Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

termet gco 20-00 -sterowanie pompą

ml.29 18 Sty 2013 11:21 3423 9
  • #1 18 Sty 2013 11:21
    ml.29
    Poziom 7  

Witam.
    Proszę o poradę. Mam kocioł Termet 20-00 z pompą grundfos upr 20-60, która załacza/wyłącza główny palnik we wspomnianym piecu. Po osiągnięciu zadanej temperatury sterownik wyłącza pompę z wyzszych obrotów -co gasi palnik i przez ok. 20s. pompa pracuje na najniższym biegu (prawie niesłyszalnym). Problem w tym, że pompa pracuje w sumie za kórtko i goraca woda nie dociera wszedzie, np. grzejniki są lekko ciepłe, a temperatura wody na kotle to np. 60 stopni.
    Jak można wydłużyć wybieg pompy, aby efektywnie rozprowadzała nagrzaną wodę, i jednocześnie spowodować wygaszenie palnika po osiągnięciu zadanej na sterowniku temperatury wody?

0 9
  • #2 19 Sty 2013 12:33
    1tropek
    Poziom 23  

ml.29 napisał:
    Witam.
    Proszę o poradę. Mam kocioł Termet 20-00 z pompą grundfos upr 20-60, która załacza/wyłącza główny palnik we wspomnianym piecu. Po osiągnięciu zadanej temperatury sterownik wyłącza pompę z wyzszych obrotów -co gasi palnik i przez ok. 20s. pompa pracuje na najniższym biegu (prawie niesłyszalnym). Problem w tym, że pompa pracuje w sumie za kórtko i goraca woda nie dociera wszedzie, np. grzejniki są lekko ciepłe, a temperatura wody na kotle to np. 60 stopni.
    Jak można wydłużyć wybieg pompy, aby efektywnie rozprowadzała nagrzaną wodę, i jednocześnie spowodować wygaszenie palnika po osiągnięciu zadanej na sterowniku temperatury wody?

Była kiedyś opcja stałej pracy pompy na I biegu.
    Najlepiej zadzwoń sobie do producenta sterownika f-ma Elster 74 8543046, 8540086 w Świebodzicach i porozmawiaj z działem napraw sterowników.

0
  • #3 19 Sty 2013 12:50
    andrefff
    Poziom 36  

W kotłach produkowanych po 1998 r ten czas został wydłużony do 3 min. Wg mnie, tylko ingerencja w sterowanie pompy i mała przeróbka może Ci pomóc.

0
  • #4 20 Sty 2013 06:44
    biniu292
    Poziom 18  

A nie możesz spróbować wyregulować instalacji C.O.?

Zdławić delikatnie przepływy na kilku pierwszych grzejnikach by gorąca woda lepiej docierała do tych dalszych.

Pewnie masz jakieś , głowice zawory , lub coś takiego.

Swoją drogą może masz jakiś filtr który jest zapchany , bo to że się szybko wyłącza pompa po wygaszeniu palnika to wpływa na krótką przerwę w cyklach , ale ta pompa jest dość mocna by dobrze wodę rozprowadzić do wszystkich grzejników.

0
  • #5 23 Sty 2013 09:55
    ml.29
    Poziom 7  

Dzięki za podpowiedzi. Filtr czyściłem (był trochę zapchany-ale bez przesady). Regulacja głowicami też nie pomogła bo wszystkie grzejniki były lekko ciepłe, wiec te zdławione byłyby już całkiem zimne.
    Ale zrobiłem inaczej:na tym kotle są dwa pokrętła 1. od temperatury wody i 2. regulacja mocy palnika. Wystarczyło zmniejszyć moc palnika tym większym pokrętłem. Wtedy palnik dłużej, mniejszym płomieniem podgrzewa wodę do zadanej temperatury, ale i pompka cały czas pracuje! Np. minimum mocy palnika to jakieś 5-6 min. podgrzewania wody -taki czas wystarczy aby pompka "wepchneła" gorącą wodę do grzejników. Teraz mierzę zużycie gazu, ale chyba na jedno wychodzi czy palnik dłużej grzeje mniejszym płomieniem, czy krócej większym. A ponad to mi chodziło o wydłuzenie czasu pracy pompy... i chyba się udało -jednym ruchem, przykręcając moc palnika;)
    A czy ktoś może orientuje się jaka jest wydajność wspomnianej pompy? (chodzi o ilość popowanej wody na minutę)

0
  • #6 23 Sty 2013 10:17
    biniu292
    Poziom 18  

Tak to bywa gdy pytasz ludzi którzy są w branży , przestawienie pokrętła na początek , jest dla nas tak oczywiste że rutyna nie pozwala o tym wspomnieć .
    Z drugiej strony patrząc jest podstawa obsługi tych urządzeń , tak jakbyś chciał żeby woda w czajniku szybciej lub wolniej się zagotowała .

Fajnie że się udało...
    Co do pompy to z tego co wiem to 6 metrów słup wody , ale ile tej wody to Ci nie powiem , musiałbyś może spisać z niej dane z przodu , bo wiesz te , kotły lat trochę mają to i człowiek nie pamięta wszystkiego.
    ...albo poczekać na kogoś mądrzejszego ode mnie ;)

0
  • #8 24 Sty 2013 11:19
    ml.29
    Poziom 7  

no tak... najprostsze rozwiązania są najlepsze. Piec, owszem jest stary, ale znam już go jak własne buty -nie ma prawie żadnej elektroniki, wiec nie ma się za bardzo co psuć.
    Ale z wydajnością pompy 10m3/h to chyba przesada (o ile dobrze odczytałem wcześniejszy post). To by dawało jakieś 166 litrów/min! -mimo wszystko za mała ta pompa. Liczę, że w całej mojej instalacji jest jakieś 90-100 litrów wody, rury: różne, ale w większości 3/4 cala. Zasilanie idzie na strych: jakieś 5m w górę, więc szacowałem, że ta pompa "przepcha" jakieś 20 litrów/min. (w jednym cyklu, jeśli i pompa i palnik załączają się na 5 min. to by znaczyło, że "obróci" całą wodę w instalacji -co mnie w zupełności urządza)

0
  • #10 06 Lis 2013 12:12
    jack63
    Poziom 42  

odnovis napisał:
    Wynika z niego, że przy 5m to jest to 0,5m3/h.

A co ma piernik do wiatraka???
    5 m to wznios instalacji i nie ma bezpośredniego związku z oporami przepływu, czy aktualną wysokością podnoszenia pompy. To jest obieg ZAMKNIĘTY i liczą się tylko opory przepływu a nie wysokość.

0