Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przekaźnik bistabilny + podświetlenie przełącznika

19 Sty 2013 16:01 3102 8
  • Poziom 10  
    Mam 3 przekaźniki bistabilne Zamel PBM-01 Link , wg instrukcji powinny działać z przełącznikami podświetlanymi, jeśli neonówka < 200uA. Gdy odłączę neonówki, działa bez problemu, z nimi zaś świeci non-stop, przełączniki nie reagują. Przełączniki Viko Carmen Link w całym mieszkaniu, oprócz tego przypadku nie ma z nimi żadnego problemu. Jak zmierzyć, czy te neonówki są OK, ew. podłączyć coś inaczej. Ja mam podłączone stricte wg schematu, nie ma znaczenia czy przez L/N, ten sam problem. Niestety, do przełączników podciągnięte tylko po 2 przewody 0,75mm2, bo z góry były robione pod bistabilne.
  • Poziom 38  
    Masz 3 przekaźniki... a ile łączników steruje JEDNYM przekaźnikiem ?? Sterują przewodem fazowym czy neutralnym ?
    wanias napisał:
    Jak zmierzyć, czy te neonówki są OK, ew. podłączyć coś inaczej.

W łącznikach do "neonówki" powinien być podłączony szeregowo rezystor.... zwiększenie jego wartości powinno zmniejszyć przepływ prądu przez neonówkę.... A jeśli go nie ma to można go dołożyć....
  • Poziom 10  
    Mam 3 przekaźniki w tym sensie, że sprawdziłem na wszystkich trzech - oczywiście każdy obwód to osobna historia. Nie ma znaczenia, którym przewodem, próbowałem na obu. Aktualnie na N.
    Też myślałem o rezystorze, jakiego typu byście zalecili?
  • Poziom 38  
    BILGO napisał:
    a ile łączników steruje JEDNYM przekaźnikiem ??

To ile jest tych łączników ?? Im więcej łączników, tym większy prąd płynie w obwodzie sterowania...
  • Poziom 10  
    1 układ - 4 sztuki, myślę o piątym.
    2 i 3 układ - po 2 sztuki.

Żeby uściślić - włączniki aktualnie są podłączone w wariancie IN-włącznik-N. Można też IN-włącznik-L, w sumie nie wiem, czy to jakaś duża różnica.
  • Poziom 38  
    wanias napisał:
    1 układ - 4 sztuki, myślę o piątym.

To tutaj przez jeden łącznik ("neonówkę"), może płynąć prąd do 30uA ... więc na początek spróbuj do "neonówki" w jednym łączniku (resztę łączników odłączyć... ) dodać rezystor coś w okolicach 250k. Tylko teraz pytanie czy w ogóle przy takim prądzie "neonówka" zaświeci....
    wanias napisał:
    2 i 3 układ - po 2 sztuki.

A tutaj przez jeden łącznik, może płynąć prąd do 75uA, więc rezystor myślę coś w okolicach 150k.
  • Poziom 30  
    Czy testowałeś układ z jednym przełącznikiem sterującym?
    Prawdopodobnie twoje przełączniki nie nadają się do współpracy z tym typem przekaźnika.

Pozdrawiam wszystkich

jjanek
  • Użytkownik usunął konto  
  • Użytkownik usunął konto