Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Maxon UKF - Zwiększenie zasięgu radiotelefonu TAXI 440MHz

box.mann 17 Jan 2013 13:26 2874 8
    box.mann
    Level 23  
    Mam spory problem z radyjkiem w samochodzie. Dorabiam jako taryfiarz i ostatnio mam sporo problemów (nie tylko Ja, ale pół firmy) że gdy popada śnieg to radyjka już pod Warszawą bazy nie słyszą. Jedynie selekt leci ale też nie dalej jak 5-7km od końca zasięgu modulacji. Radyjka różne, Yesu, Maxon, Midland. Ja akurat mam Maxona bo niby ma 25W na wyjściu a Midlandy 10W. Anteny zalecane przez tych co to montowali, zwykła magnesówka o długości około 20-30cm. Jest coś nie bardzo halo z tym wszystkim ponieważ kiedyś, pracowałem w Kolumnie Transportu Sanitarnego. Tam zwykłe Radmory miały i mają do dziś zasięg praktycznie na całe woj. Mazowieckie. Kurdę bela, smigałem karetką z Warszawy do Radomia i w Radomiu rozmawiałem z centralą z Warszawy tak jak by była za rogiem! Lekki szum, trochę pisków ale modulacja głośna i wyraźna. Miałem też okazję pośmigać na TAXI w Trójmieście. Tam radyjko wylatywało mi nawet pod Elbląg odległy o 60km!! Antene w bazie mamy na 10 pietrze. Na dachu maszt 10m i sama antena ma około 3-4m! Radyjko bazowe na wylocie ma 50W bo na tyle przyznali licencje. Działa w granicach 440-450MHz F3E (FM). Dokładnej częstotliwości nie znam. Jak można poprawić odbiór? Inne radio? Najlepiej smigają Maxony. Po nich jest Midland, Yesu a na końcu Motorola. Ostatnia to szumofon. Jaki realny zasięg można osiągnąć w częstotliwości 440MHz???
    Z dachu widać dosłownie wszystko! Od Piaseczna po Łomianki i Legionowo jak na dłoni. Jeśli antena widzi antenę to z odebraniem bazy nie powinno być problemów.
    robokop
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Dostroić anteny, zainwestować w lepsze. Pamiętam że 10W Radmory ( na kwarcach!) umożliwiały łączność z bazą W-wa Siedlce bez problemu.
    box.mann
    Level 23  
    To były super radyjka. A co do anten to chłopaki już wymyślali cuda. Jedyne co pomaga to - nie uwierzysz lecz tak jest - antena od CB radio i wcale nie najkrótsza. Jeden kierowca ma santiago 1600. Jak sama nazwa wskazuje 160cm! Jemu zasięg ginie dopiero sporo za Grodziskiem Mazowieckim. No ale na 450MHZ takiego bata?
    Radyjka niby strojone najlepiej jak tylko się da. Serwis zajmujący się tym od 40lat to robił. Od początku MPT w Warszawie. Z tego co nieoficjalnie wiem, są już nowe pasma i szefostwo mysli o zmianie. Nowe pasma są ... pon. 10MHz!!! Ile w tym prawdy - nie wiem. Tyle że radio kosztuje 4 koła.
    SP5ANJ
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Witam.
    box.mann wrote:
    Dorabiam jako taryfiarz i ostatnio mam sporo problemów (nie tylko Ja, ale pół firmy) że gdy popada śnieg to radyjka już pod Warszawą bazy nie słyszą.

Problemem jest na 99% zła instalacja antenowa na "bazie".

Twoi radiowcy niech się wezmą do roboty. :D

Quote:
    Ja akurat mam Maxona bo niby ma 25W na wyjściu ...

Może mieć jak zostanie tak "ustawiony" a pamiętaj, że powinieneś mieć nie więcej mocy nadawczej niż 10W.

Quote:
    Radyjko bazowe na wylocie ma 50W bo na tyle przyznali licencje.

