Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gniazdo sterowane z pilota IR

wilczasty 18 Sty 2013 12:26 27486 29
  • Gniazdo sterowane z pilota IR

Witajcie!
    W chwili wolnego czasu wpadłem na pomysł przygotowania urządzenia, dzięki któremu będę mógł sterować oświetleniem w moim pokoju. Wybór padł na sterowanie za pomocą podczerwieni, ponieważ jako początkujący elektronik stwierdziłem, że będzie to bardziej wygodne niż sterowanie za pomocą radia, które na pewno przysporzyłoby mi więcej kłopotu. Piloty dostępne na rynku okazały się zbyt duże i nieporęczne, a zależało mi na czymś niedużym. Z pisaniem programów na mikrokontrolery również słabo, choć teraz przymierzam się do budowy pilota opartego już na którymś z AVR’ów.

Układ pilota został zbudowany z wykorzystaniem taniej kostki typu SAA3010, który jest odpowiednikiem już nieprodukowanego HT6230. Zaletą okazała się dostępność w wersji SMD oraz niewygórowana cena, 7zł. Do tego parę drobnych elementów, dioda IR, tranzystor, dwa rezystory, rezonator i pięć przycisków typu microswitch. Układ SAA3010 oferuje zdalne sterowanie IR w kodzie RC-5, zasilanie w przedziale od 2V do 7V.

Całość została zamknięta w obudowie przystosowanej do pilotów, można ją kupić w większości sklepów elektronicznych, całość zasilona za przy pomocy Duracell MN11. Prąd zasilania około 2uA w spoczynku oraz 2mA w stanie aktywnym - myślę, że pozwoli to na długi czas użytkowania.

Przydatnym urządzeniem do testowania pilota okazał się tester wszystkich rodzajów pilotów RC-5, oparty na ATTiny2313, do znalezienia na forum.

Koszt wykonania pilota: SAA3010 – 7zł,
    drobne elementy – 2zł,
    obudowa – 3zł,
    razem: 12zł.

Docelowo pilot będzie sterował ściemniaczem, którego projekt jest dostępny na forum. Mała i zwarta konstrukcja, do której potrzebne są 4 przyciski pilota nadającego w standardzie RC-5.
    Z pięciu dostępnych przycisków został mi jeden, który postanowiłem wykorzystać do sterowania urządzeniami, głównie lampką podłogową. Gniazdo sterowane jest za pomocą mikroprocesora ATTiny13 w wersji SMD oraz jednej komendy w kodzie RC-5.

Jak widać na schemacie powyżej - urządzenie zostało zbudowane tak, aby było najmniejszych rozmiarów. Dzięki zastosowaniu zasilacza beztransformatorowego udało się ograniczyć jego rozmiar do płytki o wymiarach 3x2,5cm. Zrezygnowałem ze stabilizatora liniowego, zastosowałem jedynie diodę Zenera 5V1. Odbiornik to oczywiście TSOP1736, który zapewnia bardzo dobry odbiór sygnału również z odbicia. Całość wysterowana za pomocą optotriaka MOC3010 i Triaka BT138, dla zainteresowanych umieszczam program w załączniku.

Początkowo myślałem nad zabudowaniem całości w puszce jednego z gniazd wtykowych w moim pokoju, jednak wpadłem na pomysł umieszczenia całości w obudowie typu KM-49D, z gniazdem 230V, niestety nie było jej w sklepie. Szukałem czegoś z wtykiem i gniazdem jednocześnie i się udało. Znalazłem gniazdko z wyłącznikiem, wystarczyło wyciągnąć wyłącznik, zrobić troszeczkę miejsca w środku i można było umieścić w nim PCB, w miejsce włącznika pojawił się odbiornik podczerwieni.

Gniazdo sterowane z pilota IR Gniazdo sterowane z pilota IR

Koszt wykonania gniazda: ATTiny13 – 3,5zł, Triak + optotriak – 3,5zł, TSOP1736 – 2zł, do tego gniazdko z wyłącznikiem 6zł, co daje łącznie 15zł.

Jeżeli będą zainteresowane osoby, udostępnię wzory płytek.

Pozdrawiam,
    wilczasty.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • Relpol
  • #2 18 Sty 2013 18:41
    c4r0
    Poziom 36  

Za dużo cyny walisz i mógłbyś zainwestować w coś do zmywania kalafonii/topnika. Ale zdjęcia ładne, a to duży plus jak potrafi się dobrze pokazać swój układ :)

• Relpol
  • #3 18 Sty 2013 19:03
    lubiszto
    Poziom 7  

Mi w całym tym projekcie podoba się to że jest mały (pcb). Podasz nazwę obudowy do tego pilota?

