .

ZAZ-y wrote:
    Witam.
    Robiłem to za pomocą fabrycznego RIB-a i programu fabrycznego do obsługi MC2100 pracującego pod DOS-em. Jeśli będzie zapotrzebowanie na moją metodę (nie wiem czy u Ciebie będzie skuteczna), to proszę info na priv.
    Pozdrawiam

Zwłaszcza jak nie ma komunikacji z radiem .

Poniżej lista "errorów" .
    Motorola MC2100 - FAIL 01/90 po nieudanym programowaniu. Przywrócenie do pracy
    ZAZ-y
    Level 16  
    Witam.
    W przypadku radiotelefonów "moich" błąd 01/90 powstawał na skutek zaburzeń w zasilaniu podczas zapisu do radia, użytkownik nie zadbał o właściwy kontakt na gnieździe zasilającym (iskrzenie, przerwa w zasilaniu...) i po zawodach. Wookie już nie poczyta radia. Ale program pod DOS-em za 10-tym, 20-tym czy 40-tym razem zaczyna czytać... i to już jest połowa sukcesu. Tak odratowałem 5 sztuk MC2100, wszystkie z jednej "firmy" i chodzą. Ja wiem, że jest to błąd sprzętowy, tabelkę znam. Wiem też Robert, jaki ogrom wiedzy posiadasz w tym (i nie tylko w tym) zakresie. Ja tylko dzielę się swoimi spostrzeżeniami w temacie i wiem, że co u mnie poszło, nie musi iść u innych. Wielokrotnie był problem z czytaniem za pomocą Wookie radiotelefonów zapisywanych z programu fabrycznego DOS-owego, on zaś czytał. Programowanie pod Wookie i czytanie DOS-owym już nie idzie, złą długość bloku(ów) raportuje (o ile dobrze teraz pamiętam).
    Pozdrawiam wszystkich noworocznie.
    radio-service
    Level 35  
    Można spróbować flaszowania , ale nie daję gwarancji że to się powiedzie (flasheprom może nie przejść w tryb programowania) . Po niepoprawnym programowaniu pojawił by się FAIL 01/92 . W tych radiach każda linia "adresowo/programująca" zabezpieczona jest diodą które nagminnie padały podczas programowania i blokowały linię którą zabezpieczały . Oczywiście radio wywalało FAIL 01/90 . W pierwszej kolejności posprawdzał bym właśnie te diody (wyglądają jak tranzystory smd) . Zobacz też jakie diody zenera masz wstawione w RIB'a . Jesli są to 7,5V to wymień na 5,1V . Unikniesz w ten sposób sprzętowych problemów . Jeszcze takie pytanie , programowane było przez mordkę czy od spodu ?
    EBC41
    Level 28  
    A propos 01/92 to ostatnio udało się odratować rtlf z taką usterką. Dokładnie rzecz ujmując po włączeniu wyświetlał raz FAIL 01/92 a raz NOT PROGRAMMED. Co ciekawe komunikacja była tylko w tym drugim przypadku (i przez WOOKIE i przez RSS) i to też nie za każdym razem. W sumie banalna rzecz, ale właściciel nie bardzo potrafił obsłużyć się RIBem i programem.

Zasilanie było jak najbardziej poprawne. Zasilacz od XBOXa który normalnie wytrzymuje bez problemu długotrwałe nadawanie przy 25W, także akurat jego bym nie obwiniał. Radio pracowało bezproblemowo do chwili próby zmiany codepluga, dopiero po użyciu Wookie pojawił się błąd. W sumie to nie mam jakiś strasznie dramatycznych wspomnień po tym programie, Motorola o której pisze jest jedynym egzemplarzem który dobitnie odmówił po nim posłuszeństwa. Zdarzało się, że program wysypywał się przy programowaniu ale komunikacja z PC zawsze była, conajwyżej rtlf się nie uruchamiał. Ale tak czy inaczej trzeba bardzo uważać z Wookim bo kilka razy kompletnie zmasakrował mi codepluga, np. częstotliwości RX/TX magicznie zmieniły się wszędzie na 103MHz.

Jutro będę szukał tej uszkodzonej MC w szpargałach i będę przeprowadzał głębsze oględziny. W sumie zwróciłem na nią większą uwagę bo ostatnio dostaję coraz więcej MC2100 do przeprogramowania. Zaznaczam, że robię to nie jako usługa komercyjna ale for-free dla krótkofalowców. W SP8 ostatnio jest duży wysyp tego modelu z komendy wojewódzkiej, a mało kto ma RIBa a jeszcze mniej osób umie obsługiwać oprogramowanie do niej. Ludzie byli bardzo zdziwieni jak im pokazałem, że toto może mnieć skaner, ton 1750, banki pamięci i więcej niż 16 kanałów :)
    radio-service
    Level 35  
    Przy 01/92 (błąd sumy kontrolnej codepluga) wystarczy wygenerować i przy użyciu odpowiednich narzędzi wpisać S-Record . Not Programmed to brak jakiejkolwiek wpisanej personalizacji . W obu przypadkach błąd łatwy do usunięcia . Czasem też się pojawia TM Fault który nie jest opisany w tabeli . Tu też pomaga wpisanie odpowiedniego S-Recordu . Z 01/90 jest już gorzej .
    EBC41
    Level 28  
    Przepraszam za chwilę milczenia.... Szukałem tej motoroli w swoich klamotach ale jej nie znalazłem, być moze wróciła do właściciela.. Ale tak na przyszłość, mogli by koledzy opisać w jaki sposób wpisywać S-Record?