Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Altus 140 czy Alton 110 które lepsze??

kazik_j 23 Feb 2005 09:39 24613 66
    Mietki
    Level 15  
    Ja mam altusa 140 i 2xatusy 75 i woofer gra to wszystko super ale postanowiłem zmienic 75 bo sa zasłabe do mojego kina ALE ALTUS 140 RULEZ !! bardzo mocny bas no i dzwiek polecam serdecznie
    Placek
    Level 16  
    Głośny to orginalny Altus 140 jest - jak o to chodziło producentom to osiągnęli efekt - ale czy "mocny" czy głośny to juz różnica- moje altusy po przebydowie to już nie te głośniki - schodzą z basem poniżej 30 hz - sprawdzałem na oscylatorze - udało mi się usłyszeć i poczuś 28 Hz a bas mam ciepły i mięciutki, jak trzeba dać większą moc to zostaje taki sam, a na orginalnych głośnikach to przy tym poziomie był po prostu łomot
    Mietki
    Level 15  
    Altusy moim zdaniem sa dobre ale nie do ostrego grania ( głosnego ) ja osobiscie nie lubie głosnej muzyki tylko stram sie byc koneserem z każdej muzyki wyciagam najlepsze rzeczy !!
    Placek
    Level 16  
    A u mnie akurat te Altusy w pewnym momencie były najsłabszym ogniwem sprzętu i trzeba było coś z nimi zrobić - taniej to wyszło nizkupować nowe kolumny i dzwięk który teraz osiągam zaczyna mnie satysfakcjonować. Jak upierasz się że Altus na orginalnych przetwornikach jest THE BEST - to, nie obrażaj się ale chyba nie miałeś z czym tego porównać i przekonac się że pozostawiaja w stanie z fabryki wiele do życzenia. Mój zestaw to komplet Radmora 54XX, gramofon Hi-Fi foniki, DVD Philipsa. satelitka, do tego głośniczki satelitarne Tonsila. No i główne Altus 140 - po tuningu ale o tym pisałem wcześniej
    Placek
    Level 16  
    kazik_j wrote:
    Chcę kupić same obudowy do Altusów 140 i powoli kompletować. Czy zamiast standardowego GDN30/60, który nie ma pochlebnej opinii lepiej byłoby zapakować coś takiego http://moto.allegro.pl/show_item.php?item=44081166 wkońcu to Marantz, raczej renomowana marka. Czekam na opinie.

jedna sztuka, a co do drugiej kolumny? zajdź na www.stx.pl - od głośników, zwrotnice i wszystko co potrzebujesz do zrobienia kolumny. Ja do obudów altus 140 wstawiłem GDN30-100-8-SC - 46 zł sztuka plus bass refleksy, jestem zadowolony - dobra jakość za rozsądną cenę no i nie ten dźwięk jak na orginalnych GDN - miększy, cieplejszy, pełniejsze basy, a jak trzeba dać głośniej to też nie ma problemu- a na orginalnych to zaczynało łupać i charczeć na połowie mocy w Radku :)
    kazik_j
    Level 22  
    Ten STX ma dobre parametry. Tylko dwie rzeczy mi w nim nie pasują. Czarna kopułka (ale jak kupie to wymienie na srebrną) i zawieszenie gumowe (pianka ma lepszą dynamikę i ładniej wygląda).

:arrow: Placek
    Czy Radmor 5412 nie sfajczy się jak mu zapodam tego STX 100W 4Ω?
    Placek
    Level 16  
    kazik_j wrote:
    Ten STX ma dobre parametry. Tylko dwie rzeczy mi w nim nie pasują. Czarna kopułka (ale jak kupie to wymienie na srebrną) i zawieszenie gumowe (pianka ma lepszą dynamikę i ładniej wygląda).

:arrow: Placek
    Czy Radmor 5412 nie sfajczy się jak mu zapodam tego STX 100W 4Ω?

