Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czujnik optyczny - jak go zastąpić?

neftali 19 Sty 2013 17:55 1449 1
  • #1 19 Sty 2013 17:55
    neftali
    Poziom 1  

Mianowicie jak na zdjęciach mam w pewnym urządzonku taki czujniczek optyczny o którym nie wiele wiem. Nad nim kręci się tarcza jak na zdjęciu, obecnie zdemontowana i leży obok - problem jest taki że ten mechanizm który nią kręcił przestał działać i nie ma opcji żeby to naprawić. Pytanie czy ktoś się orientuje czy w jakiś relatywnie prosty sposób można "zasymulować" sygnały tego czujniczka - wpiąć tam coś co będzie wysyłało impulsy chociażby atmege8. Co ustaliłem - prędkość obrotowa nie gra większej roli dla reszty elektroniki która to mierzy (kręciłem w palcach i dawało się oszukać). Nie mając dostępu do oscyloskopu jedyne co udało mi się zmierzyć to że na pinach 2 i 3 dostaje 1,1V a piny 2 i 4 są zwarte.
    Ktoś wie jak się to fachowo nazywa i jakieś schematy albo zasada działania? (elektronik ze mnie hobbystyczny).

Czujnik optyczny - jak go zastąpić?

0 1
  • #2 19 Sty 2013 19:01
    Christophorus
    Poziom 40  

Ten czujnik to tak zwany transoptor odbiciowy. Z jednej strony masz diodę LED, a z drugiej fototranzystor, więc dość łatwo można sprawdzić go omomierzem. Oczywiście po wylutowaniu z płytki.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo