Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Potrzebna porada - Podświetlenie diod białych na zasilaczu

Hexonex 18 Sty 2013 11:41 1578 13
  • #1 18 Sty 2013 11:41
    Hexonex
    Poziom 6  

Witam. Od razu napiszę, że szukałem na całym forum i nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie, dlatego prosiłbym o nie wrzucanie tematu do kosza.

Chcę zrobić sobie podświetlenie dla figurki, wykorzystując 8 diod led (białe 3,1-3,3V 20mA).
    Początkowo chciałem zasilać je dwoma bateriami 9V (4 diody na jedną baterię 9V), jednakże nie wiem jak mocno będą wtedy diody świecić i jak długo.

Znajomy poradził mi aby zrobić zasilenie przy pomocy zasilacza 12V (zwykły, taki co wsadza się w gniazdko), dokładniej mówiąc 8 diod na zasilnie 12V.

Problem mam taki, że nie wiem która opcja była by lepsza. Dodam, że podświetlenie nie będzie cały czas włączone, jednakże chciałbym aby co najmniej 2h ciągłym światłem świeciło.

Potrzebuję porady, co wybrać?

• #3 18 Sty 2013 16:09
    oj
    Poziom 42  

Dowolny zasilacz o telefonu komórkowego +5V (z wtykiem mini USB, mikro USB), lub inny o większym napięciu.
    Od wartości napięcia zależy jak zostaną połączone diody i dobrany rezystor/ry

• #4 18 Sty 2013 18:05
    Hexonex
    Poziom 6  

A no racja. Można zrobić na USB, ale wtedy będzie chyba słabiej świecić...(ps. jakie w ogóle jest napięcie USB?).

• #5 18 Sty 2013 18:15
    Vix
    Poziom 21  

To nie tak, że jeśli zasilacz ma 5V to diody będą słabiej świecić. Za każdym razem musisz dołożyć rezystor, który ograniczy prąd w obwodzie do około 20mA, czyli tyle ile potrzebuje dioda. Dioda będzie świecić tak samo dla 5V, 12V, 200V
    Napięcie na USB np z komputera to 5V. Wydajność prądowa to rzędu 500mA. Jeśli chodzi o ładowarkę to np szanujący się chińczyk do noki 5V 1,2A (naprawdę sporo).

• #6 18 Sty 2013 19:13
    Hexonex
    Poziom 6  

Ja np mam w domu stary adapter USB, który mogę podłączyć do gniazdka i teraz takie pytanie, czy jeśli zrobiłbym podświetlenie na USB i podłączył do gniazdka zasilającego przy pomocy tego adaptera, to czy diody by się nie spaliły?

Dane adaptera:
    AC-DC ADAPTER
    Model: SM-600B
    Input: AC100-240V
    50/60Hz/0.1A
    Output: DC5V±0.5V
    DC500mA±50mA

Niestety nie wiem czy działa...XD

• #7 18 Sty 2013 19:45
    Vix
    Poziom 21  

Nie potrafisz zrozumieć tego, że do diody potrzeby jest rezystor. Rezystor determinuje prąd w gałęzi z diodą i powoduje spadek napięcia tak, aby ta się NIE SPALIŁA. Teoretycznie możesz podpiąć diodę pod stałe napięcie 100 000V, ale wtedy będziesz potrzebował rezystora prawie 5MΩ o mocy 2000W :D i dioda będzie świecić. Jeśli masz 5 V to potrzebujesz rezystora około 100Ω i nic się tam nie spali. Jeśli masz 5V to w grę wchodzi tylko podłączenie równoległe.

• #8 18 Sty 2013 20:04
    Hexonex
    Poziom 6  

OK, rozumiem. Może źle ująłem poprzednie pytanie. Z danych adaptera mam rozumieć, że napięcie wyjściowe będzie identycznie takie same jak z portu USB? Czyli mogę zrobić sobie podświetlenie na USB i w razie wypadku podłączyć ten adapter i podłączyć do gniazdka i wtedy diody będą świecić tak samo jakby były zasilane prze port USB. Tak?

• #9 18 Sty 2013 20:16
    Vix
    Poziom 21  

Cytat:
    Z danych adaptera mam rozumieć, że napięcie wyjściowe będzie identycznie takie same jak z portu USB?

Tak.

Cytat:
    Czyli mogę zrobić sobie podświetlenie na USB i w razie wypadku podłączyć ten adapter i podłączyć do gniazdka i wtedy diody będą świecić tak samo jakby były zasilane prze port USB. Tak?

Tak.

• #10 19 Sty 2013 18:03
    Hexonex
    Poziom 6  

No i pięknie, teraz tylko pozostaje zrobić już schemat.
    Ale zanim to zrobię, takie pytanie. Chciałbym dodać dwa włączniki, jeden zapala 4 diody i następny zapala kolejne 4 diody.
    W którym miejscu powinienem je dodać? Oba przed wszystkimi diodami, czy np zrobić: rezystor-> włącznik-> 4 diody-> włącznik -> 4 diody?

• #11 19 Sty 2013 20:00
    Damian17733
    Poziom 12  

Ja proponowałbym dać ten rezystor/.

• #13 19 Sty 2013 21:10
    Hexonex
    Poziom 6  

Damian17733 napisał:
    Ja proponowałbym dać ten rezystor/.
    ....Jaki rezystor?

djandriu, a to nie jest przypadkiem połączenie równolegle-szeregowo?
    Czy wtedy nie powinien być inny rezystor?

• #14 19 Sty 2013 21:36
    djandriu
    Poziom 27  

To jest połączenie równoległe , tyle że diody są podzielone na dwie grupy, zapoznaj się z podstawowymi pojęciami , koledzy wyżej wyjaśnili Ci jak dobrać rezystor... Podałem Ci wszystko jak na tacy a jak byś w drugiej klasie gimnazjum uważał na fizyce a nie podszczypywał koleżankę siedzącą przed tobą to nie musiał byś zakładać nawet tego tematu ...

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME