Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pralka Polar PDP885 - naprawiać czy wyrzucic i kupic AMICA AWE 410 L ?

turysta_jan 18 Sty 2013 01:41 4518 12
  • #1 18 Sty 2013 01:41
    turysta_jan
    Poziom 9  

Witam !
    POLAR PDP 885 wiernie slużyła wiele lat, ale teraz widzę że:
    1. Zbiornik chyba caly zakamieniony, bo co parę miesięcy muszę dmuchać w rurkę czujnika ciśnienia, gdyż przelewa wodę i zalewa lazienkę (fakt - nigdy nie odkamieniałem pralki, dopiero wczoraj doczytałem że należy to robić co parę mięsięcy...)
    2. Filtr zarósł kamieniem,więc nie mogłem go czyścić, w końcu wczoraj wymontowałem pompkę, obskrobałem z kamienia, i z trudem wielkim wydłubałem filtr, ale widzę, że przy demontażu parę delikatnych plastikowych części filtra popękało, a gumowy karbowany wąż łączący zbiornik z pompką aż chrupał od kamienia zgromadzonego na ściankach.
    3. Po złożeniu i zamontowaniu filtra spaliłem blokadę dzrzwiczek (prawdopodobnie zalałem coś wodą kładąc pralkę bokiem na podłodze), gdyż po włączeniu wywaliło bezpiecznik w mieszkaniu i drzwiczek nie da się już otworzyć.
    4. W efekcie się wściekłem i stwierdziłem, że wywalę pralkę i kupię nową AMICĘ AWE 410 L z gwarancją na 5 lat (mieszkam w Krakowie, wiec z serwisem chyba nie powinno być problemów).

Ale może jednak uważacie że warto ją reanimować, bo np jest to "kultowa" pralka, lepsza jakościowo od współczesnych pralek, itp - tym bardziej że ponoć ma zbiornik z nierdzewki, czyli nie do zdarcia, no a blokadę drzwi i pompkę jeszcze chyba można kupić. Łożyska chyba były wymieniane. Pozdrawiam i czekam na opinię forumowiczów

0 12
  • #2 18 Sty 2013 08:22
    Zbych034
    Poziom 37  

Można wyczyścić kubek hydrostatu, sama blokada to drobiazg (chyba że załatwiłeś coś innego) i można użytkować dalej. Wszystko zależy jak jesteś do niej przywiązany.

0
  • #3 18 Sty 2013 09:09
    Stefciu_B
    Specjalista AGD

turysta_jan napisał:
    W efekcie się wściekłem i stwierdziłem, że wywalę pralkę i kupię nową AMICĘ AWE 410 L z gwarancją na 5 lat (mieszkam w Krakowie, wiec z serwisem chyba nie powinno być problemów).

Tylko nie licz że serwis w czasie 5 letniej gwarancji będzie przyjeżdżał czyścić Ci filtr :) użytkowanie każdego sprzętu związane jest z samodzielną obsługą (serwisową), która należy do użytkownika ;)
    :idea: jeśli pralkę przewróciłeś na prawy bok istnieje podejrzenie, że zalałeś wodą programator :cry:

0
  • #4 18 Sty 2013 09:46
    turysta_jan
    Poziom 9  

Stefciu_B napisał:
    turysta_jan napisał:
    W efekcie się wściekłem i stwierdziłem, że wywalę pralkę i kupię nową AMICĘ AWE 410 L z gwarancją na 5 lat (mieszkam w Krakowie, wiec z serwisem chyba nie powinno być problemów).

Tylko nie licz że serwis w czasie 5 letniej gwarancji będzie przyjeżdżał czyścić Ci filtr :) użytkowanie każdego sprzętu związane jest z samodzielną obsługą (serwisową), która należy do użytkownika ;)
    :idea: jeśli pralkę przewróciłeś na prawy bok istnieje podejrzenie, że zalałeś wodą programator :cry:

Filtr czyściłem sam, póki któregoś pięknego dnia nie zarósł kamieniem i już nie dało się go prosto wyciągnąć. Było to parę latek temu. Może wtedy trzeba było zalać kwaskiem cytrynowym ? No cóż - mądry Polak po szkodzie.
    Przewróciłem na prawy bok. Widzę jednak po odpowiedziach, że nie ma się co nad pralką rozczulać - swoje przeżyła, należy się jej emerytura...

