Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Compaq Presario CQ60 - Grafika i dźwięk po formacie

Hakster 18 Jan 2013 20:09 1869 9
 • #1
  Hakster
  Level 2  
  Witam.
  Pewnie kiedyś tego typu temat już był, ale po nazwach tematów trudno się zorientować czy o to chodzi, a te które przeglądałem w niczym mi nie pomogły.

  Mam laptopa firmy Compaq Presario CQ60. Od samego początku była na nim zainstalowana Vista. Jednak pół roku temu, ze względu na słabe możliwości Visty postanowiłem zmienić system na Windows 7 professional 32bit. Format zrobił znajomy informatyk, bo dowiedziałem się, że potrzeba specjalnych sterowników, które nie są normalnie dostępne, tylko jedynie w serwisie mógłbym je zdobyć.

  Problem jest taki, że po formacie coś się stało z grafiką i dźwiękiem i sam informatyk nie wie co z tym zrobić. Komputer wolniej się ładuje, ale co najważniejsze to to, że strasznie zwiesza obraz i dźwięk w filmach, grach, muzyce, youtubie itp. Po prostu procesor nagle zaczyna szybciej pracować i zaczyna się efekt ''slow motion''. Dźwięk zaczyna charczeć, jakby był specjalnie modyfikowany do spowolnienia, grafika dokładnie do samo, nic się nie da zrobić. Nawet wyłączyć tego nie mogę dopóki samo się nie uspokoi. Z reguły uspokaja się po 15-30 sekundach, ale tylko na chwilę, bo potem znowu to samo. Laptop w parametrach jest bardzo dobry, a mi osobiście nie chodzą gry 10-cio letnie, które chodziły na moim starym komputerze, już dawno zniszczonym.

  Wszystko zaczęło się dziać po formacie. Nie mam pojęcia co to może być. Chciałbym sam jakoś to naprawić, ale próbowałem już masę sposobów. Sterowniki są wgrane, bo robił to informatyk, to dla niego to codzienność. Jeśli jednak nic nie uda mi się zrobić, to pójdę do serwisu.
  P.S. Format był całkowity. Wszystko się działo tak, jakby komputer był nowy i dopiero co na nim wgrywano pierwszy system, sterowniki itp.

  Może ktoś mi jakoś pomóc w tym?
 • #3
  Kasek21
  Level 43  
  Daj screen z Menadżera urządzeń oraz z programu CrystalDiskInfo.
 • #4
  Hakster
  Level 2  
  Co śmieszniejsze to dopiero teraz odkryłem, że nawet zdjęć nie mogę robić. Nie działają mi te przyciski na klawiaturze. Przed formatem normalnie to robiłem - odruchowo. Dlatego niestety nie będzie zdjęć, ale postaram się opisać co się pokazuje.

  Powiem tyle. W menadżerze urządzeń procesor chodzi prawie cały czas na 100%. Gdy zwalnia jest to około 70-80%, ale i tak buczy. Cały cykl spowolnień i charczenia zaczyna się właśnie gdy zaczyna buczeć. Gdy gram w gry lub słucham muzyki to buczy praktycznie non stop. W programie crystaldiscinfo są to 42 stopnie temperatury i pojawiło się jedno okienko na żółto, a na nim napis - 5 sektorów relokowanych (nie wiem co to znaczy).
  Co do podanych wymiarów to tak:
  wielkość bufora - 7114
  wielkość NV cache ----
  rotation rate - 5400 RPM
  Czas pracy dysku - 3684 godziny

  Wszedłem też w link, który podał kolega wyżej i po przeszukaniu systemu wykryło, że potrzebne są jakieś 2 pliki, które mogę pobrać właśnie z tej strony i je zainstalować, ale nie robiłem tego, bo nie wiem czy powinienem. Wiem, że przed formatem miałem chyba realteka, a teraz go nie mam, a podobno na windowsie 7 trzeba zmienić ustawienia w realteku na 24 mhz, bo przez to źle działa dźwięk i grafika.
 • #5
  Hakster
  Level 2  
  Ktoś mógłby się wypowiedzieć? Dodam jeszcze tylko, że to wszystko właśnie powoduje przyspieszanie procesora do 100%. Zauważyłem, że jak nic się nie robi to zwalnia do 20-30% i jest ok, ale jak tylko włączę jakąś stronę internetową, film, grę, muzykę to wzrasta automatycznie do 100% i wtedy zaczyna charczeć i się wieszać. Czyli trzeba by jakoś zwolnić to zużycie procesora.
 • #6
  Kasek21
  Level 43  
  Gdzie screeny?
  Dostałeś link do sterowników.
 • #7
  Hakster
  Level 2  
  Napisałem, że niestety nie mogę robić zdjęć. Coś mi się spieprzyło z kompem ogólnie po formacie.
  Ale myślę, że główną przyczyną jest zużycie procesora, skoro działa na 100% i właśnie wtedy się wiesza/charczy.

  Odkryłem coś szokującego. Na laptopie mam napisane Compaq Presario CQ60 E130. A gdy wyszukałem automatycznie na tej stronie podanej wyżej to wykryło, że mam Compaq Presario CQ50 E100... Co to za oszustwo...?

  P.S. Nie chcę instalować sterowników, bo ostatnio jak zainstalowałem te od grafiki to zepsuł mi się chipset i musiałem dawać do naprawy, a to kosztuje.

  Po prostu muszę coś zrobić, żeby procesor się uspokoił. Na zdjęciu z menadżera urządzeń by pokazało to co pokazałem, że jest na 100% cały czas.
 • #8
  Kasek21
  Level 43  
  Nie chcesz dać screenów, nie chcesz instalować sterowników wiec zanieś komputer do serwisu.
 • #9
  miecho18
  IT specialist
  Quote:
  P.S. Nie chcę instalować sterowników, bo ostatnio jak zainstalowałem te od grafiki to zepsuł mi się chipset i musiałem dawać do naprawy, a to kosztuje.

  Co za bzdury...
 • #10
  Dacomos
  Level 33  
  Przez złe drivery nie uszkodzisz chipsetu