Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ASUS P8H61-M LE R2.0 oraz procesor INTEL Celeron G 550 po złożeniu nie działają

soren2 19 Sty 2013 18:08 2097 11
  • #1 19 Sty 2013 18:08
    soren2
    Poziom 8  

Proszę o pomoc w zdiagnozowaniu przyczyny następującej usterki.
    Kupiłem Płytą główną ASUS P8H61-M LE R2.0 oraz procesor INTEL Celeron G 550 (socket 1155) złożyłem zestaw w całość, wpiąłem RAM Corsari 4 GB 1333Mhz podłączyłem zasilanie 24 piny do płyty oraz 4 piny zasilania procesora, podłączyłem złącza power, reset, HDD led, dysk hitachi 500 GB SATA, itd.. wszystko zgodnie z instrukcją dołączona do płyty. Zasilacz jaki posiadam to Mododecom 400W. Niestety po wciśnięciu przycisku zasilania nic się nie dziejer, komputer nie odpala się. W momencie wciśnięcia przycisku na sekundę może dwie zakręcą, sie wiatraki na procesorze i zasilaczu i nic więcej. Komputer sie nie włącza.
    Pomyślałem że przyczyną tego stany może być włącznik w obudowie, zwarłem zielony pin z czarnym w złączce ATX 24 piny i ta sama sytuacja. Wiatraki zakręciły i dalej spadek napięcia i komputer martwy.
    Gdy na stale zwarłem piny czarny (15) i zielony(16), to zdaje sie że komputer ruszył. Kręcą sie wiatraki na procesorze i zasilaczy słychać pracę startującego dysku, ale obraz na monitorze jest czarny. Monitor nie wykrywa przychodzącego sygnału. Nie widzę czy ładuje sie bios.
    Dodam że korzystam ze zintegrowanej w procesorze grafiki, a monitor podłączyłem pod złącze D-SUB.

Płyta procesor i zasilacz są nowe, z poprzedniego komputera mam obudowę i twardy dysk.

Proszę o pomoc w zdiagnozowaniu usterek:
    1. Dlaczego po podaniu chwilowego napięcia przez przycisk POWER (lub przez zwarcie 15 i 16 pinu na złączy ATX 24 piny ) nie następuje samodzielne podtrzymanie funkcji zasilania?
    2. Dlaczego po zwarciu na stałe kabelkiem pinów w złączy ATX po mimo, iż komputer zdaje się pracować ekran na monitorze nic nie wyświetla.

Będę wdzięczny za wskazówki ludzi z doświadczeniem w tej materii.

0 11
  • #2 19 Sty 2013 18:16
    Kasek21
    Poziom 43  

Sprawdź zachowanie się komputera poza obudową i na normalnym zasilaczu.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1199271.html
    http://www.techfanatyk.net/zmien-zasilacz-przezornosc-czy-psychoza/

Podłącz bez napędów - zobacz czy wystartuje.

0
  • #3 19 Sty 2013 20:36
    soren2
    Poziom 8  

dziękuję za szybką reakcję.
    Wymontowałem płytę z obudowy. Rozmontowałem wszystko do zera. Wyczyściłem procesor i radiator, złożyłem razem procesor płytę i ram od początku. Podłączyłem wszystko pod stary zasilacz (300 W), który nie zawiódł mnie przez 10 lat, i ta sama sytuacja. Potem podłączyłem pod nowy zasilacz. I dalej bez zmian po wciśnięciu POWER na sekundę rusza chłodzenie i zasilacz po czym wyłącza się, zwarcie pinów na płycie na stałe daje taki sam efekt. Zwarcie pinów we wtyczce ATX (na chwilę) ponownie ten sam efekt ( jak zwarte na stałe to płyta "rusza" ale na ekranie nic nie widać, bios się nie ładuje)

Bawiąc się pinami na płycie przy złączu POWER i RESET odkryłem, że sa jeszcze dwa piny które jeżeli zewrę razem, to dają taki sam efekt jak bym wciskał POWER ruszają wiatraki na sekundę i potem znowu nic (zwarcie na stałe nic nie zmienia). Próbowałem odpalić zestaw z założoną zworką no tych odkrytych pinach, poprzez zwarcie pinów POWER ale nic to nie zmieniło w sytuacji.

Zastanawiam się nad jedną rzeczą wyczytałem w specyfikacji płyty że ma ona jakieś elektroniczne sterowanie napięciem może to jest przyczyną kłopotów?

0
  • #4 19 Sty 2013 20:40
    Kasek21
    Poziom 43  

soren2 napisał:
    zwarcie pinów na płycie na stałe daje taki sam efekt.

W taki sposób można uszkodzić podzespoły.

Wygląda na to, ze płyta główna jest uszkodzona.

0
  • #5 19 Sty 2013 20:47
    soren2
    Poziom 8  

Chyba wiec nie będę dalej dłubał przy niej. Poszukam jeszcze w google co może być przyczyną takiego zachowania a w poniedziałek oddam ją do sklepu na reklamację.

