Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
MetalworkMetalwork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Okablowanie z centrali oddymiania.

18 Sty 2013 21:17 4335 21
 • Poziom 29  
  Mam centralę oddymiania, która na wejściach ma czujki dymu i przyciski oddymiania. Na wyjściu mam siłowniki klap, oprócz tego z przekaźnika w centrali mam sterować otwarciem elektrozaczepu w głównym wejściu i zamknięciem elektrozaworu w jednym z obiegów wody. Okablowanie zaczepu i zaworu jest na "zwykłych" kablach. Czy to jest dopuszczalne, czy powinny być kable ognioodporne?
 • MetalworkMetalwork
 • Poziom 25  
  Kolego a projekt jakiś na to masz ? Ma być tak jak w projekcie chyba że są ewidentne błędy wtedy należy to zgłosić projektantowi.
  Wszystko zależy od scenariusza pożarowego przewidzianego dla obiektu.
  Lepiej dać kable uniepalnione albo wrecz niepalne 60/90/120, tylko sam kabel to nie wszystko bo ważne jest także jego mocowanie.
  Na logikę zakładając że te systemy (elektrozaczep i elektrozawór) mają działać także w czasie pożaru (czy po wykryciu) moim zdaniem powinny być to kable niepalne.
 • Poziom 29  
  Podobno tak jest w projekcie, projekt robił ktoś a okablowanie jeszcze inna firma, a ja to tylko spinam do kupy. Mało tego mam w centrali 2 wyjścia do sterowania napędów a mam doprowadzone 3 przewody do 3 siłowników. Mogę spiąć 2 przewody równolegle, ale tylko jeden będzie nadzorowany (rezystory końcowe) przez centralę? Wydaje mi się, że to niedopuszczalne, tym bardziej, że siłowniki w sumie mają obciążenia na granicy wydajności prądowej centrali.
 • Poziom 25  
  Kolego zdobądź projekt i porównaj z tym co tam jest.
  Ten system będzie odbierany potem przez strażaka ? Jeśli tak to z pewnością Ci tego nie odbierze... ;)
  Jeśli nie to w przypadku pożaru i tak dobiorą się TOBIE do tyłka.
  Jakie są te prądy tych siłowników ? Kurcze to wszystko powinno być w projekcie i powinieneś się go trzymać.
  Ja bym tych siłowników tak nie podpinał... co w przypadku pożaru i sytuacji gdy z uwagi na przeciążenie zasilacza centrali żaden z siłowników nie zadziała ?? Odpowiedź chyba znasz ;)
  Projekt powinien być rozwiązaniem - pokaż inwestorowi jak to wygląda w projekcie i jak w rzeczywistości. Jeśli się uprze żeby to spiąć jak jest to albo się wycofaj albo napisz sobie "dupochron" który ów inwestor Ci podpisze.
 • Poziom 29  
  Jaki Twoim zdaniem powinien być zapas mocy pojedynczego wyjścia napędu w centrali w stosunku do obciążenia siłowników? Jest to centrala D+H RZN 4408-K.
  Dodam, że ten elektrozawór ma być sterowany również przez wyłącznik pożarowy z zewnątrz budynku. Zastanawiam się jak to ugryźć, potrzebuję styk NC z głównego wyłącznika w rozdzielni i styk NC z centrali, tylko zastanawiam się czy spiąć te styki szeregowo czy równolegle. Wydaje mi się, że powinny być szeregowo.
 • MetalworkMetalwork
 • Poziom 25  
  Jakie masz tam kolego siłowniki ? Max. prąd ?
  Ta centrala ma 8A z tego co widzę.
 • Poziom 29  
  Około 7,5A.
  ps. Zobacz post wyżej, uzupełniłem opis.

  Dodam, że posiadam do zaczepu i zaworu osobne zasilacze buforowe.
 • Poziom 25  
  Hmm, to dobrze że masz bufory a są to klocki z atestami CNBOP ? W sensie przeznaczone do systemów SAP/oddymiających ?
  Kurcze wszystko powinno być w projekcie !.
  7,5 A dla trzech siłowników ? To jakieś konkretne..
  0,5 A to dużo i mało zarazem hmm powinno działać ale ja bym poprosił inwestora o papiery i do nich zajrzał jak to zostało przewidziane.

