Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

RG w budynku wielorodzinnym - umiejscowienie w garażu

budyn1988 18 Jan 2013 21:42 1842 2
 • #1
  budyn1988
  Level 2  
  Witam Kolegów,
  chciałbym się dowiedzieć czy istnieją jakieś wytyczne (norma, rozporządzenie) odnośnie umiejscowienia rozdzielnicy głównej w bloku mieszkalnym. Problem polega na tym, że miejsce na RG zostało wyznaczone w garażu, jednak nie w pomieszczeniu wydzielonym, a jedynie we wnęce w ścianie, w której projektant architekt widziałby rozdzielnicę. Umiejscowienie "wnęki" przedstawiam na rysunku.

  RG w budynku wielorodzinnym - umiejscowienie w garażu
  P - miejsce parkingowe
  Strzałkami chciałem zaznaczyć, że jest to przejazd przez garaż.  Szczerze mówiąc nie podoba mi się takie rozwiązanie. Martwi mnie to, że ktoś przez nieuwagę może wjechać w rozdzielnicę i powstanie problem, ale nie jest w stanie znaleźć potwierdzenia moich obaw w przepisach.
  Czy ktoś może spotkał się kiedyś z takim umiejscowieniem RG? Jeżeli tak, to czy były zastosowane jakieś wzmocnienia, celem zapobiegnięciu ewentualnym wypadkom?

  Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc.

  Pozdrawiam.
 • #2
  INTOUCH
  Level 30  
  Co znaczy przez nieuwagę wjechać w rozdzielnicę?
  Cóż miejsce też mi się mało podoba. Miejsce dużej rozdzielnicy głównej powinno być w rozdzielni, nie dlatego, żeby ktoś w nią nie wjechał, ale żeby nie miały do niej dostępu nieuprawnione osoby w tym żartownisie i wandale.
  Architekci często olewają problem z rozdzielnicami.
  http://www.edwardmusial.info/pliki/rozdzielnice_mieszkaniowe.pdf
  Artykuł jest trochę stary i dotyczy małych rozdzielnic mieszkaniowych, ale są odnośniki do odpowiednich przepisów i norm.
 • #3
  budyn1988
  Level 2  
  Dziękuję za odpowiedź.
  Co oznacza wjechać w rozdzielnicę? Dosłownie - wjechać samochodem w rozdzielnicę. Miałaby się ona znajdować naprzeciwko miejsca postojowego. Jeżeli ktoś wyjeżdżając z tego miejsca zamyśliłby się, mógłby zderzyć się z rozdzielnicą.
  Artykuł p. Musiała znam - w wymienionych normach nie znalazłem nic na temat umiejscowienia RG. W rozporządzeniu MI nie wydaje mi się, żeby mogło się coś znajdować, ale chyba będę musiał dokładnie przekopać ten dokument.

  Co do osób nieuprawnionych - każda rozdzielnica jest przecież zabezpieczona przed otwarciem przez osoby nieuprawnione i nie ma tutaj znaczenia gdzie takowa się znajduje. Gdy ktoś zechce ją otworzyć, to na pewno to zrobi. Myślę, że się zgodzisz. Celem utrudnienia ew. dostępu do rozdzielnicy myślałem o zamontowaniu przed rozdzielnicą drzwi. Wtedy stworzyłoby się miniaturowe pomieszczenie. Pozostaje kwestia wentylacji, ale to oddzielny temat. Owe drzwi byłyby to też zabezpieczeniem przed niespodziewaną sytuacją, jaką mogłaby być stłuczka.

  EDIT: Znalazłem taki zapis w rozporządzeniu MI:
  "W instalacjach elektrycznych należy stosować złącza instalacji elektrycznej budynku, umożliwiające odłączenie od sieci zasilającej i usytuowane w miejscu dostępnym dla dozoru i obsługi oraz zabezpieczone przed uszkodzeniami, wpływami atmosferycznymi, a także ingerencją osób niepowołanych."
  W moim odczuciu pod owo "złącze instalacji", poza złączem kablowym, można podciągnąć także rozdzielnicę główną. Czy może się mylę?
  Z góry dziękuję za interpretację.