PS.
    Kurcze, znalazłem ten tester o którym mówiłeś Link ale nie moge się połączyć z bascomem więc musze to zaprogramować w avrstudio i tu jest problem bo nie moge "przekonwertować" sobie fusebitów tak żeby w tym właśnie programie były dobre. Jeśli ktoś mógłby to prosiłbym o jakąś poradę. Najlepiej gdybyście mi je zapisali tak "liczbowo" :D (np. 0xFF). Przepraszam że piszę tutaj ale tamten temat jest dosyć stary.

• #4 18 Sty 2013 19:22
    wilczasty
    Poziom 19  

lubiszto napisał:
    Mi w całym tym projekcie podoba się to że jest mały (pcb). Podasz nazwę obudowy do tego pilota?

Proszę, KMP-11B/4 choć różnie jest oznaczana.

lubiszto napisał:
    PS.
    Kurcze, znalazłem ten tester o którym mówiłeś Link ale nie moge się połączyć z bascomem więc musze to zaprogramować w avrstudio i tu jest problem bo nie moge "przekonwertować" sobie fusebitów tak żeby w tym właśnie programie były dobre. Jeśli ktoś mógłby to prosiłbym o jakąś poradę. Najlepiej gdybyście mi je zapisali tak "liczbowo" :D (np. 0xFF). Przepraszam że piszę tutaj ale tamten temat jest dosyć stary.

Ja używam mkAVRCalculator tam poradzisz sobie spokojnie z fuse bitami.
    Z tego co zauważyłem schemat tego testera trochę się różni i nie chciał mi działać, dopiero jak połączyłem zgodnie z PCB to ruszył. Soft który jest zamieszczony w tym temacie już nie wymaga zewnętrznego rezonatora. Poniżej wrzucam wzór płytki z tego tematu (nie każdy ma dostęp do windows xp i protela).

• #5 18 Sty 2013 19:48
    netotron
    Poziom 26  

Brawo za poświęcenie w projektowaniu, wykonaniu i miniaturyzacji.
    Ja niestety w swoim sterowaniu oświetleniem, na ATmedze uzyłem czegoś takiego:
    Dałem całe 4zł :D

• #6 18 Sty 2013 19:55
    wilczasty
    Poziom 19  

netotron napisał:
    Brawo za poświęcenie w projektowaniu, wykonaniu i miniaturyzacji.
    Ja niestety w swoim sterowaniu oświetleniem, na ATmedze urzyłem czegoś takiego:
    Dałem całe 4zł :D

Ciekawy pilocik, nadaje w RC5? mógłbyś podać jego nazwę? za taką kwotę chętnie nabyłbym coś takiego.

Pozdrawiam.

• #7 18 Sty 2013 20:39
    novak512
    Poziom 11  

Witam,
    Ja chciałbym poprosić żebyś w skrócie napisał jak wygląda sterowanie uC przy pomocy pilota na tym scalaku (lub jakiś innym pilotem uniwersalnym). Jak rozpoznaje się sekwencję odbieraną przez odbiornik podczerwieni, bo z tego co piszesz nie jest to jakoś bardzo skomplikowane. W czym właściwie pomaga ten testerek o którym wspominasz?

Ogólnie projekt bardzo fajny, na plus zasilanie z sieci 230V (na pewno kiedyś skorzystam z tego sposobu).

Pozdrawiam i dzięki za odpowiedź.

• #8 19 Sty 2013 09:45
    sylwunia35
    Poziom 17  

A jeśli będziesz trzymał przycisk na pilocie to oświetlenie nie będzie na przemian włączne - wyłączone?

• #9 19 Sty 2013 13:34
    netotron
    Poziom 26  

wilczasty napisał:

Ciekawy pilocik, nadaje w RC5? mógłbyś podać jego nazwę? za taką kwotę chętnie nabyłbym coś takiego.

Na znanym portalu aukcyjnym :D pod nazwą "pilot uniwersalny" szukaj.
    Drobny problem to trzeba go nauczyć obsługiwać jakiegoś TV w RC5.
    Ja skorzystałem za starego Deawoo u znajomych. Jak nie, to trzeba próbować na chybił trafił.
    P.S. RC5 to standard Philips'a

• #10 19 Sty 2013 15:04
    djarecki
    Poziom 14  

w odbiorniku mogłeś się jednak pokusić o ten stabilizatorek w obudowie to-92 plus 2 kondensatory całość upchnąłbyś na tej płytce zaś działanie byłoby dużo pewniejsze.

• #11 19 Sty 2013 15:37
    wilczasty
    Poziom 19  

novak512 napisał:
    W czym właściwie pomaga ten testerek o którym wspominasz?

