Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

instalacja wodna i wodomierz

17 Sty 2013 19:21 4143 7
 • Poziom 10  
  Witam
  Mam pewien problem związany z samoczynnym naliczaniem wody przez wodomierz.Przez dobę potrafi naliczyć około 30 litrów.
  Do instalacji wodnej podłączony jest zasobnik c.w.u.
  Wszystkie punkty poboru wody są szczelne/nie ciekną/

  Od początku. Zacząłem od zamykania zaworów do poszczególnych punktów poboru wody, doszedłem do tego że zamknięcie zaworu do zasobnika c.w.u. powoduje że wodomierz stoi, nie zlicza.
  Wymieniłem wodomierz firmy Sensus Residia na Metron 2 klasy-tak wiem jest mniej czuły.
  Jest lepiej , dzisiaj przez 10 godzin zliczył tylko 1,5l zamiast ponad 8l gdy zamontowany był Sensus.
  Zaobserwowałem dziwne zjawisko że gdy sąsiad skończy pobierać wodę, tarcza mojego wodomierza robi delikatny obrót. Tłumacze sobie to tak. Spada ciśnienie w instalacji gdy sąsiad pobiera wodę i po tym jak zakręca np kran dochodzi do wzrostu po czym następuje zliczanie przez wodomierz, ponieważ zasobnik c.w.u działa jak naczynie które przejmuje wahania ciśnienia.
  Za wodomierzem nie mam zaworu antyskażeniowego czy montaż jego będzie złotym środkiem na ten problem ?
  Ciśnienie jakie panuje w sieci to 4,5 - 5bar. Czy pokusić się jeszcze o reduktor ciśnienia i ustawić go np na 3,5bara ?
  pozdrawiam
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Skok ciśnienia powoduje przesunięcie wody w instalacji, stąd kroczek licznika do przodu.
  Przed kręceniem się licznika do tyłu w nowych jest zabezpieczenie.
  Tak myślę, a może się mylę?. Sam jestem zdania innych , bardziej biegłych w hydraulice?.
  pozdrawiam
 • Poziom 25  
  Zawór antyskażeniowy jest jak najbardziej wskazany - powinien wyeliminować ruchy wodomierza. Jeżeli chodzi o reduktor ciśnienia to polecam ustawienie ciśnienia na 3bar - większość szanujących się producentów ma taką nastawę wstępną.
 • Poziom 10  
  Ok, zamontuje najpierw zawór antyskażeniowy.Czy może on być poprzez pół-śrubunek przykręcony do wodomierza?
  Czy pomiędzy wodomierzem a nim ma być przerwa- prosty odcinek ?
  pozdr
 • Poziom 25  
  Nie wiem jakie są wytyczne wodociągów w Świebodzicach ale w Zielonej Górze wymagane jest przed wodomierzem odcinek rury o długości 5*D (D=przekrój rury doprowadzającej wodę), natomiast za wodomierzem 3*D. Jak to mówią: "co kraj to obyczaj" - tutaj może być - co region to inaczej.
 • Poziom 11  
  Najprościej byłoby zainstalować zawór zwrotny na całą twoja instalcję. Woda nie będzie cofała się przy spadku ciś. w sieci i będzie OK. Jeśli wstawisz zawór to przy dość dużym ciśnieniu w sieci ~ 0,5 Mpa jakie podajesz może wywalać ci wodę przez zawór bezpieczeństwa. Będziesz musiał dołożyć jeszcze naczynie przeponowe. Sam zbiornik od ciepłej wody nie przejmie zwyżki ciśnienia podgrzewanej wody, gdy zainstalujesz zawór zwrotny.
 • Poziom 10  
  tak właśnie zrobiłem . zawór antyskażeniowy za wodomierzem.
  Na dopływie zimnej wody najpierw zawór bezpieczeństwa syr wkręcany np w trójnik od góry i naczynie przeponowe 12litrow .
  Nie polecam zaworków zb4 , po trzech dniach zaczął cieknąć.
  Działa wszystko jak należy. jeszcze zastanawiam się nad reduktorem ciśnienia.
  dzięki i pozdrawiam
 • Poziom 1  
  Witam.
  możliwe, że źle szukam w razie co proszę mnie pokierować. Mam problem chodzi o to, że w momencie odkręcania wody u mnie w mieszkaniu woda nabija nie tylko mój licznik ale również licznik sąsiadów. Chodzi o to, że jak odkręcam licznik cofa się a gdy zakręcam ciśnienie spada i powraca z tym, że podobno dodaje wodę na ich liczniki. Jedna sąsiadka sprawę zgłosiła zarządcy budynku instalacje sprawdzili, stwierdzili że nie mam podłączenia na "lewo" wody ale wodomierze wariują. Jaka może być tego przyczyna??? sąsiadka która zgłosiła sprawę ma założony zawór zwrotny przed swoim wodomierzem ale sytuacja się powtarza (dodam, że wprowadziła sie niedawno i miała remont robiony i odcięła jedno źródło wody, ponieważ miała dwa do kuchni i łazienki, teraz ma podłączone wszystko z kuchni), u drugiej zaworu takiego nie ma ( ta również ma dwa źródła wody i ma dwa wodomierze ale wskazuje pobór wody tylko na jednym liczniku). Do tej pory nigdy nikt nie zwracał na to uwagi i nie jestem wstanie określić od kiedy to się dzieje, instalacja jest założona już jakieś 10 lat i nie ruszana od głównego wodomierza do wodomierza w mieszkaniu.