Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[AT89C4051][BASCOM] - AT89C4051 nie chce się zaprogramować a AT89C2051 działa

Marek_Czekaj 18 Jan 2013 23:45 2985 2
 • #1
  Marek_Czekaj
  Level 6  
  Szanowni Koledzy

  Programuję w BASCOM 8051 DEMO na układy AT89C2051. Używam programatora AVT-2502, dedykowanego do programowania procesorów z rodziny AT89CX051 i podłączanego do portu LPT komputera. Do niedawna programowałem wyłącznie kostki 89C2051 i wszystko działało. Ostatnio jednak nabyłem trzy nowe kości 89C4051 i zaczął się problem. Nie jestem w stanie ich zaprogramować, mimo, iż przestawiam plik rejestru *.dat na odpowiedni. Zdaję sobie sprawę z ograniczenia wersji DEMO do 2kb kodu wynikowego - i myślę że to nie jest problem. Nie ma znaczenia czy chcę wgrać program poniżej 2kb czy usiłuję załadować sztucznie stworzony plik *.bin o wielkości 4kb. Efekt jest ten sam - procesor jest przez programator i program rozpoznawany prawidłowo ale nie mogę do niego nic zapisać a odczyt przynosi same 'FF'. W jednym tylko przypadku na wiele prób odczytu pamięci gdzieś w środku pojawiło się jedno '09' utopione w morzu 'FF'. Nie przypuszczam, bym zakupił trzy nowe i jednocześnie uszkodzone procesory. Nie sądzę również, by był to problem stricte sprzętowy (zimne luty czy brak połączenia), gdyż po wymianie procesora na 2051 ten jest programowany i weryfikowany prawidłowo.

  Czy ktoś z Was ma jakiś pomysł co może być przyczyną omówionej sytuacji?

  Pozdrawiam
  Marek Czekaj
 • Helpful post
  #2
  piotrva
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Może Bascom nakłada też ograniczenia na wgrywany program, albo te 89c4051 to buble. Ja robiłem do takich kostek sam programator i działało na wszystkich...
 • #3
  Marek_Czekaj
  Level 6  
  Tak więc, temat powraca.

  Okazało się, że przeinstalowanie programu nie pomogło. Zainstalowanie jego najnowszej wersji ze strony MCS Electronic też nie pomogło. Za to pomogła nowa dostawa kostek z innego źródła. Okazuje się, że kupiłem trzy procesory - buble. Kolego Piotrva : miałeś rację :)

  Pozdrawiam i zamykam temat.