Tester głównie przydaję się do tego, aby sprawdzić czy dany pilot w ogóle działa, czy obsługuje rc5.

sylwunia35 napisał:
    A jeśli będziesz trzymał przycisk na pilocie to oświetlenie nie będzie na przemian zapałczane - wyłączone?

Owszem, będzie się tak działo, program ma ustaloną wartość opóźnienia. Poza tym w końcu jest obsługiwany za pomocą jednej komendy.

netotron napisał:

Na znanym portalu aukcyjnym :D pod nazwą "pilot uniwersalny" szukaj.
    Drobny problem to trzeba go nauczyć obsługiwać jakiegoś TV w RC5.
    Ja skorzystałem za starego Deawoo u znajomych. Jak nie, to trzeba próbować na chybił trafił.
    P.S. RC5 to standard Philips'a

Gdy tylko znajdę TV starszego typu, to spróbuję go zakupić :)

djarecki napisał:
    w odbiorniku mogłeś się jednak pokusić o ten stabilizatorek w obudowie to-92 plus 2 kondensatory całość upchnąłbyś na tej płytce zaś działanie byłoby dużo pewniejsze.

Prawda, gdyby tylko bardziej się postarać spokojnie by się zmieścił, układ póki co działa stabilnie i nie ma żadnych problemów.

• #12 19 Sty 2013 15:42
    djarecki
    Poziom 14  

Szczerze mówiąc wstyd się przyznać aczkolwiek myślałem że na diodzie zenera nie da się sensownie odpalić uC.
    Robiłem kiedyś na studiach pomiary różnych układów stabilizacyjnych i to co oferował układ z diodą było nie do zaakceptowania ale jak mówisz że się da to okej lecz nigdy nawet w najtańszych chińskich zabawkach się nie spotkałem z czymś takim zawsze stabilizator scalony 78xx tid...

• #13 19 Sty 2013 15:53
    Sonku01
    Poziom 11  

Super rozwiązanie. Układ bardzo ciekawy. Jeśli nie stanowi to problemu to proszę o zamieszczenie schematu i pcb.

• #14 19 Sty 2013 17:29
    apelacja
    Poziom 12  

djarecki napisał:
    Szczerze mówiąc wstyd się przyznać aczkolwiek myślałem że na diodzie zenera nie da się sensownie odpalić uC.
    Robiłem kiedyś na studiach pomiary różnych układów stabilizacyjnych i to co oferował układ z diodą było nie do zaakceptowania ale jak mówisz że się da to okej lecz nigdy nawet w najtańszych chińskich zabawkach się nie spotkałem z czymś takim zawsze stabilizator scalony 78xx tid...

No a ja się spotkałem z takim chińskim rozwiązaniem. (dwukanałowy łącznik oświetlenia sterowany pilotem od telewizora)
    Po przepaleniu żarówki poleciał jen z triaków. (w czasie serwisu tego urządzenia jedynym stabilizatorem napięcia była dioda zenera)

Teraz inny przykład.
    Przekaźnik czasowy z możliwością edytowania programu tygodniowego. (Tutaj też jedynym elementem stabilizującym była dioda zenera wspomagająca ładowanie akumulatorka)

Mam wymieniać dalej?

Wiadomo że taki stabilizator napięcia zapewnia większy standard zasilania, ale jak widać w prostych rozwiązaniach wystarczy sama dioda zenera.

• #15 21 Sty 2013 11:04
    badboy23
    Poziom 27  

Witam czy jest możliwość sterowania tym z pilota od TV Samsung? Mam tam przycisk REC nie używany jak znalazł :)

• #17 21 Sty 2013 18:38
    lucastg
    Poziom 13  

Fajny projekt powoli zabieram sie za kompletowanie czesci , a można autora prosić o udostepnienie pcb ( najlepiej w pdf jezeli to nie problem ) . ;)

• #18 21 Sty 2013 19:16
    wilczasty
    Poziom 19  

badboy23 napisał:
    Witam czy jest możliwość sterowania tym z pilota od TV Samsung? Mam tam przycisk REC nie używany jak znalazł :)

Prawdopodobnie nie, musisz sprawdzić czy pilot nadaje w RC5.

lucastg napisał:
    Fajny projekt powoli zabieram sie za kompletowanie czesci , a można autora prosić o udostepnienie pcb ( najlepiej w pdf jezeli to nie problem ) . ;)

Już zamieszczam wszystko w jednym PDF w jakości 1200 dpi.
    Połączenie do 22 nóżki układu SAA3010 należy wykonać za pomocą przewodu.
    Podłączenie do innej zmienia adres i komendy pilota, wystarczy poeksperymentować.

