Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prowadzenie przewodów elektrycznych za kominkiem

ciciunia 18 Jan 2013 11:13 5235 4
 • #1
  ciciunia
  Level 9  
  Witam.
  Mam wykonaną instalację elektryczną w domku jednorodzinnym. Przewody poprowadzone są pod tynkiem na ścianach oraz w przestrzeni pomiędzy sufitem podwieszanym a stropem.
  Chciałbym wybudować kominek w miejscu gdzie są poprowadzone przewody (w ścianie oraz pod sufitem). Obudowa kominka będzie odizolowana od ściany specjalnymi płytami izolacyjnymi, jak również „sufit” kominka zostanie taka płytą wyłożony. Na suficie planuję zabudowę z płyt G-K ogniotrwałych oraz dodatkowa izolacja w przestrzeni sufitu z wełny ognioodpornej (izolacyjnej firerock).
  Czy mógłby mi ktoś doradzić w kwestii tychże przewodów. Czy należy je przenieść (zmienić usytuowanie profili oraz odkuć z pod tynku) czy też, przy zastosowaniu takiego sposobu obudowy pozostawić w miejscu gdzie są teraz.
  Z góry dziękuję za pomoc.
  Pozdrawiam
  Grzegorz
 • #2
  Piasek80
  Level 31  
  Są takie specjalne płyty/maty Rockwool Firerock.
  http://www.rockwool.pl/produkty-rozwiazania/u/1327/produkty/firerock
  Jest to prasowana wełna mineralna pokryta z jednej strony warstwą blachy aluminiowej - identyczne stosuje się do termoizolacji kominków z płaszczem wodnym. Kup coś takiego i wyłóż nimi ściany wszędzie tam gdzie będzie kontakt z gorącym powietrzem. Bezpieczeństwo termoizolacji gwarantowane.
 • #3
  ciciunia
  Level 9  
  Taką wełnę mam zamiar zastosować NAD kominkiem, zaś na ścianach ZA płyty stałe, nie kruszące się. Czy jest gdzieś w przepisach, ja niestety nie umiem znaleźć, zabronione lub dopuszczone takie prowadzenie przewodów?
  Pozdrawiam
  Grzegorz
 • Helpful post
  #4
  mar_cik
  Electrician specialist
  Maksymalna dopuszczalna długotrwale temperatura żył przewodów w izolacji polwinitowej określana jest na 70°C.
  Norma 60364-5-523 określa obciążalności przewodów w odniesieniu do nagrzewania przewodów właśnie do tej temperatury. Wyjściowe obciążalności w tabelach odnoszą się do temperatury otoczenia 30°C i dla ułożenia przewodów wielożyłowych pod tynkiem w ścianie murowanej wynoszą (dla dwóch żył obciążonych) dla 1,5mm² 19,5A, dla 2,5mm² 27A.
  Gdy temperatura otoczenia wyniesie 50°C norma podaje mnożnik 0,71 (daje to odpowiednio 13,8A i 19,1A) a dla 60°C mnożnik 0,5 (czyli odpowiednio 9,7A i 13,5A).
  Przekroczenie temperatury 70°C powoduje mięknięcie izolacji a długotrwałe przekroczenia jej degradację i w efekcie w końcu uszkodzenie.
  Trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie do jakiej temperatury będzie nagrzewana ściana czy strop w miejscu ułożenia przewodów skutkiem palenia w kominku?
  Przy nagrzaniu ściany czy stropu n.p. do 70°C (moim zdaniem całkiem realne i to do temperatur wyższych) jakiekolwiek obciążenie przewodów prądem będzie powodować przegrzewanie izolacji.
  Wniosek chyba jest oczywisty, albo kominek, albo przewody.
 • #5
  ciciunia
  Level 9  
  Witam.
  Poszperałem i znalazłem płytę izolacyjną (nie z wełny mineralnej), która przy temperaturze 300 stopni daje 59 stopni pod płytą, dla płyty 30 mm. Dla płyty 50 mm jest to już 46. Więc będę zgodny z przepisami, po zastosowaniu płyty 50 mm), przewody mogę pozostawić za kominkiem, gdyż temperatura (zmierzona) zaraz przy ścianie nie przekracza 200 stopni przy temperaturze spalin 700 stopni.
  Może komuś przyda się ta informacja.
  Pozdrawiam,
  Grzegorz.