Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kondensatory elektrolityczne - przyczyną większości usterek

19 Jan 2013 00:45 4095 11
GoodRam konkurs
 • #1
  User removed account
  Level 1  
 • GoodRam konkurs
 • #2
  yogi009
  Level 43  
  Są kondensatory tantalowe, niobowe, itd., wszystko jest kwestią kosztów. Dzisiejszymi firmami elektronicznym rządzą księgowi, nie elektronicy, stąd te kłopoty.
 • #3
  sander
  Level 16  
  Nie wszystkie firmy tak postępują - np. Gigabyte w części swoich produktów stosuje kondensatory aluminiowo-polimerowe, które mają charakteryzować się znacznie dłuższym czasem bezawaryjnej pracy.
  Może wystarczy wybierać produkty z tych serii, w których są stosowane komponenty lepszej jakości i wtedy producenci zaczną więcej takich produkować bo się im to będzie po prostu opłaciło - sami głosujemy swoimi portfelami nad tym co firmy będą produkować - jeśli większość kupujących patrzy tylko na cenę to producenta nie będzie interesować że przez tani element może uszkodzić się procesor - jeśli zaoszczędzi na tym nawet 10 centów to wprowadzi taką zmianę.
 • GoodRam konkurs
 • #4
  User removed account
  User removed account  
 • #5
  PeteSh
  Level 30  
  yogi009 i sander mają rację. Jednak w przypadku tego co pisał sander jest jedno "ale". Kupując płytę główną klient ma wybór (o ile jest świadomy, lub trafi na uczciwego i rzetelnego sprzedawcę). Sprawa jest jednak nieco trudniejsza w przypadku gotowego sprzętu (już zmontowanego). Ogromna większość desktopów jest składana na absolutnie najtańszych modelach, bo ludzie nie kupują płyt głównych, tylko gigaherce w procesorach, gigabajty w RAMie, dyskach i grafikach. Widzieliście kiedykolwiek, w jakiejkolwiek reklamie gotowca informację o tym na jakiej płycie to wszystko siedzi? Nie inaczej sprawa ma się w AIO, notebookach i całej reszcie elektroniki o której wspomniał autor tematu. Tu klient nie ma żadnej możliwości zweryfikowania jak to jest zrobione, choćby był megaświadomy.
  Światem rządzą goście z kalkulatorami w głowach. To oni podsuwają gotowe przepisy na optymalizację kosztów, a co za tym idzie - zwiększenie zysków, swoim szefom.
 • #6
  yogi009
  Level 43  
  A najlepsze jest to, że wymiana tych kondensatorów na te lepszej jakości przy masowej produkcji podniosła by koszt jednostkowy za pewne o jakieś 1,5-2$. I tu jest dopiero paradoks.
 • #7
  User removed account
  User removed account  
 • #8
  PeteSh
  Level 30  
  Nie tylko dla producentów. O czym słyszymy ostatnio na co dzień w mediach? Ano o PKB. Kiedy jest dobry PKB? Gdy obywatele dużo kupują. W normalnych warunkach oznacza to dobrobyt i obywateli których stać na większą ilość dóbr luksusowych. Niestety i tu system gnije od środka, bo wymyślono że skoro obywatele nie kupują wystarczająco dużo, to trzeba ich do tego zmusić. I tu wracamy do kondensatorów. Resztę każdy może już sobie sam dopowiedzieć.
 • #9
  yogi009
  Level 43  
  Właśnie to nazwałem paradoksem. Między innymi właśnie dlatego, jeżeli ktoś tylko ma trochę wiedzy w naszej dziedzinie, warto sobie wykonać urządzenie nazywane DIY, ale z zastosowaniem własnych standardów jakościowych, tak był (o tym już kiedyś pisałem) z pewnym chińskim elektronicznym urządzeniem warsztatowym, kiedy zobaczyłem wnętrze, postanowiłem wykonać własne, tym razem przewidywalne i bezpieczne.
 • #10
  bestboy21
  Level 39  
  Kondensatory polimerowe już na dobre zagościły pod obudowami PC i w większości domowej elektroniki. Już nawet w zasilaczach są stosowane gdzie 2-3 lata temu ludzie popukali by się w czoło na myśl o polimerze w zasilaczu.
 • #12
  biomedyczny
  Level 26  
  ciekawy temat..

  W moim przypadku szczerze elektrolitów aż tak wiele uszkodzonych nie ma.
  Ja bym powiedział że 90% awarii to zasilacz i uszkodzenia mechaniczne.
  I tu owszem dawniej była masa elektrolitów i mostków do wymiany.
  Ale obecnie zazwyczaj uszkadzają się przetwornice / sterowanie. Albo rezystor dostanie przebicia i sfajczy się całe. A koszt naprawy impulsówki jest nieopłacalny.

  I tak jak powiedział jakub. Dają minimalne kondensatory. Dlatego jak masz większy pod ręką zawsze daj większy. No i wszystko się musi psuć żeby kupować nowe. Musi być coraz bardziej zachipowane żeby kupować tylko u producenta itd.

  I pisałem to już nie raz. Gdybym miał swój rozum 10 lat temu brałbym się tylko za informatykę. Obecnie już 2 tyś netto dla elektronika to jest coś. Poza autoryzowanymi serwisami naprawy elektroniki nie istnieją. Produkcja jest w chinach. No to co niby mamy robić? Nawet jak masz pomysł to teoretycznie go nie sprzedasz bo esd itd a potem Chińczycy i tak skopiują.

  Dlatego przykro mi panowie ale elektornika przestaje mieć sens. A serwis laptopów? Też przestaje nikt nie da 300pln za naprawę. Chyba ze wypasiony sprzęt. Wystarczy spojrzeć na ceny rebalingu na początku było 300 teraz jest to ok 120 -150pln.

  Już lepiej być mechanikiem samochodowym, blacharzem, murarzem, glazurnikiem. Powoli elektronik będzie najgorszym zawodem pod względem ilości włożonej nauki/ doświadczenia do zarobków.

  Jak się już tak wyżaliłem. Dodam tylko że zawsze interesował mnie serwis sprzętu medycznego. Poczucie że się robi coś ważnego itd. 5 lat starałem się wejść w porządny serwis. I to też nie było warte tego. Gorzej niż kierowca tira. W pierwszej pracy dostawałem 1500 potem 2 tyś w drugiej najpierw 2 potem 2,5. Pracujesz po 12h dziennie. Z nadgodzinami każda firma kombinuje.

  Tak ze jak by to czytał ktoś młody to naprawdę nie warto. Lepiej jw brać się za samochodówkę czy coś innego. Tyle że zazwyczaj robimy to bo lubimy.

  I jeszcze takie jedno zdanie że mi nigdy nie podobały się duże prądy. I cała energetyka to tak naprawdę wytyczne co i jak ma być. Gniazdko ma być tu i tu. Tak i tak itd. Dla mnie nic ciekawego. Ale po tym nie ma problemów z pracą. I zarobki obecnie są lepsze. Pomijam fakt "oszczędności" że będąc energetykiem masz prąd tańszy w domu.