• #19 22 Sty 2013 16:32
    lucastg
    Poziom 13  

Kolega "novak512" ciekawa sugestia , bo tez nie bardzo wiem jak to z soba zaprogramowac , pilot z odbiornikiem ?

• #20 22 Sty 2013 20:25
    wilczasty
    Poziom 19  

lucastg napisał:
    Kolega "novak512" ciekawa sugestia , bo tez nie bardzo wiem jak to z soba zaprogramowac , pilot z odbiornikiem ?

Witaj!

Na początek musisz mieć pilot który nadaje w RC-5 i wiedzieć jakie komendy i adresy wysyła.
    Do tego będzie przydatne urządzenie do testowanie pilotów RC-5. Następnie gdy już wiesz jaka komenda i adres edytujesz kod.

W linii podświetlonej na niebiesko wstawiasz zamiast XX swój adres i komende.
    Całość wgrywasz do mikrokontrolera attiny13, fuse bitów nie trzeba ustawiać.

Pozdrawiam,
    wilczasty.

• #21 23 Sty 2013 20:24
    misiek1784
    Poziom 14  

Czy autor mógłby nakręcić krótki filmik prezentujący pracę urządzenia oraz umieścić tutaj??

• #22 24 Sty 2013 12:31
    wilczasty
    Poziom 19  

misiek1784 napisał:
    Czy autor mógłby nakręcić krótki filmik prezentujący pracę urządzenia oraz umieścić tutaj??

Proszę bardzo :).

Link

• #23 25 Sty 2013 15:01
    misiek1784
    Poziom 14  

Hmm a gdyby tak np zmienić program tak aby układ reagował na jakakolwiek transmisję w RC5 trwającą np 5 sekund... wystarczy podczas oglądania TV przytrzymać dłużej przycisk który nie jest używany i pyk zapalamy sobie lampkę

• #24 25 Sty 2013 20:44
    wilczasty
    Poziom 19  

misiek1784 napisał:
    Hmm a gdyby tak np zmienić program tak aby układ reagował na jakakolwiek transmisję w RC5 trwającą np 5 sekund... wystarczy podczas oglądania TV przytrzymać dłużej przycisk który nie jest używany i pyk zapalamy sobie lampkę

Witaj,
    Czekam na wszelkie modyfikacje kodu, chętnie przetestuje.

Pozdrawiam!

• #25 28 Sty 2013 10:27
    tomybb
    Poziom 26  

Witam,
    Właśnie szukałem czegoś takiego, jednak wszystkie gniazdka jakie znalazłem były sterowane radiowo. Chciałbym wykonać ten projekt lub coś podobnego tyle że wykorzystać do sterowania mój pilot uniwersalny który ma możliwość uczenia się kodów z innych pilotów, z RC-5 nie powinno więc być problemu, problem będzie jedynie z oprogramowaniem ponieważ nie mam żadnego programatora, czy któryś z kolegów byłby w stanie odsprzedać zaprogramowaną kostkę do tego gniazdka?
    W czym pisane był program?

• #27 03 Mar 2013 14:38
    wilczasty
    Poziom 19  

tomybb napisał:

...
    W czym pisane był program?

Program napisany w bascomie.
    minister15331 napisał:
    W pilocie nie zastosowałeś żadnego wzmacniacza? Jaki to ma zasięg?

Nie ma żadnego wzmacniacza, zasięg jak standardowy pilot ir.
    Z łatwością sygnał odbija się od ścian.

• #28 20 Mar 2013 00:43
    sasiadoswdzw
    Poziom 2  

Witam.
    Ile prądu pobiera odbiornik w trybie czuwania, i z załączonym triakiem?
    Dziękuję.

• #29 01 Kwi 2013 15:18
    wilczasty
    Poziom 19  

sasiadoswdzw napisał:
    Witam.
    Ile prądu pobiera odbiornik w trybie czuwania, i z załączonym triakiem?
    Dziękuję.

Nie mierzyłem tych wartości, ale sądzę, że są minimalne.

• #30 12 Sie 2013 19:45
    tyski76
    Poziom 2  

Witam

Na wstępie wielki szacun za coś małego i prostego.
    Mam pytanie jaka jest wielkość rezystorów (0402; 0603; 1206; 0805; 2010; 2512) bo nigdzie tego nie znalazłem, a i jakiej są tolerancji%?
    Jeśli możesz wrzucić fotkę odbiornika zrobioną bezpośrednio z góry i z dołu, bardzo by mi to pomogło (nie mogę zlokalizować rezystora R4 220 0,5W).
    Pozdrawiam

Szukaj w 5mln produktów