Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

mikser zelmer, wybuchł kondensator przeciwzakłóceniowy

Pawson.s 17 Sty 2013 10:26 14901 5
  • #1 17 Sty 2013 10:26
    Pawson.s
    Poziom 6  

Witam wszystkich, jak w temacie, "nowiutki" mikser zelmera podczas pracy coś w nim strzeliło że w całym domu światło mignęło, chmura śmierdzącego dymu i wystające śmiecie z wszelkich kratek i otworów w urządzeniu.
    Wybuchł kondensator przeciwzakłóceniowy, tak jak to już było opisywane. Kupiłem drugi, wymieniłem - jest dobrze.
    Ale może ktoś umiałby wytłumaczyć dlaczego on wybuchł, bo przecież skąd wiem, że nowy też przy następnym użyciu nie wybuchnie? W obwód jest wpinany równolegle z silnikiem, więc nie bardzo wiem jak ma się do niego obciążenie silnika. Trzeci przewód kondensatora podłączony jest do stalowego rdzenia stojana silnika. Mierzyłem opór szukając jakiegoś przebicia między uzwojeniem a stojanem, ale takiego nie ma, żadnego przejścia (teoretycznie wszystko sprawne). Przy kondensatorze jest tylko malutki rezystor (też równolegle do silnika i kondensatora), jego rezystancji nie zmierzyłem bo zniszczył go poprzedni kondensator. Gdyby urządzenie było wysłużone przyjąłbym, że coś się zużyło i może lepiej kupić nowe. Ale urządzenie jest fabrycznie nowe, i z założenia producenta tak skonstruowane ma działać.
    Nie znam się na tym, może ktoś byłby wstanie wyjaśnić dlaczego tak się stało, albo co trzeba zrobić żeby taki kondensator umyślnie zdetonować, jak podłączyć, jakie warunki muszą być spełnione do jego normalnej pracy i jakie do jego zniszczenia? mikser zelmer, wybuchł kondensator przeciwzakłóceniowy

0 5
  • #2 17 Sty 2013 11:09
    stanislaw1954
    Poziom 41  

To "wypadek przy pracy". Widocznie miał wadę. Czasem się to zdarzy.

0
  • #3 17 Sty 2013 12:14
    Pawson.s
    Poziom 6  

Czyli mam rozumieć, że przyczyną wszystkiego był wadliwy sam kondensator i w przyszłości ta sytuacja nie powtórzy się z dobrym kondensatorem?

0
  • #4 17 Sty 2013 12:17
    stanislaw1954
    Poziom 41  

Nie ma pewności,że

Pawson.s napisał:
    w przyszłości ta sytuacja nie powtórzy się z dobrym kondensatorem?

Tak jak w życiu,a wiele urządzeń psuje się na "co inne'.

-1
  • #5 17 Sty 2013 12:18
    And41x1
    Poziom 26  

Mógł mieć wadę, która wpłynęła na jego krótki żywot, ale są też przyczyny znane z praktyki serwisowej..
    Te kondensatory najczęściej wybuchają w elektronarzędziach, przeciążonych zbyt długą, nieprzerwaną pracą, ponieważ się przegrzewają.
    Kondensatory przeciwzakłóceniowe i podobne do nich filtry z wbudowaną indukcyjnością, przejmują na siebie i wytracają w postaci ciepła, energię zakłóceń, pochodzącą z iskrzenia i przerywania prądu.
    Grzeją się najbardziej, pracując z połową mocy, przy regulacji triakiem, lub tyrystorem, bo wtedy prąd odcinany jest w każdym szczycie sinusoidy.
    Grzeją się bardziej niż zwykle, kiedy kończą się - iskrzą szczotki, a więc również kiedy szczotki są niedotarte..

2
  • #6 17 Sty 2013 12:32
    Pawson.s
    Poziom 6  

A czy można jakoś wytłumaczyć działanie takiego kondensatora w tym własnie przypadku. Kiedy stwierdzić, że kolejny też może zostać zniszczony, a kiedy że będzie działał prawidłowo, jakie warunki w takim obwodzie z silnikiem komutatorowym i równolegle wpiętym kondensatorem muszą zaistnieć do ryzyka uszkodzenia kondensatora.
    Chodzi mi o informacje, która pozwoli w przyszłości na ocenę stanu podobnych przypadków i stwierdzenie czy to tylko kwestia wymiany kondensatora czy może lepiej już kupić nowy mikser.

Dodano po 7 [minuty]:

"And41x1" Twoja odpowiedź wskoczyła zanim dodałem ostatnie pytanie. Oczywiście uznaję ją za rozwiązującą całą kwestię. Dziękuję i pozdrawiam.

0
  Szukaj w 5mln produktów