Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

mikser zelmer, wybuchł kondensator przeciwzakłóceniowy

Pawson.s 17 Jan 2013 10:26 22326 5
 • #1
  Pawson.s
  Level 9  
  Witam wszystkich, jak w temacie, "nowiutki" mikser zelmera podczas pracy coś w nim strzeliło że w całym domu światło mignęło, chmura śmierdzącego dymu i wystające śmiecie z wszelkich kratek i otworów w urządzeniu.
  Wybuchł kondensator przeciwzakłóceniowy, tak jak to już było opisywane. Kupiłem drugi, wymieniłem - jest dobrze.
  Ale może ktoś umiałby wytłumaczyć dlaczego on wybuchł, bo przecież skąd wiem, że nowy też przy następnym użyciu nie wybuchnie? W obwód jest wpinany równolegle z silnikiem, więc nie bardzo wiem jak ma się do niego obciążenie silnika. Trzeci przewód kondensatora podłączony jest do stalowego rdzenia stojana silnika. Mierzyłem opór szukając jakiegoś przebicia między uzwojeniem a stojanem, ale takiego nie ma, żadnego przejścia (teoretycznie wszystko sprawne). Przy kondensatorze jest tylko malutki rezystor (też równolegle do silnika i kondensatora), jego rezystancji nie zmierzyłem bo zniszczył go poprzedni kondensator. Gdyby urządzenie było wysłużone przyjąłbym, że coś się zużyło i może lepiej kupić nowe. Ale urządzenie jest fabrycznie nowe, i z założenia producenta tak skonstruowane ma działać.
  Nie znam się na tym, może ktoś byłby wstanie wyjaśnić dlaczego tak się stało, albo co trzeba zrobić żeby taki kondensator umyślnie zdetonować, jak podłączyć, jakie warunki muszą być spełnione do jego normalnej pracy i jakie do jego zniszczenia? mikser zelmer, wybuchł kondensator przeciwzakłóceniowy
  Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
 • #2
  stanislaw1954
  Level 43  
  To "wypadek przy pracy". Widocznie miał wadę. Czasem się to zdarzy.
 • #3
  Pawson.s
  Level 9  
  Czyli mam rozumieć, że przyczyną wszystkiego był wadliwy sam kondensator i w przyszłości ta sytuacja nie powtórzy się z dobrym kondensatorem?
 • #4
  stanislaw1954
  Level 43  
  Nie ma pewności,że
  Pawson.s wrote:
  w przyszłości ta sytuacja nie powtórzy się z dobrym kondensatorem?


  Tak jak w życiu,a wiele urządzeń psuje się na "co inne'.
 • #5
  And41x1
  Level 26  
  Mógł mieć wadę, która wpłynęła na jego krótki żywot, ale są też przyczyny znane z praktyki serwisowej..
  Te kondensatory najczęściej wybuchają w elektronarzędziach, przeciążonych zbyt długą, nieprzerwaną pracą, ponieważ się przegrzewają.
  Kondensatory przeciwzakłóceniowe i podobne do nich filtry z wbudowaną indukcyjnością, przejmują na siebie i wytracają w postaci ciepła, energię zakłóceń, pochodzącą z iskrzenia i przerywania prądu.
  Grzeją się najbardziej, pracując z połową mocy, przy regulacji triakiem, lub tyrystorem, bo wtedy prąd odcinany jest w każdym szczycie sinusoidy.
  Grzeją się bardziej niż zwykle, kiedy kończą się - iskrzą szczotki, a więc również kiedy szczotki są niedotarte..
 • #6
  Pawson.s
  Level 9  
  A czy można jakoś wytłumaczyć działanie takiego kondensatora w tym własnie przypadku. Kiedy stwierdzić, że kolejny też może zostać zniszczony, a kiedy że będzie działał prawidłowo, jakie warunki w takim obwodzie z silnikiem komutatorowym i równolegle wpiętym kondensatorem muszą zaistnieć do ryzyka uszkodzenia kondensatora.
  Chodzi mi o informacje, która pozwoli w przyszłości na ocenę stanu podobnych przypadków i stwierdzenie czy to tylko kwestia wymiany kondensatora czy może lepiej już kupić nowy mikser.

  Dodano po 7 [minuty]:

  "And41x1" Twoja odpowiedź wskoczyła zanim dodałem ostatnie pytanie. Oczywiście uznaję ją za rozwiązującą całą kwestię. Dziękuję i pozdrawiam.