Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.
itemscope itemtype="https://schema.org/QAPage"

Przeróbka lampy błyskowej Tumax

lisuu 17 Sty 2013 12:44 1830 4
  • Przeróbka lampy błyskowej Tumax

Poziom 11  

Wpadł mi do głowy pewien pomysł. Jestem w posiadaniu lampy błyskowej Tumax DSl983AFZ-op której używam z aparatem olympus e-pl1. Lampa komunikuje się za aparatem poza diodą wspomagania AF. Lampa posiada diodę lecz aparat nie obsluguje wspomagania af w lampach zewnętrznych oraz nie posiada takowej diody w korpusie. Znalazłem w interneciena zagranicznym serwisie samoróbkę diody wspomagającej. Autor nie podaje jednak szczegółów wykonania. Dioda ma swoje zasilanie i świeci się cały czas. Gaśnie natomiast po podaniu sygnału na gorącą stopkę czyli w momencie wyzwolenia błysku. Wyklucza ona jednak możliwosć podłączenia lampy gdyż jest montowana na stopce aparatu.

Pomyślałem, że mógłbym przerobić lampę i wykorzystać diodę w niej zamontowaną.
    Domyślam się, że muszę podpiąć diodę pod zasilanie z małym wyłącznikiem tak aby można ją było sobie odłączyć. Po drodze muszę dać przekaźnik/stycznik normalnie zwarty który po otrzymaniu sygnału w momencie wyzwalania lampy odłączy diodę.

Niestety nie posiadam, żadnego schematu. Nie wiem ile voltów mogę dać na diodę 6 czy 3? Jaki dać stycznik. Czy podłączyć go pod podstawowy styk lampy czy da radę podpiąć pod 2 styki którymi lampa otrzymuje wszelkie parametry błysku z aparatu i wtedy dioda będzie się wcześniej rozłączała. Proszę o pomoc.

Wspomaganie przyda mi się gdyż ustawić focus tym aparatem w złym świetle graniczy z cudem.

0 4
    Poziom 42  

Jednak pokaż co on tam pokazał na tym forum

0
    Poziom 11  

http://forums.dpreview.com/forums/thread/2810976

Dodano po 1 [godziny] 18 [minuty]:

no i napotkałem pierwsze komplikacje... podpiąłem diodę na krótko pod zasilanie lampy i światło diody jest zbyt słabe..

możliwe że na diodę idzie przetworzone większe napięcie?

0
    Poziom 42  

Z forum do będzie producentem,... korka z LEDami

Nie znam Olimpusa, czy on na złącze nie daje dodatkowo jakiś danych.

On to zrobił tak;
    Zasila trzy diody LED z baterii CR2032. Diody są sterowane poprzez klucz w postaci tranzystora. Tranzystor steruje poziomem, które pojawia się na stopce.

LED białe mają katalogowo napięcie przewodzenia trochę wyższe niż 3V ale już świecą przy napięciu ok 2,5V. Napięcie można podwyższyć za pomocą miniaturowej przetwornicy ale tam ten z forum tego raczej nie stosował.

Podobne rozwiązanie załączania w Nikonie, ale poprzez złącze:
    http://akikorhonen.org/projects/diy-af-assist-light-for-d2h/

0
    Poziom 11  

problem polega na tym, że ten model olympusa nie wysyła sygnału wyzwolenia diody AF.
    Mógłbyś kolego mi narysować mniej więcej jak to połączyć z tranzystorem? zrobiłbym to samo lecz nie w postaci korka tak jak tamten człowiek tylko wbudowałbym to w lampę...

0