Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dysk zewnętrzny znikneły partycje, zmieniony format plików.

18 Sty 2013 11:41 3639 26
  • Poziom 39  
    Witam.
    Mam problem ze swoim dyskiem zewnętrznym 500GB (składak więc jak by co mogę wyjąć i włożyć w laptopa gdyby była taka potrzeba).
    Dysk podzielony był na 2partycje w NTFS. Pierwsza 40GB a druga to reszta dysku czyli coś około 420GB. Na pierwszej partycji było zajęte około 15GB, a na drugiej około 180GB.
    Podpięłam go dzisiaj pod laptopa i w Komputer jest widoczna jedna partycja FAT32 (wogóle takiej nie było) 465GB i zajęte 128GB. Wchodząc w nią jest pusto.
    W narzędziach administracyjnych dysk jest widoczny jako jedna partycja 465GB FAT32.
    Nie wiem o co chodzi może ktoś z domowników dysk ruszał i coś zepsuł.
    Muszę odzyskać danę z partycji drugiej tej większej jeżeli jest taka możliwość.
    Co mam po kolei robić?

Dodano po 5 [minuty]:

Pozatym, wczoraj SMART dysku był ok (sprawdzałam rano) a dzisiaj widoczne są sektory do remapu. Dysk mam na gwarancji, kupiony w listopadzie.

Dodano po 1 [minuty]:

Podczas szukania partycji NTFS na dysku przez DMDE wyskakuje:
  • Poziom 43  
    I co jest po naciśnięciu ignoruj?
    Widać dane?
  • Poziom 39  
    Próbowałam otworzyć wyszukany wolumin, widać dane niektóre udało mi się odzyskać - 1film.
    Widzę że nie jest źle. Jak uda mi się odzyskać to co najważniejsze to go sformatuje i postawię na nowo partycje albo nic nie będe robić po formatowaniu tylko go na gwarancję oddam.
    Czy sektory do remapu kwalifikują się pod gwarancję? jeżeli tak to w najbliższych dniach zawiozłabym dysk do sklepu gdzie go kupiłam. Dysk jest prawie nie śmigany, zrobiłam sobie kopię zapasową najważniejszych rzeczy i czasami podłaczyłam pod dekoder dvb-t żeby film obejrzeć i tyle.
  • Poziom 39  
    Tak znam tą procedurę. Tylko właśnie jeżeli gwarancja to obejmuje to chyba lepiej oddać na gwarancję. Czy ktoś wie czy sektory do remapu podchodzą pod gwarancję.

Filmy pliki txt ładnie się odzyskują, ale mam obrazy iso i one nie działają po odzyskaniu mimo tego że obraz ma prawidłowy rozmiar.
  • Poziom 43  
    kasiunia7777 napisał:
    Czy ktoś wie czy sektory do remapu podchodzą pod gwarancję.

Nie.
  • Poziom 39  
    A więc zostaje mi zerownie, remap i monitorowanie na stałe dysku.
  • Poziom 43  
    Po zerowaniu i remapie zobaczymy czy zniknie sektor do repamu, czy pojawi się sektor realokowany.
  • Poziom 39  
    A czy wiesz może czemu obrazy iso czy pliki exe po odzyskaniu nie chcą działać?
    W sumie najbardziej mi zależało na filmach z kamery które działają po odzyskaniu ale gdyby i tamto się udało byłoby fajnie.
  • Poziom 43  
    Prrocedura po zgraniu i upewnieniu się, że poprawnym, istotnych danych.

Zapewne błędy crc przy kopiowaniu.
    Pliki exe i iso są bardziej delikatne, na braki swojej zawartości, więc się nie otwierają.
  • Poziom 39  
    Jeszcze jedno pytanie. To skanowanie w poszukiwaniu zaginionych partycji trzeba wykonać do końca czy wystarczy tylko aż wykryje poszukiwane przeze mnie partycje? Pierwszy raz używam DMDE. Kilka ważnych nagrań odzyskałam ale właśnie odrazu jak wyszukał partycje to zaczęłam odzyskiwać pliki.
  • Poziom 39  
    VirtualClone używam. Otwiera tylko że są niesprawne.
    Ale jednak odzyskane filmy też nie są w całości mają tylko swój rozmiar, lecz nie są jakby całe/uszkodzone.
    To skanowanie szukania ntfs trzeba do końca wykonać? może dlatego że nie wykonałam do końca tak się dzieje.
    Właśnie czekam aż skończy skanować do końca i dopiero jeszcze raz będę próbowała odzyskiwać, robi się z godzinę i dopiero 16%. Widzę że trochę zejdzie.

Dodano po 5 [godziny] 47 [minuty]:

Wykonałam skanowanie do końca. Małe pliki tzn zdjęcia odzyskują się prawidłowo ale reszta już nie. Podczas skanowania było dużo błędów crc może to dlatego.