A czemu ma sfajczyć - moim zdaniem nawet lepszy jest od orginału- GDN 30/60/1 ma impedancje 6 ohm a ten 8 - orginalne potrafiły włączyć zabezpieczenie w Radku, te nie. zawieszenie gumowe-co kto lubi, moim zdaniem ładniejsze od pianki, trwalsze, a dynamika jak pisałem - bez porównania. Kopułka czarna - bo takie są w orginalnych altusach - to nie Midltony czy Altony - chcesz mieć bajer - kup z membranami z polipropylenu - żółte. GDWT i GDM też dostaniesz ( GDM pasuja do obudowy Altusa 17-150 ze strony STX - również można dostać czarne i zółte - rozwiercic trzeba minimalnie otwory montażowe) głośniki STX GDN i GDM pasuja pod orginalne pierścienie aluminowe od Altusów 140 :)
    kazik_j
    Level 22  
    No dobrze. Ja mam teraz Radmorka podłączonego do kolumn Kenwood 100W 8Ω i śmiga bez zarzutu, tylko nie ma basu i przy połowie mocy na potencjometrze już charczą. Ale ja mówię o tym drugim STX-ie co ma 4Ω. Mniejsza impendancja, końcówki mogą niewydolić. Co do tych kopułek to może i oryginały są czarne, ale w tych moich Kenwoodach już się napatrzyłem na czarne i mi wystarczy. Kumpel ma Altusa 75 z srebrnymi kopułkami i nieźle to wygląda z oryginalnymi srebrnymi rantami. O bajer mi nie chodzi, a wrecz przeciwnie, chcę je zachować w jak najbardziej oryginalnej konwencji. GDMy to zakupię może juz tonsilowskie. GDWT 9/40 zmienie na GDWT 9/80, bo mam dwa nieużywane w szafie. Możesz mi podać te wszystkie oznaczenia elementów wchodzących w skład zwrotnicy, albo może lepiej zrobić tak jak mam w obecnych, że niski bezpośrednio pod wzmaka, a średni z wysokim przez jakieś kondensatory.
    Placek
    Level 16  
    Ja mam w obudowie Altusów 140 - wysokotonowe DGWT 9/80/5 SF Tonsila, DGM 17/150 SC STX, GDN30/100/8 SC STX, wstawione bassrefleksy w miejsce siateczek - długość 5,3cm ( zestrojone na ok.40 Hz), wymienione wytłumienie, okablowanie na kable beztlenowe 2mm2,
    zwrotnice mam jeszcze orginalne. ( ale myślę o wymianie- orginalne troche za wysoko tną nieskie tony - ale one były do głośnika GDn30/60/1 Tonsila - a te maja pasmo 60-4500 Hz. Trochę stłumiła mi ta wymiana średnie tony - ale jest pełne pasmo, a srednie ładnie można podciągnąć korektorem

Dodano po 4 [minuty]:

A propos, niskotonowe o dobrym pasmie przenoszenia ( GDN30/100) to jest koszt około 260 zł za sztukę - parametry zbliżone do STX za 46 zł. W sumie STX komplet głośników do jednej kolumny zmieścisz się w 100 zł, Tonsil -ponad 400 - a parametry zblizone. Po co przepłacać?. Tonsil kiedyś był bezkonkurencyjny, ale obecnie technologie poszły do przodu i inne tańsze firmy wcale m nie ustepują
    bigmuzy
    Level 11  
    A co myslicie o nowych altusach tzn. Altus 300 i Altus 200? Jak one maja sie do omawianych 140? Czy warto sie nimi zainteresowac? Czy zostaly wyeliminowane niedociagniecia poprzednikow? Prosze o wypowiedzi osob, ktore maja doswiadczenie w tym wzgledzie, bo przegladajac archiwum forum, widze, ze w kwestii Altusow wypowiadaja sie osoby, ktore tak naprawde niewiele maja o nich pojecia, pewnie nigdy ich nie slyszaly i czesto nie odrozniaja 300 od 140, a 200 od 110. Tylko w kolko powtarzaja utarte opinie, stworzone na podstawie wlasnie starszych wersji np. 140, ktore rzeczywiscie pozostawialy sporo do zyczenia (zwlaszcza wyskie tony i gdn 30/60/1 ;))
    Z gory dziekuje za opinie i pozdrawiam
    Banasiewicz02
    Level 31  
    W altusach 200 i 300 są już baardzo ładne bass reflexy a co za tym idzie i basik jest o wiele lepsiejszy niż w starszych modelach nawet głośniki basowe lepsze są zastosowane.Co do średnich tonów to praktycznie bez zmian bo po co poprawiać coś co już było perfekcyjne.Syki są tak samo zrobione jak w starszych modelach czyli charakterystyczne tubeczki wysokotonowe dające posmak estradowego dzwięku.
    micho a
    Level 35  
    placek te kolumny co zrobiłęs na 100% zagrają ciszej od altusów 140 mam te basowe one mają 87 db a tonsil 90 minimum

ale ogólnie to ok rzeczywiście nie drogo wychodzi tylko w porównaniu do altusów trzeba mocnego wzmaka altusy nawet na amatorze siekał a te na stx 2x50 minmum

ja z stx do altusów bym gdn 30-200-8AE wstawił koszt już wysoki bo 110 zł ale gdn 30/60 ma dużó wyższy ( 100 zł minimum ) pozatym gdn tonsila ma gorszy bas i sporo mniej mocy efektywnoścą prawie to samo wytrzymałóśc + dla stx
    burt0n
    Level 2  
    strzalka. Kazik_j mam wielkie bytanko i goraca prosbe..ostatnio dopatrzylem sie w piwnicy continental edison PA9207 amplifier...piekne cudo unitrowe na export w lepszych czasach. nie masz przypadkiem do niego jakichs opisow danych itd. chcialbym np sprzegnac go z tv i glosnikami altusa 75(tez znalezne w ciemnym zakamarku;)))za jakiekolwiek rady dziekuje z gory
    kazik_j
    Level 22  
    Trafna sugestia. O nowych Altusach nie pomyślałem. Kumpel kiedyś chciał mi sprzedać wieżę Diory 502 i 2 Altusy, tylko nie wiem czy 200, czy 300. Jaka jest między nimi różnica? Wieżę bym sprzedał, bo wolę Radmora, ale kolumny godne uwagi.

