Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Whirlpool AWO/D 4513/P - Wycie podczas wirowania - czy i jak wymieniać łożyska

Romanes 18 Sty 2013 20:22 11547 15
  • #1 18 Sty 2013 20:22
    Romanes
    Poziom 11  

Whirlpool AWO/D 4513/P - Wycie podczas wirowania - czy i jak wymieniać łożyska Witam!
    Pralka whirlpool AWO/D 4513/P (nr serwis. 859232446000), 5letnia, podczas wirowania strasznie 'wyje'. Po zdjęciu paska przy kręceniu kołem słychać wyraźny, jednostajny szmer, bez odgłosów stukania. Nie wyczułem żadnych luzów, bicia itp. A nie mam porównania żeby określić z jakim oporem się kręci, normalnym czy większym.
    Myślę, że to łożyska do wymiany?
    A, przyglądając się mojej pralce zauważyłem otworek w obudowie zbiornika, nad wałem bębna, na me oko między łożyskami. {na zdjęciu w centrum zaznaczony cieniuchną strzałeczką czerwoną} Do czego on? Podawanie jakiegoś smaru do łożysk? Może jak przez ten otworek towotu napcham to łożyska odżyją i ucichną?? I rozbiórkę odroczę ;-)
    Zbiornik na me oko rozbieralny, na obwodzie kołnierz spięty takimi blaszanymi ściskami. Przy rozbieraniu oprócz łożysk i simeringa co jeszcze należałoby wymienić - jakaś uszczelka między połówkami zbiornika? I czy stosować przy składaniu zbiornika jakąś pastę? Znalazłem filmik z wymiany w innej pralce http://www.youtube.com/watch?v=XaFF2-Rl8Nc gostek czymś tam smaruje złącze połówek zbiornika (ok. 16 minuty).

1 15
  • #2 18 Sty 2013 20:56
    karol5608
    Poziom 28  

Jak nie wymienisz na czas łożysk, to później może dojść do tego krzyżak który bardzo tani nie jest. Wymienia się łożyska i uszczelniacz. Niektórzy uszczelkę smarują silikonem.

0
  • #3 18 Sty 2013 23:44
    zhudomel
    Specjalista AGD

Romanes napisał:
    Do czego on?
    Do odprowadzenia wody, która przedostanie się przez simmering w razie jego uszkodzenia.

0
  • #4 19 Sty 2013 00:18
    Romanes
    Poziom 11  

Ale on jest skierowany prosto do góry....

Fajny patent zastosowali, żeby amortyzatory odczepić to trzeba uchwyty przy zbiorniku o 90 stopni przekręcić (na zdjęciu gniazdo uchwytu i amortyzator z uchwytem).
    Zbiornik już osobno leży, ale jutro mu się przyjrzę, jak go otworzyć i łożyska powyjmować: tak jak ten gostek z filmiku: stuku-puku czy jakieś ściągacze będą potrzebne?
    I ciekawe czy na miejscu dostanę komplet (łożyska, simering i uszczelkę? i tę pastę, zdaje się że silikonowa powinna być, nieprawdaż?)?

0
  • #5 19 Sty 2013 00:35
    zhudomel
    Specjalista AGD

Romanes napisał:
    A drugiego w dół nie ma?
    Romanes napisał:
    tak jak ten gostek z filmiku: stuku-puku
    Tak, tylko nie gumowym młotkiem, bo za dwa dni nie wybijesz.

0
  • #6 19 Sty 2013 08:29
    Romanes
    Poziom 11  

Drugi otworek w dół jest, dużo bliżej ścianki zbiornika, zauważalny na wyjętym zbiorniku. W tej odległości co górny otworek umiejscowili od dołu zacisk do podłączenia przewodu ochronnego.
    Ale ja nie chcę za dwa dni znowu rozbierać pralki!! Montaż nowych łożysk na filmikach (obejrzałem ich trochę, zawsze na wcisk wkładali delikatnie wpukując po obwodzie zewnętrznej obudowy łożyska)

Zbiornik rozebrany, bęben wyjęty, trochę zdjęć:
    otwór od dołu osi - trochę ubrudzony osadem z proszków :

otwory górne - przy ściance zbiornika jest otwór, przy obracaniu zbiornika podczas rozbierania wyciekł z niego rdzawy płyn :

łożysko zewnętrzne 6204-22 03 AOY :

wnętrze bębna - simmering pod warstwą osadu (po oczyszczeniu odczytane : MFC/UL TC 35 659 4619 710 19402 18) :
    oś :

Zewnętrzne łożysko daje się swobodnie palcem obracać, wewnętrzne ani drgnie. To teraz je tylko wyjąć. Metody jakie mi przychodzą na myśl:
    - Ściągacz? jakiego typu? Samoróbka : śruba z podkładką przy łbie opierającą się o łożysko od środka, w kawałku rury o średnicy jak obudowa w której siedzi łożysko z nałożoną dużą podkładką przez którą przechodzi śruba z nakrętką, skręcając śrubę nakrętką wyciągam łożysko?
    - metoda stuku-puku młoteczkiem zegarmistrzowskim...

A, i jak wyciągnąć simmering? Razem z łożyskiem wewnętrznym?

0
  • Pomocny post
    #7 19 Sty 2013 14:00
    zhudomel
    Specjalista AGD

Romanes napisał:
    Ale ja nie chcę za dwa dni znowu rozbierać pralki!!
    Nie zrozumiałeś. Gumowym młotkiem to te łożyska będziesz dwa dni wybijał.
    Romanes napisał:
    To teraz je tylko wyjąć.
    Tak jak na filmie; młotek (np. 1kg lub 1,5kg) i wybijak. Simmering możesz podważyć dużym wkrętakiem, breszką itp. lub wybić z łożyskiem, ale będzie większy opór.