Dodano po 49 [minuty]:

Dysk się sypie, zobaczcie jak wygląda SMART po skanowaniu DMDE pojawiły się realokowane sektory i coraz więcej niestabilnych. Teraz już wiem czemu nie mogę odzyskać większości plików ale co się dało to odzyskałam.
    Czy to już się zalicza pod gwarancję?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    kasiunia7777 napisał:
    Czy to już się zalicza pod gwarancję?

Tak.
  • Poziom 39  
    Dobrze że dysk kupiłam w sklepie w okolicy nie muszę się bawić w wysyłki.
    A więc po weekendzie muszę go zawieźć.
    Przed oddaniem lepiej go wyzerować czy zostawić jak jest?
  • Poziom 43  
    kasiunia7777 napisał:
    Przed oddaniem lepiej go wyzerować czy zostawić jak jest?

Jeżeli nie chcesz aby miał ktoś dostęp do Twoich danych to go wyzeruj.
  • Poziom 39  
    Podejrzewam że po zerowaniu realokowanych sektorów przybędzie i jego stan się jeszcze bardziej pogorszy, ale chyba jednak wyzeruje za dużo osobistych plików na nim mam.
  • Poziom 39  
    Tak wogóle to czemu on zaczął się tak sypać, nigdy mi nie spadł, nigdzie go nie przenosiłam. Prawie nie używany. Zawsze leżał na półce i tylko był podłączany pod laptopa lub dekoder dvb-t.
    Trafiłam na wadliwą sztukę? jedna rzecz mnie w nim niepokoiła od początku, jeszcze nie widziałam dysku który parkuje głowice tak głośno jak ten. Ogólnie jak pracuje to można powiedzieć że nie słychać nic, ale jak parkuje to strasznie głośno, jakby stuknięcie.

Właśnie go zeruję przez Victorię, ciekawe czy jego stan się jeszcze pogorszy. Do godziny 15 powinno się skończyć to podam wyniki ze skanu+zerowanie i SMART. Miałam go wyzerować przez MHDD, ale już nie chciało mi się rozkręcać laptopa i wkładać tego dysku.
  • Poziom 43  
    Nie ma co kombinować, przecież się nie polepszy... ;-)
    Co do dysku, po prostu takie szczęście i jakość dzisiejszych HDD.
  • Poziom 39  
    Że się nie polepszy to wiadomo tylko jestem ciekawa czy jeszcze się nie pogorszy, a zeruje tylko ze względu na swoje dane.

Dodano po 1 [godziny] 33 [minuty]:

Teraz żałuję że zaczęłam zerować. Można przerwać zerowanie?
    Do 47% było ok a teraz jest bad za badem jak tak jest uszkodzony do końca to klika dni zejdzie.
  • Poziom 39  
    Jedak wyzerowałam do końca było klika miejsc gdzie bad sectorów było dużo ale później już było ok.
    Stan po zerowaniu się pogorszył.
    Dysk zewnętrzny znikneły partycje, zmieniony format plików. Dysk zewnętrzny znikneły partycje, zmieniony format plików.

Dodano po 2 [minuty]:

Dysk wyjmuje z obudowy i w poniedziałek leci na gwarancję.
  • Poziom 39  
    Dysk pojechał na gwarancję. Sprzedawca w sklepie powiedział że dostanę nową sztukę.
    Mam jeszcze pytanie. Na dysk mam aluminiową obudowę usb. Gdy dysk był podpięty do laptopa i dotykałam obudowy dysku to czasami czuć było na palcach mrowienie, jak by prąd. Może to ta obudowa wykończyła dysk?
  • Poziom 43  
    Raczej ciężko wyczuć 5V/12V.
    Jaki jest producent i model tej obudowy?
    link?
  • Poziom 39  
    Tracer 621
    http://www.tracer.pl/Produkt/TRAOBD41231/Obudowa_Tracer_HDD_2_5_SATA_Aluminium_621
    Z tym że ona jest aluminiowa ale nie gładka tylko chropowata i może to drgania dysku tak dziwnie czuć na niej gdy się dotyka przez tą chropowatość.
    Teraz jak dysku w niej nie ma to podczas dotyku tego nie czuć.

Dodano po 1 [minuty]:

Czasami takie rzeczy też odczuwam na laptopach z aluminiowymi obudowami.
  • Spec od pamięci masowych
    kasiunia7777 napisał:
    Teraz jak dysku w niej nie ma to podczas dotyku tego nie czuć.

Czyli powiązane jest to z wibracjami - obracające się talerze w dysku.
  • Poziom 39  
    Właśnie odebrałam dysk z gwarancji, przysłali nową sztukę i mam nadzieje że już będzie teraz wszystko ok. Co fajniejsze na ten mam dłuższa gwarancję z tego co sprawdzałam na stronie WD to do stycznia 2015 a tamten miał do listopada 2014 więc zawsze ten miesiąc różnicy. Temat do zamknięcia.