Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zestaw j-250 przedwzmacniacz mikrofonowy wspólna masa

majewskidawid 19 Sty 2013 08:13 2439 9
  • #1 19 Sty 2013 08:13
    majewskidawid
    Poziom 9  

Witam zmontowałem poprawnie zestaw j-250(przedwzmacniacz mikrofonowy). wszystko działa poprawnie do czasu kiedy masy mikrofonu i głośnika są na osobnych kablach. Ja jednak potrzebuję zastosować gniazdo i wtyczkę Jack ze wspólną masą jak minus który jest do układu, mikrofonu i głośnika idzie w kablu dwu żyłowym ze wspólnym ekranem to są piski jak to wyeliminować i dlaczego się tak dzieje, przecież ze schematu wychodzi że masa jest wspólna. schemat w linku Link

0 9
  • Sklep HeluKabel
  • #2 19 Sty 2013 23:41
    fotonn
    Poziom 28  

Cytat:
    dlaczego się tak dzieje, przecież ze schematu wychodzi że masa jest wspólna

Okazałeś się przypadkiem szczególnym, którego nie przewidział autor projektu.
    Popatrz na rysunek. Czerwone - spadki napięcia, zielone - prądy w nieidealnym przewodzie. A wszystkie wywołują po kawałku "pisku".
    Jeżeli tego jacka masz przy wzmacniaczu, zobacz, czy w przewodzie da się rozdzielić ekrany. Wówczas poprowadź osobne ekrany do mikrofonu i głośnika i połącz je tylko we wtyczce.
    Jezeli zaś masz gniazdo na drugim końcu przewodu niż wzmacniacz, musisz rozejrzeć się za złączem czteropinowym i postąpić z ekranem jak wyżej.

0
  • #3 24 Sty 2013 13:19
    majewskidawid
    Poziom 9  

Mam kolejny problem chcę podłączyć dwa takie same układy pod jedno źródło napięcia (zasilacz 12V 500mA) w momencie gdy robię mostek na minusy i plusy to w głośnikach są trzeszczenia podczas mówienia i głos jest mniej wyraźny oraz cichszy, natomiast odłączenie jednego z układów daję czysty wyraźny i głośny dźwięk. proszę o pomoc co mam zrobić?

0
  • Sklep HeluKabel
  • #4 27 Sty 2013 11:07
    fotonn
    Poziom 28  

Najpierw trochę "lampy w oczy":
    - nie próujesz zrobić przypadkiem czegoś takiego, jak w górnej części:
    tzn.:czegoś na kształt interkomu?;

- jak, skąd, dokąd, którędy prowadzisz i jakie długie są przewody zasilania?
    - zrobiłeś coś z tymi ekranami? W ogóle, jakie to przewody? Najprościej byłoby umieścić zdjęcie.

- zdajesz sobie sprawę, że to nie jest wzmacniacz stricte "głośnikowy"? Dolny prawy wykres pokazuje drastyczny spadek napięcia wyjściowego przy niskiej rezystancji obciążenia.

Niezależnie od odpowiedzi - prawdopodobnie cały układ wzbudza się. Na początek:
    - dobry, "niebuczący", czyli najlepiej stabilizowany zasilacz byłby wskazany;
    - przygotuj dwa kondensatory ceramiczne, jakieś 47 do 220nF. Spróbuj wlutować je na krótkich nóżkach, gdzieś przy końcówkach 4 i 8 (czyli na zasilaniu) obu scalaków.

I nie pisz nowych tematów o tym samym - tutaj, jak w kazdej porządnej rodzinie, też są problemy z "wynoszeniem śmieci". :)

0
  • #5 27 Sty 2013 13:06
    majewskidawid
    Poziom 9  

Sorki za temat i niewiedzę jestem bardzo początkujący i proszę o możliwie najprostszą pomoc

Więc tak jak już opisywałem ma to być interkom na tych układach. Zastosowałem kabel 4 żyłowy do każdych (słuchawek z mikrofonem) oraz gniazda na kabel i wtyczki din 5. i problem jest teraz taki, że głos jest słabszy mniej wyraźny i dodatkowo jest jakby przebicie z jednego układu do drugiego tzn
    mikrofon w słuchawkach 1 jest podłączony do układu 2, a
    mikrofon w słuchawkach 2 jest podłączony do układu 1
    sygnał układu 1 jest podłączony do głośników słuchawek 1
    sygnał układu 2 jest podłączony do głośników słuchawek 2
    wszystko za pośrednictwem kabli 4 żyłowych o długości 1,5m
    zasilanie: wspólny minus oraz plus dla obu układów (mostek)

podczas mówienia w słuchawkach 1 do mikrofonu słychać również w nich bardzo niewyraźny cichy dźwięk takie bardziej "pierdzenie" a w słuchawkach 2 słychać głos ale też nie do końca głośny i czysty też z takim lekkim "pierdzeniem"

(Sytuacja wygląda analogicznie w słuchawkach 2)

z odłączonym jednym układem słychać pięknie ale wiadomo tylko w jednych słuchawkach mówiąc do mikrofonu drugich słuchawek.

