Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Niedziałający podstawowy generator 555

17 Sty 2013 20:04 1470 5
  • Poziom 9  
    Witam, ze względu na potrzeby posiadania małego, podręcznego generatora prostokąta postanowiłem zbudować taki w najprostszej z możliwych opcji układu 555 (a jakże). Poniżej schemat
    Niedziałający podstawowy generator 555
    Regulacja odbywa się poprzez wybór przełącznikiem jednego z trzech rezystorów i zmiany położenia potencjometru.
    Częstotliwość liczyłem z wzoru f=1/(0.693 x (R+2PR) x C)
    R - rezystancja wybierana przełącznikiem
    PR- rezystancja potencjometru
    Według obliczeń powinienem otrzymać zakresy 0-1Hz, 0-1kHz, 0-1MHz
    Ale oczywiście coś nie działa...
    Na pierwszym zakresie układ działa bez większych błędów, natomiast na kolejnym zaraz po włączeniu zasilania dioda podłączona do wyjścia świeci, po zmianie położenia potencjometru lub odczekaniu parunastu sekund gaśnie i już nie zaświeca się pomimo wszelkich próśb i gróźb. Napięcie na rezystorze i potencjometrze spada z wraz z czasem następnie utrzymuje się na poziomie ok 0,1V a napięcie na kondensatorze staje się równe 4,5V. Temat może rzeczywiście z pogranicza nauki i s-f ale nie znalazłem rozwiązania. Mam dwie hipotezy :
    Pojemność kondensatora jest za duża, nie jest w stanie się rozładować choć przy pierwszym zakresie działa.
    Przy skręceniu potencjometru w pobliże zera prąd rozładowania uszkodził komparator układu.
    Niestety obie kwestie nie tłumaczą dlaczego przy pierwszym zakresie układ działa. Liczę na pomoc.
    Pozdrawiam
  • Poziom 26  
    Jakie jest napięcie zasilania?

Zobacz sobie schemat blokowy 555. Zwróć uwagę na podłączenie pinu 7 (discharge). Moim zdaniem tranzystor nie daje rady zewrzeć do masy rezystora 30.7R...i układ się blokuje, bo kondensator nie jest rozładowywany... Ten rezystor jest o dużo za mały, a 30.7mR to już w ogóle...to prawie jakby podpiąć tam bezpośrednio zasilanie.
  • Poziom 36  
    kocon1 napisał:

Według obliczeń powinienem otrzymać zakresy 0-1Hz, 0-1kHz, 0-1MHz
    Częstotliwość 0Hz możesz uzyskać bezproblemowo, nawet bez układu...a na poważnie zakresy (jakie potrzebujesz) dobierz następująco np. 0,1-1Hz, 1-10Hz, 10-100Hz, 0,1-1kHz, 1-10kHz itd.
  • Poziom 9  
    Zasilanie oczywiście 5V, jest zaznaczone na schemacie. Nawet w klasycznym wewnętrznym schemacie tranzystorowym układu nie ma podłączonego rezystora ograniczającego prąd dla tranzystora przy wejściu discharge, brałem to pod uwagę montując układ, w datasheecie nie znalazłem o tym informacji, jednak spróbuję zwiększyć te wartości jeśli nie znajdzie się rozwiązanie.
  • Poziom 42  
    Powyżej 100kHz ... 1MHz to wersja CMOS