=>burt0n Pod szyldem Continental Edison polacy produkowali sprzęt na eksport do francji. Mam kolumnę Saba CE9695 Continental Edison, na GDN25/60, GDM12/60, GDWK9/80 :sm1: . Płakać się chce :cry: , że polska już wtedy się nie szanowała. Pchali żabojadom tak dobre rzeczy a co miało być na polski rynek to na odpadzie robione. Widział ktoś może Altusy 140, robione na eksport? Dla szwabów tonsil pokrył nawet brewnopodobnym fornirem, i materiał maskownicy taki bardziej zagraniczny, okablowanie porządne, wytłumione fajną watoliną, a nie filcem jak to w polskiej wersji. A do rzeczy: Jak to złożysz i odpalisz, to będziesz mógł się kozaczyć, bo sprzęt naprawdę przedni. Po nazwie niewiele mogę ci powiedzieć, o takie opisy to raczej trudno będzie. Ja bynajmniej na swoim składzie nie mam. Jakbyś podrzucił fotki tego wzmaka, to może dałoby się podstawić polski odpowiednik, znaleźć parametry, na pewno będą gorsze od tego co szedł na eksport. Sugeruję, iż po długim czasie stania Altusów w piwnicy, będziesz musiał wymienić głośniki na nowe, bądź też regenerować stare. Co do podłącznia pod tv, ja mam tv podłaczony pod magnetofon 2, wyprowadzone spod euro w tv (1,2 pin, chyba)
    Placek
    Level 16  
    micho a wrote:
    placek te kolumny co zrobiłęs na 100% zagrają ciszej od altusów 140 mam te basowe one mają 87 db a tonsil 90 minimum

ale ogólnie to ok rzeczywiście nie drogo wychodzi tylko w porównaniu do altusów trzeba mocnego wzmaka altusy nawet na amatorze siekał a te na stx 2x50 minmum

ja z stx do altusów bym gdn 30-200-8AE wstawił koszt już wysoki bo 110 zł ale gdn 30/60 ma dużó wyższy ( 100 zł minimum ) pozatym gdn tonsila ma gorszy bas i sporo mniej mocy efektywnoścą prawie to samo wytrzymałóśc + dla stx

Grają ładniej od orginałów - owszem dynamika inna niż orginalny GDN, ale pasmo przenoszenia bardzo ładne, mięki i głęboki bas - czego nie ma na orginałach, czy ciszej - powiem tak - na moim wzmaku na połowie mocy mam dość przy bardzo czystym dźwięku ( bez charczeniea, dudnienie itp). Poza tym reszta to już sprawa wzmacniacza - bo faktycznie kolumny po przeróbce mają około 220 W znamionowej - i ok. 300 w muzycznej. Ale jest to po prostu coś innego w obudowie Altusa za nieduże pieniądze.
    micho a
    Level 35  
    no ja mam te stx w 2 drożnych z gdwt 9-150-8pj \60l 40 hz i gra to także ładnie ale stanowczo za cicho ja to napędzam przerobionym forte ( bo stereo 2x100/4 i jakie 2x60/8 ) i dopiero przy samym fulu daje czadu w pokoiku 9 mkw
    Placek
    Level 16  
    micho a wrote:
    no ja mam te stx w 2 drożnych z gdwt 9-150-8pj \60l 40 hz i gra to także ładnie ale stanowczo za cicho ja to napędzam przerobionym forte ( bo stereo 2x100/4 i jakie 2x60/8 ) i dopiero przy samym fulu daje czadu w pokoiku 9 mkw