Proszę o pomoc.

0
  • #6 27 Sty 2013 23:40
    fotonn
    Poziom 28  

Cytat:
    podczas mówienia w słuchawkach 1 do mikrofonu słychać również w nich bardzo niewyraźny cichy dźwięk takie bardziej "pierdzenie"

Wynika stąd, że niezupełnie pozbyłeś się pierwszego problemu i wciąż masz przesłuch.
    To "pierdzenie" teraz może (ale nie musi) być objawem wzbudzania na częstotliwości ponadakustycznej, dlatego nie słyszysz już pisku.

Musiałbyś naprawdę dobrze odseparować przewody mikrofonowe od głośnikowych.

Jak daleko od siebie są te dwa moduły wzmacniaczy - chodzi o długość przewodów zasilających?
    Zbliż je jak to tylko możliwe - nawet na pojedyńcze centymetry.

Możesz ograniczyć pasmo przenoszenia?
    Jeżeli tak, poeksperymentuj. Podłącz na wejściu mikrofonowym, na każdej płytce, kondensator, kilka- kilkanaście nF i zobacz czy zniekształcenia znikną?

Albo inaczej: czy możesz umieścić płytki z modułami przy zestawach słuchawkowo-mikrofonowych?
    Jeżeli tak i w dodatku, jak piszesz, masz przewody czterożyłowe, zrób może, jak na rysunku.
    Mikrofony i ich słabe sygnały pozostaną wówczas blisko wzmacniaczy; nie będzie długich przewodów - źródeł sprzężeń.
    Zasilanie (plus i minus) możesz puścić np. dwoma ekranami, a sygnały do głośników żyłami wewnętrznymi.
    Wtyczki i gniazda możesz wykorzystać, robiąc taką małą "rozdzielnię" przy zasilaczu.
    Sam zasilacz nie musi być pośrodku - możesz go dać przy jednym z zestawów.
    W tym rozwiązaniu dobry zasilacz i dodatkowe kondensatory ceramiczne na każdej z płytek, o których we wcześniejszym wpisie, raczej wskazane.

0
  • #7 28 Sty 2013 21:34
    majewskidawid
    Poziom 9  

Słuchajcie tak jak radziliście wlutowałem kondensatory i pomogło!!! Nie słychać pierdzenia podczas mówienia do mikrofonu w tej samej słuchawce i jest wyraźny czysty głos. Jednak pozostaje kwestia wyeliminowania brzęczenia- to brzęczenie to jest taki głos jak bym dotknął palcem gdzieś po potencjometrach czy końcówce mocy.

Jak dotknę na plusowe wyjście mikrofonu na płytce to mocno brzęczy. Jak dotknę masę mikrofonu to wszystko milknie i słychać tylko cichutki szum tak jak powinno być.

jak to wyeliminować czy i gdzie zastosować jakiś filtr czy może zmasować jakoś uziemić te minusy bo przecież nie możliwe będzie trzymanie palców na masie żeby nie brzęczało:)
    zestaw j-250 przedwzmacniacz mikrofonowy wspólna masa zestaw j-250 przedwzmacniacz mikrofonowy wspólna masa

0
  • #8 29 Sty 2013 22:46
    fotonn
    Poziom 28  

Miszczu, zaraz nas zj...ą i ten temat również wyląduje w kiblu.
    Gdzie są te osobne ekrany na przewodach do mikrofonów?
    Masz tam w ogóle coś ekranowanego?
    Zastosowałeś stabilizowany zasilacz?

0
  • #9 30 Sty 2013 17:42
    majewskidawid
    Poziom 9  

jeżeli chodzi o kable to są 5 żyłowy niestety bez ekranu bo nie znalazłem nigdzie kabla z ekranem a zasilacz mam zwykły tymczasowo bo docelowo interkom będzie w aucie zasilany z akumulatora.

0