0
  • #5 18 Sty 2013 10:01
    andk1eltd
    Poziom 35  

turysta_jan napisał:
    2. Filtr zarósł kamieniem,więc nie mogłem go czyścić, w końcu wczoraj wymontowałem pompkę, obskrobałem z kamienia, i z trudem wielkim wydłubałem filtr, ale widzę, że przy demontażu parę delikatnych plastikowych części filtra popękało, a gumowy karbowany wąż łączący zbiornik z pompką aż chrupał od kamienia zgromadzonego na ściankach.

To nie kamień, to proszek do prania wielokrotnego użytku:) Potrafi być jak cement z którego powstaje beton. Niestety całe życie trzeba sprzątać:( , komputer skanować a filtry czyścić. Jeżeli rurka hydrostatu już się zatyka to trzeba zrobić generalne sprzątanie zbiornika - tam może być wszystko, łącznie z pieniędzmi:) Jeżeli pralka do tej pory działała to nic poza tym nie trzeba było robić.

0
  • #6 18 Sty 2013 19:04
    turysta_jan
    Poziom 9  

andk1eltd napisał:
    turysta_jan napisał:

To nie kamień, to proszek do prania wielokrotnego użytku:) Potrafi być jak cement z którego powstaje beton. Niestety całe życie trzeba sprzątać:( , komputer skanować a filtry czyścić. Jeżeli rurka hydrostatu już się zatyka to trzeba zrobić generalne sprzątanie zbiornika - tam może być wszystko, łącznie z pieniędzmi:) Jeżeli pralka do tej pory działała to nic poza tym nie trzeba było robić.

Pieniądze owszem, były w filtrze. Natomiast zastanowiło mnie to czyszczenie zbiornika. Czyli popłukanie rozpuszczonym kwaskiem cytrynowym, powiedzmy co pół roku - nie wystarczy ? Kamień był ewidentnie wapienny, bo przy dobieraniu się do filtra gotowałem pompkę w occie i to wg mnie pomogło. Zresztą w Kraku woda jest twarda - zawapniona i np czajniki też obrastają po pewnym czasie kamieniem.

druga sprawa - czy wiecie coś o amice AWE 410 L ? czy ma możliwość wymiany łożysk ? Czy to prawda że robiona jest na chińskich częściach ? (tak się wyraził gość w sklepie).
    Pozdrawiam i dziękuję za wszelkie rady.

0
  • Pomocny post
    #7 19 Sty 2013 01:14
    Stachu0204
    Poziom 15  

Amica
    Za:
    -na pewno tania,
    -na pewno tanie części w razie wymiany
    -serwis w Krakowie na ul.kościuszki jest, bardzo miłe panie tam pracują ;)
    Przeciw
    -może to tylko moje widzi mi się, ale często sie psują tuż po gwarancji
    -spotkałem się kilkukrotnie w różnych modelach z przed max 3-4 lat, że ni stąd ni z owąd pada moduł sterujący w cenie tak od 250zł wzwyż.

Co do pochodzenia części, z życia wzięty przykład. Pani (z Krakowa) zamawiała zmywarkę Amicę, która jak się okazało szła 3 tygodnie drogą morską z Turcji...
    ...zapewne wielu rzeczy nie wiem, ale jakoś mnie to odrzuciło od Amici.

A Polara starałbym sie trzymać jak najdłużej. Bo już nie znajdziesz tak wytrzymałej pralki.

0
  • #8 20 Sty 2013 23:18
    turysta_jan
    Poziom 9  

Po zasięgnięciu jeszcze paru opinii postanowiłem kupić którąś z pralek Boscha (zdecydowałem się na Bosch WLX 2016 KPL). Sam już nie wiem, czy to dobra decyzja, ale w końcu muszę jakąś decyzję podjąć i właśnie taką podjąłem. Może i Polar wytrzymały, ale przecież nie wieczny, a ja nie mam już czasu na pieszczoty z nim. No i góra prania rośnie...
    Chyba dawniej, za tzw "komuny" było łatwiej - stało się w kolejce, kupowało pralkę sztuk jeden i cześć. Teraz za duży wybór i człek głupieje z tego nadmiaru.
    Dzięki za wszystkie dobre rady. Pozdrawiam wszystkich forumowiczów !