Osobiście wątpię w te 50W - bynajmniej nie widziałem nigdy takiego pozwolenia radiowego dla systemu taxi w mazowieckim.

Zmień sobie antenę na 5/8GP - to poprawi łączność po za miastem a w mieście lepsze "osiągi" ma antena ¼GP (tą którą masz).

Pozdrawiam.
    sp5wcx
    Level 33  
    Albo "bazę" macie skopaną. Zamoczony kabel, zaśniedziała wtyczka, antena Made in Warsztat Pana Józka Za Stodołą i wszystko jasne. Zlećcie to jakiejś profesjonalnej firmie. Chociaż jak opowiadają mi znajomi co obsługują firmy typu Radio-Taxi, to są najgorsi ich klienci. Zwlekają ze wszsystkimi naprawami do końca (statrają się sami pokleić wszystko na taśmę izoalcyjną i kropelkę bo uważają się za znawców, ewentualnie zlecają to "swojemu" blacharzowi-lakiernikowi). Więcej pieniędzy stracicie na niezrealizowanych kursach z powodu braku zasięgu niż byście zapłacili profesjonalnej firmie za doprowadzenie tego bałąganu do porządku. Nikt przez internet nie pomierzy Wam całej instalacji, tak jak ja siedząc teraz za komputerem nie zrobię Tobie EKG.
    I na pewno nie mieliście w pozwoleniu przydziału na 50 W mocy nadajnika, proszę nie oszukiwać. Podaj numer pozwolenia albo o jaką firmę chodzi - mam dostęp do aktualnej bazy pozwoleń UKE, wszystko się wyjaśni. Łącznie z dokładną częstotliwością pracy sieci, lokalizacją itp ...

Adam, widzę że razem napisaliśmy o tym samym. Pełna synchronizacja.
    robokop
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Antena magnesowa to będzie zawsze s...it dla ubogich. Dobra antena to antena umocowana na stale na pojeździe, której podstawa jest galwanicznie połączona z jego masą. Im dłuższy bat, tym lepiej - anteny skracane mają mniejszy zysk.
    box.mann
    Level 23  
    50W to słowa prezesa. Jaka firma przesłałem na PW bo nie chcę na głos opowiadać tu o nich. Jestem tylko furmanem i nie chcę by mi ktoś później pondolił za plecami. A co to jest BOOSTER AMPLIFIER?? Bo z tego co pamietam to dopał. Input 25W MAX - OUTPUT 50W. Żre prawie 6Amper z zasilacza więc 50W może jest lecz nie wiem ile na wylocie już pod anteną. 10pięter swoje robi. Czy poklejone na taśmę? Bazówka raczej nie. Z nią problemów nie ma. Na próbę latem jeden z kierowców z Parczewa w Lubuskiem podłączam Maxona w domu pod stacjonarkę własnej roboty. W prostej linii sporo km lecz łączność nawiązana więc stacjonarka myślę że ok.
    sp5wcx
    Level 33  
    Parczew jest w lubelskim nie w lubuskim.

Skoro na innych zestawach samochodowych zasięgi są O.K. to przyczyny należy szukać właśnie w stacjach na samochodach. Sam wiesz jak wyglądają takie prowizoryczne montaże, gdzie dwa albo i więcej razy dziennie ludzie zdejmują i zakładają koguty, anteny itp ... Coś w końcu gdzieś się urywa, pęka, rozstraja ...
    box.mann
    Level 23  
    Sorki, literówka. Miało być Lubelskie. Masz rację. Zawsze coś gdzieś się rozsypie. Anteny i koguty magnesowe trzeba chować czasami i w nocy gdy idziesz do klienta! Giną też magnesowe reklamy z samochodu. Komu to potrzebne - nie wiem. Mam dziurę w dachu po Cb więc jutro zdejmę antenę od UKFu z magnesu i coś pokombinuję. Podjadę raz jeszcze na strojenie. Może to cos da.