Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lampa LED 300W zasilana źródłem prądowym

resetmen 17 Jan 2013 23:26 10896 9
  • Lampa LED 300W zasilana źródłem prądowym
    Dzień Dobry !!! Jako,że dosyć mam krótkich dni i zimowej ciemności postanowiłem na przekór temu wyprodukować trochę światła żeby to zrównoważyć :)
    Podchodząc do tematu nieco ekologicznie postanowiłem wyprodukować to światło tanim kosztem i tak wszystkie drogi zawiodły mnie pośrednio przez ebay.com do Hong Kongu gdzie zakupiłem 3 x LED biała ciepła za około 240 zł..Hmm.. troszkę sobie poczekałem na dostawę ale co tam młody jestem ;) to mam czas. Z elektroniki jestem samoukiem i układ budowałem pół na wyczucie pół z prostych obliczeń . Układ jest jak dla mnie dosyć prosty.
    Oto schemat:
    Oczywiście na razie jest wszystko w powijakach i podłączone na tekle :) (P.S. Dla niedowierzających wiadomość , że już mi się "udało" zewrzeć kondensatory na mosku tak ,że w następnym kroku zamierzam spalić Lm338T ;) ). Co tu dużo mówić ... światełka troszkę to daje :). Na razie diody rozbujałem do 270W.Przy tej mocy mierzony pobór mocy tym miernikiem :
    wynosi 337W co daje sprawność układu około 80% z czego jestem zadowolony (no prawie:) ). Przy skręconym potencjometrze 4,7 Ohm diody świeca z mocą około 19W ,a na watomierzu wtedy jest 32W . Na luzie , układ rozwarty pobierana moc to 2,1W.
    No to może jeszcze kilka zdjęciów (za to słowo chyba wyląduje tam gdzie zwykle :) )

Acha i kosztorys :
    jak na razie :
    3 xLed - 240 zł
    Radiator z odzysku
    Trafo - 70 zł (w tym przewinięcie 40 zł)
    LM338T - 7 zł
    kondensatory z odzysku ze spalonych zasilaczy komputerowych
    potencjometr 4,7 Ohm 50W - 48 zł

P.S. Jak bym napisał ,że dokończe projekt to bym nie dokończył :) Pozdrowieństwo !!!

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    resetmen
    Level 15  
    Próbuję domowymi metodami w mini projektach doścignąć choć odrobinkę dziejszą technologię 🙂
    resetmen wrote 476 posts with rating 206, helped 0 times. Been with us since 2003 year.
    darkus1212
    Level 15  
    Powiem Ci, że gdybym miał zastosowanie, to pewnie też bym się pokusił na te "cudo". Wstaw jeszcze zdjęcia jak to świeci. A mierzyłeś temperaturę radiatorka? Prąd LEDów? interesują mnie te parametry.
    goldi74
    Level 43  
    A do czego ma służyć ta lampa?
    Błażej
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Aż się prosi o przetwornicę, sterowanie PWM...
    resetmen
    Level 15  
    Prąd ledów - około 2,8A
    Napięcie na ledach około 96V
    radiator się grzeje .... trzeba będzie użyć wentylatora
    Wiem ...nie było mnie na lekcjach o przetwornicach
    no ale co tam ..diody w tym układzie są sterowane prądowo
    jedyna wada to to , że trochę to waży.
    Przetwornice mnie odstraszają .
    Ta lampa ma służyć do oświetlania różnego rodzaju sal

akajarz
    Level 23  
    Zmierz jaki jest spadek napięcia na LM338, pomnóż to przez prąd płynący przez ledy i otrzymasz odpowiedź dlaczego radiator się tak grzeje.
    Prepond
    Level 19  
    według mnie temperatura w tym przypadku jest pożądana, bo mniemam ze to będzie jakaś hodowla ''egzotycznych'' roślinek... wentylator przyczepiony do radiatora rozwiąże problem i dodatkowo rozproszy ciepło po całym growboxie :P
    resetmen
    Level 15  
    grzeje się pewnie dlatego , że na światło idzie tylko 9% energii wg moich obliczeń , a radiator jest przeznaczony dla diody zwykłej o mocy 150W . Do hodowli roślinek chyba by się to nie nadawało .Pewno muszą być odpowiednie długości fal światła gdzieś mi się o uszy obiło. Na LM338T jest spadek 4,1V przy prądzie 2,9A.
    ccompany
    Level 15  
    Zgadza się, światło z takiej lampy zupełnie nie nadaje się do roślin.
    Trzeba by szukać źródeł o długości fali około 430, 450, 640 i 660 nm.
    Do tego rośliny lubią czasami dostać małą dozę dalekiej czerwieni(okolice 730nm).

Jak bardzo skupiony jest strumień światła z tych Led-ów?