0
  • Pomocny post
    #9 21 Sty 2013 00:25
    Stachu0204
    Poziom 15  

racja. Polar nie jest wieczny. Co do Bosch'a, jak już kupisz to delikatnie otwieraj drzwiczki. Bardzo, bardzo często się zdarza, że ułamuje się mały zaczep łączący klamkę z zamkiem w tych nowych Bosch'ach. Sklejanie tego niezawsze pomaga. Sama klamka (kawałek plastiku z wystającym zaczepem) o ile jest dostępna, to nie znalazłem taniej niż za 150zł. Natomiast ostatnio spotkałem się nawet z odpowiedzią ze strony sklepu, że: "Producent nie uwzględnił wymiany samej klamki trzeba wymienić całe drzwiczki" . Cena od 400zł wzwyż, za usterkę wręcz żenująco banalną. Z Boschem teraz ostrożnie, bo nawet jak się coś prostego schrzani to ciężko o tanią naprawę. Tak o, żeby zobrazować. Pzdr

0
  • #10 21 Sty 2013 00:44
    turysta_jan
    Poziom 9  

Stachu0204 napisał:
    racja. Polar nie jest wieczny. Co do Bosch'a, jak już kupisz to delikatnie otwieraj drzwiczki. Bardzo, bardzo często się zdarza, że ułamuje się mały zaczep łączący klamkę z zamkiem w tych nowych Bosch'ach. Sklejanie tego niezawsze pomaga. Sama klamka (kawałek plastiku z wystającym zaczepem) o ile jest dostępna, to nie znalazłem taniej niż za 150zł. Natomiast ostatnio spotkałem się nawet z odpowiedzią ze strony sklepu, że: "Producent nie uwzględnił wymiany samej klamki trzeba wymienić całe drzwiczki" . Cena od 400zł wzwyż, za usterkę wręcz żenująco banalną. Z Boschem teraz ostrożnie, bo nawet jak się coś prostego schrzani to ciężko o tanią naprawę. Tak o, żeby zobrazować. Pzdr

No dobra - a gwarancja ???

0
  • #11 21 Sty 2013 07:30
    Stefciu_B
    Specjalista AGD

turysta_jan napisał:
    Stachu0204 napisał:

Gwarancję proponuję opcjonalnie wykupić na dalsze 2-3 lata i wtedy masz spokój łącznie na 5 lat ;)

0
  • #12 21 Sty 2013 10:10
    turysta_jan
    Poziom 9  

Stefciu_B napisał:
    turysta_jan napisał:

Gwarancję proponuję opcjonalnie wykupić na dalsze 2-3 lata i wtedy masz spokój łącznie na 5 lat ;)

Tak właśnie zrobiłem. Cóż - nie wykluczone że po 5-ciu latach trzeba będzie kupować następną...

0
  • #13 22 Sty 2013 21:42
    turysta_jan
    Poziom 9  

Pralka wesoło sobie pracuje w łazience, ale nie jest to bynajmniej nowa pralka. Owszem, zamówiłem nową pralkę, z gwarancją na 5 lat,a jakże, ale gdy się okazało, że kurier dostarczy mi ją ze sklepu internetowego pod dom, skąd będę musiał ją wtaszczyć na drugie piętro kamienicy - zrezygnowałem z usługi sklepu internetowego, choć z początku wydawała się nęcąca.
    Udałem się do pobliskiego sklepu AGD, gdzie odbyłem dłuższą rozmowę ze sprzedawcą, który uświadomił mi, że współczesne pralki to nie to co kiedyś i żebym nie liczył, że nowo kupiona pralka będzie pracowała tak samo długo, co moja uszkodzona Polar PDP885.
    Podziękowawszy sprzedawcy, wróciłem do domu, po czym nawiązałem kontakt ze Stachu0204, dzięki któremu wszystko okazało się proste, jasne i oczywiste. Po całym dniu pełnej poświęcenia pracy Stachu0204, brawurowej wyprawie po części (oblodzonym samochodem po oblodzonej i ośnieżonej drodze do sklepu w Nowej Hucie na Os Willowym, gdzie jeszcze można takie części kupić za śmieszne zresztą pieniądze), udało się przywrócić do życia uszkodzoną pralkę Polar PDP 885. Mam nadzieję, że pożyje jeszcze trochę z tymi nowymi częściami, kto wie czy nie przeżyje tych wszystkich nowoczesnych wynalazków z Chin rodem. Stachu0204 jesteś wielki - dzieki Ci ! Na tym temat zamykam i pozdrawiam Forumowiczów !

0