Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak podłączyć głośniki w innym pomieszczeniu np w łazience?

19 Sty 2013 11:21 3030 7
  • Poziom 2  
    Hej.
    Mam pytanie. Bardzo proszę o radę. Przeszukałem trochę forum ale nie znalazłem odpowiedzi na moje pytania.
    Chcę wykonać głośniki w łazience. Moje założenie jest takie aby były podłączone do amplitunera w salonie. Długość kabla około 10m nie więcej. Także w łazience chciałbym zmontować regulator głośności. Głośniki chciałbym podłączyć tak aby grały to samo co leci przez amplituner. No i oczywiście w salonie także chciałbym mieć dwie kolumny. Bardzo proszę o pomoc w doborze parametrów głośników i regulatora głośności i jak to wszystko zgrać z amplitunerem. Chciałbym zamknąć się w jakiś rozsądnych cenach. Dla mnie rozsądne to amplituner do 1500 zł a głośniki do łazienki najlepiej do 200 zł jak się da.
    Z góry dziękuję za pomoc
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Z tym regulatorem głośności w łazience to trochę utrudniłeś sprawę.....
    Ale jak kupisz ampli z zone2 ( np onkyo) i do tego transmiter pilota to masz szansę to zrealizować.
    TAki układ pozwala na nadawanie w zonie 2 tego samego źródła co w podstawowej lub innego w obu przypadakach z niezależnym ustawianiem głośności. Transmiter pilota pozwoli na regulację głosności z łazienki, tylko trzeba dobrze opanować klawiszologię pilota, bo nie będziesz widział wyświetlacza amplitunera.
    Inny sposób to oczywiście podłączenie głośników przez dużej mocy potencjometr drutowy podwójny, lub układ transformatora ale to już wymaga dodatkowych działań konstruktorskich.
    Pozdr.J.
  • Poziom 36  
    Można też nabyć głośniki bezprzewodowe wtedy do nadajnika podłączamy sygnał audio z amplitunera a w łazience stawiamy głośniki z niezależną regulacją głośności.
  • Poziom 2  
    zaczynam od łazienki dlatego nie bardzo wiem jak rozprowadzić kable. Pomysł miałem taki: głośniki od nich kabel do regulatora głośności umieszczonego w łazience gdzieś na ścianie np taki: http://sklep.rms.pl/index.php?p10880,indiana-...rv-52-rv52-scienny-kontroler-glosnosci-stereo , oczywiście czym tańszy to byłoby lepiej. A potem wyprowadzenie do amplitunera. Tylko czy to wszystko ma sens i będzie grało i jakie ma mieć parametry? Głośniki i do tego regulator?
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Jest to wpomniany wcześniej układ tranformatorowy, jednak jego zastosowanie w układzie bez strefy 2 wiąże się z ustawieniem sporej głośności na żródle, a wtedy ( jeżeli nie będą jakoś na czas kąpieli odłączane) kolumny w salonie będą mocno rozrabiały.
    Tego typu regulator ma zastosowanie w przypadku sieci kilku miejsc odtwarzania z jednej linii stereo, ale wszystkie punkty muszą mieć takie regulatory.
    A może w łazience lepiej zastosować odzielny mały wzmaczniacz, podłączenie do żródła po audio out( ułożyć dwie żyły w ekranie) i regulację lokalną ( robiłem takie układy dla kabin solarium i i sauny w fitnes klubie).
    Ze zwgledów bezpieczeństwa lepiej regulować to pilotem ( najwyżej utonie w wannie ale nie narazi kąpiącego sięna szok elektryczny)
    Pozdr.J.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    To pozwoli na rozdzielenie sygnału po stronie głośnikowej, jednak nie umożliwi regulacji i jednoczesnego niezależnie ustawianego grania w różnych pomieszczeniach.
    Jeżeli nie zależy Ci na HI-FI i dużej mocy w łazience to połaczenie tego rozdielacza z regulatorem i niedużymi kolumnami w drugiej strefie ma szansę zadziałać ale na zasadzie kompromisu - trochę mocy trzeba będzie ustawić w salonie by można było regulować w łazience...
    Może warto wócić do koncepcji amplitunera z zone 2 i przekażnika pilota.
    Pilot może być dodatkowy z typu uczących się, aby ciągle nie szukać głównego w łazience.
    Przy założeniu że dopiero szukasz amplitunera może to będzie rozwiązanie opłacalne.
    Pozdr.J.
  • Poziom 2  
    jeszcze raz dzięki za pomoc!
    chyba zastosuję rozwiązanie bez regulatora. Zrobię po prostu włącznik w łazience (albo będą grały głośniki albo nie) zostanie furtka do montażu w późniejszym terminie regulatora przy ewentualnym posiadaniu amplitunera z zone 2.
    Wykorzystując dobroć forumowiczów chciałem się poradzić jeszcze co do głóśników, wybrałem takie TONSIL ZGSU 16 (http://www.skleptonsil.pl/248968/zgsu-16-sufitowy-wewnetrzny-40w ), mam zamiar zamontować 2, pomieszczenie jest nieduże bo ma zaledwie 5m2. Czy będą się nadawały i jaki kabel do tego ewentualnie dobrać, kabel będzie szedł pod podłogą i w zabudowie z rigipsu, nie będzie "wkuty" w ścianę.