  Co do styków z wyłącznika to tylko szeregowo, równolegle to nie będzie działać bo zawsze na tym" drugim " będzie zwarte
 • Poziom 29  
  Są to zasilacze buforowe Pulsara
  http://www.pulsar.pl/pl/panel.php?lang=PL&m1=1&m2=21
  czy mają i potrzebują mieć certyfikat CNBOP?- nie wiem.
  W przyszłym tygodniu przejrzę dokładnie projekt, na razie byłem na rozpoznaniu obiektu.
  Za wszystkie odpowiedzi- dziękuję. W branży zabezpieczeń działam dopiero od pól roku- więc raczkuję.
 • Poziom 25  
  Wszystko zależy od projektu - pożarówkę też robię stosunkowo niedawno i nie jako mainstream, poczekajmy na wypowiedzi pozostałych kolegów z branży.
 • Poziom 29  
  Niestety projekt jest bardzo nieprecyzyjny, nie ma mowy o kablach jakie powinny być użyte do podłączenia elektrozaczepu i elektrozaworu. Proszę o wypowiedzi bardziej doświadczonych kolegów.
 • Poziom 20  
  W opisie technicznym do projektu powinny być zawarte wszelkie informacje na temat wymaganego okablowania, typów urządzeń itp. Czasem zdarza się że w scenariuszu pożarowym też jest informacja o okablowaniu. Nie wiem jak to wygląda od strony przepisów ale w praktyce robiłem "pożarówkę" na kilku dużych obiektach i na każdym wszelkie kable sterujące, pętlowe i zasilające związane w jakikolwiek sposób z SSP i oddymianiem były niepalne. Dodatkowo wszystko co związane z tymi systemami musi mieć certyfikat CNBOP, od kabli, przez zasilacze aż po same centrale.
  Pozdrawiam
 • Poziom 29  
  W projekcie mam 2 zasilacze buforowe Pulsara, które zasilają zaczep i zawór poprzez przekaźnik w centrali oddymiania. Oba zasilacze są okablowane "białymi" kablami, reszta w centrali jest na "czerwono", czyli linie czujek i przycisków oddymiania oraz napędów siłowników i zasilania 230V. O ile dobrze widzę, to Pulsar nie ma certyfikatu CNBOP, zaczep i zawór też, więc może jest ok.
 • Poziom 20  
  Jeżeli zaczep jest otwierany a zawór zamykany przez zrzucenie z nich napięcia to "białe" kable mogą być zastosowane ponieważ nawet jak w przypadku pożaru taki kabel się spali to spowoduje otwarcie drzwi bądź zamknięcie zaworu, ale jeżeli zawór lub zaczep działają inaczej to powinny być to kable "czerwone". Co do tych zasilaczy to odsyłam już ktoś inny musi się wypowiedzieć ponieważ nigdy nie miałem podobnego przypadku.
 • Specjalista elektryk
  daniel6662 napisał:
  to "białe" kable mogą być zastosowane ponieważ nawet jak w przypadku pożaru taki kabel się spali to spowoduje otwarcie drzwi bądź zamknięcie zaworu, ale jeżeli zawór lub zaczep działają inaczej to powinny być to kable "czerwone".


  Witam
  Kol. Daniel przedstawił główną ideę stosowania kabli "białych" i "czerwonych". Oczywiście jest to opisane w np. w wytycznych CNBOP.

  Ale ja chciałbym o czym innym napisać. Zastanowiło mnie to nazewnictwo: "białe" "czerwone". Oczywiście ludzie w branży powinni wiedzieć czym się różni przewód YnTKSY, od zwykłego YTKSY, przewodu z cechą PH, przewodu LSZH czy FRLSZH. Nie zawsze tak jest. Nie tak dawno byłem światkiem rozmowy dwóch elektryków - mówili o jakieś "pożarówce" ale coś się nie mogli dogadać. Okazało się że jeden myślał o sygnalizacji SSP a drugi o oświetleniu awaryjnym.
  Miesiąc temu na jednej z narad na jednej z budów udowodniłem, że proponowany przewód komputerowy LSZH (LS0H) jest bardziej palny niż zwykły PVC i poza tym stanowi większe obciążenie ogniowe (jest więcej kaloryczny). LSZH nie oznacza uniepalnienia.

  Ale wracając do tych "białych" i "czerwonych" to mam inne zmartwienie. Nie tak dawno zrobiłem projekt na system sygnalizacji pożarowej z odpowiednimi sterowaniami innych układów (oddymianie, klapy, windy ...itp). Wykonawca - elektryk zwrócił się do mnie o uruchomienie systemów. Nie odmówiłem. No i co widzę. Do układów sterowania, tam gdzie w projekcje były przewody HTKSH (PH) są zwykłe YnTKSY. Pytam się co się stało, bo przewody są nie te. Odpowiedź: No przecież wziąłem te czerwone - a to są jakieś inne?". Ręce mi opadły. Nie wiem czy dobrze zrobiłem - powiedziałem mu,że jeśli nie zmieni tych przewodów to nigdzie na dokumentacji powykonawczej się nie będę podpisywał. Mam nadzieję, że pożar tego nie zweryfikuje. Za dwa miesiące instalację będzie odbierał strażak.

  pzdr
  -DAREK-
 • Poziom 20  
  daniel6662 napisał:
  Jeżeli zaczep jest otwierany a zawór zamykany przez zrzucenie z nich napięcia to "białe" kable mogą być zastosowane ponieważ nawet jak w przypadku pożaru taki kabel się spali to spowoduje otwarcie drzwi bądź zamknięcie zaworu, ale jeżeli zawór lub zaczep działają inaczej to powinny być to kable "czerwone".


  Teoretycznie tak jest, ale jeżeli strażak będzie upierdliwy, to po prostu nie odbierze. W zasadzie do wszystkich urządzeń wykonawczych powinno się dawać kable uniepalnione.

  daniel6662 napisał:
  Co do tych zasilaczy to odsyłam już ktoś inny musi się wypowiedzieć ponieważ nigdy nie miałem podobnego przypadku.


  Jeżeli zasilacze zasilają urządzenia wykonawcze "przeciwpożarowe" (w sensie siłowniki, zamki, klapy) to muszą mieć atest CNBOP.
 • Poziom 29  
  To poproszę o podstawę prawną takiego rozwiązania.
 • Poziom 25  
  Kolego takie rzeczy prawią na szkoleniu CNBOP (tak jak napisał to Andrzej Stachurski) jeśli coś jest elementem wykonawczym to musi być podpięte kablami niepalnymi PH90 a zasilacze muszą mieć atest CNBOP.
 • Poziom 29  
  Nigdy nie byłem i pewnie nie będę na szkoleniu w CNBOP, bo szkolenie jak i normy są nieobowiązkowe. Jeżeli już istnieje na to jakieś rozporządzenie, to na pewno nie jest to wiedza tajemna, zdobywana na szkoleniu, lecz akt prawny dostępny publicznie. Dlatego pytam o wskazanie źródła. I nie chodzi tu o jakąś uszczypliwość do Was, Koledzy, bo zapewne macie więcej doświadczenia w branży. Poza tym nigdzie nie spotkałem zasilaczy, elektrozaczepów i elektrozaworów z certyfikatem CNBOP.
 • Poziom 25  
  @majster xxl
  Kolego tutaj masz świadectwa takich zasilaczy Link do CNBOP
  Poszperaj po tej stronie - są tam ciekawe rzeczy :)

  Po drugie nieprawidłowo zaprojektowanego/zainstalowanego systemy strażak Ci nie odbierze :)

  EDIT :

  Kolego znalazłem tylko tyle w moich skryptach może tam to znajdziesz :
  [1] Ustawa z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane (j. t. Dz. U. z 2006r. Nr 156, poz. 1118 z pz);
  [2] Ustawa z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (j. t. Dz. U. z 2002 r. Nr 147, poz. 1229, z pz);
  [3] Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 07 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony
  przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109, poz. 719);
  [4] PKN-CEN/TS 54-14:2006 Systemy sygnalizacji pożarowej. Projektowanie, zakładanie, odbiór, eksploatacja
  i konserwacja instalacji.

  Co do aktu prawnego to dopiero w poniedziałek będę w biurze - wtedy konkretnie wkleję Ci to co mam w materiałach.

  Po trzy to nie jest do końca tak że normy są nieobowiązkowe zarówno w "pożarówce" jak i "włamaniówce" jak wielokrotnie przytaczał na tym forum szanowny kolega SJS - wszystko jest fajnie jak nic się nie dzieje - jeśli coś się spali albo kogoś obrabują to biegli będą Ciebie linczować dlaczego nie zastosowałeś się do PN / EN .
 • Poziom 29  
  Ustawy i rozporządzenia to właśnie akty prawne. W sumie chyba tylko w Polsce istnieje taki twór jak CNBOP, na szkoleniu w Siemense mówili, że na zachodzie wystarczy deklaracja producenta. W ogóle coś skromnie z tymi zasilaczami na stronie CNBOP. Z kolei kłóci się sprawa, że normy nie są obowiązkowe, ale z drugiej strony wiadomo, że trzeba się na nich opierać. Dzięki za informacje.
  Poza tym prosiłbym o jakąś tabelkę lub opis, jakie dokładnie typy kabli stosuje się w pożarówce, bo jeżdżąc po wielu obiektach widzę, że jest z tym wielki misz masz.
  Nie robiłem jeszcze od początku całej instalacji. Z reguły wchodzimy na roboty po kimś, jeździmy na konserwacje i awarie.
 • Poziom 25  
  Kolego przede wszystkim :
  Uniepalnione : YnTKSY, YnTKSYekw, YnTKSXekw
  Bezhalogenowe : HTKSH, HTKSHekw
  Niepalne : HTKSH , HTKSHekw , HDGs.

  To chyba te najpopularniejsze jak czegoś zapomniałem niech mnie ktoś poprawi.
  Są jeszcze oczywiście PH30, PH60, PH90 czy nawet więcej.