Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bezpiecznik automatyczny, czy zwykły topikowy?

18 Sty 2013 21:51 6366 11
  • Poziom 10  
    Witam.
    U mojej babci w mieszkaniu (blok z lat 70), są zastosowane bezpiecznik automatyczne; dwa po 10A (te same są conajmniej od 40lat). Dzisiaj babcia włączyła pralkę, po 5min się wyłączyła (trzeba było wykręcić automaty, albo z powrotem można było pralkę włączyć). W tym czasie włączona była lodowka i tv crt.
    Czy wymienić te korki na nowe "automaty", zostawić te co są, czy może jeżeli jest taką możliwość zostawić zwykłe topikowe?
    Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi
  • Poziom 43  
    Możesz przegrzać przewody i wywołać pożar :cry:
    Zacznij od wezwania elektryka aby sprawdził przekrój przewodów i materiał z którego są wykonane a następnie zdecydował czy można dobrać odpowiednie bezpieczniki czy należy wymienić przewody.
  • Poziom 10  
    przewody są aluminiowe, instalacja bez puszek. Wymiana instalacji na pewno bedzie, ale nie teraz, ponieważ w tym mieszkaniu i tak nikt nie mieszka. Chodzi mi o to, czy wymieniać te automaty na nowe, czy jesli jest taka możność na zwykle topikowe.
    Pozdrawiam
  • Moderator Elektrotechnika
    Ja bym zaczął od mechanika od pralki, bo tu prawdopodobna przyczyna. Ale wpierw załącz np. żelazko czy wybiją automaty, jeśli nie to winny automat a jak wybije i przy żelazku to wezwij elektryka.
  • Poziom 10  
    pralka jest nowa, wcześniej nie było z nią problemów. Po tym jak się wyłączyła pralka, w tablicy bezpieczników zaczęło "zwierać". Co ciekawe po tym jak się wyłączyła pralka telewizor był nadal włączony, lodowka i ladowarka również. Jest to conajmniej dziwne, bo gniazdka są podłączone szeregowo. Są tylko dwa obwody (jeden do światła, drugi do gniazdek). Sprawdziłem próbówką (tylko to miałem pod ręką) gdy pralka nie chciała się włączyć i prąd był w gniazdku (ladowarka również nie działała podłączona do tego gniazdka).
    Btw. spróbuje jutro z żelazkiem, ale wlacze dodatkowo odkurzacz, ponieważ moje żelazko jest "za słabe".
    Pozdrawiam.
  • Moderator - Elektryka
    Kolego severn, lepiej nic nie "sprawdzaj" samodzielnie. Zaproś elektryka.
  • Poziom 17  
    severn napisał:
    Czy wymienić te korki na nowe "automaty", zostawić te co są, czy może jeżeli jest taką możliwość zostawić zwykłe topikowe?

Bezpieczniki w czasie pracy po 40 latach mogą się "zużyć" i nadają się do wymiany. Jak jest różnica pomiędzy bezpiecznikiem automatycznym a topikowym? - zasadniczo to jest to, że automat jest wielokrotnego używania pomimo zadziałania a topik nadaje się tylko do wymiany po przepaleniu się.
    severn napisał:
    Po tym jak się wyłączyła pralka, w tablicy bezpieczników zaczęło "zwierać"

Zaproś elektryka i niech on przejrzy gniazdo bezpiecznikowe i wymieni zużyte elementy
    severn napisał:
    gdy pralka nie chciała się włączyć i prąd był w gniazdku (ladowarka również nie działała podłączona do tego gniazdka).

To, że jest prąd to nie oznacza, że jest napięcie i neonówką można stwierdzić obecność tylko fazy

Dodano po 2 [minuty]:

severn napisał:
    Btw. spróbuje jutro

A po jutrze
    zbich70 napisał:
    lepiej nic nie "sprawdzaj" samodzielnie. Zaproś elektryka
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 26  
    A nie pomyśleliście,że pralka podczas grzania pobiera ok. 2kW energii,czyli 10A prądu przy napięciu 230V? Jeśli jeszcze dodatkowo była włączona lodówka i telewizor,to dobry bezpiecznik automatyczny MUSIAŁ wyłączyć się.Kolego Francelektryk,napięcie w gniazdku nie oznacza,że jest tam prąd.Napięcie jest to różnica potencjałów pomiędzy przewodem fazowym i neutralnym lub uziemieniem.Aby płynął prąd obwód musi być zamknięty,choćby poprzez zwarcie.
  • Poziom 43  
    severn napisał:
    U mojej babci w mieszkaniu (blok z lat 70), są zastosowane bezpiecznik automatyczne;
    severn napisał:
    Wymiana instalacji na pewno bedzie, ale nie teraz, ponieważ w tym mieszkaniu i tak nikt nie mieszka.

Babcia się zdematerializowała :?:
  • Poziom 35  
    Producent pralki przewidział jej zabezpieczenie bezpiecznikiem 16A.Przeczytaj dołączoną do pralki instrukcję obsługi.
  • Poziom 21  
    severn napisał:
    Co ciekawe po tym jak się wyłączyła pralka telewizor był nadal włączony, lodowka i ladowarka również. Jest to conajmniej dziwne, bo gniazdka są podłączone szeregowo. Są tylko dwa obwody (jeden do światła, drugi do gniazdek). Sprawdziłem próbówką (tylko to miałem pod ręką) gdy pralka nie chciała się włączyć i prąd był w gniazdku (ladowarka również nie działała podłączona do tego gniazdka).

Z Twojej wypowiedzi wynika, że najprawdopodobniej upalił się przewód PEN między gniazdem zasilającym pralkę a kolejnym gniazdem podłączonym wcześniej równolegle obwodu.

Nie wymieniaj czasem bezpiecznika na 16A, tylko wezwij elektryka.