0
  • #6 19 Sty 2013 22:59
    jankolo
    VIP Zasłużony dla elektroda

Objaw wskazuje na zwarcie wykrywane przez zasilacz. Czy uruchamiałes płytę główną poza obudową, czy rozmontowałes wszysko i płytę główną ponownie włożyłeś w obudowę?

0
  • #7 19 Sty 2013 23:11
    Kamikaze Muru
    Poziom 8  

Czy ten zasilacz czasem nie jest za słaby ? Modecony raczej nie są polecane a na dodatek był używany wiec mógł stracić spor swojej mocy.

Siądź an chwilkę i wypełnij ten test: http://www.enermax.outervision.com/ Pokaże +/- jaki zasilacz potrzebujesz i będziesz wiedział czy obecny wystarczy.

soren2 napisał:
    dziękuję za szybką reakcję.
    ....
    Bawiąc się pinami na płycie przy złączu POWER i RESET odkryłem, że sa jeszcze dwa piny które jeżeli zewrę razem, to dają taki sam efekt jak bym wciskał POWER ruszają wiatraki na sekundę i potem znowu nic (zwarcie na stałe nic nie zmienia). .....

Bawiłeś się pinami do restartu :)

0
  • #8 20 Sty 2013 19:12
    soren2
    Poziom 8  

Tak płytę wymontowałem z obudowy. Złożyłem od nowa na biurku, wiec o żadnym zwarciu nie było mowy. Podłączałem pod stary zasilacz 350 W (no name), oraz pod nowy MODECOM 400W i tak samo żadnych reakcji. Próbowałem odpalić płytę poprzez podłączenie w miejsce pinów od POWER złączki od przycisku RESET i dalej nic. Płyta ożywała na sekundę i dalej bez żadnych reakcji.

Dodano po 5 [minuty]:

Ps. Te piny o których wspominałem (które powodują taką samą reakcję jak wciśnięcie power), to jakieś dodatkowe, inne niż te opisane na płycie jako RESET, chociaż być może działają tak samo. Nie wiem czy są płyty na których są 4 piny (dwie pary) służące do restartu?

Dodano po 17 [minuty]:

skorzystałem z linku przysłanego przez Kamikaze Muru i wyszło mi że sama płyta z procesorem i ramem tak jak ją odpalałem na biurku potrzebuje zaledwie 147W wiec 300W i 400W zasilacz powinien wystarczyć żeby się ją uruchomić

0
  • #9 20 Sty 2013 19:16
    Kasek21
    Poziom 43  

Płyta z procesorem i pamięcią RAM - pobiera max. jakieś 60W.

0
  • #10 20 Sty 2013 19:33
    soren2
    Poziom 8  

Procesor ma max TDP 65 W.
    Więc nie jest to raczej wina za słabego zasilacza. Raczej może gdzieś zwarcie, tak jak wskazywał jankolo. Pytanie tylko gdzie i dlaczego. Płytę fabrycznie nową wyjąłem z opakowania w piątek (bez żadnych oznak uszkodzeń). Proces który w niej umieściłem też nowy prosto z pudelka tak samo i RAM.
    A może to wina procesora że coś miesza z zasilaniem? Może po prostu podłączyć samą płytę bez Procesora i sprawdzić jak będzie reakcja?
    Mam pytanie do bardziej doświadczonych, czy bez procesora BIOS powinien się załadować?

0
  • #11 20 Sty 2013 19:40
    Kasek21
    Poziom 43  

soren2 napisał:
    Procesor ma max TDP 65 W.

Co to wnosi do tego co napisałem i do poboru prądu przy uruchamianiu Twojego zestawu?

soren2 napisał:
    Pytanie tylko gdzie i dlaczego. Płytę fabrycznie nową wyjąłem z opakowania w piątek (bez żadnych oznak uszkodzeń).

Nie raz, nie dwa - płyta wyjęta z pudła była uszkodzona.

soren2 napisał:
    A może to wina procesora że coś miesza z zasilaniem?

Wątpię ale wykluczyć nie można. Wyjmij procesor i sprawdź w jakim stanie są piny w gnieździe LGA.

soren2 napisał:
    czy bez procesora BIOS powinien się załadować?

Nie.

0
  • #12 20 Sty 2013 20:26
    soren2
    Poziom 8  

Dzięki Kasek21 za dobrą radę :D
    Sprawdziłem wszystko jeszcze raz i co się okazało, jeden z pinów w gnieździe LGA był trochę wygięty i najprawdopodobniej jak klamerka zacisku dociskał procesor, to zaczynał nachodzić na sąsiadujący obok pin (robiło się zwarcie) i procesor blokował włączanie płyty.
    Szpilką podrównałem pin w gnieździe, złożyłem wszystko kolejny raz do kupy i płyta ożyła. Biorę się za stawianie systemu

0