Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBwayPCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena fraktalne lub inna mikropaskowa na 2.4GHz

18 Sty 2013 13:32 27000 7
 • Poziom 37  
  Witam

  Co prawda temat dotyczy wifi ale z radiotechniką raczej ma więcej wspólnego.


  Chcę w klapę laptopa wbudować antenę wifi. W miejscu oryginalnych za klapę matrycy chciałbym zamontować jakiś większy panel na to pasmo wykonany na pcb.

  W związku z antenami mam kilka pytań. Widziałem wykonania na laminacie dwu stronnym gdzie z jednej strony była masa a z drugiej główna antena.

  Spotkałem się też z wykonaniem gdzie była tylko podłączona żyła gorąca.

  Które z tych rozwiązań jest lepsze? Wydaje mi się, że lepsze jest to bez powierzchni masy bo antena jest mniej kierunkowa choć z drugiej strony martwi mnie dopasowanie falowe kabla sygnałowego i samej anteny biorąc pod uwagę iż będzie w bezpośrednim kontakcie z matrycą.

  Czy takie rozwiązanie ma w ogóle sens? Nie przejmuję się kierunkowością anteny ponieważ w domu mam bardzo mocny sygnał a na uczelni niestety poniżej krytyki... Zewnętrzna antena też średnio wchodzi w grę
 • PCBwayPCBway
 • Poziom 23  
  Miałem podobny problem, był temat zastosowania anteny wi-fi na pokrywie urządzenia. Próbowałem anteny typu F, bow-tie oraz patch wytrawione na laminacie.
  Z powodu urządzeń, które były zamontowane pod pokrywą tylko antena typu patch zdała egzamin. Pozostałe anteny pokazywały SWR rzędu >3 w zależności od odległości od urządzeń. Oczywiście wszystkie anteny w przestrzeni otwartej działały bardzo dobrze.
  Nie sądzę, żebyś był w stanie zbudować lepszą antenę wewnętrzną od tej oryginalnej.
  Pomyśl o antenie zewnętrznej.
 • PCBwayPCBway
 • Poziom 37  
  Antena może być jako zewnętrzna tj mocowana do pokrywy. Oryginalna antena jest słaba. W zasadzie są to 2 flexy wielkości 2 x 3 cm.

  Mógłbyś pokazać tą antenę typu patch. Czy można je budować jako wielosegmentowe ?
 • Poziom 23  
  Poszukaj w necie
  "microstrip patch antenna" lub
  "microstrip patch antenna array"
  Jeżeli chcesz samemu projektować to możesz użyć wersji testowej Antenna Magus, działa chyba 180dni i jest prosta w obsłudze.
 • Poziom 38  
  Tak naprawdę nie wiesz do końca jaką przenikalność elektryczną będzie miał laminat, chyba że będziesz miał dokładne dane laminatu.Zoptymalizowanie anteny i linii na laminacie może być czasochłonne. Zastanów się nad taką opcją, na pokrywie montujesz gniazdo SMA, które łączysz wewnątrz z urządzeniem WiFi cienkim kablem 50Ω, do gniazda wkręcasz antenę np. taką. Można ją złożyć wzdłuż pokrywy, nawet nie trzeba za każdym razem odkręcać. Takie anteny mają od 9-12dBi więc całkiem sporo.
 • Poziom 23  
  mkpl napisał:
  Co sądzisz o tej antenie? ma co prawda tylko 15 dBi ale w moim przypadku wystarczyła by na 100%.


  powiem tak, na podstawie zdjęcia nie da się zrobić anteny. Na 2,4Ghz dziesiąte części milimetra mają znaczenie, tak samo jak grubość laminatu i jego przenikalność dielektryczna od których to zależą wymiary anteny.
  Najlepiej zrób tak jak pisał przedmówca, wyprowadź złącze na zewnątrz i podłącz jakąś antenę.
  Driver- napisał:
  do gniazda wkręcasz antenę np. taką.

  Ale raczej nie taką, jakoś nie mam zaufania do chińskich anten za 5zł i nie sądzę żeby to cudo znacząco poprawiło siłę sygnału.

  Jeżeli już chcesz robić własną antenę to polecam bi-quad, nie jest płaska ale ma większą tolerancję na błędy wykonania od anten mikro paskowych na laminacie, no i przenikalność dielektryczna powietrza jest przewidywalna. :)
  http://martybugs.net/wireless/biquad/
 • Poziom 38  
  akajarz napisał:
  Driver- napisał:
  do gniazda wkręcasz antenę np. taką.

  Ale raczej nie taką, jakoś nie mam zaufania do chińskich anten za 5zł i nie sądzę żeby to cudo znacząco poprawiło siłę sygnału.
  To antena 3x5/8 więc czemu nie sprawdzić, koszt jak sam piszesz niewielki :D ale są, droższe i nie koniecznie chińskie - ale czy lepsze. Dla modulacji i transmisji cyfrowych i tak najważniejszy jest odstęp od szumów i zakłóceń który ma wpływ na BER, nawet przy silnym sygnale w danym miejscu jeśli zakłócenia będą duże BER i tak nie będzie lepszy.