Ja mam radmorka który teoretycznie ma 2 x 35 w przy kolumnach 8 Ohm. Pomieszczenie 30 m2 i wysokie na 2,8 m - razem niecałe 90m3. I na tak przerobionych Altusach pół mocy to jest dość - szyby drżą. To albo masz coś nie tak z kolumnami, wzmacniaczem albo... 9m2 przy tym wzmocnieniu - powinno Ci drzwi wyrwac razem z framugą:)
    micho a
    Level 35  
    wiesz placek ja widocznie mam do d..y akustyke pokoju i trzeba mi z 200 wat i 38 cm estradowe do subbasu :P a tak serio to tak mi sie wydaje że coś w tym jest bo zawsze ida do qmpla na 12mkw wzmak 50 wat 8 om i bas zabija wracam z tym głósnikiem do chty uszczęsliwiony i mina rzednie bo na MOIMA 60/8 om gra to gorzej niż u qmpla mimo tego że stoi w rogu pomieszczenia i kupa każdy głósnik to samo i przez pół życia nie moge qmpla zagłuszyć na basie zawsze jak puści muze głósno to cyk cyk ode mnie jest :D ale łup łup od niego

łooo u mnie to nawet nic sie nie trzęsie jakoś badziewiasto to gra bas mam niewiele głebszy niż mój samzbuk z power sound :P( czyli 100hz +20db dzięki czemu z 10 cm szerokopasmówek w kartonoweych pudełkach jest bas :D)

powiem tyle te głósniki jak na swoją cene są niezastąpione za 46 zł nie ma nic lepszego więc cena jakośc celująca

ale jakośc dostateczna gra prawie jak lw1200 troszke gorsze zejście chyba ( no porównajcie magnes lw z tym stx to sie dowiecie czemu to samo sztywnośc membramy :D) a lw nawet na giełdzie 70 zł a stx nowy od producenta 46 :D

przed 5 minutami słuchałem i coś mnie to wqrza :D
    User removed account
    User removed account  
    Placek
    Level 16  
    Widze że temat żyje własnym życiem, Kazik.j który go załozył już nie ma nad min kontroli. Co do dźwięku i konfiguracji - to zgadzam się z poprzednikami - konfiguracja sprzętu jest tak dobra , jak jego najsłabszy element. U jednych jest to wzmak, u drugich pojedynczy głośniczek, a u innych akustyka pomieszczenie. dlatego nie można generalizować co lepsze. U niektórych stary Amator Stereo z badziewiastymi głośnikami w kartonowych pudłach daje lepszy dźwięk niż najnowszy Denon z super kolumnami np. B&W u sąsiada :)
    burt0n
    Level 2  
    dzieki kazik_j. po odpaleniu na aux, moje tv gralo kiepsko no ale pod wejsciem magnetofon2 to juz totalnie pojechana rzecz i moc odpowiednia:).gra i bucy. potencjometry do wymiany (lub konserwacji) mam nadzieje ze nie bedzie problemów z dostaniem hehe.
    Banasiewicz02
    Level 31  
    Ale wy marudzicie :) Co wy chcecie od 20 letnich kolumn które robione były pod kątem efektywności co by wzmaki jakie wtedy produkowali nie miały problemów z ich zasileniem.Dzwięk z altusów jak i altonów jest ładny i głośny-bo taki miał być w tamtych czasach i tyle :) pozdro dla wszystkich szczęśliwych posiadaczy polskiego sprzętu grającego.
    Altus_140
    Level 23  
    Witam
    Ja polecam altusy 140 . Po małych przeróbkach zagrają bardzo łądnie np:
    -wstawienie prawdziwych bas-reflexów proponuje 2x fi5cm dł. 6 cm
    wymiana kondensatorów na zwrotnicy
    wymiana kabli w środku
    porządne wytłumienie całej kolumny
    taka prosta przeróbka da niezły efekt !
    mozna jeszcze wzmocnić obudowe
    User removed account
    User removed account  
    Altus_140
    Level 23  
    nie wiem co ci nie pasuje ale 2 b-r o średnicy 5 cm wystarczą spokojnie do głosnika 30 cm ! Pozatym długosc to jedyne 6 cm czyli nie ma prawa pojawić się najmniejszy swist nawet przy maxymalnej amplitudzie głosnika ! Moze gdyby te rurki miały długosc wiecej niz 20 cm bys usłyszał swoje kochane swisty !
    2mnemonic2
    Level 12  
    Co chodzi o mnie zdecydowanie polecam altony110, a to chociażby ze względu na głośnik basowy gdn 30-80-8 i obudowę bas refleks, swojego czasu miałem takie kolumny, wymieniłem w nich okablowanie i wysokotonówki na gdwk 9-80-5 (chyba z midltonów). Grało to całkiem nieźle przyjemny dość niski basik i nie kaleczące ucha wysokie tony, no a na imprezach..... :D hehe kolumny pokazywały pazurki :D Myślę że altony były by lepsze.
    Pozdrawiam,
    2mnemonic2
    User removed account
    User removed account  
    Altus_140
    Level 23  
    Do akustyków TONSILA !! Według Pana Barthezz popełniliście błąd w konstrukcji kolumn MILDTON ORAZ ALTON ! W waszych kolumnach słychać świsty przy 40 hz :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D zaraz spadnie z krzesła :D:D:D:d
    User removed account
    User removed account