0
  • #8 19 Sty 2013 17:11
    Romanes
    Poziom 11  

No to łożyska wyciągnięte. To zewnętrzne to ma opis : 6204-2Z C3 AOY (poprzednio źle odczytałem), wewnętrzne (po zdjęciu simmeringa dało się pokręcić z chrobotem, ostatni gwizdek przed zatarciem) 6206-2ZR AOY. Simmering wypchałem zakrzywionym płaskownikiem, wkładając krótki odcinek między simmering i łożysko i w bok dłuższy-rączkę - @Zhudomel dzięki za podpowiedź.

Wybijając łożyska zbiornik położyłem na deskach/klocku drewnianym tak, żeby tuleja z łożyskami była podparta bezpośrednio, trochę się bałem że uszkodzę plastik zbiornika opierając go na zewnętrznym obwodzie.
    Młotek metalowy, zdaje się nawet nie kilogramowy, bo cięższy jaki mam to 10kg :D
    Mam pytanie do Gliwiczan : znajdę w Gliwicach w rejonie dworca PKP i/lub ul. Zabrskiej sklep z częściami AGD, w którym będzie szansa od ręki kupić łożyska, simmering i uszczelkę obwodową złącz zbiornika? W poniedziałek będę służbowo w Gliwicach...

0
  • #9 20 Sty 2013 11:07
    tom71
    Poziom 19  

Witam! Nie Gliwiczan, ale znam trochę to miasto. Gliwice ul. Karola Miarki 12, lub www.north.pl i w 2 dni masz części w domu.

0
  • #10 20 Sty 2013 12:27
    karol5608
    Poziom 28  

Łożyska to w praktycznie każdym sklepie z łożyskami, simering też mogą mieć. Podejrzewam że z uszczelką będzie problem, a czemu chcesz ją wymienić? Zawsze montuję starą i zazwyczaj nie ma problemu z wyciekami. Jeśli już chcesz to można dodatkowo na uszczelką zastosować silikon. Pozdrawiam

0
  • #11 24 Sty 2013 21:14
    Romanes
    Poziom 11  

Witam!
    Kolega z pracy podrzucił mnie do Gliwic Łabęd do hurtowni, tam kupiłem łożyska i simmering. Włożenie metodą stuku-puku. Faktycznie się zagalopowałem z tą uszczelką, czytając forum w paru miejscach była mowa o wymianie uszczelki, jednak dokładna analiza tekstu wskazała na taką nazwę simmeringa.....
    Poskładanie i poskręcanie poszło bezproblemowo, wiruje cicho, jak dawniej :D
    Szkic poglądowy z umiejscowienia tych dziurek sfotografowanych 19 stycznia względem łożysk i simmeringa - dolny otworek był totalnie zapchany skamieniałym osadem, z proszku? Czy go utrzymywać (jak) w drożności??
    Rdzawy płyn wyciekł z górnego otworku, tak se myślę, po oględzinach starego simmeringu i jego gniazda, że woda do łożyska dostała się przez szczelinki między simmeringiem i gniazdem - było tam trochę kamienia, a przed zaistnieniem 'wycia' żona zastosowała jakiś odkamieniacz, może 'odkamienił' też te osady torując drogę wodzie??

Już od roku zdarzało się, że po praniu pod pralką była mala kałużka (łyżka wody), przyglądając się pracy otwartej pralki znalazłem źródełko :
    woda wycieka spod pokrywy zbiornika na proszki w trakcie nabierania wody - na zdjęciu zaznaczone czerwonymi obwódkami. Jak te miejsca uszczelnić?

Dziękuję wszystkim pomagającym!

0
  • #12 25 Sty 2013 00:13
    zhudomel
    Specjalista AGD

Romanes napisał:
    Jak te miejsca uszczelnić?
    Wymontować dozownik, rozmontować (czyli zdjąć górę), wyczyścić i można złożyć na silikon.
    Romanes napisał:
    myślę, po oględzinach starego simmeringu i jego gniazda, że woda do łożyska dostała się przez szczelinki między simmeringiem i gniazdem
    Między simmeringiem a wałkiem bębna.

1
  • #13 31 Mar 2016 14:28
    Jobar
    Poziom 1  

Witam,
    Posiadam pralkę AWO/D 4513/P od 7-8 lat,do tej pory działa bez zarzutu ale od kilku dni bardzo buczy-wyje,głównie podczas wirowania.Tak jakby coś się zacieralo.Pierze normalnie, odwirowuje również tylko ten dźwięk jest niepokojący.będę wdzięczna za podpowiedź co może być nie tak
    Pozdrawiam

1
  • #14 31 Mar 2016 17:22
    waran3
    Poziom 11  

Romanes napisał:

Fajny patent zastosowali, żeby amortyzatory odczepić to trzeba uchwyty przy zbiorniku o 90 stopni przekręcić (na zdjęciu gniazdo uchwytu i amortyzator z uchwytem).

To czemu ja nie mogę tego zrobić? Jak przekręcam to przez moment idzie lekko a potem czuję wyraźny opór i nawet na siłę ( umiarkowaną) nie idzie!

0
  • #16 01 Kwi 2016 10:34
    waran3
    Poziom 11  

No tak...zrobiłem to na siłę...z łamaniem włącznie. :-)
    Próby podważania itp. nie przyniosły rezultatów.
    W każdym razie nowe amortyzatory zamontowane. :-)

0