Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

UPC Fiber60 Modem CISCO EPC3208 + Router Linksys Ograniczenie Predkosci po Kablu

18 Sty 2013 00:12 4413 9
  • Poziom 2  
    Witajcie

pokrewne tematy wałkowane ale nie znalazłem odpowiedzi (może źle szukałem)

wiec proszę o pomoc, po 2tyg walki tracę pomysły.

internet dostarcza mi UPC jako Fiber 60, przez modem Cisco EPC3208

jeśli łącze się kabelkiem RJ45 Modem => PC prędkosc pobierania wg testów ze strony UPC, jak i speedtest.net/pl oraz organoleptycznych badan podczas pobierania plików wynosi 55-58Mb/s a wiec dobrze

w związku że potrzebuje mieć siec wifi w domu (tablet/drukarka)

podłączyłem router Linksys WRT54GL a po niepowodzeniach (o których poniżej) nowszy model czyli Linksys WAG120N (uprzedzę pytanie w drugim routerze 1szy port LAN skonfigurowany jako WAN)

na obu routerach występuje ten sam problem tj. ograniczenie prędkości do 18-25Mb/s PO KABLU podkreślam ze nie mówimy o transferach WIFI
    modem => kabel => router => kabel => PC

wykonałem następujące czynności:

resety w każdej możliwej konfiguracji
    wymiany kabli łącznie z testem kabli krosowanych
    klonowanie MAC PC => Router

i nic

internet ładnie się łączy, ale prędkość 18-25Mb/s

kable i resety nie pomogły, podejrzenie uszkodzonego lub zbyt wolnego procesora rozwiązana dwoma routerami, nadal nic.

będę wdzięczny za pomoc :)
    pozdrawiam

Nieśmiało przypominam(?), że zasady pisowni i interpunkcji Ciebie również obowiązują. [M]
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Na 99% te sprzęty po prostu więcej nie są w stanie przerzucić (WRT54 na pewno).

Potrzebujesz czegoś sporo nowszego, najlepiej z portem WAN gigabit.
  • Poziom 30  
    Kiedy ja miałem spadek transferu to zmieniłem ustawienia LAN i dałem adresację np. 192.168.12.XXX

Najpierw podłącz to po ludzku czyli kabel z modemu do WAN na routerze, potem jeśli dobrze pamiętam statyczne IP(mogę upewnić się wieczorem), no i adresacja.
  • Poziom 2  
    @mbo

co do wrt54 mogę się zgodzić, ale vag120 jest dosyć nowy :)
    rozumiem, że maksymalne transfery (dla wrt to 54Mb/s) są czysto teoretyczne ale mimo wszystko router gigabitowy (pomijając cenę) to wg mnie trochę przerost formy. Jeżeli założymy, że faktyczny transfer wynosi 50% znamionowego to vag120 spokojnie powinien sobie poradzić.

@tomekromanik

mam podłączone "po ludzku", modem z portem WAN w routerze (vag 120 posiada modem adsl, z którego oczywiście nie korzystam i 4 porty LAN, z których port nr 1 jest skonfigurowany jako port WAN)

będę wdzięczny za info jak masz ustawione u siebie.
  • Poziom 20  
    Podzielam pogląd kol. MBO.
    WAG120N jest dedykowany do ADSL'a2 a tym samym do prędkości do 20Mb.
    Spróbuj może nowy firmware, ale cienko to widzę.
  • Poziom 11  
    Ja też mam internet od UPC. Pomijając już fakt, że operator nie wywiązuje się z zawartej umowy, a prędkość do 60MB to już padaka w ogóle, to ja akurat mam RT-N56U czy jakoś tak, i na połączeniu bezprzewodowym osiągam momentami 40 Mb, ale w trybie "N".
    Za to po ostatniej walce, jakiś koleś przytargał od UPC modem CISCO. Ten jest bardzo wydajny, i choć dostawca blokuje pewne zakresy portów, to daje się z tym żyć. Przy mojej deklarowanej przepustowości 120MB, połączenie daje się "wysycić" do góra 85 Mb/s. Dla tego nie dziw się, i nie ufaj pomiarowi z UPC. OD nich masz pomiar do pierwszego serwera proxy, bo niestety z tego korzystają, i nie chcą się przyznać. Poza tym uruchamiają notorycznie jakieś oprogramowanie rzekomo antywirusowe, które skutecznie ogranicza pasmo. Też się nie przyznają.
    Spróbuj wykonać pomiar na serwerze numion.com. Wtedy zobaczysz jak działa Ci łącze. Nie będziesz zachwycony
  • Poziom 30  
    Przykro mi, że tak późno, ale dopiero sprawdziłem. Mam ustawione dynamic ip
  • Poziom 11  
    To nie ma większego znaczenia. Od UPC i tak masz adres dynamicznie przydzielany, i nawet jak Ci mówią, że jest statyczny, to im nie wierz, bo kłamią. Co więcej bywa, że wywołanie np. My IP spowoduje, że otrzymasz informację o CHELLO, a to już w ogóle padaka.
    Powodzenia w walce. Ja już przestałem się z nimi kłócić. Szkoda nerwów, a nie mam możliwości skorzystania z oferty innego operatora i jestem skazany na UPC. Szkoda, bo to nie jest dobra ani rzetelna firma.
  • Poziom 2  
    Dziękuje za rady :)

Spróbuje zdobyć do testów jakiś jeszcze nowszy router.

Zauważyłem już wcześniej, że UPC sztucznie (zawyża/zaniża w zależności od potrzeb) ustawia prędkość, ale też jestem na nią skazany. Mam też przeczucie, że właśnie programowo UPC "odrzuca" mój router i dlatego bezpośrednio jest normalnie a przez router już nie, ale to moje domniemanie. Kopiowanie MAC nic nie wniosło.

Co do stronki numion.com to wyniki tam strasznie pesymistyczne :P poniżej podam wyniki pomiarów prędkości które dziś zrobiłem na różne sposoby:

NUMION.COM
    DL: 1,1Mb/s
    UL: 5,5Mb/s

UPC/OOKLA
    DL: 49,4Mb/s
    UL: 5,6Mb/s

SPEEDTEST.NET (serwer Poznań)
    DL: 53,4Mb/s
    UL: 5,6Mb/s

DOWNLOAD MANAGER (podczas đciągania wielu plików)
    DL: 49Mb/s

jak widać NUMION odbiega od średniej dość sporo :)

W takim razie idę szukać kolejnego routera, jeżeli ktoś z Szanownych Kolegów wpadnie na jakiś inny pomysł w międzyczasie to chętnie wypróbuje.
  • Poziom 20  
    Cytat:
    Mam też przeczucie, że właśnie programowo UPC "odrzuca" mój router i dlatego bezpośrednio jest normalnie a przez router już nie, ale to moje domniemanie.

To raczej mało prawdopodobne.

Na 90% router nie wyrabia przy takiej prędkości.
    Jest to niestety wada dużej części routerów - nawet tych droższych - np DRAYTEK do VDSL'a2 też ma kłopoty z pełną prędkością i dopiero po wyłączeniu NAT'a wykorzystuje pełną prędkość. (może już poprawili firmware, bo jeszcze kilka miesięcy temu były problemy)

Spytaj na forum chello jakich routerów ludzie używają przy 60Mb (coby nie popaść w duże koszty, ale i nie kupić jakiegoś badziewia)

Czytałem, że chwalą Asusa RT-N66U. Sprawdza się nawet przy FP120 , (ale cena ~500PLN).