Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tonsil 8-12/12 15 omh w Bolerro 200

karawek 19 Sty 2013 09:38 1350 6
  • #1 19 Sty 2013 09:38
    karawek
    Poziom 9  

Witam. W moich wiekowych bolero 200 w jednej już dawno poszedł gwizdek. Specjalnie mnie to nie przeszkadzało, z uwagi na zawód jestem głuchy jak pień (maszynista kolejowy). Niestety dzieciak załatwił mi wizualnie ten głośniczek (poszarpał folię) więc wypadało by go wymienić. Nie mogę namierzyć 8-12/120 15 ohm (orginalny w środku). Nie jestem elektronikiem więc proszę mi wyjaśnić jakie konsekwencje mogą mnie czekać jeżeli wstawię wersję 8 ohm. Mechanicznie jestem sobie w stanie z tym poradzić zarówno z wymianą całego głośnika jak i ewntualnie tylko cewki. Pozdrawiam serdecznie.

0 6
  • Pomocny post
    #2 19 Sty 2013 15:10
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

karawek napisał:
    Niestety dzieciak załatwił mi wizualnie ten głośniczek
    To znaczy? Tylko cewka jest uszkodzona?
    Spróbuj ją zamówić w umifonie (www.umifon.pl).

0
  • #3 19 Sty 2013 21:53
    karawek
    Poziom 9  

No i wyszła moja nie wiedza :-)). Jak już powiedziałem z elektroniką nie mam wiele wspólnego. Bardziej chodziło mi o całą membranę. Poszarpana dosłownie usunięta ( córcia ma talent) Widziałem gdzieś takie membranki z cewkami ale do wersji 8 ohm. Nie wiem czy to będzie pasowało fizycznie. Najlepszym rozwiązaniem jest kupienie kompletnego głośnika. Lutownica w dłoń 5 minut i kolumna wygląda jak nowa. Jeżeli ktoś ma taki głośnik na zbyciu proszę o kontakt.

0
  • #4 19 Sty 2013 22:22
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Pokaż zdjęcia, to Ci powiem czy dasz rade naprawić. Nie wiem czy dasz rade kupić nowy głośnik. W kopułkowych głośnikach wysokotonowych membrana, w formie kopułki, jest sprzężona z cewką, zatem dla uproszczenia na cały układ drgający tego głośnika, mówi się kopułka lub cewka.
    Tak swoją drogą. W Bolero były GDWK 8-11/120.

0
  • Pomocny post
    #5 20 Sty 2013 06:45
    wkj
    Poziom 34  

karawek napisał:
    Nie jestem elektronikiem więc proszę mi wyjaśnić jakie konsekwencje mogą mnie czekać jeżeli wstawię wersję 8 ohm. Mechanicznie jestem sobie w stanie z tym poradzić zarówno z wymianą całego głośnika jak i ewntualnie tylko cewki. Pozdrawiam serdecznie.

Jeżeli czujesz się na siłach, zamawiaj nowe cewki, jezeli nie czujesz, kup nowe głośniki a uszkodzone sprzedaj. Jak nie ma 15 ohm, kup 8 ohm. Ewentualnie rozglądaj się za używanymi w dobrym stanie, sam miałem takie i sprzedałem bo uważam że w tym zestawie są słabe.
    Co do zmiany impedancji z 15 na 8 ohm, będzie różnica ale:
    karawek napisał:
    ... z uwagi na zawód jestem głuchy jak pień (maszynista kolejowy)
    nie wiem czy usłyszysz ją w takim stanie.

Raczej cewek/kopułek oryginalnych nie dostaniesz, to specyficzny zestaw, mają tam zastosowanie nietypowe przetworniki (niskotonowe takze, jezeli chodzi o impedancję), dlatego warto o nie dbać, by nie pojawiały się takie tematy jak ten.

0
  • Pomocny post
    #6 22 Sty 2013 07:35
    stanleymarc
    Poziom 15  

Witam.
    "Nowy" Tonsil świadczy usługi regeneracji głośników. Niestety kontakt z kimś w tej firmie prawie graniczy z cudem. Na maile nie odpowiedają, a telefonicznie to jak komu się chce, ale można próbować.

0
  • #7 09 Lut 2013 22:53
    karawek
    Poziom 9  

Raczej cewek/kopułek oryginalnych nie dostaniesz, to specyficzny zestaw, mają tam zastosowanie nietypowe przetworniki (niskotonowe takze, jezeli chodzi o impedancję), dlatego warto o nie dbać, by nie pojawiały się takie tematy jak ten.[/quote]

Dbałem, dbałem ale jak to z dziećmi nie upilnujesz. Właśnie przeszedłem wielką batalię z żoną o zachowanie tego sprzętu. Ona tego nie rozumie i dla niej to graty zawalające salon. Jednak zostają w domu i zaczynam powoli myśleć o doprowadzeniu do przyzwoitego stanu. Pomimo usterki nadal grają pięknie, przynajmniej jak dla mnie. Dzięki wszystkim za pomoc.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo